Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] Instalacja dodatkowego podgrzewacza cieczy w TDCI - opis


Strony : [1] 2

Pablo_X
09-11-2010, 22:46
Cz1.

Instalacja dodatkowego podgrzewacza cieczy w TDCI


W ramach wprowadzenia do tematu zamieszczam tekst który poważnie zajmuje się sposobem rozgrzewania silnika i jego eksploatacji w niskich temperaturach.

poniedziałek, 8 listopada 2010

Panie... zima idzie! (http://blogsilnika.blogspot.com/2010/11/panie-zima-idzie.html)


Nadchodzi trudny okres dla silników. Niska temperatura, oprócz tego, że pozwala na podniesienie osiągów (gęstość powietrza), niesie same problemy dla silnika.

Jak rozgrzewam
Zadałem sobie pytanie: gdzie są największe "problemy" z olejem? Oczywiście najdalej ma do głowicy, tam też znajdują się często delikatne elementy hydrauliczne (kompensatory luzu, nastawniki zmiennych faz rozrządu).
Siły w układzie rozrządu zależą głównie od prędkości obrotowej silnika - pomińmy nacisk gazów na zawór wydechowy na końcu suwu pracy.

Z drugiej strony, żeby szybko rozgrzać olej, silnik musi generować znaczną moc. Wygląda na to, że z punktu widzenia głowicy, dobre jest:


natychmiastowe rozpoczęcie jazdy z sporym obciążeniem (wysokie biegi), by wygenerować kilka poważnych kilowatów ciepła,
unikanie wysokich prędkości obrotowych.

Niekorzystne wydaje się natomiast rozgrzewanie na postoju, a w szczególności "przegazowywanie" (siły duże, kilowatów mało).


Inna kwestia to to co się dzieje na tulejach cylindrowych. W silnikach benzynowych rozruch i początkowy okres pracy odbywa się na bardzo bogatej mieszance. Część niespalonej benzyny może zmywać olej z gładzi.
Należałoby szybko rozgrzać silnik i jednocześnie ograniczyć siły działające na układ korbowo-tłokowy. To niestety sprzeczne cele.
Małe siły oznaczają niskie obciążenie i prędkość obrotową, co uniemożliwia szybkie rozgrzewanie.

Z silnikiem o zapłonie samoczynnym jest nieco inaczej. Olej napędowy nie jest tak intensywnie działającym rozpuszczalnikiem jak benzyna, a i silnik Diesla może pracować spalając znacznie uboższą mieszankę. To ogranicza problem zmywania oleju z tulei.
Należy jednak zauważyć, że tłoki silnika ZS (http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_o_zap%C5%82onie_samoczynnym) są znacznie bardziej nierównomiernie obciążone cieplnie. Metoda "gaz w podłogę" na pewno im nie służy. Również wał korbowy jest obciążany gigantycznymi siłami - nad tłokiem turbodiesla chwilowe ciśnienie może sięgać 200 barów.

Resumując - moja metoda:


od razu zacząć jechać,
pierwsze kilkaset metrów z dynamiką Fiata 126p,
dalej bardziej śmiało, ale nie przekraczając 2500-3000 obr.min i 1/3 wciśnięcia pedału przyspieszenia,
gdy tylko wskazówka temperatury płynu chłodniczego się ruszy, przejść na normalny styl jazdy.

Najlepszy na zimę
Idąc powyższym tokiem rozumowania najlepszy jest wolnossący silnik ZS (http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_o_zap%C5%82onie_samoczynnym), chłodzony powietrzem, z rozrządem OHV (http://pl.wikipedia.org/wiki/OHV). Ma małą pojemność cieplną, nisko położony wałek rozrządu, małe siły w układzie korbowo-tłokowym. No i płyn chłodzący nie zamarza.
Tekst pochodzi z Blogsilnika (http://blogsilnika.blogspot.com/) i objęty jest licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 2.5 Polska License
http://i.creativecommons.org/l/by-nd/2.5/pl/88x31.png


Silnik do osiągnięcia przewidzianych normą emisji spalin i pełnej sprawności musi być nagrzany powyżej 70stC. W trudnych, zimowych warunkach pogodowych (np. temperatura -25stC co się przecież zdarza) zagrzanie silnika jest czasochłonne i wymaga przejechania sporego odcinka. Aby przyspieszyć osiąganie temperatury przez silnik stosowano w czasach Polonezów tekturowe zasłony na chłodnicę. Jednak teraz można niemal do każdego auta zastosować niezależne ogrzewanie postojowe. Jednak urządzenie jest dość kosztowne a jego instalacja nie jest łatwa. Jest jednak tania alternatywa dla niezależnego ogrzewania – elektryczny podgrzewacz cieczy chłodzącej. Jego zadaniem jest dodatkowe podgrzewanie cieczy przy niekorzystnych warunkach pogodowych.


http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/01.png (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/01.png)
Wygląd podgrzewacza montowanego w Mondeo 2001-2007


Informacja zaczerpnięta z TIS Forda (Techniczna Informacja Serwisowa):
Elektryczna nagrzewnica wspomagająca jest włączana przez moduł sterowania zespołem napędowym (PCM), gdy silnik pracuje (sygnał D+ z alternatora jest aktywny). Pracuje tylko gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej 5°C a temperatura płynu chłodzącego nie przekracza 71°C i do dyspozycji jest wystarczająca moc prądnicy. Wydajność ogrzewania świec żarowych wynosi 750 W (dla ogrzewania postojowego regulowane 2,2 kW lub 5 kW).Szybko zagrzany silnik to same korzyści: w trybie ssania mniej paliwa przedostaje się do oleju, spada zużycie paliwa (i to znacznie – dla temp 0 - 5stC jest to 2l/100km), mniejsza emisja szkodliwych składników spalin.


Co będzie potrzebne do instalacji

1 szt. – podgrzewacz z przewodami
http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/02_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/02.jpg)



1 szt. Instalacja elektryczna (do skrzynki bezpieczników, do przekaźników, do ECU i podgrzewacza)
http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/03_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/03.jpg)


1szt - złączka (oraz 1 szt. która jest już w aucie)
http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/04_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/04.jpg)


4 szt - pierścienie zaciskowe (oraz 2szt. które są w aucie)
http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/05_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/05.jpg)

Pablo_X
09-11-2010, 22:47
Cz 2.

Instalacja – część elektryczna

Jak korzystałem ze schematu jaki był stosowany w autach wyprodukowanych od 12.2003r


http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/schemat_mini.png (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/schemat.png)
Schemat elektryczny od 12/203



Teraz przybliżenie co jest co w schemacie:
Bezpiecznik F3
http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/06_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/06.jpg)



Bezpiecznik F3 w skrzynce bezpieczników w komorze silnika.
http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/07_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/07.jpg)



Złącze C125 i C126 (a w nich przekaźniki :wink:)
http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/08_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/08.jpg)

Przekaźniki wetknięte są właśnie w złącze C125 i C126.


Złącze C124
http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/09_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/09.jpg)



Złącze C124 z bliska
http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/10_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/10.jpg)



Złącze C122a, C122b i C123
http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/11_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/11.jpg)

Zielono-białe to C122a i C122b, zielono-pomarańczowy C123.
Wiązkę od przekaźników zakończonych końcówkami oczkowymi podłączamy na świece w podgrzewaczu.

Pablo_X
09-11-2010, 22:47
Cz 3.

Pin 61 (czar/pom) i 62 (czar/ziel) w złączu C200
Pin 14 (zielono/czerw razem z zielono czarnym)
http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/13_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/13.jpg)



Instalacja wiązki sterującej:


Dwa rodzaje pinów do zainstalowania
http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/14_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/14.jpg)
Dwa rodzaje pinów do zainstalowania



Wg schematu, wiązkę (dwa przewody) od przekaźników C125 (czar/pomar) i C126 (czar/ziel) do ECU owinąłem na całej długości taśmą izolacyjną i przeprowadziłem za wygłuszeniem na grodzi w komorze silnika. Piny wpiąłem w miejsca styku 61 i 62 złącza C200. Wiązka do ECU przy samym złączu jest puszczona w luźnym rękawie więc nie ma problemu z dołożeniem przewodów. W przypadku uszkodzonych wtyków do ECU, można kupić je w sklepie elektronicznym (albo u elektryka samochodowego). Ja miałem gotowe oryginały delikatnie wyciągnięte razem z przewodami - bez uszkodzonego zaczepu na pinie.

Przekaźniki można przymocować gdziekolwiek w okolicy Serwa. Oryginalnie są umocowane nad serwem na adaptacji na grodzi.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/15a_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/15a.jpg)http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/15b_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/15b.jpg)


Kolejny przewód czarno-zielony (podwójny – spięte są w pinie) idący od przekaźników do kabiny do złącza C509 (gdzie doprowadzone jest zasilanie z bezpiecznika F82) w skrzynce za bezpiecznikami poprowadziłem przez grodź. To nie było zbyt poręczne :?

Główny (4mm2), czerwony przewód zasilający podgrzewacz poprowadziłem od skrzynki bezpieczników w komorze silnika prosto za akumulatorem. Bezpiecznik dużej mocy (60A) instalujemy w miejscu oznaczonym jako F3.

Aby zamontować bezpiecznik w skrzynce trzeba odczepić go od kabla jeśli jest sczepiony. Przewód zakończony jest samochodowym męskim stykiem elektrycznym.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/16.jpg
Męski konektor

Przewód wciskamy w skrzynkę od spodu. Teraz z góry można zamocować bezpiecznik.

Pablo_X
09-11-2010, 22:48
Cz 4.


Część mechaniczna


Rozpoznanie placu boju

Oględziny wstępne pod autem. Tu bez kanału lub podnośnika nie obejdzie się.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/20_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/20.jpg)
Tak wygląda to w oryginale 12.2003.


http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/21_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/21.jpg)
Tak z reguły wygląda goła wersja bez podgrzewacza 01.2006r.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/22_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/22.jpg)
Choć niektórzy szczęśliwcy mogą mieć taki układ. g:D


Porównując oba ujęcia nie wygląda to dramatycznie

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/23_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/23.jpg)
Porównanie wersji bez podgrzewacza i z oryginalnie zainstalowanym podgrzewaczem.



Przygotowanie nadwozia

Pierwsza przymiarka…

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/23a_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/23a.jpg)
To będzie gdzieś tutaj :p Jest OK. Będzie dobrze – robimy! :D

Pablo_X
09-11-2010, 22:48
Cz 5.

Bo bliższym zapoznaniu widać, że przewody są trochę inaczej ułożone i nie wystarczy rozczepienie węży i wstawienie podgrzewacza.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/24_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/24.jpg)
Wstępna przymiarka pod autem.


Górne mocowanie sprawdza się jako-tako. Talerzyk będący nakrętką szybko mocującą (można ją wciskać na śrubę) daje się nawet dość mocno przykręcić. Brak jest natomiast jakiegokolwiek dolnego mocowania. Powinno się ono znajdować w miejscu oznaczonym strzałką.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/25_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/25.jpg)
Miejsce, gdzie fabrycznie zamocowana jest dość spora śruba.

Bliższe oględziny pozwalają stwierdzić, że w miejscu gdzie chcieli byśmy zobaczyć śrubę, jest otwór zaślepiony zaimpregnowaną matą wygłuszającą wnętrze.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/26_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/26.jpg)
Lokalizacja otworu pod śrubę mocującą.


Po szybkim badaniu praktycznym, udało się zlokalizować otwór w podłodze pod wygłuszeniem w okolicach pedału hamulca. Wystarczy zdjąć plastikowy bok tunelu/konsoli aby podnieść wygłuszenie. Może być konieczne jego oderwanie w kilku miejscach.


Teraz przyszedł czas na przygotowanie adaptacji do zamocowania podgrzewacza. Ja wykorzystałem zgrzewarkę wyładowczą CD1500 do zgrzewania trzpieni.


http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/27_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/27.jpg)
Zgrzewarka impulsowa zwana też przypawarką.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/28_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/28.jpg)
Adaptacja do mocowania podgrzewacza.


Do wykonania adaptacji wykorzystałem blaszkę ocynkowaną o grubości 1mm. Zgrzałem do niej trzpień M6x16 – gwint M6, długość trzpienia 16mm. Blaszkę jaką wybrałem miała 50x50mm. Nadała się idealnie. Jej spory rozmiar ma zapobiec obracania się podczas dokręcania, a co było by gorsze przy odkręcaniu.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/29_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/29.jpg)
Zamontowana adaptacja do zamocowania podgrzewacza


Zamontowanie tak wykonanej adaptacji trwało minutkę. Wystarczyło podniesienie wygłuszenia i wsunięcie przygotowanej płytki. Efekt – jak fabryka :D Na koniec brzegi otworu zakonserwowałem małą ilością masy bitumicznej, ale myślę, że można też użyć silikonu dekarskiego (akrylowy odpada).

Pablo_X
09-11-2010, 22:49
Cz 6.


Przygotowanie podgrzewacza


Sam podgrzewacz wymaga kilku zabiegów przed zamontowaniem.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/35_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/35.jpg)
Podgrzewacz z dodatkowym przyłączem.

W związku z tym, że nie ma adaptacji mocującej podgrzewacz która jest zespolona z karoserią, trzeba wykonać dedykowane przyłącze dla masy. Przyłącze musi wytrzymać 60A więc trzeba trochę się postarać.


http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/36_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/36.jpg)
Nierdzewne nakrętki samo kontrujące.


Zalecam użyć wyłącznie materiałów niekorodujących. Do wykonania przyłącza wykorzystałem nierdzewny trzpień z warstwą miedzi (identyczny jak ten do adaptacji jako mocowanie). Dodatkowo, od spodniej strony wykorzystałem podkładkę mosiężną zwiększającą pole styku. Do skręcenia wykorzystałem nierdzewną nakrętkę samo kontrującą którą kupiłem w www.hurtmet.pl (http://www.hurtmet.pl/419_0_6923_forma_j.html).

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/37_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/37.jpg)
Podkładka mosiężna zwiększająca pole styku.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/38_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/38.jpg)
Nakrętka samo kontrująca zapewnia doskonały kontakt.


Przed skręceniem, miejsca styku dodatkowo oczyściłem bardzo drobną włókniną i odtłuściłem.

Następnie, w celu zabezpieczenia przed utlenianiem złącza naniosłem na nie warstwę silikonu. Nie używać do tego silikonu akrylowego ponieważ nie posiada on wystarczającej trwałości i elastyczności.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/39_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/39.jpg)
Zasilikonowane złącze od góry.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/40_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/40.jpg)
Zasilikonowane złącze od spodu.

Pablo_X
09-11-2010, 22:49
Cz 7.


Instalacja – część praktyczna

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/45_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/45.jpg)
Zamocowany podgrzewacz z założonymi wężami.


Do zamocowania podgrzewacza na swoim miejscu wykorzystałem „talerzyk” przeznaczony do mocowania wygłuszenia który był w tym miejscu. Dolne mocowanie z wykorzystaniem wykonanej adaptacji skręcone za pomocą nakrętki samo kontrującej.

Teraz zasadnicza przymiarka węży.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/46_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/46.jpg)
Niespodzianka przy przymiarkach węży do zamocowanego podgrzewacza. :?


Po oględzinach i kilku przymiarkach okazało się, że układ nie pasuje idealnie. Dlatego oryginalnego układu węży nie było sensu na siłę zachowywać, choć wydawał się prosty do wykonania. Tym bardziej, że w miejscu gdzie był plastikowy uchwyt do mocowania węża było zrobione przyłącze dla masy. Kręcąc wężami, udało się ustalić optymalny układ (i nawet krótszy od oryginału).

Oczywiście, można próbować wymienić przewody w całości na te dedykowane, ale nie widzę szans na wykonanie tej operacji bez wyciągania silnika. Jeśli ktoś dokona tego to proszę o info – dostanie krzynkę browca i medal g:D

Bez zbędnej zwłoki zabrałem się za drobną przeróbkę instalacji. Do tego potrzebna była dodatkowa złączka.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/47_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/47.jpg)
Oryginalna złączka węży – widok z boku.


http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/48_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/48.jpg)
Oryginalna złączka węży – widok z przodu.


Cała instalacja wymaga dwóch takich złączek. Jedna jest już w instalacji a w drugą złączkę trzeba się będzie zaopatrzyć – najlepiej odwiedzić jakieś „second hand” z fordami. Może w ASO też da się to kupić? Można próbować zastąpić oryginalny łącznik np. rurką miedzianą jeśli ktoś ma, ale jak to się będzie spisywało po założeniu opasek nie mam pojęcia.

