Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 23-02-2014, 12:40   #1
flacha2000
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-02-2010
Skąd: MOGILNO
Model: FOCUS
Silnik: 2.0 tdci 136
Rocznik: 2005
Postów: 103
Domyślnie 2.0 tdci nie wchodzi na obroty, P0490, zaślepiony EGR

Witam pytałem o mój problem w dziale focusa ale niestety nie otrzymałem odpowiedzi. W C-MAXach ten silnik bardziej był popularny więc i doświadczenie kolegów zapewne większe. Poniżej mój problem.
Wiem, że z opis błędu P0490 mówi o EGR jednak ten został w odpowiednim miejscu zaślepiony. Mimo to co jakiś czas po odpaleniu auta silnik nie wchodzi na obroty.Wygląda jakby nie dostawał odpowiedniej ilości powietrza. Czasem trzeba kilkukrotnie go uruchomić aby zaczął normalnie działać. Objawy wykluczają EGR gdyż po zaślepieniu nie przepuszcza spalin do dolotu. Zastanawiam się nad przepustnicą. Jednak sprawdziłem wszystkie przewody podciśnieniowe, które nią sterują i wszystko jest ok. Może to zawór (pierburg) sterujący przepustnicą? Proszę bardziej doświadczonych użytkowników o pomoc.

flacha2000 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-02-2014, 13:00   #2
Radek27
ford::average
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 18-10-2012
Skąd: Wałbrzych
Model: C-max
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2004
Postów: 109
Domyślnie Odp: 2.0 tdci nie wchodzi na obroty, P0490, zaślepiony EGR

Witaj zobacz jak wygląda przepustnica u ciebie to znaczy czy jest otwarta na zgaszonym silniku i czy się nie przycina w zakresie jej pracy może rzeczywiście zawór padł i cały czas zamyka przepustnice, możesz na próbę ściągnąć z niej wężyk podciśnieniowy i go zaślepić jakąś śrubką, wtedy przepustnica będzie cały czas otwarta i zobaczysz co się będzie działo
Radek27 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-02-2014, 13:11   #3
flacha2000
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-02-2010
Skąd: MOGILNO
Model: FOCUS
Silnik: 2.0 tdci 136
Rocznik: 2005
Postów: 103
Domyślnie Odp: 2.0 tdci nie wchodzi na obroty, P0490, zaślepiony EGR

Dzięki za odpowiedź. Na na zgaszonym silniku jest otwarta. Po zamknięciu jej ręką na maxa rzeczywiście się przycina ale nie wiem czy przy sterowaniu podciśnieniem ona tak mocno się domyka żeby mogła się przyciąć. Czy przy starcie silnika ona wykonuje jakiś ruch? Czy się przymyka?
Ciężko mi to zdiagnozować bo sytuacja zdarza co kilka/kilkanaście dni a autem na co dzień jeździ moja kobieta. Zabrałem się za to w sobotę ale objawy nie występowały więc nie mogłem nic zdiagnozować. Zastanawia mnie ten kod błędu bo pokazuje się tylko po wystąpieniu problemów z wchodzeniem na obroty.
flacha2000 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-02-2014, 13:23   #4
Radek27
ford::average
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 18-10-2012
Skąd: Wałbrzych
Model: C-max
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2004
Postów: 109
Domyślnie Odp: 2.0 tdci nie wchodzi na obroty, P0490, zaślepiony EGR

Jak ją zamkniesz ręką to powinna się normalnie otwierać zawór ją domyka jak nie jest potrzebne tyle powietrza i w tym momencie jak się zatnie to może być twoim problemem ale ciężko to zdiagnozować jak nie dzieje się to cały czas a może przez to że zaślepiłeś egr-a to co jakiś czas wchodzi ci w jakiś tryb awaryjny ?
Radek27 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-02-2014, 19:49   #5
flacha2000
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-02-2010
Skąd: MOGILNO
Model: FOCUS
Silnik: 2.0 tdci 136
Rocznik: 2005
Postów: 103
Domyślnie Odp: 2.0 tdci nie wchodzi na obroty, P0490, zaślepiony EGR

Zastanawiam się czy w momencie startu silnika dokonuje się np. test przepustnicy i czy wtedy ewentualnie czasem się przycina położeniu zamkniętym. Objawy ewidentnie wskazują na brak powietrza (podobne do zaciętego otwartego EGR, który puszcza wszystkie spaliny do dolotu).
flacha2000 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-02-2014, 08:41   #6
Radek27
ford::average
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 18-10-2012
Skąd: Wałbrzych
Model: C-max
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2004
Postów: 109
Domyślnie Odp: 2.0 tdci nie wchodzi na obroty, P0490, zaślepiony EGR

