Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Ka
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-11-2013, 09:18   #1
erazor
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-07-2012
Model: Ka
Silnik: 1,3 Benzyna
Rocznik: 2003
Postów: 11
Domyślnie Sonda Lambda, a technika jazdy

Moja żona jest początkującym kierowcą. Co kilka miesięcy pojawia się błąd z pierwszej sondy lambda. Kasowanie błędu i kilka miesięcy spokoju. Czy technika jazdy może mieć wpływ na pojawienie się błędu. Codziennie dojeżdża do pracy. To chyba nie jest wina sondy ?


Ostatnio edytowane przez lukaszek_socho ; 15-11-2013 o 09:30 Powód: Ford Ka z lat 96-08 klasyfikowany jest jako MK1, MK2 to Ka z nowym nadwoziem prod. od roku 2008.
erazor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-11-2013, 09:38   #2
Izabelka
ford::average
 
Avatar Izabelka
 
Imię: Izabela
Zarejestrowany: 05-06-2011
Skąd: Warka
Model: Ford KA MK1
Silnik: 1.3 EnduraE
Rocznik: 1998
Postów: 76
Domyślnie Odp: Sonda Lambda, a technika jazdy

Wydaje mi się, że błąd sondy nie ma nic wspólnego z techniką jazdy.
__________________
Pozdrawiam
Iza
Izabelka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-11-2013, 22:16   #3
TSRules
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 27-05-2010
Skąd: Ziemia
Model: Ford Fiesta
Silnik: 1.3
Rocznik: 1998
Postów: 357
Domyślnie Odp: Sonda Lambda, a technika jazdy

nie zwalajmy na żonę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
a na poważnie, pojawia sie błąd sondy:
czy była sprawdzana ?
jak zużycie paliwa ?
moc silnika ?
są jakies objawy ?
jak wyskakuje błąd to może uszkodzona to do wymiany i tyle
TSRules jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-11-2013, 10:10   #4
erazor
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-07-2012
Model: Ka
Silnik: 1,3 Benzyna
Rocznik: 2003
Postów: 11
Domyślnie Odp: Sonda Lambda, a technika jazdy

Mam dostęp do programu ScanXL. Po pojawieniu się Check Enigme , natychmiast kasuje błąd . Jeśli jest błąd to sterownik przyjmuje wartość od sondy Lambda 0,5 V /Normalne/. Po skasowaniu błędu sonda lambda pracuje 0,1-0.9 V. Widać to w programie .Domyślam się , że gdybym nie skasował błędu spalanie byłoby ponad normę, oraz praca silnika nie normalna.Błąd ten pokazuje się np. po 4,6,3 m-ch. Autko jest eksploatowane codziennie .
Mogę się mylić , ale jeśli uszkodzona jest sonda lambd to ten błąd , byłby częściej. Chyba wymienię sondę i zobaczymy , co będzie za parę miesięcy. Moim przypuszczeniem jest, to że przez chwilę sonda nie pracuje prawidłowo, stad sterownik uznaje uszkodzenie, Potem już jest Ok. np. niewłaściwe spalanie /mała prędkość , na wysokim biegu /, w wyniku złej techniki jazdy
erazor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-11-2013, 21:15   #5
yaro666
ford::advanced
 
Imię: J
Zarejestrowany: 01-03-2010
Skąd: Chorzów
Model: KA
Silnik: 1.3i 60KM
Rocznik: 1998
Postów: 328
Domyślnie Odp: Sonda Lambda, a technika jazdy

czyli na luzie też powinien teoretycznie łapać błąd.
sprawdź miernikiem sondę, a nr błędu spisz i podaj, to się zobaczy, co tam się dzieje
yaro666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-11-2013, 10:17   #6
Maddragon
ford::advanced
 
Avatar Maddragon
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 19-11-2010
Skąd: Łódź
Model: Xsara Picasso Exclusive
Silnik: 1,8 16V KME Nevo
Rocznik: 2002
Postów: 289
Domyślnie Odp: Sonda Lambda, a technika jazdy

Często sonda zapala się z powodu niedostatecznego spalania. Przyczyn jest kilka. Jakość paliwa - wystarczy zalać 98 i problem często znika, jednak przy powrocie do 95, zaczyna się znowu świecić. Drugi to nierozgrzewanie silnika do temperatury pracy. Jeśli ktoś jeździ krótkie odcinki i jeszcze nie przekracza 2000 obr na minutę, to łatwo o dosyć duże zanieczyszczenie sondy i wtedy zaczyna szwankować. Pamiętam jak pracowałem w serwisie i VW i zwłaszcza starsze osoby miały problem z zapalaniem checka przez sondę. Ponieważ jeździły zbyt delikatnie i do tego często 3-4 km. Po porządnym "wyprostowaniu wydechu" i skasowaniu błędu problem ustawał na jakiś czas.
__________________