Patrząc na oryginalną złączkę, jej średnica wynosi ok. 17,5mm. Kołnierz który zapobiega zsunięciu ma 20-21mm więc wychodzi całkiem ciasno.

Pablo_X
09-11-2010, 22:50
Cz 8.


http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/49_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/49.jpg)
Ściśnięcie głównego przewodu ściskiem uniwersalnym.

Przed przystąpieniem do decydującego starcia, trzeba zabezpieczyć się przed wyciekiem płynu. Zdjęcie pokazuje jak można to zrobić.

Z obserwacji ilości wyciekającego płynu mogę przypuszczać, że powinno wystarczyć zaciśnięcie tylko jednej strony, tej pokazanej na zdjęciu. Właśnie z tej strony płyn leje się bardziej. Z drugiej zamontowany jest zawór odcinający. Jednak dla zasady zacisnąłem oba kierunki (drugi ścisk jest powyżej belki w kierunku turbiny – tutaj niewidoczny).
Potrzebne będzie również naczynie do łapania lejącego się płynu.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/50_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/50.jpg)
Gotowy układ.


Po upływie 10, maksymalnie 20 minut i po kilku poprawkach układ był już zmontowany na gotowo.


Jak to się stało ?
Do ściągania sprężynujących pierścieni zaciskowych zaopatrzyłem się w szczypce warsztatowe proste, z długimi i rowkowanymi szczękami (w żadnym przypadku nie gładkie). Ich rozwarcie musi być dość spore, w granicach 35 - 40mm.

Na istniejącej instalacji, ze złączki trzeba daleko zsunąć pierścienie wzdłuż przewodów do góry. Teraz można rozłączyć przewody i wyjąć złączkę –trochę będzie lał się płyn i dobrze by było mieć pomoc aby podstawić wysoko naczynie.
W pierwszej kolejności zająłem się wężem z zaworem (to ten z niewidocznym zaciskiem).
Po przymierzeniu węża założonego na podgrzewacz wybrałem miejsca gdzie uda się osiągnąć linię prostą na tyle długą, aby wcisnąć łącznik w oba węże i tam przeciąłem nożem oryginalny wąż. Odcięty kawałek wędruje do kosza.
Do skróconego węża wędruje złączka. Pierścień który był dotychczas powyżej ściągamy w dół i zakładamy na złączkę.
Do złączki przymierzmy nowy wąż i obcinamy go tak, aby złączka weszła w niego. Na skrócony nowy wąż zakładamy pierścień zaciskowy, jeszcze przed wciśnięciem go na złączkę. Drugi pierścień jest na drugim końcu zluzowany aby umożliwić obracanie wężem.
Po nałożeniu węża na złączkę, można zacisnąć oba pierścienie – jeden na złączce, drugi na podgrzewaczu.


http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/51_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/51.jpg)
Umiejscowienie złączki 1.


Z drugim wężem postępujemy analogicznie.

Wąż obracamy odwrotnie niż jest zamontowany fabrycznie (kolankiem do podgrzewacza)
Zakładamy pierścień na koniec węża przyłączany do podgrzewacza i wsuwamy go głębiej aby nie przeszkadzał.
Wąż zakładamy na podgrzewacz.
Przypasowujemy ułożenie węża i odcinamy go – powstaje zgrabne kolanko.
Na skrócony koniec zakładamy pierścień i przesuwamy kawałek wzdłuż węża.
Oryginalnego węża z instalacji nie trzeba skracać (chyba, że minimalnie).
Wciskamy złączkę w oryginalny wąż.
Pierścień który był uniesiony do góry wędruje w dół i uszczelnia złączkę.
Przycięty przewód (kolanko) wciskamy na złączkę.
Zsuwamy pierścień na złączkę.
Gotowe!

Całość jest w zasadzie banalna. Jednak ciasnota pod autem i cieknący płyn (przy intensywnych manewrach ścisk trochę przepuszcza) który po zalaniu rąk zaczyna szczypać, potrafią dać w kość :p
Dodatkowym utrudnieniem są złączki do których łączenia trzeba używać sporej siły.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/52_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/52.jpg)
Umiejscowienie złączki nr 1 (po prawej) i złączki 2 (po lewej).

Na koniec zostaje przyłączenie masy do podgrzewacza.

http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/55_mini.jpg (http://mondeo.diagnostyka.nysa.pl/_forum/mondeo_podgrz/55.jpg)
Przyłącze do najbliższego punktu masy.

Do wykonania tego połączenia wskazany będzie taki sam przewód jak zasilający podgrzewacz - 4mm2 (najlepiej czerwony ;)).

Pablo_X
09-11-2010, 22:50
Cz 9.


Podsumowanie

To się przyda
Wymiana świec w podgrzewaczu PTC MKIII TDCi [foto] (http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=90264)

Zakup świec do podgrzewacza (http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=76327) (oryginalny tytuł trochę zmyla).

Coś się napisze.... jak nie będzie tak późno ;-)

Pablo_X
09-11-2010, 22:51
Cz 10.

Tu jest koniec :p

Wreszcie......

Bajek
11-11-2010, 00:11
Kawał dobrej roboty. Świetny tutorial.

jendrekmak
11-11-2010, 00:38
gratulacje i podziękowania bo łatwiej iść przetartą ścieżką. póki co to mam mechanikę za sobą i teraz czas na elektrykę. pozostaje jedno pytanie. czy trzeba aktywować funkcję podgrzewacza w komuterze?
Jak korzystałem ze schematu jaki był stosowany w autach wyprodukowanych od 12.2003r
z datą są problemy. właściwą wydaje się być wprowadzenie liftingu mondeo mk3. przed liftem złącze PCM było oznaczone jako C100 i wtedy były złącza 75 i 98 a po lifcie 09.2003 złącze PCM jest oznaczone jako C200 i wykorzystywane są piny 61 i 62

zanzare
11-11-2010, 08:17
To może i ja dodam coś od siebie ...

od strony elektrycznej:
jeśli ktoś zabiera się za instalacje PTC może od razu pociągnąć kable do tempomatu.W zasadzie ta sam droga kabli, robota jedna a przyjemność podwójna :) (bardzo pomaga w rozbiórce niezbednych elementów tutorial do tempomatu)
co do instalacji pinów w c200:
1. odkręcamy wzmocnienie nadwozia wypinamy sąsiadującą z c200 kostkę i odkręcamy dokręcony do nadwozia przewód masowy! wtedy jest w ogóle możliwe jako takie bobrowanie przy tej wtyczce.
2.warto zaopatrzyć się w ściągacz ramion wycieraczek, wtedy po ściągnięciu tej części podszybia mamy super dostęp do ułożenia wiazki kabli. (przydatny tutorial wymiany filtra kabinowego-można go od razu wyczyścić z liści i innych syfów bądź wymienić) Ja niestety takowego nie miałem no i trzeba było kombinować ale się udało. Do grodzi pod podszybiem kable można spróbować przeciągnąć w istniejących otworach albo przez dodatkowe zaślepione, które są dostępne po odcięciu gumowych zaślepek.

Wejście z komory silnika do wnętrza auta- tu bardzo przydatny jest link do strony
http://www.fordwiki.co.uk/index.php/Mk3_Live_Feed_Through_The_Bulkhead
tam jest wszystko ładnie co i jak

I jeszcze jedno, Jeśli nie kupiliśmy z podgrzewaczem kabla masowego który jest przykręcony jedną ze śrub trzymających sam podgrzewacz, musimy sobie taki wyprodukować
potrzebne bedą dwie końcówki oczkowe i kawałek kabla, ja kupiłem w casto kablik 0,5m chyba 6 mm2 i dokręciłem do podwozia.

Pomyślałem, że warto by mieć jakaś sygnalizacje czy podgrzewacz działa, czy nie więc
do przekaźników mam podpięte diody świecące, które sygnalizują działanie przekaźników

jak na razie tyle uwag, czekam na niższe temperatury żeby zobaczyć czy działa i czy nie trzeba czegoś programować w kompie

aha, uwaga do części mechanicznej instalacji! jeśli macie taki układ, że przewody chłodzenia (te w które montujemy ptc) są umocowane na czymś w rodzaju aluminiowego wspornika, trzeba uważać z odkręcaniem śrub, bo nie są one w żaden sposób od góry skontrowane.
na początku ładnie się odkręcają a potem nakrętka obraca się razem ze śrubą i zaczyna się kombinacja norweska.
proponowałbym na początku użyć wd40 albo inny lubryfikator potem zakręcić dwie śruby na gwincie jako kontry, trocę rozruszać nakrętkę, odkręcić tak daleko jak się da ( w zasadzie odkręcamy tylko jedną z nakrętek, drugą tylko popuszczamy bo we wsporniku jest naciecie które umożliwia wsunięcie ptc pod nakrętkę) i potem mając nadzieję że śruba odpowiednio zapieczona trzyma mocno odkręcamy resztę

pozdrawiam franc

Pablo_X
11-11-2010, 11:15
Dzięki za uznanie :D
Było momentami ciężko ale motywowanie i pomoc ze strony Dorki jest nieoceniona (:569::shock: musiałem słuchać - robić robić, szybko szybko ;)).

Kilku aspektów instalacji nie ująłem jeszcze a była już o nich mowa (choćby sposób sterowania układu przez ECU i masa o której pisze zanzare). Samo robienie tutorialu trwało dłużej niż instalacja podgrzewacza i muszę resztę poskładać.
Będziemy działać dalej :one:

PS: W planach jeszcze sygnalizacja stanu pracy oraz możliwość ręcznego włączenia ale to już bajer :wink:

zanzare
11-11-2010, 12:11
Dzięki za uznanie :D
Było momentami ciężko ale motywowanie i pomoc ze strony Dorki jest nieoceniona (:569::shock: musiałem słuchać - robić robić, szybko szybko ;)).

Kilku aspektów instalacji nie ująłem jeszcze a była już o nich mowa (choćby sposób sterowania układu przez ECU i masa o której pisze zanzare). Samo robienie tutorialu trwało dłużej niż instalacja podgrzewacza i muszę resztę poskładać.
Będziemy działać dalej :one:

PS: W planach jeszcze sygnalizacja stanu pracy ale to już bajer :wink:

Najważniejsze że powstał taki tutorial i tu Szacun dla Ciebie Pablo_X, myślę że najważniejsze zrobione teraz tylko doszlifować, zwrócić uwagę na to gdzie mogą występować problemy i goto.

Powiedz jak się podłaczyłeś do skrzynki bezpieczników pod F3 ?
zakładam że trzeba odkręcić tą śrubę w skrzynce bezpieczników i co dalej ?
cały moduł ten z bezpiecznikami wychodzi czy gdzieś jakieś zaczepy są ?, no i jak jest mocowany konektor który wchodzi do bezpiecznika zaczep jakiś ?

mnie to w weekend czeka także chcaiłbym wiedzieć czego się spodziewać

jendrekmak
11-11-2010, 16:00
no i jeszcze drobiazg czyli czy w GEM jest aktywna funkcja podgrzewacza. wymysliłem sobie, że można czujnik temperatury obłożyć lodem (lód w torebce i wrzucić w to czujnik ze zderzaka) żeby sprawdzić czy daje sygnał na kablachw PCM bo szkoda czekać na mrozy.

Pablo_X
13-11-2010, 09:25
no i jeszcze drobiazg czyli czy w GEM jest aktywna funkcja podgrzewacza.Tak. Jest aktywna. Jak widać ze schematów, GEM nie bierze udziału w podgrzewaniu.
Jeszcze tego nie mogę potwierdzić na 100%, ale wygląda na to, że stopień podgrzewania jest związany z wyświetlaniem śnieżynek na desce rozdzielczej.

romekcz
13-11-2010, 10:03
Super opis!!
Podgrzewacz już kupiony, przekaźniki wraz z gniazdami również (szkoda tylko że nie mam całej instalacji - kończy się jakieś 5cm na wyjściu z gniazd przekaźników i z złącza od którego idą przewody na świece ale tu nie problem bo kupi się kawałki przewodów i to wszystko połączy).
Pablo_X mam do ciebie pytanko - gdzie podłączyłeś wyprowadzoną z podgrzewacza masę i jaki kabel zastosowałeś (4mm czy 6mm)?

Pablo_X
13-11-2010, 22:08
Dodałem w części #8 (http://forum.fordclubpolska.org/showpost.php?p=1537642&postcount=8) na końcu zdjęcie z przyłączeniem masy Przyłącze do najbliższego punktu masy (http://bispid.pl/_fora/mondeo_podgrz/55_mini.jpg).

jendrekmak
14-11-2010, 10:48
Tak. Jest aktywna. Jak widać ze schematów, GEM nie bierze udziału w podgrzewaniu.
Jeszcze tego nie mogę potwierdzić na 100%, ale wygląda na to, że stopień podgrzewania jest związany z wyświetlaniem śnieżynek na desce rozdzielczej. wydaje mi się, że jedyna zbieżność między śnieżynkami a podgrzewaczem to temperatury wyświetlania i załączenia. śnieżynki świecą się cały czas (poniżej 5 st lub 0 na zewnątrz) niezależnie od temperatury silnika a podgrzewacz wyłącza się powyżej temperatury 70 stopni na silniku więc musi być dodatkowo sterowany.

Pablo_X
15-11-2010, 15:28
Nie do końca mnie zrozumiałeś.
Są dwa obwody grzania (na 2 lub/i 1 świece) sterowane dwoma pinami. Może być włączony obwód na jedną świece lub na dwie świece albo razem na trzy świece.
Od pewnej temperatury (poniżej 5st - pomarańczowa śnieżynka) włączają się dwie świece, a poniżej zera (czerwona śnieżynka) włączają się trzy świece.

Snajper_881
16-11-2010, 08:35
Mam pytanie, jeżeli silnik zostanie zagrzany do jego temp. roboczej, po czym temp. w czasie pracy/jazdy spadnie to podgrzewacz się właczy automatycznie czy działa tylko do pierwszego podgrzania?

zanzare
16-11-2010, 14:21
Mam pytanie, jeżeli silnik zostanie zagrzany do jego temp. roboczej, po czym temp. w czasie pracy/jazdy spadnie to podgrzewacz się właczy automatycznie czy działa tylko do pierwszego podgrzania?

na razie to nikt ci chyba na takie szczegółowe pytanie nie odpowie bo wszyscy na mrozy czekają :), żeby sprawdzić czy i co działa.
tak na logikę to jeśli warunkiem zadziałania jest temp zewnętrzna poniżej 5 C i temp silnika poniżej 71 C to jeśli temp silnika spadnie a na zewnątrz jest dalej poniżej 5 C to podgrzewacz powinien zadziałać choć tak jak napisałem nie jest to na 100% pewne

Snajper_881
17-11-2010, 09:48
Ja mam fabryczny podgrzewacz, 2 tygodnie temu wymieniałem świece. :one: Jednak tak do końca nie wiedziałem kiedy, jak i po co to działa, dopiero jak przeczytałem ten wątek, trochę mnie olśniło. :) Fajna zabawka...

Pablo_X
17-11-2010, 13:35
Dostałem taką wiadomość
Witaj.
Mam smieszne pytanie. Czy przez przypadek nie mierzyłeś długości przewodów w instalacji elektrycznej podgrzewacza?
Ja mam pełną instalkę ale kończy się ok 5cm za przekaźnikami oraz za złączem idącym do świec. Chciałbym skleić tą instalację ale nie wiem jakie długie powinny być kable (tak żeby po włożeniu do auta nie zabrakło kilku centymetrów lub też nie wisiało kilka metrów :570:).temacie. Zobaczę i dam tu znać.

moons
17-11-2010, 22:13
Mam pytanie, jeżeli silnik zostanie zagrzany do jego temp. roboczej, po czym temp. w czasie pracy/jazdy spadnie to podgrzewacz się właczy automatycznie czy działa tylko do pierwszego podgrzania?

Moim zdaniem zadziała ponownie przy spełnieniu trzech warunków. Podgrzewacz działa jeśli, jest odpalony silnik, temp poniżej 5 stopni i silnik ma poniżej 71 stopni, Więc jeśli tylko takie będą warunki to podgrzewacz powinien działać, żadniej różnicy nie powinno być czy to po odpaleniu czy już po jakieś jeździe.
Pozdrawiam

matrog19
19-11-2010, 23:12
Napisałeś kolego że wg TISa podgrzewacz działa poniżej 5stopni. Mam pytanko: u mnie na zimnym silniku właśnie poniżej 5 stopni zauważyłem w nocnej jeździe, że puszczając z gazu lakko ciemnieje mi oświetlenie deski. Domyślam się, że właśnie wtedy działa podgrzewacz a wiadomo, że sporo prądu pochłania. Czy mam rację? Poniżej 5 stopni szybciej mi sie mondek nagrzewa niż np przy 7 stopniach czyli pewnie wszystko działa

romekcz
23-11-2010, 07:24
Zobaczę i dam tu znać.

