Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-06-2014, 12:40   #1
erzyk
ford::beginner
 
Avatar erzyk
 
Zarejestrowany: 03-09-2009
Skąd: Poznań / Złotów
Model: Mondeo MK4 TitaniumX
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2007/2008
Postów: 43
Domyślnie Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy

Rozpocząłem ostatnio poszukiwania haka do mojego Mondeo. Jak się okazało na rynku jest wiele rozwiązań mechanicznych (jeszcze nie wybrałem nic dla siebie), natomiast jeśli chodzi o elektrykę to mamy problem. Najczęściej proponowanym modułem jest tzw. moduł "uniwersalny". Jest to moduł wpinany na "pasożyta" w instalację lampy, który wewnątrz ma po prostu tranzystory w roli przekaźników, dzięki którym zostaje odciążony moduł sterowania oświetleniem samochodu. W innym przypadku doprowadziło by to do awarii modułu sterowania oświetleniem, poprzez zbyt duże obciążenie przyczepą. Takie rozwiązanie oczywiście działa, ale nie zapewnia żadnej diagnostyki żarówek, nie informuje głównego sterownika o podłączeniu przyczepy, wymaga modyfikacji instalacji. A jeśli mamy sterowanie PWM żarówkami stopu/pozycyjnych to może w ogóle się takie rozwiązanie nie sprawdzić.

Innym podejściem do tematu jest zakup dedykowanego sterownika komunikującego się po szynie CAN do naszego auta. Tu jednak po pierwsze zabija cena, a po drugie żaden z producentów nie podaje co tak naprawdę ten sterownik nam zapewnia. Jest to w końcu urządzenie tylko imitujące właściwy sterownik.

Postanowiłem więc podejść do tematu inaczej. Oddzieliłem zakup haka od elektryki do niego. I na pierwszy ogień poszła elektryka. Stwierdziłem, że najrozsądniej będzie znaleźć oryginalny moduł TTM. Poszukałem więc conieco i na szczęście znalazł się na allegro za dobre pieniądze. Wiadomo, że drożej niż moduł "uniwersalny" ale i tak taniej niż dedykowany (podrabiany). Mając moduł oryginalny zyskujemy przede wszystkim:
- diagnostykę żarówek stopu oraz kierunkowskazów, informacja pojawia się zaraz na conversie w przypadku awarii
- poinformowanie głównego sterownika o podłączonej przyczepie
- dezaktywowanie tylnych czujników parkowania
- w przypadku gdy przyczepa będzie miała żarówkę świateł przeciwmgielnych to lampy w samochodzie zostaną odłączone
- nie trzeba przerabiać instalacji!

Moduł do naszych autek prezentuje się następująco:

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Wiadomą sprawą jest fakt, że w aucie jest już przygotowana instalacja pod moduł. Są to dwie wtyczki: małą zielona z sygnałem sterującym oraz zasilaniem oraz duża szara z zasilaniem dodatnim dla obwodów świateł.
Widoczne na górze:

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Przy okazji jak widać postanowiłem rozebrać całość, aby podpatrzeć co też tam inżynierowie z FoMoCo nam zaproponowaliGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Niewiadomą okazało się złącze do gniazda przyczepy. Na forum można znaleźć stosowny schemat który zamieścił kolonez: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Niby wszystko jasne ale niestety gniazdo w module pozbawione jest wszelkich oznaczeń (cyferek). Tak więc postanowiłem zbudować profesjonalny zestaw testowy skłądający się z jednej 15W żarówki i odpowiednich wtykówGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Żarówkę podłączyłem do jednego ze styków który na pewno jest sterowany tranzystorem z płytki (widać po ścieżkach) więc musiał pełnić jakąś funkcję. Oczywiście takie podłączenie jeszcze nie może zadziałać, gdyż trzeba przeprogramować główny sterownik, aby używał modułu przyczepy. W tym celu w ELMConfigu znajdujemy odpowiednią opcję i zmieniamy na "With Trailer Module". Po tym można już śmiało korzystać z udogodnień TTM. Okazało się że podłączyłem się pod obwód światła wstecznego i efekt jaki otrzymałem po wbiciu biegu:

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Tak więc instalacja modułu jest dziecinnie prosta. Wtyczki znajdziemy po prawej stronie bagażnika w przypadku kombi, a masę podbieramy z punktu za prawą tylną lampą. Przeprogramowanie zajmuje dosłownie chwile a system automatycznie udostępnia nam wszelkie udogodnienia jakie oferuje TTM.

Jeszcze dla wyjaśnienia podaje oznaczenie styków we wtyczce wyjściowej zgodnie z oznaczeniami na schemacie:

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Teraz muszę jeszcze zakupić odpowiedni hak, najlepiej odłączany, ale to soabny teamt. Jeśli coś konkretnego polecacie, to śmiało piszcie.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG_8989.jpg (81.7 KB, 3261 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_8976.jpg (98.4 KB, 3285 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_8978.jpg (75.1 KB, 3233 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_8983.jpg (95.4 KB, 3222 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_8980.jpg (92.6 KB, 3222 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_8986.jpg (62.9 KB, 3190 wyświetleń)


Ostatnio edytowane przez erzyk ; 25-06-2014 o 12:42
erzyk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-06-2014, 18:27   #2
Markoo
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 26-08-2012
Model: Vectra B/Mondeo MK4
Silnik: X18XE/2.0PB LPG
Rocznik: 1997/2012
Postów: 473
Domyślnie Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy

Dobra robota, nie jednemu się przyda.