Testu raczej nie robi gdyż sterowana jest ona podciśnieniem, zawór podciśnienia ten na alternatorze dostaje sygnał z kompa i spuszcza podciśnienie z przepustnicy i ona się otwiera ale na ten sygnał mają wpływ inne czujniki takie jak Egr który może u ciebie jest zacięty w pozycji otwartej i komputer każe przepustnicy się zamykać ? Przyczyn może być też zacinający się co jakiś czas ten zawór na alternatorze ale raczej objawy występowałyby częściej. Słyszałem że w tych silnikach się nie zaślepia egr-a bo jest elektroniczny i potem różne cyrki potrafią się dziać więc może spróbuj go wyczyścić i sprawdź ten mechanizm co steruje grzybkiem żeby się tam nie przycinał a po robocie wykonaj adaptację żeby komp nauczył się jego nowego zakresu pracy
Radek27 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-04-2014, 09:15   #7
flacha2000
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-02-2010
Skąd: MOGILNO
Model: FOCUS
Silnik: 2.0 tdci 136
Rocznik: 2005
Postów: 103
Domyślnie Odp: 2.0 tdci nie wchodzi na obroty, P0490, zaślepiony EGR

Czy ma ktoś może jeszcze jakieś sugestie? Ostatnio problem zaczął występować z większą częstotliwością. Wiem z forum, że wielu użytkowników jeździ z zaślepionym EGR w tym silniku i oprócz świecącej kontrolki silnika nic się nie dzieje. Wg mnie objawy wynikają z ograniczenia ilości powietrza w dolocie co może być spowodowane jedynie przepustnicą a ta sterowana jest zaworkiem koło alternatora. Zna ktoś może nr tego zaworka?
pozdrawiam
flacha2000
flacha2000 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-04-2014, 10:17   #8
Radek27
ford::average
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 18-10-2012
Skąd: Wałbrzych
Model: C-max
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2004
Postów: 109
Domyślnie Odp: 2.0 tdci nie wchodzi na obroty, P0490, zaślepiony EGR

witam wymiana tego zaworka nic ci nie da bo komputer i tak będzie zamykał przepustnice myśląc że silnik bierze część powietrza z egr-a ale ostatnio jeden klubowicz pisał do mnie z tym samym problemem co ty masz i u niego pomogło przy zaślepionym egerze zaślepienie tego wężyka co steruje przepustnicą nawet podobno kontrolka silnika się mu nie świeci powodzenia
Radek27 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-04-2014, 10:32   #9
flacha2000
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-02-2010
Skąd: MOGILNO
Model: FOCUS
Silnik: 2.0 tdci 136
Rocznik: 2005
Postów: 103
Domyślnie Odp: 2.0 tdci nie wchodzi na obroty, P0490, zaślepiony EGR

Dzięki za odpowiedź. To może być dobry pomysł. Wieczorem dokonam stosownej przeróbki i dam znać jaki wynik.
Mam jeszcze pytanie: zaślepiam wężyk biegnący od zaworu a otwór w przepustnicy zostawiam otwarty?

Ostatnio edytowane przez flacha2000 ; 22-04-2014 o 13:39
flacha2000 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-04-2014, 21:02   #10
Radek27
ford::average
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 18-10-2012
Skąd: Wałbrzych
Model: C-max
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2004
Postów: 109
Domyślnie Odp: 2.0 tdci nie wchodzi na obroty, P0490, zaślepiony EGR

tak zdejmujesz wężyk z przepustnicy i wkładasz w niego np. jakąś śrubkę żeby vacu pompa nie łapała lewego powietrza a z kolei przepustnica ze ściągniętym wężykiem pozostaje cały czas otwarta, ja u siebie tego nie testowałem bo mam sprawny egr ale kolega z forum pisał mi kiedyś że tak zrobił i wszystko działa pięknie moim zdaniem sukces tej przeróbki będzie jeszcze zależny od samego egr-a czy jest elektrycznie sprawny bo jak nie to może wprowadzać silnik w tryb awaryjny ale to tylko teoria, życzę powodzenia i daj znać jaki będzie rezultat
Radek27 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:18.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.