Pablo_X czy już coś wiadomo w tym temacie?

Snajper_881
23-11-2010, 15:59
Poniżej 5 stopni szybciej mi sie mondek nagrzewa niż np przy 7 stopniach czyli pewnie wszystko działa
Dokładnie to samo zauważyłem...z tym, że zero przygasania.

jendrekmak
23-11-2010, 16:13
ja póki co zbieram się do wyprowadzenia kabli 62 i 63 ze złącza C200. wczoraj próbowałem ale odpuściłem bo mi się specjalnie nie chciało. pewnie sprawa poczeka do weekendu.

zanzare
24-11-2010, 19:30
Witam,

u mnie po założeniu instalki podgrzewacza wszystko bangla jak należy.
Nie musiałem nic aktywować w PCM
dołożyłem do oryginalnej instalacji diody sygnalizujące pracę przekaźników oraz wyłącznik na wiązce do złacza C509 w celu wyłączenia podgrzewacza w sytuacji kiedy rano muszę włączyć ogrzewanie przedniej szyby.

do romekcz:
w temacie kabli
-kabel od bezpiecznika F3 do przekaźników to 1,1 m - tu sprawa jest prosta bo kabel prowadziłem pod skrzynką bezpieczników i wzdłuż istniejącej wiązki
-od przekaźników do złącza C124 to 1,5 m - tu prowadzenie kabla zależy od twojej inwencji ale myślę że to najkrótsza odległość
kupiłem wiązkę w której od przekaźników i wtyczek zostało jakieś 10 cm kabli.

romekcz
24-11-2010, 19:51
Witam,

u mnie po założeniu instalki podgrzewacza wszystko bangla jak należy.
Nie musiałem nic aktywować w PCM
dołożyłem do oryginalnej instalacji diody sygnalizujące pracę przekaźników oraz wyłącznik na wiązce do złacza C509 w celu wyłączenia podgrzewacza w sytuacji kiedy rano muszę włączyć ogrzewanie przedniej szyby.

do romekcz:
w temacie kabli
-kabel od bezpiecznika F3 do przekaźników to 1,1 m - tu sprawa jest prosta bo kabel prowadziłem pod skrzynką bezpieczników i wzdłuż istniejącej wiązki
-od przekaźników do złącza C124 to 1,5 m - tu prowadzenie kabla zależy od twojej inwencji ale myślę że to najkrótsza odległość
kupiłem wiązkę w której od przekaźników i wtyczek zostało jakieś 10 cm kabli.

Wielkie dzięki za tą informację. A jaką długość masz kabli idących do złącza C509 i kabli idących do złącza C200.
No i przedewszystkim jak zrobiłeś instalkę z tymi diodami no i wyłącznikiem? Notabene praktyczne rozwiązanie. Może wrzucisz schemacik?
Powoli się za to zabiorę.

jendrekmak
24-11-2010, 20:15
na wiązce do złacza C509 trzeba zrobić przejście do bezpiecznika w kabinie. a ja znalazłem w tej skrzynce przy silniku kabel prowadzący do złącza C509 i bezpiecznika F82 co eliminowało by ciągnięcie kabla do kabiny. muszę zerknąć, które to złącze ale chyba jest to zielone, które widać po otwarciu skrzynki z przekaźnikami w komorze silnika C14 pin chyba 9. ale też jest sygnał w złączu C200 pin 19 z bezpiecznika F82 przez złącze C509 ale przez pin 15.

zanzare
24-11-2010, 21:53
Wielkie dzięki za tą informację. A jaką długość masz kabli idących do złącza C509 i kabli idących do złącza C200.
No i przedewszystkim jak zrobiłeś instalkę z tymi diodami no i wyłącznikiem? Notabene praktyczne rozwiązanie. Może wrzucisz schemacik?
Powoli się za to zabiorę.

kable jakoś specjalnie nie są drogie także myślę że jak kupisz 4mb przewodu 4mm2 (te do zasilania świec w podgrzewaczu i podłączenia masy) i 0.5mm2 (te sygnałowe) to ci w zupełności wystarczy.
Ja przeciągałem od razu instalkę do tempomatu także do wnętrza i tak musiałem się dostać.

romekcz
24-11-2010, 22:23
kable jakoś specjalnie nie są drogie także myślę że jak kupisz 4mb przewodu 4mm2 (te do zasilania świec w podgrzewaczu i podłączenia masy) i 0.5mm2 (te sygnałowe) to ci w zupełności wystarczy.
Ja przeciągałem od razu instalkę do tempomatu także do wnętrza i tak musiałem się dostać.

Tu nie chodzi o koszt samego kabla. Instalację będę przygotowywał osobno u mnie w pracy a nie bezpośrednio w aucie i nie chcę żeby spotkała mnie przykra niespodzianka typu "za krótki kabel o np. 5cm" przy montażu już w aucie. Oczywiście dbając o estetykę też nie chcę żeby ten kabel nie był zbytnio za długi.

Pablo_X
24-11-2010, 22:39
Mi wyszło szacunkowo:


od ECU do przekaźników oryginalnie 3m ale 2m powinno wystarczyć
od skrzynki w komorze silnika do przekaźników 1,5m
od przekaźników do podgrzewacza 1,5m
od przekaźników do skrzyni w kabinie 1,5m


Zresztą, tu możesz ocenić ile tego.
http://dorkax.wrzuta.pl/sr/d/1qdODfWYqNC/100921_110149 (http://dorkax.wrzuta.pl/sr/f/1qdODfWYqNC/100921_110149)

jendrekmak
26-11-2010, 22:47
no i przyznam że zgłupiałem trochę. zamontowałem piny 61 i 61 ale napięcie na nich jest stałe ca. 2,7 V. niestety nie zależy od temperatury. mierzyłem przy +11 i przy 0 st. żadnej różnicy. pytałem elektryka z aso i powiedział mi że tej funkcji się nie aktywuje więc po podłączeniu powinna działać. jeśli komuś udało by się zmierzyć napięcie na kablach prowadzących do pinów 61 i 62 w stosunku do masy to będę wdzięczny (np. po wyjęciu przekaźników). sygnał z bezpiecznika F82 daje mi napięcie takie jak jest na akku w danym momencie.

Dablju
26-11-2010, 23:01
a czy podgrzewacz jest juz fabrycznie montowany w nowych 2.0 TDCi ??? bo nie wiem czy bede mial u siebie czy moze zamowic .

zanzare
27-11-2010, 09:14
no i przyznam że zgłupiałem trochę. zamontowałem piny 61 i 61 ale napięcie na nich jest stałe ca. 2,7 V. niestety nie zależy od temperatury. mierzyłem przy +11 i przy 0 st. żadnej różnicy. pytałem elektryka z aso i powiedział mi że tej funkcji się nie aktywuje więc po podłączeniu powinna działać. jeśli komuś udało by się zmierzyć napięcie na kablach prowadzących do pinów 61 i 62 w stosunku do masy to będę wdzięczny (np. po wyjęciu przekaźników). sygnał z bezpiecznika F82 daje mi napięcie takie jak jest na akku w danym momencie.

http://focus.korona-pl.com/TIS/wsmdata/pl_2002_50_Mondeo/G98928.html#G9892800A

z tej procedury serwisowej wynika że układ jest sterowany masą, czyli:
- na piny 1 przekaźników C125 i C126 cały czas jest podawany "plus"
- w przypadku wystąpienia warunków koniecznych do zadziałania podgrzewacza PCM podaje "mase" poprzez piny 61,62 na piny 2 przekaźników C125 i C126,

czyli przy 0 st powinna na pinach 61 i 62 a pojawić się masa

jendrekmak
28-11-2010, 05:07
założyłem całą elektrykę i podpiąłem więc powinno działać. jeszcze przeprowadzę testy jak znajdę trochę czasu. ewentualnie założę diody led na wyjściu z przekaźników do świec żeby widzieć czy podaje napięcie.

takitam
28-11-2010, 11:27
a czy podgrzewacz jest juz fabrycznie montowany w nowych 2.0 TDCi ??? bo nie wiem czy bede mial u siebie czy moze zamowic .

jest opcja w cenniku 750zł, gratis nikt nie dostaje

jendrekmak
13-12-2010, 14:02
u mnie po założeniu instalki podgrzewacza wszystko bangla jak należy.
Nie musiałem nic aktywować w PCM
dołożyłem do oryginalnej instalacji diody sygnalizujące pracę przekaźników oraz wyłącznik na wiązce do złacza C509 w celu wyłączenia podgrzewacza w sytuacji kiedy rano muszę włączyć ogrzewanie przedniej szyby. też założyłem diody i dzisiaj sprawdzałem. podgrzewacz działa jak przy zimnym silniku i śnieżynce wyłączę podgrzewanie przedniej szyby (nap. ład. 14,4-14,5 V) ale jak automatycznie załącza się podgrzewanie przedniej szyby to PTC się nie włącza bo jest za niskie napięcie ładowania (13,7-13,9 V). różnica pomiędzy potencjałami na złączach w PCM i prądem ładowania musi przekroczyć 12V żeby przekaźniki się załączyły a na złączach 61 i 62 w gnieździe C200 jest napięcie ok. 2,0V. czeka mnie jeszcze wymiana akumulatora i może to coś zmieni.

AKuba
13-12-2010, 15:31
różnica pomiędzy potencjałami na złączach w PCM i prądem ładowania musi przekroczyć 12V żeby przekaźniki się
O, to wyjaśniająca informacja!
To chyba również nie działa kiedy świece żarowe grzeją silnik po odpaleniu już.
Opisy skrzynek bezpieczników są niejednoznaczne bo np przekaźnik świec żarowych silnika , jest także opisany jako przekaźnik podgrzewacza układu chłodzącego, a to chyba nie tak jest?

jendrekmak
13-12-2010, 15:55
wszystko zależy od napięcia ładowania. jeśli przekracza 14,0-14,2 V to powinien działać.

Pablo_X
13-12-2010, 21:34
To może jeszcze zamieszczę schemat szyny zasilającej w głównej skrzynce bezpieczników.
http://www.bispid.pl/_fora/mondeo_podgrz/przebieg_linii_zasilajacej.gif
Z tego schematu widać, że nie ma znaczenia w którym gnieździe umieści się bezpiecznik F3 (60A).

sylwk 655
28-12-2010, 19:12
Koledzy zainteresował mnie temat podgrzewacza którego producent nie zamontował w moim mondku.Jest natomiast kostka zaślepiona do podłączenia urządzenia.Mam teraz pytanie do znawców tematu czy będą potrzebne jakieś przekażniki a jak tak to jakie aby uruchmić to pożyteczne ustrojstwo

Pablo_X
28-12-2010, 19:30
Mam teraz pytanie do znawców tematu czy będą potrzebne jakieś przekażniki a jak tak to jakie aby uruchmić to pożyteczne ustrojstwo Tak jak pokazano w poście #2 (http://bispid.pl/_fora/mondeo_podgrz/08_mini.jpg).
Proszę zapoznać się tematem i nie zaśmiecać wątku takimi pytaniami.

sylwk 655
28-12-2010, 20:12
Znalazłem w autku część złącza c124 i dlatego myślałem że będę potrzebował mniej części.

chasm
12-01-2011, 22:44
Podpowiedzcie mi bo nie mam garażu i warunków, a chciałbym dorobić kontrolki (LED) pracy PTC. Gdzie najlepiej/najłatwiej się wpiąć?
Czy jest sytuacja, w której grzeje tylko 1 świeca?

AKuba
26-01-2011, 10:21
też założyłem diody i dzisiaj sprawdzałem
WięcTy odtworzyłeś fabryczne połączenia podgrzewacza,tak? Możesz napisać w których miejscach instalacji podłaczyłeś diody sygnalizacyjne? Ja mam pewien kłopot bo zwykły pstryczek ręczny z żaróweczką przepuszcza tylko 50mA (np układ dioda z opornikiem przepuszcza tylko ok 20 mA) prądu, a to za mało abym mógł ten pstryk szeregowo podłączyć w obwód sterujący przekaźnika, bo przekaźnik potrzebuje ok 150mA aby zadziałać. Na razie dołączyłem równolegle do pstryczka opornik 270 Ohma i wtedy zwiększam prąd do ok 80mA i to już w zasadzie uruchamia przekaźnik, ale przez ten opornik prąd zawsze płynie, nawet jak pstryk wyłączę. To chyba nie szkodzi bo prąd mały i on płynie chyba tylko w czasie programowej pracy tych przekaźników. Plusem szeregowego podłaczenia pstryka ręcznego w obwodzie sterującym jest brak konieczności ciągnięcia dodatkowych 2 kabelków na linii przekaźnik w komorze silnika-pstryk w szoferce. Mam nadzieję,że w czasie postoju auta z wyłaczonym silnikiem prąd przez opornik nie popłynie (nie, no to niemożliwe jest raczej).

jendrekmak
26-01-2011, 11:54
odtworzyłeś fabryczne połączenia podgrzewacza,tak? Możesz napisać w których miejscach instalacji podłaczyłeś diody sygnalizacyjne?odtworzyłem instalację w/g schematu. diody po prosty podpiąłem do świec ale można też za przekaźnikami (po stronie świec)

AKuba
26-01-2011, 11:59
diody po prosty podpiąłem do świec

Więc ciągnąłeś kabelki dodatkowe do diód w kabinie? W ogóle którędy pokonałeś blache przegrody?

jendrekmak
26-01-2011, 12:44
jest kilka przejść. najwygodniejsze jest za lewym amortyzatorem przez gumę izolującą wiązkę w przegrodzie (tam gdzie są oryginalnie montowane przekaźniki PTC)

AKuba
07-02-2011, 10:45
Z tego schematu widać, że nie ma znaczenia w którym gnieździe umieści się bezpiecznik F3 (60A).

Czy nie uważasz, że po domontowaniu pompki obiegowej można by (pytanie jak długo?) grzać trochę przed uruchomieniem silnika?
Jaki jest kierunek obiegu płynu w części zasilnikowej?
http://forum.fordclubpolska.org/album.php?albumid=558&pictureid=2812
Czy wiesz jaką rolę pełni ten plastikowy łącznik na pionowym odcinku węża w części zasilnikowej(jest on równoległy do linii nagrzewnicy)?

benio
27-06-2011, 14:17
Poszukuję fotki wtyczki żeńskiej (od strony instalacji, czyli przekaźników) złącza C124 podłączenia zasilania podgrzewacza cieczy chłodzącej (http://forum.fordclubpolska.org/showpost.php?p=1537634&postcount=2).

jendrekmak
27-06-2011, 14:58
ja niestety nie mam. miałem zakupioną całość złącza (wtyczka+gniazdo) razem z podgrzewaczem

benio
27-06-2011, 16:50
...miałem zakupioną całość złącza (wtyczka+gniazdo) razem z podgrzewaczem

Jaka była cena?

an401
27-06-2011, 19:04
Poszukuję fotki wtyczki żeńskiej (od strony instalacji, czyli przekaźników) złącza C124 podłączenia zasilania podgrzewacza cieczy chłodzącej (http://forum.fordclubpolska.org/showpost.php?p=1537634&postcount=2).

Jak fotki to mam takie

benio
27-06-2011, 22:31
Dzięki An401 - o to chodziło.:one:

jendrekmak
28-06-2011, 09:34
coś moi się kojarzy, że ok. 150 zł razem z kostką i przekaźnikami oraz ich wtyczkami

an401
28-06-2011, 18:02
Jaka była cena?

cena 150zł ( chyba ) brakuje tylko pinów

benio
18-08-2011, 19:25
Czyli długość kabli łączących kostkę podgrzewacza (Pablo_X opisał jako C124) z przekaźnikami (na fotce zaznaczona odległość na żółto) to 1,5m.

Kupiłem taki zestaw, ale z obciętymi kablami i muszę je dosztukować.

jendrekmak
19-08-2011, 08:58
ciężko jest to dokładnie zmierzyć bo są schowane za mocowaniem mcphersona. będzie to pewnie ok 50 cm

jomarza
16-09-2011, 00:53
świetny tutorial. zamierzam zainstalować , ale mam prośbę odpowiedź na kilka pytań aby się upewnić gdyż jestem laikiem elektronicznym i mogę mieć tu problem z instalacją:

1. złącze C200 to rozumiem PCM znajdujący się w środku kabiny, po stronie pasażera, za schowkiem obok GEMu?
2. bezpiecznik F82 jest w skrzynce bezpiecznikowej po lewej stronie kierowcy, za małym schowkiem, w środku kabiny ?

można kilka fotek i jak wpiąć sterowanie przekaźników w PCM w złącze 61 i 62


pozdrawiam

jendrekmak
16-09-2011, 10:50
c200 tak ale złącze jest od strony komory silnika za mcphersonem i trzeba zdemontować czarne wzmocnienie przykręcone do przegrody i mcpherona

benio
25-09-2011, 14:36
W którym miejscu złącza C200 w ECU są piny 61 i 62?