"Wszystko co najlepsze jest w ludziach"
"Mózg jest jak spadochron, działa jak jest otwarty"

Ostatnio edytowane przez Maddragon ; 25-11-2013 o 10:40
Maddragon jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-11-2013, 06:35   #7
erazor
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-07-2012
Model: Ka
Silnik: 1,3 Benzyna
Rocznik: 2003
Postów: 11
Domyślnie Odp: Sonda Lambda, a technika jazdy

Maddragon. Dzięki . Tak przypuszczałem. Żona ,jeździ dokładnie tak jak opisałeś. Sonda lubi ciepło , stąd grzałka. Nie wiem , czy uda mi się zmienić styl jazdy żony. Chodziło mi o potwierdzenie , czy technika jazdy ma wpływ. Ty to potwierdziłeś z praktyki. Jeszcze raz Wielkie Dzięki. Jeszcze jedno pytanko Co rozumiesz pod pojęciem "wyprostowaniu wydechu" ?. Jeśli możesz , odpisz !.
erazor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-11-2013, 10:34   #8
Maddragon
ford::advanced
 
Avatar Maddragon
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 19-11-2010
Skąd: Łódź
Model: Xsara Picasso Exclusive
Silnik: 1,8 16V KME Nevo
Rocznik: 2002
Postów: 289
Domyślnie Odp: Sonda Lambda, a technika jazdy

Jeśli jazda po mieście jest tą dominującą, to dobrze jest raz na tydzień, być może rzadziej (wszystko zależy od danego silnika i tak naprawdę jego spalania), przejechać się tak mocno dynamicznie odcinek jakiś 5-10km. Oczywiście po wstępnym jego rozgrzaniu. Dzięki zmianom biegów w wyższym zakresie obrotów, ciśnienie spalin jest wyższe. Pomaga to oczyścić nieco układ wydechowy i dopalić pozostałości osadzone na sondzie ale także i nagar w silniku, który jest bardziej niebezpieczny, niż przypominająca o swoim istnieniu sonda lambda. Dodatkowo niskie obroty bardziej zużywają sprzęgło, obciążają układ tłokowo-korbowy, świece, które nie mając możliwości samooczyszczania (ok. 450 stopni) najnormalniej w świecie dają słabszą iskrę, co za tym idzie, auto ma zauważalnie mniejszą moc.
Dobra bo się zagalopowałem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum..
__________________

"Wszystko co najlepsze jest w ludziach"
"Mózg jest jak spadochron, działa jak jest otwarty"

Ostatnio edytowane przez Maddragon ; 25-11-2013 o 10:38
Maddragon jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-11-2013, 12:31   #9
erazor
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-07-2012
Model: Ka
Silnik: 1,3 Benzyna
Rocznik: 2003
Postów: 11
Domyślnie Odp: Sonda Lambda, a technika jazdy

Dzięki Jeszcze raz Maddragon. Wszystko co napisałeś , układa się w logiczną całość. Najlepiej jeździć w zakresie optymalnych obrotów silnika, która jest dla każdego inna. To prawda , że małe obroty są niekorzystne dla silnika. Kiedyś jeździłem Ładą i zamontowałem vacumetr /pomiar podciśnienia/ , przy małych obrotach i większym obciążeniu silnika , bardzo rosło podciśnienie , a tym samym spalanie , nie mówiąc o zużyciu silnika. Podziękowania dla Ciebie i chyba zamkniemy temat , chyba że ktoś z forumowiczów ma jeszcze coś do dopowiedzenia. Jeszcze raz Wielkie Dzięki.
erazor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-12-2013, 20:43   #10
TSRules
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 27-05-2010
Skąd: Ziemia
Model: Ford Fiesta
Silnik: 1.3
Rocznik: 1998
Postów: 357
Domyślnie Odp: Sonda Lambda, a technika jazdy

hmn ciekawa interpretacja, może i prawdziwa ale przy 1.3 który ma budowę prosta jak szpadel ? sam posiadam 1.3 juz prawie 5 lat jak i kilku moich znajomych i jeździmy jak jeździmy (ja nie raz na bardzo krótkie odcinki zima do sklepu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ) i nigdy powyższych problemów nie zaobserwowałem, serio ...
spalanie mam w normie, zero błędów
TSRules jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:06.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.