Mi się nie chciało tak doktoryzować w tej materii i stanęło na uniwersalnym. Moduł kupiłeś z wtyczką tą do przyczepy ? czy musiałeś kombinować z konektorkami? bo jak ja patrzyłem, były tylko same bez wtyczek. U mnie nie było też tej szarej, z zasilaniem, ale auto z tych najuboższych.
Markoo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-06-2014, 23:17   #3
erzyk
ford::beginner
 
Avatar erzyk
 
Zarejestrowany: 03-09-2009
Skąd: Poznań / Złotów
Model: Mondeo MK4 TitaniumX
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2007/2008
Postów: 43
Domyślnie Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy

Moduł zakupiłem bez wtyczki do przyczepy, ale tam są standardowe konektori (te wąskie). Wystarczy je zacisnąć i zagrzać w koszulkę termokurczliwą. Oczywiście podłączając pod odpowiednie piny zgodnie ze schematem.
erzyk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-07-2014, 13:36   #4
wrymarki
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 26-09-2013
Model: Mondeo
Silnik: Duratorq 2.0 140KM
Rocznik: 2012
Postów: 12
Domyślnie Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy

Czy TTM jest identyczny dla wszystkich roczników MK4? Czy są jakieś wariacje rocznik, numer katalogowy?
wrymarki jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-07-2014, 13:44   #5
erzyk
ford::beginner
 
Avatar erzyk
 
Zarejestrowany: 03-09-2009
Skąd: Poznań / Złotów
Model: Mondeo MK4 TitaniumX
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2007/2008
Postów: 43
Domyślnie Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy

Nie słyszałem o tym, aby istniały różne wersje.
erzyk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-07-2014, 19:39   #6
Bozzo
ford::beginner
 
Avatar Bozzo
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 23-01-2014
Skąd: Wołomin
Model: Ford Mondeo MK4 Kombi
Silnik: 2.0
Rocznik: 2009
Postów: 17
Domyślnie Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy

Witam,

mam trochę inny problem instalację podłączyłem ale mam problem z instalacje z wiązki. Wtyczka zielona na zdjęciu u mnie ma tylko 3 kable dodatkowo znalazłem inną wtyczkę z czarną wtyczką z pojedynczym kablem. Nie wiem czy ona powinna być wczepiona w zieloną czy służy do czegoś innego. Przy programowaniu wyrzuca mi błąd połączenia z modułem.

Jeżeli macie jakieś sugestie to proszę o kontakt.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg CAM00749.jpg (91.6 KB, 717 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg CAM00748.jpg (83.8 KB, 604 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg CAM00747.jpg (87.9 KB, 586 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg CAM00746.jpg (83.9 KB, 539 wyświetleń)
Bozzo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-07-2014, 21:04   #7
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 04-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 16,985
Domyślnie Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy

Czarny to zapewne od syreny alarmu. Nie ma nic wspólnego z modułem przyczepy.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-07-2014, 21:30   #8
erzyk
ford::beginner
 
Avatar erzyk
 
Zarejestrowany: 03-09-2009
Skąd: Poznań / Złotów
Model: Mondeo MK4 TitaniumX
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2007/2008
Postów: 43
Domyślnie Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy

Faktycznie o jeden kabelek za mało w zielonej, ale może nie musi go być. Czarna wtyczka jest od syreny alarmu tak jak pisze tedi_k, natomiast Ty musisz znaleźć dużą szarą wtyczkę 2 pinową ale tylko z jednym grubym kablem.
erzyk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-07-2014, 21:31   #9
Bozzo
ford::beginner
 
Avatar Bozzo
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 23-01-2014
Skąd: Wołomin
Model: Ford Mondeo MK4 Kombi
Silnik: 2.0
Rocznik: 2009
Postów: 17
Domyślnie Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy

Dzięki Panowie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Bozzo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-07-2014, 19:37   #10
pgrob
ford::professional
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 07-11-2013
Skąd: Poznań
Model: Mondeo MK4 kombi ghia
Silnik: 2.0 Pb + LPG
Rocznik: 2008
Postów: 1,103
Domyślnie Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy

Cytat:
Napisał wrymarki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy TTM jest identyczny dla wszystkich roczników MK4? Czy są jakieś wariacje rocznik, numer katalogowy?
Wg Ecat są 3 moduły:
1. AM2J-19H517-AA od 19.02.2007 do 08.11.2010
2. 6G9N-14B192-AC od 19.02.2007 do 15.03.2010
3. AM2J-19H517-AB od 08.11.2010

Z dat wynika, że poz.3 jest następcą poz.1, ale dlaczego poz.1 i poz.2 były montowane w tym samym czasie i czym się różnią tego nie wiem.
pgrob jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
instalacja , przyczepa


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:13.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.