PS
Prośba o zaznaczenie na fotce poniżej.

jendrekmak
25-09-2011, 21:42
jeśli pin jeden to jest ten który oznaczyłem na żółto to reszta się zgadza. jesli jednak jedynka to pierwszy pin w dolnym prawym rogu to 61 i 62 są o rząd niżej. musisz się dokładnie przyjrzeć bo są oznaczenia pinów na gnieździe albo na wtyczce

tlopuc
20-10-2011, 13:55
Oczywiście, można próbować wymienić przewody w całości na te dedykowane, ale nie widzę szans na wykonanie tej operacji bez wyciągania silnika. Jeśli ktoś dokona tego to proszę o info – dostanie krzynkę browca i medal
WYGRAŁEM medal i skrzynkę browca:)
Wczoraj wymieniłem te węże, ale dostęp tragiczny, no i straty płynu są duże (mogłem najpierw spuścić). Teraz została tylko instalka elektryczna.
I w związku z tym mam pytanie:
Zakupiłem instalkę od wersji przedliftowej (złącze C100) i tam jest inny kształt pinów niż w złączu C200.
Czy ktoś wie gdzie mogę znaleźć takie piny (mam na myśli inne wtyczki w instalacji bo mam dostęp do całej instalacji z mondka).

benio
20-10-2011, 22:49
Tlopuc, a czy możesz opisać jak wymieniłeś te węże bez ich obcinania i czy ewentualnie można liczyć na dwa piny z wtyku C200 jak masz do instalek dostęp?:)

PS
Wrzucam fotki wtyku C200, który ma prostokątne złącza żeńskie.

Znalazłem w necie wtyk C200 z widocznymi kabelkami w pinach 61 i 62.

tlopuc
21-10-2011, 09:59
Do wymiany są dwa węże.
Jeden od nagrzewnicy do podgrzewacza, ten wymienia się wmiarę łatwo, od spodu jest dostęp, można kombinerkami ścisnąć opaskę na nagrzewnicy, moje mają takie zapadki, że się blokują i wąż łatwo schodzi. jeżeli chodzi o ten drugi (taki z trójnikiem) to już trochę gorzej. Na górze za silnikiem podłączony jest do chłodnicy spalin (tej od ERG'a). Dostałem się do niego wyjmując obudowę filtra powietrza. Z drugiej strony jeden koniec idzie do podgrzewacza a drugi ten gdzie jest taka plastikowa grubsza rurka (to zawór zwrotny) jest podłączony pod silnikiem do rurki (też plastikowej).
Ja kupiłem wąż od silnika TDDI i po wymianie się okazało, że ta rurka pod silnikiem w TDDI była cieńsza niż w moim i musiałem dodatkowo wymienić ten kawałek wężą od zaworu zwrotnego.
można liczyć na dwa piny z wtyku C200
No właśnie ja mam dostęp do instalki ze złączem C100 i też potrzebują pinów z C200
W c100 piny są okrągłe a w c200 są prostokątne.
Ciekawe czy inne wtyczki mają taki sam kształt pinów jak C200. Jak masz dokładne zdjęcie pinu w C200 to wrzuć ja porównam z pinami z innych wtyczek.

benio
22-10-2011, 00:58
Nie mam fotki pojedynczego pinu z wtyku C200 tylko fotkę całego wtyku jak powyżej - boję sie wyjmować jakiegokolwiek pinu, aby czegoś nie uszkodzić.:!!:

tlopuc
22-10-2011, 20:58
No cóż to ja wydłubię jeden pin i się zobaczy jak wygląda. Ale to za parę dni jak będę miał chwilę wolnego.

jendrekmak
23-10-2011, 12:49
ja mam całe złącze bo mam resztki instalacji komory silnika. należy delikatnie odchylić blokadę pinu (zółta strzałka) i po prostu go wyciągnąć od strony kabli. zdjęcia w załączeniu

tlopuc
24-10-2011, 20:30
Dzisiaj wydłubałem jeden pin ze złącza C200 i szukałem takiego samego w innych wtyczkach instalacji ale niestety te w C200 są takie trapezowe i nigdzie takich nie znalazłem.

jendrekmak
może Ty podzieliłbyś się kilkoma pinami?

jendrekmak
24-10-2011, 22:59
nie ma problemu ale jak sobie pomyślę, że muszę iść na pocztę to już mi ręce opadają

SpEcMeN
24-10-2011, 23:18
Witam,

Czy taki podgrzewacz da sie także zamontować w focus c-max 2005 2.0 TDCI bez ingerencji w komputer (zmiana softu) czy ktoś już to przerabiał w c-maxie?

pozdrawiam.

benio
24-10-2011, 23:26
nie ma problemu ale jak sobie pomyślę, że muszę iść na pocztę to już mi ręce opadają
A czy ja też mogę liczyć na kilka pinów (oczywiście nie za free)?

jendrekmak
24-10-2011, 23:43
jasne

tlopuc
25-10-2011, 13:05
jendrekmak
Potrzebuję 2 piny do podgrzewacza i 5 do tempomatu.
Jakbyś kiedyś był na poczcie to czekam na priva ile za przysługę :)
P.S.
Poszukuję przełączników do tempomatu na kierownicy, nie wiesz gdzie takie można kupić?
Szukam na alledrogo już ze dwa m-c i nic :(

jendrekmak
25-10-2011, 16:54
a żeby ja to wiedział, które są od tempomatu. poza tym mam tylko wiązkę z komory silnika

tlopuc
26-10-2011, 08:21
a żeby ja to wiedział, które są od tempomatu
To nie ma znaczenia który pin z wtyczki, może być dowolny. Całą instalację już sobie skompletowałem, brakuje mi tylko pinów(metalowa końcówka z kawałkiem kabla, żeby można było dołączyć kabel).

jendrekmak
26-10-2011, 09:10
To nie ma znaczenia który pin z wtyczki, może być dowolny.ale czy cały czas mówimy o pinach złącza C200?

tlopuc
26-10-2011, 21:19
Tak takie jakie jest na zdjęciu załączonym przez Ciebie kilka postów wcześniej.
Oczywiście mowa o pinach małym, bo po brzegach są inne większe. :)

benio
26-10-2011, 21:33
Że nie każdy ma dostęp do zgrzewarki impulsowej zwanej też przypawarką jak napisał Pablo_X (ja też nie mam) więc kilka dni temu udałem sie do sklepu Forda i zamówiłem dolną szpilkę mocującą podgrzewacz oraz do niej nakrętkę. Dzisiaj własnie części odebrałem (szpilka 8zł., nakrętka 4zł.) i moje pozytywne zaskoczenie. Dosyć, że cena nie powala to jeszcze montaz prawdopodobnie jest dziecinnie prosty. Z jej konstrukcji wynika, iż wciska się ją w otwór od spodu pojazdu i przykręca nakrętką samokontrującą. szpilka jest tak skonstruowana, że dokręcana nakrętka rozszerza średnicę trzpienia i zakleszcza się w podłodze samoczynie - rewelacja.

PS
Nie spisałem numeru części.:(

jendrekmak
26-10-2011, 22:29
ja na twoim miejscu na wszelki wypadek dla pewności mocowania dał bym jednak na te radełka klej do gwintów

benio
26-10-2011, 22:58
Jendrekmak,

a oprócz pinów 61 i 62 do kompa miałbyś może jeszcze pin do wtyku w skrzycne bezpieczników w kabinie, aby podłączyć zasilanie przekaźników z bezpiecznika F82?

jendrekmak
26-10-2011, 23:04
kiedyś miałem instalację kabiny ale nie mogę jej znaleźć więc nic nie mogę obiecać. póki co "oferta" dotyczy tylko pinów złącza C200. decydujcie się do poniedziałku 31.10 (adres wysyłki i potrzebną ilość pinów na PW) to wtedy wyślę wszystkim za jednym podejściem. zwykłym listem i bez żadnej wpłaty.

tlopuc
27-10-2011, 09:42
Z jej konstrukcji wynika, iż wciska się ją w otwór od spodu pojazdu i przykręca nakrętką samokontrującą. szpilka jest tak skonstruowana, że dokręcana nakrętka rozszerza średnicę trzpienia i zakleszcza się w podłodze samoczynie - rewelacja
Gdzie masz taki sklep? ja szukałem i nic nie mogłem znaleźć i w końcu założyłem normalną nierdzewkę wkładaną od środka.

jendrekmak:
Adres poszedł na PW

benio
ja chyba mam takie piny do wtyczki w kabinie, dzisiaj sprawdzę i dam Ci znać:

benio
27-10-2011, 10:08
Jak napisałem uprzednio w sklepie Forda - oczywiście w Kielcach - byłem dociekliwy i nie odpuszczałem sprzedawcy, który był przy tym uprzejmy.

PS
Ta szpilka i nakrętka są z Microcata.

Mario,
czy możesz podać z Microcat'a numery szpilki i nakrętki (zaznaczone na żółto w załączniku)?
Na torebkach, w których dostałem te części były numery 1124785 i 6579511.

Znalazłem jakiś plik w necie, w którym są jakieś inne oznaczenia dla tych numerów części:
1124785 -> W703357-S309
6579511 -> W520202-S437

Glenroy
27-10-2011, 17:45
Przymierzam się do skompletowania i montażu PTC, ale zaspokójcie moją ciekawość i powiedzcie mi czy widać wyraźną różnicę "z" i "bez" podgrzewacza? Przeglądałem różne fora, opinie były dość różnorodne i teraz już nie wiem czy po władowaniu pieniędzy w podgrzewacz, będą to dobrze czy źle spożytkowane pieniądze i wysiłki? :)

Z góry wielkie dzięki za pomoc.
I browarek za tutorial :D

romekcz
27-10-2011, 20:58
Przymierzam się do skompletowania i montażu PTC, ale zaspokójcie moją ciekawość i powiedzcie mi czy widać wyraźną różnicę "z" i "bez" podgrzewacza? Przeglądałem różne fora, opinie były dość różnorodne i teraz już nie wiem czy po władowaniu pieniędzy w podgrzewacz, będą to dobrze czy źle spożytkowane pieniądze i wysiłki? :)

Z góry wielkie dzięki za pomoc.
I browarek za tutorial :D

różnica jest taka że auto szybciej nagrzewa się np. przy +3st. aniżeli przy +7st. (oczywiście jeśli auto jest wyposażone w sprawny podgrzewacz PTC). Opinie o tym że przy włączonym podgrzewaczu cieple powietrze wieje już po przejechaniu kilometra nie są przesadzone. Oczywiście im zimniej na dworze czas nagrzania się wydłuża. Przy temp. między +1st. a +5st. jest to kilkaset metrów.

Glenroy
27-10-2011, 21:48
OK. Dzięki :) Czyli przydatny gadżet, tym bardziej jeżeli nie jeździ się zbyt często w specjalnie długie trasy. Od jutra zaczynam kompletowanie sprzętu, mam nadzieje do połowy listopada być już doposażonym w PTC :)

benio
02-11-2011, 14:14
Skorzystałem z porady Tlopuc'a i wymieniłem całe węże (bez ich obcinania).
Rzeczywiście po wyjęciu obudowy filtra powietrza i dodatkowo wężyków podciśnienia dostęp od góry jest w miarę swobodny. Największym problemem dla mnie było zsunięcie obejmy ściskającej ten krótszy wąż przy ścianie grodziowej między komorą silnika a kabiną (nawet z kanału) - idący do nagrzewnicy .
Pomocnym dla mnie były kombinerki takie jak na fotce poniżej.

benio
04-11-2011, 21:35
Pytanka do tych co założyli już podgrzewacz cieczy.

1.Do którego pinu złącza C509 podłączony jest bezpiecznik F82, gdzie należy wpiąć zasilanie (plus) do przekaźników grzałek:?:
2.Czy przecisnę 2 kabelki przez przejście w ścianie grodziowej za dużym schowkiem przed pasażerem, aby podłączyć je do pinów 61 i 62 do wtyku kompa:?:
3.Którędy puszczaliście kable od przekaźników do podgrzewacza:?: Jak ostatnio oblukałem nie ma za bardzo pola manerwu. Idące obecnie (istniejace) kable do webasta przebiegają obok pompy (chyba) ABS'u, gdzie jest bardzo wąsko.

jendrekmak
05-11-2011, 14:15
2.Czy przecisnę 2 kabelki przez przejście w ścianie grodziowej za dużym schowkiem przed pasażerem, aby podłączyć je do pinów 61 i 62 do wtyku kompaC200 jest w komorze silnika a nie pod schowkiem więc nie musisz przeciskać kabelków. odkręć wzmocnienie amortyzatora i zobaczysz złącze które wychodzi z przegrody silnika i kabiny

benio
05-11-2011, 20:35
Tak Jendrekmak, ale zamierzam wejść wszystkimi kabelkami sterującymi do kabiny pod przekaźnikami (będzie ich aż 6 sztuk - kontrolki włączenia grzałek na diodzie 2-kolorowej i dodatkowy ręczny włącznik grzałek), a stamtąd po przerzuceniu dwóch kabelków z lewej na prawą stronę kabiny, aby wejść do rękawa wtyku C200 od strony kabiny.

jendrekmak
06-11-2011, 00:19
to przejdź sobie za kielichem kolumny mcphersona od strony kierowcy bo tam jest duża zaślepka gumowa wokół kabli idących do kabiny. po pierwsze będziesz miał bliżej instalacji no i krótsze kable. po drugie złącze C200 na sztywno przechodzi przez przegrodę bo wtyczka jest od strony silnika a bebechy w kabinie.

benio
06-11-2011, 06:15
Oczywiście do kabiny mam zamiar wcisnąć kable przez gumową zaślepkę od strony kierowcy, ale dwa przewody które idą do pinów 61 i 62 kompa chcę puścić przerzucić z lewej na prawą stronę kabiny i wejść do złącza C200 za schowkiem u pasażera bezpośrednio do wtyku.
Czy nie wcisnę dodatkowych 2 kabelków w oryginalny rękaw, gdzie od strony kabiny wchodzą kable do wtyku C200:?:

tlopuc
06-11-2011, 14:26
Benio w rękaw to spokojnie zmieścisz dodatkowe kable. Tylko czy po stronie pasażera jest jakiś otwór w grodzi, żeby przełożyć kable?
Zrobisz jak uważasz, ale chyba sobie utrudniasz robotę.
Najłatwiej to zrobić to tak jak w oryginale, ty chcesz mieć dodatkowo sygnalizację i dodatkowy włącznik, więc od przekaźników zamiast dwa kable od kabiny puszczasz więcej. Więcej kabli nie ma potrzeby przekładać do wnętrza.
W oryginale kable od przekaźników idą pionowo w dół do głównej wiązki która biegnie od kompa do skrzynki bezpieczników koła aku. Jeden kabel gruby czerwony idzie do skrzyki z bezpiecznikami do bezpiecznika 60A. Dwa kolejne grube idą pionowo w dół do podgrzewacza (jeden rozdziela się na dwa do dwóch świec). Sygnałowe dwa idą do złącza C200 (komputer) a drugie dwa do kabiny)

benio
06-11-2011, 16:27
Chcę mieć możliwość włączenia PTC ręcznie, np. jeżeli na zewnątrz jest więcej niż +4st.C a temperatura silnika jest poniżej 71st.C, a i dodatkowo aby widzieć na diodzie 2-kolorowej momenty pracy grzałek.

Czy aby wsunąć konektor męski do podłączenia bezpiecznika F3 (60A) muszę odpiąć klemę od akumulatora, czy można bez tego jakoś odchylić skrzynkę z bezpiecznikami i to wykonać w miarę bezpiecznie?

jendrekmak
07-11-2011, 09:10
Czy nie wcisnę dodatkowych 2 kabelków w oryginalny rękaw, gdzie od strony kabiny wchodzą kable do wtyku C200nie wejdziesz od strony kabiny do złącza c200 bo urządzenie/komputer jest rzeczywiście od strony kabiny ale całe jego złącze przechodzi przez otwór w grodzi i dostępne jest wyłącznie od strony silnika

benio
08-11-2011, 11:05
Aby bezpiecznie wsunąć konektor męski do podłączenia bezpiecznika F3 (60A) polecam jednak odpiąć klemy i wyjąć akumulator razem z jego pojemnikiem, co umożliwia lepszy dostęp do skrzynki bezpiecznikowej.
Na załączonych fotkach zaznaczyłem ważne miejsca przy montażu nowego podłączenia.

Oprócz indywidualnych blokad języczków (zabezpieczenie przed wysunięciem np. przy wymianie bezpiecznika) wszystkie konektory dla bezpieczników w pozycjach od 1 do 7 posiadają wspólną listwę blokującą, która znajduje się od spodu. Bez jej odbezpieczenia i wysunięcia montaż dodatkowego konektora jest niemożliwy.

tlopuc
08-11-2011, 17:45
benio ubiegłeś mnie :)
Właśnie to chciałem napisać:)
A jeżeli chodzi o dodatkowe sterowanie przekaźnikami to jaka decyzja? Którędy puszczasz instalację?
Jendrekmak:
A jak z pinami do C200?
Można liczyć na twoje wsparcie?

chasm
08-11-2011, 19:46
Benio: może byś tak dla ścisłości opisał swój koncept podłączenia led'ów i dodatkowego włącznika (od razu 2 sekcje czy pojedynczo, nie obawiamy się sterować cewkami przekaźników - jednocześnie sygnał pójdzie na "komputer" ?).

Jeszcze jedno - bezp. F82 jest wspólny dla A/C, tempomatu, podgrzewacza cieczy i podgrzewacza dysz spryskiwaczy - taki jest mój stan wiedzy ;) pytanie czy w każdym dieselu?

benio
08-11-2011, 23:18
Dodatkowe sterowanie oczywiście puszczam przejściem przez przegrodę pod oryginalnie montowanymi przekaźnikami.
A moje poprzednie zapytanie o przejściu z prawej strony dotyczyło jedynie puszczenia dwóch kabelków od wtyku C200 przez kabinę do przekaźników grzałek, bo tamtędy podłączę ich zasilanie poprzez styki przełączne oczywiście dla obydwóch obwodów oddzielnie. Dioda led będzie jedna, ale dwukolorowa ze wspólnym minusem, a pozostałe dwa wyjścia diody podłączę poprzez dwa rezystory po około 1kOhm i dwie mikro diody prostownicze pod wyjście zasilania z przekaźników do grzałek.

PS
W wolnej chwili może wrzucę schemat, albo ktoś inny to uczyni i mnie wyręczy jeżeli opis jest zrozumiały.

Luk@s
09-11-2011, 07:36
benio super by było gdybyś umieścił taki schemacik i jeszcze linki do tego co użyłeś. Ja jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o takie sprawy:D

tlopuc
09-11-2011, 09:49
Jeszcze jedno - bezp. F82 jest wspólny dla A/C, tempomatu, podgrzewacza cieczy i podgrzewacza dysz spryskiwaczy - taki jest mój stan wiedzy pytanie czy w każdym dieselu?
Tak w każdym.


Komputer zwiera masę więc chyba (na 99%) nie ma problemu dołożyć sobie dodatkowy przełącznik który będzie aktywował przekaźniki.
Benio pomyślałbyś o jakimś przełączniku czasowym, bo jak załączysz świecę i zapomnisz to ci świece się spalą :)

chasm
09-11-2011, 10:46
Cytat:
Napisał chasm Zobacz post
Jeszcze jedno - bezp. F82 jest wspólny dla A/C, tempomatu, podgrzewacza cieczy i podgrzewacza dysz spryskiwaczy - taki jest mój stan wiedzy pytanie czy w każdym dieselu?
Tak w każdym.

No właśnie...
Szukam jakiegoś ewentualnego/doraźnego sposobu wyłączenia podgrzewacza bez grzebania pod maska, ale widzę, że jedynie wyciągnięcie F3 - o ile on znów nie zasila innych rzeczy...
Mam tutaj różne rozpiski bezpieczników w komorze silnika, na jednej z nich jest F3 jako podgrzewacz+świece żarowe+przekaźnik pompy+podgrzewacza spalania paliwa? na innej tylko do podgrzewacza.
Były na forum dostępne rozpiski, ale właśnie jest pewna niejednoznaczność.
Ktoś może ma taką do TDCi (po lifcie jeśli jest różnica?).

benio
09-11-2011, 11:29
Uff.
Wrzucam schemat przeróbek.

PS
Dołożyłem czasówkę.

benio
09-11-2011, 12:21
...Benio pomyślałbyś o jakimś przełączniku czasowym, bo jak załączysz świecę i zapomnisz to ci świece się spalą :)
Włącznik dodatkowy jest typu reset. Naciskasz i trzymasz to zwiera, puszczasz rozwiera.
Żadna czasówka nie miała by racji bytu, ponieważ ważne jest, aby temperatura cieczy osiągnęła właściwą wartość.
Jak określiś czas pracy czasówki, który dla cieczy przy temperaturze np. 0st.C powinien byc inny niż dla cieczy o temperaturze np. 50stC:?:

PS
Na fotce poniżej umiejscowienie zwiernego klawisza reset i planowana lokalizacja diody dwukolorowej.

tlopuc
09-11-2011, 16:53
że jedynie wyciągnięcie F3

W moim TDCI z 2005 w ogóle nie ma tego bezpiecznika w komorze sinika, więc nie może być on od innych obwodów (świece żarowe działają pompa też :))
Wyciągasz bezpiecznik i gotowe

Włącznik dodatkowy jest typu reset. Naciskasz i trzymasz to zwiera, puszczasz rozwiera.

To będziesz trzymać przycisk aż się silnik dogrzeje??? Masz jakiś luźny palec który Ci nie jest potrzebny przy kierowaniu :)

benio
09-11-2011, 17:17
...To będziesz trzymać przycisk aż się silnik dogrzeje??? Masz jakiś luźny palec który Ci nie jest potrzebny przy kierowaniu :)

Pamietaj, że ręcznie bedzie grzałka włączana, kiedy na dworze będzie ponad +4st.C., bo poniżej +5st.C grzałką będzie sterować PCM.
Sprawdź ile czasu na postoju przy wolnych obrotach grzeje się silnik za pomocą grzałek - jeżeli ciecz wolniej przepływa przez grzałki przy niższych obrotach to silnik szybciej się nagrzewa.
Wolę ręcznie trzymać zasilanie przez czas postoju (to raptem minuta lub dwie) niż zapomnieć je wyłączyć, albo ktoś inny nieopatrznie włączy.

tlopuc
10-11-2011, 08:33
A jeżeli tak to spoko.

benio
11-11-2011, 10:21
Każdy na własną odpowiedzialność.:!!:

Zmodyfikowałem schemat dla tych, którzy chcą, aby grzałki włączone ręcznie dłużej grzały -> http://forum.fordclubpolska.org/attachment.php?attachmentid=30674&d=1321708176

PS
Od czego jest ten niebieski wtyk w skrzynce w komorze silnika:?:
U mnie jest tylko jeden - ten zielony.

benio
17-11-2011, 23:56
Dzisiaj wpiąłem piny do wtyku C200.
Nie obyło się bez lekkich problemów. W pozycjach 61 i 62 ww. wtyku u mnie były blokówki w postaci plastikowych bolczyków. Musiałem je usunąć wykorzystując drucik spinacza do papieru. Należy je delikatnie wypychać od strony czołowej wtyku w kierunku wsuwania nowych pinów.

tlopuc
22-11-2011, 11:37
Od czego jest ten niebieski wtyk w skrzynce w komorze silnika
A u mnie jest też niebieski. Pewnie zależy to wyposażenia.

ShaD
22-11-2011, 11:57
Dołącze się do tematu z pytankiem, czy jest sens założyć taki podgrzewacz do silnika 1.8D w escorcie?

Znalazłem tanio podgrzewacz z mdo mk3, wiązkę musiałbym sam ulepić.

Zrobiłbym to na krótko z przełącznikiem lub na przekaźniku czasowym załączanym impulsem do rozrusznika, pytanie tylko ile taki podgrzewacz powinien pracować?

Myślalem nad użyciem przekaźnika podgrzewania przedniej szyby z essa z tym, że działa on 4 min. Ew bym go zmodyfikował na dłuższy czas działania..

Co o tym myślicie?

i gdzie najlepiej zamontować taki podgrzewacz? Na weżu wejsciowym do nagrzewnicy będzie ok?

Luk@s
22-11-2011, 20:14
shadk-k ale ten silnik bardzo szybko się nagrzewa i ogólnie mógł by Cię upiec w środku nawet przy siarczystych mrozach, przynajmniej tak jest u teścia w fieście.

ShaD
22-11-2011, 23:53
około 5-7km i jest w pełni nagrzany przy obecnej temp z tym ze moja droga do pracy to 7-8km..

czesto po pracy jade sie gdzies po prostu przejechac zeby silnik dogrzac i dać mu tak pochodzic..

tlopuc
23-11-2011, 12:35
No to dokładaj, myślę, że 4min powinno na początek być ok.
Będziesz widział czy Ci się nagrzewa i w jakim czasie, jak szybciej to trzeba będzie zmniejszyć czas. Tylko na czas nagrzewania duży wpływ ma temperatura otoczenia.
Podłączenie do rozrusznika to chyba nie za bardzo, bo jak będziesz zapalał nagrzany silnik to po co grzać podgrzewacz?

Luk@s
23-11-2011, 20:27
Podłączyłem sobie dzisiaj kontrolkę działania PTC. Postanowiłem sprawdzić jego działanie. W tym celu obłożyłem czujnik temperatury przy zderzaku lodem. Temperatura na zegarach -11 stopni, wskazówka temp. silnika nie sięga nawet pierwszej kreski. Włączam silnik świece nie dostają napięcia. Sprawdziłem bezpiecznik F3 (dobry, napięcie cały czas na nim jest), bezpiecznik F82 (dobry, napięcie na nim jest po przekręceniu kluczyka), przekaźniki dobre. Napięcie na jednym szerokim pinie we wtyczkach przekaźników cały czas jest. Jest także napięcie po przekręceniu kluczyka na pinie nr 1 we wtyczkach przekaźników. I chyba tu jest problem bo nie pojawia się masa na pinie nr 2. Jeżeli dobrze myślę to podpowiedzcie co i jak jeszcze można sprawdzić, ewentualnie jeżeli coś pokręciłem to sprowadźcie mnie na ziemię:)

tlopuc
24-11-2011, 12:31
Napięcie na jednym szerokim pinie we wtyczkach przekaźników cały czas jest. Jest także napięcie po przekręceniu kluczyka na pinie nr 1 we wtyczkach przekaźników. I chyba tu jest problem bo nie pojawia się masa na pinie nr 2
Jeżeli masz napięcie na jednym szerokim pinie w przekaźniku to jest ok (znaczy przekaźnik jest zasilony i rozłączony). Na jednym pinie sterującym też powinno pokazać się napięcie po przekręceniu kluczyka, tak jak u Ciebie.
Brak masy na pinie 2 oznacza, że PCM nie podał sygnału do załączenia świec (PCM steruje masą).
I teraz jest pytanie dlaczego PCM nie dał sygnału do włączenia świec???
Może nie masz aktywnej funkcji w kompie?, może komp bierze informację o temperaturze powietrza z innego czujnika?
Teraz zimno na dworze to zrób jeszcze test jeżeli samochód znajduje się w temperaturze poniżej 5 st.

markis
24-11-2011, 13:00
Może nie masz aktywnej funkcji w kompie?, może komp bierze informację o temperaturze powietrza z innego czujnika?

Chyba gdzieś się spotkałem z informacja, że czynnikiem sterującym może być temperatura powietrza z dolotu a nie zewnętrzna.
Chyba MAP sensor ją podaje (albo przepływomierz - ale to mniej prawdopodobne).

pzdr

Luk@s
24-11-2011, 13:03
Mam oryginalnie zamontowany podgrzewacz, więc PCM musi mieć tą funkcję. Dzisiaj jechałem do pracy (temp. poniżej zera) i też nie włącza się PTC. Muszę chyba jeszcze sprawdzić czy nie ma przerwy w obwodzie pomiędzy PCM (u mnie pin 75 i 78) a pinem nr 2 w przekaźniku. Przed wypięciem wtyczki C100 z PCM powinienem chyba odpiąć aku. I tu pytanie czy mogę z powrotem załączyć aku i podać masę do wtyczki PCM (pin 75 lub 78) dla sprawdzenia czy nie ma przerwy w obwodzie. Nic się nie stanie jak tak zrobię:?: Jak obwód będzie cały to zostaje tylko PCM, a wymiana tego mi się nie uśmiecha:<

tlopuc
27-11-2011, 09:01
Muszę chyba jeszcze sprawdzić czy nie ma przerwy w obwodzie pomiędzy PCM (u mnie pin 75 i 7 a pinem nr 2 w przekaźniku. Przed wypięciem wtyczki C100 z PCM powinienem chyba odpiąć aku. I tu pytanie czy mogę z powrotem załączyć aku i podać masę do wtyczki PCM (pin 75 lub 7 dla sprawdzenia czy nie ma przerwy w obwodzie. Nic się nie stanie jak tak zrobię
Ja tam odpinałem kompa bez odłączania aku i nic się nie stało. Ale jak włączysz stacyjkę przy odłączonym kompie to może nałapać błedów???
Chyba lepiej będzie jak odłączysz kompa zmasujesz piny w C100 i podasz napięcie na wtyczkę c509 (chyba) na pin do którego dochodzą przewody sterujące od przekaźnika i dodatkowo napięcie do bezpiecznika F3. Wtedy bez włączonej stacyjki będziesz miał zasilony układ podgrzewacza tak jakby silnik pracował.
Wtedy będziesz miał pewność czy to wina układu czy kompa.

wtyczki PCM (pin 75 lub 7
75 i 98 pin w PCM steruje podgrzewaczem. Dlaczego u Ciebie jest 75 i 7?

benio
29-11-2011, 07:50
... Teraz zimno na dworze to zrób jeszcze test jeżeli samochód znajduje się w temperaturze poniżej 5 st.

U mnie PTC włączany jest jeżeli temperatura powietrza wynosi już +5st.C a temperatura cieczy poniżej 65st.C.

PS
Zrobiłem sygnalizację włączanych grzałek na diodzie dwukolorowej i teraz widzę kiedy i które się włączają.:>

Luk@s
29-11-2011, 08:14
75 i 98 pin w PCM steruje podgrzewaczem. Dlaczego u Ciebie jest 75 i 7?

Przepraszam to tylko pomyłka. Jednak u mnie z instalką jest wszystko w porządku. Poprostu sterowanie PTC żyje własnym życiem. Rano jeszcze nigdy mi się nie włączyło (też mam diodę). Może dlatego, że w garażu mam około 6-8 st. Ale z drugiej strony temp na zewnątrz -4 st. a silnik całkiem zimny. Jeżeli stoi pod chmurką to PTC włancza się nawet przy +6 st i wyłancza się zanim wskazówka temp silnika osiągnie pierwszą kreskę.
Mam wrażenie, że na załanczanie PTC ma wpływ coś jeszcze. Świadczy o tym fakt, że jak wjadę do garażu momentalnie dioda mi gaśnie. Coś jeszcze w TIS-ie wyczytałem, że wpływ na załanczanie ma temp. powietrza dolotowego, ale u mnie nie ma przepływki. Co o tym wszystkim myśleć:?:

chasm
29-11-2011, 08:39
Coś jeszcze w TIS-ie wyczytałem, że wpływ na załanczanie ma temp. powietrza dolotowego, ale u mnie nie ma przepływki. Co o tym wszystkim myśleć

W autach bez przepływki jakoś jednak podawana jest wartość temp dolotu - IAT np. w ScanXL jest taki PID, przypuszczam, że MAP poza swoją funkcją też to podaje (jak się mocno ciśnie to momentalnie rośnie - turbina) - może ktoś rozwinie?

Luk@s
29-11-2011, 09:59
Map na pewno mierzy temp powietrza w dolocie, tylko nijak się ma to do temp. powietrza dolotowego (powitrze najpierw ogrzewane przez turbo puźniej schładzanie przez IC). Niech się wypowie ktoś kto ma większw pojęcie o tym wszystkim.

markis
29-11-2011, 12:46
Map na pewno mierzy temp powietrza w dolocie, tylko nijak się ma to do temp. powietrza dolotowego (powitrze najpierw ogrzewane przez turbo puźniej schładzanie przez IC). Niech się wypowie ktoś kto ma większw pojęcie o tym wszystkim.


Właśnie istotniejsza jest chyba temp. powietrza wpadającego do silnika dla obliczeń ECU niż wpadające do filtra powietrza.
Skoro MAP jest praktycznie przed samym silnikiem to mierzy właśnie temp. pow. dolotowego albo czegoś nie zrozumiałem z Twojej wypowiedzi...

pzdr

Luk@s
29-11-2011, 13:13
Skoro MAP jest praktycznie przed samym silnikiem to mierzy właśnie temp. pow. dolotowego albo czegoś nie zrozumiałem z Twojej wypowiedzi...
pzdr

Dobrze zrozumiałeś, tylko nie potrafie powiązać tego ze sterowaniem PTC.

benio
01-12-2011, 17:10
Kompletna manualna "konsola" sterowania podgrzewaczem PTC.8)

Snajper_881
02-12-2011, 21:12
Zrób fotorelację proszę... :one:

benio
06-12-2011, 12:41
Fotorelację czego?

Luk@s
10-01-2012, 20:33
Zamontowałem ręczne sterowanie PTC, bardzo przydatna rzecz. Ale nie do tego zmierzam. Pisałem wcześniej w tym wątku o tym, że sterowanie automatyczne działa u mnie jak chce. W sobotę wyczyściłem czujnik map i IC. Po tym zabiegu działa jak należy, tylko wyłącza się moim zdaniem za wcześnie. No ale teraz mam jeszcze ręczne:) Drugim skutkiem czyszczenia jest znaczne poprawienie dynamiki auta, chociaż za dużo syfu nie było. Także myślę, że warto zrobić czyszczenie czujnika MAP i IC.

AKuba
11-01-2012, 09:38
Zamontowałem ręczne sterowanie PTCi IC.

Pytanko:jak myślisz czy mozliwe jest montaż,na którymś wężu podgrzewacza grzejącego przed odpaleniem silnika. Widzę tu 2 problemy koncepcyjne - czy akumulator wydoli i czy takie "wężowe" grzanie pozwoli wymieszać płyn z tym w bloku silnika (plus problem z ew. miejscowym przegrzaniem w wężu).
Czy te silniki mają zaślepki (te, w których zwykle montuje sie grzałki na 230V)?

Luk@s
11-01-2012, 10:53
Co do pierwszego pytania to nie ma takiej możliwosci bo aku nie da rady, bardzo duży pobór prądu. Dochodzi do tego tak jak pisałeś konieczność wymuszenia obiegu płynu. Co do drugiego pytania to nie mam pojęcia.

AKuba
11-01-2012, 12:02
Co do pierwszego pytania to nie ma takiej możliwosci bo aku nie da rady, bardzo duży pobór prądu. Dochodzi do tego .

Tak teoretycznie to grzanie 3 świec to pobór 3x20A więc 15min to "tylko" 15Ah i może tyle by akumulator dał radę,aby odpalić potem.

jendrekmak
11-01-2012, 12:29
- czy akumulator wydoli i czy takie "wężowe" grzanie pozwoli wymieszać płyn z tym w bloku silnikaelektryczne grzanie się nie sprawdza. jak masz blisko do auta to można wstawić grzałkę w blok silnika. "wężowe" grzanie wymaga wymuszenia obiegu płynu a wtedy zaczynają się problemy bo trzeba dokładać oddzielne węże i zawory przepływu cieczy bo silnik wymuszonego obiegu ogranicza przepływ płynów jeśli nie działa

AKuba
12-01-2012, 11:24
można wstawić grzałkę w blok
Sa te "broki"/zaślepki w bloku? Podobno w niektórych silnikach innych marek są one nawet wkręcane czyli otwór w bloku ma gwint i wtedy wystarczy wykręcić taka zaślepkę i wkręcić dedykowaną grzałkę-bajka.

wuzio
16-01-2012, 12:19
Mam całą kompletną instalacje takie podgrzewacza, ( z 2,0 TDDI chyba), razem z całą ścianą grodziową, więc mam wszystkie mocowania itd...

Czy ktoś próbował zamontować coś takiego w silniku Pb? Wiem że silniki Pb się szybko grzeje, i nie mam z tym problemu, ale jeszcze szybsze rozgrzanie na małym obiegu to realne oszczędności paliwa.

Sterownik silnika nie ma na schematach wyprowadzonego sterowania przekaźnikami, Jednak może ma ktoś dojście do schematów MK3 2,0B 2001r CJBA, na rynki np tzw skandynawskie ( może tam w opcji montowali to też do PB ???)

tlopuc
24-01-2012, 14:41
Jeżeli było montowane dodatkowe ogrzewanie do benzyny to raczej takie postojowe.
Możesz założyć podgrzewacz tylko ze sterowaniem ręcznym.

hodson
25-01-2012, 13:49
Witam,

przeczytałem wątek i dwa wnioski mi się nasuwają związane z montażem podgrzewacza:
- po 2003 roku nie ma problemu z grzaniem przedniej szyby
- nie trzeba aktywować funkcji podgrzewacza w sterowniku.

Czy możecie skomentować moje wnioski, jeśli się potwierdzą zamontuję grzałeczki w moim modo.

Dzięki

tlopuc
02-02-2012, 18:06
Ad.1 nie
Ad.2 nie

AKuba
03-02-2012, 09:16
Ad.1 nie
Ad.2 nie

:D nie nie czy nie tak?

jendrekmak
03-02-2012, 11:02
ad 1 to nie wiem właściwie o jakich problemach z grzaniem kolega wspominał
ad 2 nie trzeba aktywować funkcji podgrzewacza, wystarczy go zainstalować

ogólna uwaga jest taka w autach poliftowych: jeśli nie potrzeba podgrzewania przedniej szyby, które po lifcie włącza się automatycznie po uruchomieniu silnika poniżej 4 stopni, to wyłączcie je jak najszybciej bo wtedy jest więcej prądu dla podgrzewacza i silnik szybciej się nagrzewa

frobek
13-03-2012, 17:53
Witam!!!
Czy fakt, że w miejscu na bezpiecznik F3 mam ten męski konektor oznacza, że mam jakiś kawałek instalacji podgrzewacza, czy nic nie znaczy?
Oczywiście podgrzewacza niema.

jendrekmak
13-03-2012, 22:34
nie masz jeśli w miejscu bezpiecznika jest tylko jeden konektor a druga "dziurka" jest pusta. w tej puszcze bezpieczników jedna strona to szyna +12V we wszystkich gniazdach bezpieczników ale brak "drugich" biegunów wskazuje czego w tej puszcze brakuje

frobek
14-03-2012, 06:08
No chyba że to co mi sie wydaje żeńskim konektorem po lewej stronie gniazda jest dziurą :)
A druga kwestia, pisałeś kiedyś że namierzyłeś w skrzynce bezpiecznikowej obok aku ten przewód od bezpiecznika F82, działa to?, który to przewód?

frobek
24-03-2012, 09:15
Zrobiłem już prawie całą instalację pod maską i zszedłem pod auto z przewodami,a tam zobaczyłem takie złącze jak na zdjęciu.
Co to za złącze z czerwoną zaślepką przy przewodach chłodniczych?
Czy może to być jakoś użyteczne przy instalacji PTC, czy to całkiem coś innego?
Lepsze zdjęcie pod linkiem:
http://img404.imageshack.us/img404/9824/dsc04884p.jpg

benio
26-03-2012, 16:03
Ten wtyk jest do zasilenia webasta, którego jak mniemam nie posiadasz. Po jego odcięciu pozostawiając około 10cm długosci przewodów (od wtyku) możesz go wykorzystać do podłączenia grzałek bo jest taki sam, ale musisz zaizolować kabelki, bo na jednym z nich jest na stałe +12V z aku.

frobek
28-03-2012, 17:38
Ogromna prośba, czy ktoś mógłby mnie poratować dwoma pinami do złącza PCM. Oczywiście nie bezinteresownie.

romekcz
28-03-2012, 21:19
Ogromna prośba, czy ktoś mógłby mnie poratować dwoma pinami do złącza PCM. Oczywiście nie bezinteresownie.

Podaj o jakie chodzi ci o autko - po lifcie czy przed? Domniemywam że po czyli kwadratowe piny ale wolę się upewnić.
No i najważniejsze na PW podaj swój aders to ci podeślę 2 piny z kawałkami kabli. A jakie kolorki kabli cię intersują?

jendrekmak
29-03-2012, 23:40
Podaj o jakie chodzi ci o autko - po lifcie czy przed?zobacz jaki ma silnik i rocznik a wszystko będzie jasne jeśli oczywiście robi to w swoim aucie

czy ktoś mógłby mnie poratować dwoma pinami do złącza PCMmam więc przyślij mi adres wysyłki na pw. nie pamiętam oczywiście gdzie to złącze z pinami posiałem ale jak poszukam to na pewno znajdę.

romekcz
30-03-2012, 07:07
zobacz jaki ma silnik i rocznik a wszystko będzie jasne jeśli oczywiście robi to w swoim aucie

Widzę jakie model auta ma w podpisie. Ale zawsze lepiej się upewnić czy o to właśnie auto chodzi.

frobek2
04-04-2012, 08:04
Witam!!!
PTC zamontowane i wyglada na to że działa. Dzięki wszystkim za pomoc, a szczególnie za 2 piny do złącza PCM.
Dla leniwych informacja, że bezpiecznik F82 zasila również podgrzewacze dysz spryskiwaczy szyby przedniej. Zatem żeby się do niego podłączyć można zrobić wcinkę w przewody podgrzewaczy, idealny dostęp do nich jest przy lewej kolumnie amortyzatora. Trzeba wykorzystać te przewody dwukolorowe. Może nie będzie to fizycznie zrobione tak jak fabrycznie, ale elektrycznie tak samo jak oryginał.

PS.
Nie wiem czy wiedzieliście, ale dysze są podgrzewane cały czas jak jest właczony zapłon silnika, w każdym razie stale jest na nie podawane napięcie.

Snajper_881
04-04-2012, 16:22
Nie wiem czy wiedzieliście, ale dysze są podgrzewane cały czas jak jest właczony zapłon silnika, w każdym razie stale jest na nie podawane napięcie.Wiemy, ale pomysł jest idiotyczny, engineering Forda jest żenujący...

Mario373
07-07-2012, 11:38
Witam
Też zamierzam zamontować w swoim Mondku podgrzewacz.
Zbieram potrzebne części, proszę mi powiedzieć czy ten przekaźnik jest dobry?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bdd226239ee167ab.html

nokitel
14-07-2012, 04:50
a czy ktos tu dokladal do mk4 taki podgrzewacz ? albo znacie kogos na dolnymslasku kto mi to zalozy ?

AKuba
16-07-2012, 10:38
Witam
Też zamierzam zamontować w swoim Mondku podgrzewacz.
Zbieram potrzebne części, proszę mi powiedzieć czy ten przekaźnik jest dobry?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bdd226239ee167ab.html
Chyba dobry przynajmniej prądowo bo oryginalny jest właśnie70A.

frobek2
17-07-2012, 19:42
To jest właśnie taki przekaźnik, potrzebujesz takie dwa.

Andy Ice Man
31-08-2012, 12:58
Jakby ktoś potrzebował kupić tanio podgrzewacz to proszę :http://allegro.pl/mondeo-mk3-2-0-tddi-tdci-czujnik-czujniki-kruciec-i2558720354.html. Gościu nawet nie wie co sprzedaje :)
Tu http://allegro.pl/czujniki-temperatury-mondeo-mk3-2-0tdci-i2598697300.html następny bajkopisarz.

rafib
02-10-2012, 08:44
Ostanio zaobserwowałem gniazdo na przewodzie zamocowane w pobliżu lokalizacji podgrzewacza. Podgrzewacza nie posiadam, czy orientuje się ktoś z Was, czy jest to cześć instalacji do niego czy do Webasto? Mondziak po pierwszym lifcie.

fxgold
24-10-2012, 21:15
ja też mam to gniazdo i też się zastanawiam od czego ono jest

benio
24-10-2012, 21:29
Do webasto.
Takie samo gniazdo jest przy PTC, ale to które posiadacie (Rafib i Fxgold) należy samodzielnie przerobić - na nowo zgodnie ze schematem PTC okablować.
Jeszcze jedna uwaga odnośnie posiadanych przez Was gniazd do webasta - tam jest +12V na stałe.

fxgold
24-10-2012, 21:44
Do webasto.
Takie samo gniazdo jest przy PTC, ale to które posiadacie (Rafib i Fxgold) należy samodzielnie przerobić - na nowo zgodnie ze schematem PTC okablować.
Jeszcze jedna uwaga odnośnie posiadanych przez Was gniazd do webasta - tam jest +12V na stałe.

ok, dzięki za informacje. moze w sobotę zacznę rozgryzać instalację, choć jak widze te kabelki to mnie coś trafia :)
może jest ktoś ze śląska co chce pomóc w montażu?

benio
24-10-2012, 21:57
Fxgold najpierw skompletuj części (najlepiej niepoobcinane - kable i rurki) oraz dwa piny do gniazda ECU, o które jest najtrudniej.

PS
Dla pewności, że posiadane przez Was gniazda (Rafib i Fxgold) nie są do PTC można sprawdzić lukając na podszybie kierowcy w komorze silnika - jeżeli nie ma tam zamontowanych dwóch gniazd widocznych poniżej (fotka z postu #3 Pablo_X (http://forum.fordclubpolska.org/showpost.php?p=1537636&postcount=3)) to na 100% są do webasto, a jeżeli są to macie o wiele wiele mniej roboty.:D

fxgold
24-10-2012, 22:30
Fxgold najpierw skompletuj części (najlepiej niepoobcinane - kable i rurki) oraz dwa piny do gniazda ECU, o które jest najtrudniej.

PS
Dla pewności, że posiadane przez Was gniazda (Rafib i Fxgold) nie są do PTC można sprawdzić lukając na podszybie kierowcy w komorze silnika - jeżeli nie ma tam zamontowanych dwóch gniazd widocznych poniżej (fotka z postu #3 Pablo_X (http://forum.fordclubpolska.org/showpost.php?p=1537636&postcount=3)) to na 100% są do webasto, a jeżeli są to macie o wiele wiele mniej roboty.:D

ja na pewno nie mam tych przekaźników, już sprawdzałem :(

romekcz
25-10-2012, 11:34
ok, dzięki za informacje. moze w sobotę zacznę rozgryzać instalację, choć jak widze te kabelki to mnie coś trafia :)
może jest ktoś ze śląska co chce pomóc w montażu?

Kolego a z czym masz problem? Instalowałem to u siebie. Nie powiem żeby była to pestka ale da się zrobić. Trochę czasu i cierpliwości wystarczy:).

fxgold
25-10-2012, 18:48
Kolego a z czym masz problem? Instalowałem to u siebie. Nie powiem żeby była to pestka ale da się zrobić. Trochę czasu i cierpliwości wystarczy:).

jakby Ci to najprościej powiedzieć:
nie mam głowy do elektryki, ot cała prawda
więc szukam pomocnej dłoni

romekcz
25-10-2012, 19:40
Dobra napisz co masz już kupione.

Powinieneś mieć podgrzewacz PTC, najlepiej trzy nowe świece do podgrzewacza, instalację elektryczną, dwa przekaźniki (jak dobrze pamiętam 70A każdy) i co najważniejsze a najtrudniej dostać to potrzebujesz dwa piny pasujące do twojego złącza ECU.
Dobrze by było gdybyś zapodał fotkę z twojego auta miejsca gdzie fabrycznie jest montowany podgrzewacz PTC (na wysokości siedzenia kierowcy). To napewno w pewien sposób ułatwi zadanie - przynajmniej będzie wiadomo czy będą potrzebne dodatkowe węże czy też nie.

fxgold
29-10-2012, 19:08
Dobra napisz co masz już kupione.

Powinieneś mieć podgrzewacz PTC, najlepiej trzy nowe świece do podgrzewacza, instalację elektryczną, dwa przekaźniki (jak dobrze pamiętam 70A każdy) i co najważniejsze a najtrudniej dostać to potrzebujesz dwa piny pasujące do twojego złącza ECU.
Dobrze by było gdybyś zapodał fotkę z twojego auta miejsca gdzie fabrycznie jest montowany podgrzewacz PTC (na wysokości siedzenia kierowcy). To napewno w pewien sposób ułatwi zadanie - przynajmniej będzie wiadomo czy będą potrzebne dodatkowe węże czy też nie.

węży nie muszę zmieniać, bo wiem że można na istniejące zamontować podgrzewacz, wystarczy trochę inaczej go zamontować.
mam już przekaźniki podgrzewacz i zamówione świece. z tymi pinami jest jakis problem? gdzie można je kupić?

romekcz
30-10-2012, 08:43
Właśnie te piny ciężko dostać (w ASO nie dostaniesz [chyba że kupisz całą wiązkę], musisz szukać na allegro i pytać o złącze ECU po lifcie), raczej samych pinów nie dostaniesz.

benio
30-10-2012, 13:25
U Forumowicza Linkgrabber możecie nabyć cały wtyk do ECU (http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=167859) lub z nim pogadać o pinach - na drugiej fotce w prawym górnym rogu jest widoczny ów wtyk z pinami.

tedi_k
30-10-2012, 16:52
A propos pinów - w którymś z wątków dotyczących dokładania świateł dziennych do FF2/C-maxa któryś z kolegów (coś mi się kołacze w głowie, że także ze scyzorykowa...) odkrył, że w sprzedaży są "piny ISO" różnych rozmiarów pasujące do wtyków samochodowych. Szukać można np. tutaj: http://www.cbelektron.pl/pin-do-obudowy-wtykow-mini-iso-zenski-cb83053-p-3419.html lub w podobych hurtowniach internetowych.
Jak twierdzi ów kolega piny normalnię się zatrzaskują w obudowie, trzeba tylko dobrać sobie rozmiary.

fxgold
30-10-2012, 17:09
dzieki wszystkim za info i podpowiedzi :)

belek
07-12-2012, 01:24
elektryczne grzanie się nie sprawdza. jak masz blisko do auta to można wstawić grzałkę w blok silnika. "wężowe" grzanie wymaga wymuszenia obiegu płynu a wtedy zaczynają się problemy bo trzeba dokładać oddzielne węże i zawory przepływu cieczy bo silnik wymuszonego obiegu ogranicza przepływ płynów jeśli nie działa

to jak robią to w webasto?
omijają chłodnicę i termostat robiąc nowy obieg?

http://www.ogrzewanie-postojowe.pl/

lukas.no
15-12-2012, 22:30
Witam.
Podpinam się pod temat choć chodzi mi o Fiestę MK6 1,4TDCi 2008r.
W vivid-zie znalazłem schemat instalacji silnika, i według opisu jest wyjście na podgrzewacz na pinach ZB1 i ZC1. O ile się nie mylę (trochę się śpieszyłem kiedy robiłem pomiar) to po włączeniu zapłonu pojawiła się tam masa (chyba po to aby nie aktywować przekaźników, w tym samym czasie na drugim końcu cewek przekaźników jest "masa pozorna"). Po odpaleniu na pinach nie ma żadnego potencjału. Dodawałem gazu i dalej nic. Auto wstawiłem z mrozu i płyn chłodniczy miał -5 st (wskazanie cdif/2) niestety w garażu było ok 10 st, i myślę że dlatego na wyjściach ze sterownika nic się nie pojawiło. Nie bardzo uśmiecha mi się robić pomiary na mrozie ale chyba na próbę zainstaluję jakieś kontrolki przy ECU żeby zobaczyć wizualnie co się pojawia na pinach (ewentualnie wyprowadzę kabelki z kostki).
Myślałem też żeby oszukać ECU, czujnik temperatury cieczy wystarczy podmienić na rezystor 20kom chyba wtedy pokazuje -6stC, jest przepływomierz i w nim czujnik temp. zasysanego powietrza, można by wypiąć piny i wpiąć jakis rezystor dobrać doświadczalnie.
Chcę dołożyć podgrzewacz z transita na 4 świece przy 14V około 900W (dostałem taki sprawny).
Oczywiście wymiana alternatora z 80 na 150A używka. (jak sprzedam stary to powinno się obejść bez większych kosztów).
Tak czy owak:
- Czy w tym aucie też nie trzeba włączać funkcji dogrzewania w ECU?
Jeśli trzeba pewnie zrobię jakiś patent który będzie dogrzewał silnik niezależnie od temperatury zewnętrznej. A wyłączy się przy np 70 stC.

Pablo_X
16-12-2012, 23:20
Jeśli trzeba pewnie zrobię jakiś patent który będzie dogrzewał silnik niezależnie od temperatury zewnętrznej. A wyłączy się przy np 70 stC.
Jest to bardzo dobry pomysł :) Można wykorzystać wyłącznik termiczny (najlepiej NZ - normalnie zamknięty). Układ w najprostszej implementacji będzie dogrzewał silnik przy każdej pogodzie. Bardziej zaawansowany mógł by mieć dodatkowo czujni temperatury otoczenia.
Obojętnie od implementacji pozostaje kwestia ustalenia rozsądnej temperatury do jakiej ma działać układ. Wydaje się, 30-40 stC wystarczy :-) Później silnik już szybko nabiera temperatury.

belek
16-12-2012, 23:25
Myślę, że Fordowskie 70C jest znacznie lepsze. Przy mrozach od 30C tak szybko nie dojdzie do optymalnej temperatury pracy silnika. A jak ktoś jeszcze włączy nawiew na 4kę to grzanie do 30-40C to stanowczo za mało...

AKuba
17-12-2012, 11:19
Powinieneś mieć podgrzewacz PTC
Pytanie mam: Czy mały obieg przechodzi przez silnik (czy termostat nie zamyka także małego obiegu?). Jak wygląda przebieg małego obiegu przy zamkniętym termostacie głownym? Jaka jest rola pionowego przewodu gumowego (między grodzią a silnikiem)(jakby łącznika równoległego do nagrzewnicy) z takim pionowo umieszczonym plastkowym czymś?
Czy załaczenie grzałek w PTC bez uruchomienia silnika uruchomi cyrkulację płynu?

belek
17-12-2012, 12:11
grzałki są załączane tylko przy uruchomionym silniku i przepływ płynu jest powodowany jedynie przez pompę... tylko ogrzewanie postojowe samo uruchamia obieg płynu

AKuba
17-12-2012, 12:13
grzałki są załączane tylko przy uruchomionym silniku i przepływ płynu jest powodowany jedynie przez pompę... tylko ogrzewanie postojowe samo uruchamia obieg płynu
No którędy płynie płyn do początku otwierania sie termostatu? Przepływa przez blok silnika?

belek
17-12-2012, 12:23
http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=92746

http://sellanet.pl/obieg.jpg

AKuba
17-12-2012, 12:43
To ja bym prosił o odpowiedź na moje pytania wg dokladniejszego rysunku TDCi Mondeo.
Którędy płynie płyn do początku otwierania sie termostatu? Przepływa przez blok silnika?

lukas.no
20-12-2012, 23:54
Witam.
Dzięki za podpowiedzi. Wczoraj wyprowadziłem kable z kostki przy sterowniku zb1 i zc1, według Vivid-a są od podgrzewacza. Niestety mimo podłożenia rezystorów, w miejsce czujników temperatury: cieczy i temperatury zasysanego powietrza nie pojawił się tam potencjał bliski 0V. Jest natomiast jakiś potencjał bliski 14V (led z rezystorem 1kom wpięta pomiędzy +aku a te złącza lekko mruży i miga jednocześnie.
Problem jest taki że za turbiną jest drugi czujnik temperatury powietrza dolotowego i ten nie był "oszukany" co zaowocowało załączaniem się wentylatora chłodzącego i wyrzuceniem błędu czujnika temperatury silnika i nierówną pracą . Niestety trzeba to sprawdzić na mrozie, choć myślę że nie pojawi się tam sygnał.
W renówkach funkcję podgrzewacza można aktywować CDIF-em a w fordzie nie (w ogóle nie wiem czy trzeba).
Tak czy owak warunki jakie muszą być spełnione są dość kijowe:
- temperatura powietrza poniżej 5stC (wolałbym 15stC)
- temperatura silnika do 70stC (i to jest ok)
Lepiej więc zasilać układ sygnałem z podgrzewania tylnej szyby (plus przekaźniki) co daje nam gwarancję że układ działa tylko na uruchomionym silniku i w ograniczonym czasie, a dodatkowo wpiąć czujnik termiczny rozłączający układ po przekroczeniu temperatury np: 70stC.
Najgorszy temat jest z dostaniem alternatora:
- według mnie musi to być alternator 2s6t-ba (obecnie mam 3s6t-ac)
- na niektórych aukcjach można przeczytać że do 1,4tdci podchodzi też od focusa 1,6tdci i 2,0tdci ale katalogi nie potwierdzają (choć wymiary są zbliżone).

lukas.no
23-02-2013, 17:13
Witam ponownie.
Temat powrócił. W związku z tym że nie podoba mi się rozwiązanie jakie podałem w poprzednim poście, mam kilka pytań.
- Czy np: IDS-em można aktywować funkcję podgrzewacza (przewody z kostki wyprowadziłem, jest na nich jakiś sygnał ale na pewno nie do aktywacji przekaźnika)?
- Czy nie trzeba czasem zmieniać softu w sterowniku lub całego sterownika?
- Czy jest ktoś chętny kto podejmie się "tej przeróbki" i za ile :-)
Pozdrawiam.

hodson
04-09-2013, 22:03
witam

czy możecie mi pomóc i powiedzieć do czego służy wtyczka która umieszczona jest w miejscu gdzie powinna być wtyczka do zasilania podgrzewacza.
Pytam bo zamierzam zamontować podgrzewacz.

benio
04-09-2013, 22:16
... Czy nie trzeba czasem zmieniać softu w sterowniku lub całego sterownika? ...
Nie trzeba. Muszą być spełnione warunki, które opisałeś w swoim wcześniejszym poście. Podłączenie pod szybę mija się z celem, ponieważ po spełnieniu powyższych warunków komputer steruje zasilaniem przekaźników grzałek w zależności jeszcze od poboru mocy prądowej.

... do czego służy wtyczka która umieszczona jest w miejscu gdzie powinna być wtyczka do zasilania podgrzewacza. ...
Webasto (wtyk standardowo obecny).

hodson
04-09-2013, 22:24
Webasto (wtyk standardowo obecny).

czyli cała instalacja do zamontowania :(

benio - dzięki wielkie

jendrekmak
05-09-2013, 12:09
webasto to dodatkowa bardziej rozbudowana opcja zasilana paliwem a podgrzewacz PTC to co innego bo jest prosty układ elektryczny na 3 świece żarowe i wtyczka ma tylko 4 piny więc jeśli jej nie ma to instalacji też nie ma

peterpz
15-11-2013, 19:54
Hej, mam pytanie, ponieważ ojciec chce jutro na złomie wyciągać cały układ podgrzewacza. Czy w MK3 FL (2004) zawsze PCM jest tak zaprogramowany aby sterować tymi pinami 61 i 62 i włączać grzałki? Nie trzeba nic przeprogramowywać? Pytam, bo nie znalazłem informacji o tym, a przed zapłaceniem za te części wolałbym się upewnić.

Mystic_Art
15-11-2013, 20:05
Ja założyłem również w MK3 2004, i nic nie musiałem programowo załaczac

Do montażu podgrzewacza zastosowałem nitonakrętkę

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6b/Nitonakretka-01.jpg/150px-Nitonakretka-01.jpg

peterpz
16-11-2013, 14:25
Jeszcze dopytam tych którzy dołożyli ten wynalazek. Czy różnica w szybkości rozgrzewania silnika jest znacząca? Czy nie cierpi na tym zbytnio alternator? Na alternatorze mam założone kółko ze sprzęgłem, czyli nieoryginalna instalacja, zastanawiam się jak to uciągnie zwiększone obciążenie.

Mystic_Art
16-11-2013, 23:30
Pobor pradu przez w/w podgrzewacz jest porownywalny z poborem pradu przez podgrzewana szybe, czyli okolo 60A. Jakos przez podgrzewana szybe alternator nie cierpi. Z tego co zauwazylem elektronika samochodu odlacza jezeli sie nie wyrabia altek, w jednym momenie nie bedzie dzialac podgrzewacz i grzana sxyba przednia

Wysłane z mojego LG-P880 przy użyciu Tapatalka

peterpz
27-12-2013, 11:20
Hej, przestały działać zdjęcia w tym świetnym poradniku :/ Jest jakaś szansa na update?

peterpz
28-12-2013, 20:38
Witam ponownie. Ok, schemat jest taki prosty, że daję radę bez fotek. Mam jednak spostrzeżenie i dwa pytania:

Spostrzeżenie: W poradniku nie napisano, że do złącza C200 nie da się od tak wsadzić wsuwek, ponieważ fabrycznie zablokowano dziurki. Łatwo sobie z tym poradzić cieniutkim wiertłem. Należy pamiętać o wyciągnięciu pozostałości ze środka, bo wiertłem powodujemy jedynie urwanie blokady (taki plastikowy walec o średnicy 1mm i długości 3mm) i trzeba go od drugiej strony wypchać (u mnie sprawdził się drut od migomatu).

Pytania:
1. Rozumiem, że bezpiecznik F82 istnieje i jest wykorzystywany do innych rzeczy (tempomat, klima, podgrzewane spryskiwacze). W które dokładnie miejsce należy się wpiąć w złącze C509? Wystarczy dowolne puste? Wszystkie piny z C509 idą do F82, czy można się pomylić? Czy wsuwka jest identyczna jak w C200, które idzie do ECU?

2. Czy na F82 jest podawany +? Bo jeśli tak to rozumiem, że ECU steruje za pomocą bieguna -? Inaczej cewka na przekaźniku nie zadziała. Trudno sobie wyobrazić, żeby na bezpieczniku był -, ale prawie tak samo dziwne, że ECU steruje za pomocą -, ale pewnie mi powiecie jak jest :)

Z góry dzięki za szybką odpowiedź, bo jestem w połowie montażu elektryki. Najgorsze za mną, tj. wpięcie się pod ECU, gdzie dostęp jest po prostu tragiczny. Dobrze, że po wyjęciu podszybia i wzmocnienia kolumny McPersona jakoś daje się złącze C200 wydostać na wierzch.

Mystic_Art
29-12-2013, 10:10
Przesylam ci schemat polaczeniowy wg niego nezy wpiac sie w 14 pin w zlaczu C509.
http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/c/20/ipxn.jpg (https://imageshack.com/i/0kipxnj)

Z tego co sie orientuje to PCM steruje masą


http://img.tapatalk.com/d/13/12/29/uda7uda7.jpg

U mnie w złaczu C200 byly juz piny z 15 cm przewodami


Mam nadzieje ze pomoglem

Wysłane z mojego LG-P880 przy użyciu Tapatalka

jendrekmak
31-12-2013, 13:28
skąd ja znam ten schemat? skleroza nie boli, przecież sam go robiłem

Pablo_X
01-01-2014, 19:13
Hej, przestały działać zdjęcia w tym świetnym poradniku :/ Jest jakaś szansa na update?
Obrazki naprawione :wink:
Jeśli coś jeszcze nie będzie działało to proszę o info :surprise:

peterpz
01-01-2014, 19:17
Dzięki Panowie za pomoc. Schematy bardzo przydatne. Obrazki teraz już mniej, bo musieliśmy poradzić sobie bez nich :) Ale nie jest to inżynieria ekstremalna, więc wielkiego problemu nie było.

peterpz
12-01-2014, 20:39
Chopy małe pytanie odnośnie działania podgrzewacza. Co się dzieje, gdy wyjeżdżam samochodem z ciepłego garażu? Wtedy w kabinie najpierw pokazuje 14 stopni, a potem zaczyna spadać. Tak po ok. 2 km jazdy czujnik ustabilizuje się do temperatury zewnętrznej. Zakładam, że spadnie poniżej 5 stopni. Czy wtedy załączy się podgrzewacz (silnik wciąż zimny, wskazówka nie drgnęła)? Pytam, bo po pierwszej takiej jeździe pojawiły się lekkie wątpliwości czy się załącza czy nie...

jaceks
12-01-2014, 20:59
czujnik podgrzewacza powinien brać pod uwagę temp płynu chłodzącego a nie powietrza. wtedy w garażu masz np. 14, a po odpaleniu silnika sobie rośnie

peterpz
12-01-2014, 21:02
Aha, myślałem, że chodzi o temperaturę zewnętrzną... Od jakiej temperatury w takim razie grzeje? 5 stopni? Mniej niż 5 stopni?

chasm
12-01-2014, 21:43
Z tego co wiem to temp w dolocie poniżej 5C (2 świece, poniżej 0C 3 świece) i głowicy poniżej 70C. Czy się włączy w przypadku startu w garażu to musiałbym sprawdzić (też tak mam).

Bump: ktoś tutaj dodał sobie LEDy jako wskaźnik pracy świec w podgrzewaczu.

peterpz
12-01-2014, 23:03
Wskaźnika bardzo nie trzeba, bo w końcu uda się wyczuć różnicę działa-nie działa. Jeśli jest tak jak piszesz to powinno zadziałać po paruset metrach jak temperatura w dolocie spadnie. O ile PCM monitoruje to przez dłuższy okres niż kilkanaście sekund po starcie.

jendrekmak
12-01-2014, 23:40
Co się dzieje, gdy wyjeżdżam samochodem z ciepłego garażu?podłącz pod świece podgrzewacza albo pod przekaźniki jakieś diody, poprowadź je do kabiny i będziesz miał "monitoring" podgrzewacza, potem to opiszesz tutaj bo na 99% nikt takiej odpowiedzi autorytatywnie ci nie udzieli i nie jest to również nigdzie opisane. jedyne dane jakie kojarzę to, że podgrzewacz wyłącza się przy 70 st. a czy pracuje cały rok czy tylko np. poniżej 5 stopni (tak jak podgrzewanie przedniej szyby) to nie wiem.
oczywiście jak ktoś już wspomniał działa jedna albo 3 świece ale czy ta jedna działa cały rok to ciężko powiedzieć. ja podłączałem diody i w garażu gdzie było na pewno powyżej 5 stopni się świeciły ale dokładałem podgrzewacz bez żadnego programowania. może jak podgrzewacz jest fabryczny to działa trochę inaczej

peterpz
13-01-2014, 08:21
ale dokładałem podgrzewacz bez żadnego programowania. może jak podgrzewacz jest fabryczny to działa trochę inaczej
Ja też mam dokładany bez programowania ale sądzę, że skoro działa to wszędzie komp zachowuje się tak samo tylko po prostu kabli brak w modelu od FL1. Ok, potestuję i dam znać. Pytałem po prostu dlatego, że wątek jest już ogromny i myślałem, że macie wszystko rozpracowane na czynniki pierwsze. Ale w takim razie będzie jakiś wkład również ode mnie ;)

chasm
13-01-2014, 09:07
Ja miałem dodać kontrolki na LED, ale nie chce mi się za to zabrać bo nie chce mi się ciągnąć kabelka do komory silnika i tam szukać przejścia (chyba koło amortyzatora kierowcy najłatwiej) do kabiny. A może macie jakiś szybki przetestowany sposób przerzucenia kabla - można dziurkę w podłodze zrobić .. ;)

metmusic
22-01-2014, 23:49
Świetny tutorial... ale sporo roboty przy tym...

Czy posiadając możliwość sprawdzenia konfiguracji auta po VIN w Microcat jestem w stanie sprawdzić czy mam u siebie taki podgrzewacz bez wchodzenia pod auto? W detalach konfiguracji auta (Cechy podrzędne) oczywiście nie ma takiej informacji. Po wprowadzeniu VIN jedyne co mogę stwierdzić, to że taki podgrzewacz pasuje do mojego egzemplarza (załącznik), ale czy jest?

Mystic_Art
23-01-2014, 10:21
Nie musidz wchodzic pod auto, by sprawdzic czy masz podgrzewacz. Najprosciej to xobacz czy masz bezpiecznik F3 w skrzynce pod maska

Wysłane z mojego LG-P880 przy użyciu Tapatalka

Pablo_X
23-01-2014, 11:47
Powinieneś mieć przekaźniki na grodzi w okolicy sewa. Auta wyposażenie w "pakiet zimowy" (podgrzewana szyba, podgrzewane spryskiwacze, podgrzewane fotele) będzie miał i podgrzewacz.

Nawiązując do poniższego postu benia, trzeba pamiętać o tym, że Ford jest jak pudeł czekoladek - nigdy nie wiesz na co trafisz :P

metmusic
23-01-2014, 17:21
Zgadza się - jest bezpiecznik F3 i są przekaźniki przy grodzi. Czy to jest "gwarant", że pod autem znajdę podgrzewacz czy te przekaźniki i bezpiecznik jeszcze coś obsługują?

Mystic_Art
23-01-2014, 20:25
Jak najbardziej tak

Wysłane z mojego LG-P880 przy użyciu Tapatalka

jendrekmak
24-01-2014, 13:06
czy te przekaźniki i bezpiecznik jeszcze coś obsługują? nic więcej tylko podgrzewacz (przynajmniej przekaźniki)

metmusic
24-01-2014, 14:29
Dzięki za pomoc. Podgrzewacz mam

michcio26
13-03-2014, 12:12
Mam pytanie dotyczące podgrzewacza wody. Chciałbym zamontować owy podgrzewacz a na allegro znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/grzalka-12v-podgrzewacz-plynu-diesel-tdi-d4d-19mm-i4035709795.html

Musze przyznać że kusi mnie żeby taki zestaw kupić. Czy miał ktoś doczynienia z takimi niefabrycznymi grzałkami ?

benio
13-03-2014, 20:25
... Auta wyposażenie w "pakiet zimowy" (podgrzewana szyba, podgrzewane spryskiwacze, podgrzewane fotele) będzie miał i podgrzewacz.
Nie bardzo - ja dokładałem podgrzewacz pomimo posiadania wszystkich powyższych rzeczy.

jaceks
13-03-2014, 20:53
1000W dodatkowego obciażenia alternatora, gdy silnik musi jeszcze rozprowadzić gęsty olej i pokonać opory poczatkowe - nie boisz się że zdusisz silnik?

benio
13-03-2014, 21:20
... - nie boisz się że zdusisz silnik?
Nie.
Nigdy to nie miało miejsca, bo w zależności od obciążenia komp sam steruje grzałkami cieczy.

jaceks
13-03-2014, 21:26
w fabrycznych instalacjach oczywiście, w tej samoróbce z allegro, sterownik odpala 90A prądu za każdym razem gdy czyjnik temp na grzałce wskazuje mniej niż 50-60 stopni. nieważne czy zima, czy lato. ponadto włączenie jest "po stacyjce", czyli wystarczy zapłon na świece, słaby akumulator i siup - już nie masz prądu na zakręcenie rozrusznikiem.
trzeba by zrobić jakiś mądrzejszy panel sterowania, włącznik na 4 zakresy (0-3).

benio
13-03-2014, 21:32
... gdy czyjnik temp na grzałce wskazuje mniej niż 50-60 stopni. nieważne czy zima, czy lato. ...
I tu się mylisz.
Przy temperaturze zewnętrznej powyżj +5°C grzałki już się nie włączają bez wzgledu na temperaturę silnika (tak jest przynajmniej w M-do MK3).

jaceks
13-03-2014, 21:35
Robert, ja o gruszkach a Ty o pietruszkach.
Wiem mniej wiecej jak jest sterowany fabryczny dogrzewacz i nie mam do tego pytań.
Cały czas komentuje ten uniwersalny wynalazek z allegro, który już taki mądry nie jest.

benio
13-03-2014, 21:36
Ups.
To ja chcę gruszki bez pietruszki.:P

jendrekmak
14-03-2014, 17:32
1000W dodatkowego obciażenia alternatorajak to policzyłeś? 90A jest też przy fabrycznym podgrzewaczu i daje radę i odcina przy 70 stopniach

Mystic_Art
15-03-2014, 12:43
a to ciekawe jak to mozłiwe ze fabryczny podgrzewacz pobiera 90A skoro obwód zabezpieczony jest bezpiecznikiem 60A

policzył z prostego wzoru na moc P=U*I

benio
15-03-2014, 13:37
Dla usystematyzowania te 90A to natężenie prądu, jakie może być "wydane" przez altka, a nie obciążenie przez grzałki.

Mystic_Art
15-03-2014, 13:50
to co innego

rajman
07-12-2014, 10:23
Sorry ze odgrzewane kotleta ale może ktoś ma piny do złącza C200 na zbyciu? Tylko tyle brakuje mi do skompletowania instalacji :)

tapatalked

krismk3
03-03-2015, 10:30
witam mam pytanie znalazłem pod autkiem taką oto wtyczkę i mam pytanie czy ona jest od podgrzewacza PTC czy od webasto ???

jeśli od podgrzewacza to co muszę jeszcze sprawdzić aby go zamontować u siebie w autku???

rajman
03-03-2015, 11:37
Webasto

tapatalk @ es five

benio
03-03-2015, 22:16
Od webasto.

Rajman już odpowiedział - mój post do skasowania.

pablolinda
18-11-2015, 10:20
Witam wczoraj wymieniłem drugi termostat i niestety efektu jakiego oczekiwałem a mianowicie zagrzania silnika do temperatury pracy po około 3 km jaki kiedyś przed awarią miałem nie mam. Mam fabryczny podgrzewacz i świece w nim sprawdzone za pomocą amperomierza mają być sprawne. Moje pytanie jest takie bo po mimo przeczytania 24 stron nie doszukałem się informacji jak podłączyć diodę sygnalizujące jego pracę jeśli przy przekaźnikach, to gdzie dać + i - od diody bo nie jest tak banalnie ponieważ podobno sterowanie wychodzi masa chyba że źle zrozumiałem coś i wystarczy połać + z przekaźnika a masę wziąć gdzie popadnie i zadziała. Lub w jaki inny sposób można sprawdzić czy podgrzewacz dział.
Mam jeszcze jedno pytania czy sto stosował ktoś patent z gwoździkiem lub nitem opisany tu http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/41732-Wymiana-termostatów-MK-III-TDCi-foto/page11 ale że nie jestem tam zalogoiwany to nie mogę tam nic zapytać a jęczę nie zgłębiłem całych 50 stron tematu gruniu napisał "a ja szukałbym przyczyny w trójniki nad termostatem, puszcza płyn na chłodnice z głowicy" i wczoraj przy wymianie termostatu razem z mechanikiem ostrożnie tak żeby nic z tego trójnika nie zgubić przypadkiem (bo liczyłem że znajdę tam jakąś kulkę) zajrzeliśmy ale niestety nic tam nie było i zastanawia mnie czy kiedy kol-wiek tam było i ze starości gdzieś się zużyło i poszło w układ czy nic nie powinno być od nowości tam. Chodzi o to że po zastosowaniu patentu z nitem gwoździkiem sposób nagrzewania ślinika się poprawia żeby nie napisać że wraca do stanu rzeczy jaki był kiedy silnik osiągał temp pracy po około 3km przed awarią.

matrog19
18-11-2015, 15:26
Mam jeszcze jedno pytania czy sto stosował ktoś patent z gwoździkiem lub nitem opisany tu Siedzę na mondeo klub polska i czytam po kolei wszystko. Hmm może faktycznie tam powinna być jakaś kulka czy coś w tym stylu w odpowietrzniku :)

pablolinda
18-11-2015, 18:19
No ja też siedzę i czytam narazie jestem na 33 stronie jak czas mi pozwoli przeczytam wszystko. Wydaje się mi że mogła tam być jakaś kulka która z czasem gdzieś ucieka ciekawe czy jak by się pokosił o nową fabryczną obudowę termostatu czy takowa była by w zestawie.

matrog19
18-11-2015, 18:39
W Przeźmierowie obok Poznania jest sklep z oryginalnymi częściami gdzie kupuję filtry itp. Facet jest w porządku może warto go zapytać czy coś wie w tym temacie czy może sprawdzić. http://ford.sklep.pl/

benio
18-11-2015, 19:38
... Moje pytanie jest takie bo po mimo przeczytania 24 stron nie doszukałem się informacji jak podłączyć diodę sygnalizujące jego pracę jeśli przy przekaźnikach, to gdzie dać + i - od diody bo nie jest tak banalnie ponieważ podobno sterowanie wychodzi masa chyba że źle zrozumiałem coś i wystarczy połać + z przekaźnika a masę wziąć gdzie popadnie i zadziała. ...
Pablolinda,
jeżeli o to co poniżej Ci chodziło, to chyba jesteś przemęczony, że nie mogłeś znaleźć.
#109 (http://forum.fordclubpolska.org/showpost.php?p=1734468&postcount=109), #132 (http://forum.fordclubpolska.org/showpost.php?p=1746162&postcount=132).

pablolinda
19-11-2015, 00:40
Pablolinda,
jeżeli o to co poniżej Ci chodziło, to chyba jesteś przemęczony, że nie mogłeś znaleźć.
#109, #132. tak kolego bo czytałam ten temat już o 12 w nocy i o ile zdjęcie z przełącznikiem i dioda widziałem to schemat mi jakoś umknął albo jeśli go widziałem to jakoś nie powiększyłem do przeanalizowania. No na schemacie fajnie prosto to wygląda pytanie czy te opisy czyli cyferki są gdzieś nabite na przekaźniku czyli np 5 tam sobie włożę cienki kabelek i poprowadzę do diod bo do nich jeszcze się nie dobierałem wiem tylko w którym miejscu są i jak wyglądają. A kabelek to da rade tylko włożyć w odpowiednie gniazdo przekaźnika i docisnąć przekaźnikiem czy trzeba by gdzieś od spodu przylutować. Wiem że może pytania banalne ale narazie nie mam warunków żeby się do nich dobrać z racji opadów deszczu a jak się za to zabiorę to chciałbym być w miarę przygotowany żeby potem nie latać i nie szukać czy pożyczać potrzebne rzeczy typu lutownica która zostawiłem u rodziców aktualnie. Diodę montował bym raczej tymczasowo więc pomyślałem że kabeki najprościej było by pościć w szczelinie przy błotniku i przyciąć pod uszczelka w drzwiach i gdzieś w okolicy przełącznika świateł przyczepić tymczasowo Chyba że macie jakieś inne sugestie.

W Przeźmierowie obok Poznania jest sklep z oryginalnymi częściami gdzie kupuję filtry itp. Facet jest w porządku może warto go zapytać czy coś wie w tym temacie czy może sprawdzić. http://ford.sklep.pl/ no ja części jak nie u siebie to zamawiałem tu http://www.ford-esklep.pl/pl/c/2.0-TDDi-TDCi/2400 do tej pory ale czy ktoś z obsługi mógłby udzielić odpowiedzi czy tam w nowym jakiś zaworek jest to może być ciężko bo powiedzą pewnie że oni tylko sprzedają i nie analizują czy jest w środku coś czy nie patrząc po zdjęciach nowej obudowy termostatu nie zauważyłem że miało by być coś jeszcze w zestawie dodatkowo typu kulka jakaś chyba że ten zaworek jest w środku i na zewnątrz go nie widać.

rajman
19-11-2015, 09:31
jaki zaworek? skoro to ma dzialac jak odpowietrznik to musi tam byc dziurka.
nic tam nie ma a wlozenie nita czy gwozdzika pomaga tak naprawde polowicznie.

na mkp jest kolega Paolo ktory ma jeszcze lepszy patent ktory zawsze dziala i sie sprawdza w kazdym mondeo. Ni zdradza go jednak do wiedzy internautow, za taka interwencje trzeba u niego zaplacic.

pytales jeszcze kolego o sprawdzenie dzialania inne niz dioda sygnalizujaca. nie ma zadnego problemu, forscan podaje kiedy pracuja przekazniki, wiec zkladajac ze masz sprawne swiece moze to byc jakis punkt odniesienia.

pablolinda
19-11-2015, 10:14
na mkp jest kolega Paolo ktory ma jeszcze lepszy patent ktory zawsze dziala i sie sprawdza w kazdym mondeo. Ni zdradza go jednak do wiedzy internautow, za taka interwencje trzeba u niego zaplacic. czyli jeszcze nie zdradził tego patentu na kolenchym stronach tematu bo jestem narazie na 34 stronie. Ciekawe gdzie dokładnie mieszka w wawie i czy można jakiś kontakt z nim nawiązać to może bym do niego podjechał i by mi to naprawił.

pytales jeszcze kolego o sprawdzenie dzialania inne niz dioda sygnalizujaca. nie ma zadnego problemu, forsac podaje kiedy pracuja przekazniki, wiec zkladajac ze masz sprawne swiece moze to byc jakis punkt odniesieniana czyli trzeba by poczekać aż się ochłodzi do 0 i podłączyć program z laptpem i zobaczyć co pokazuje w trakcie jazdy. Musze tylko zapytać kolege jaki on ma program do swojego Focusa i czy ma dobrą baterię w laptopie.

matrog19
19-11-2015, 12:13
na mkp jest kolega Paolo ktory ma jeszcze lepszy patent ktory zawsze dziala i sie sprawdza w kazdym mondeo. Ni zdradza go jednak do wiedzy internautow, za taka interwencje trzeba u niego zaplacic. Zapytał bym go ile ta wiedza kosztuje skoro mówi, że to niedroga usługa. Oczywiście dalej nie zdradził bym nikomu jego porady. Ale jeżeli to koszt 30-50zł to może warto wydać.
czyli trzeba by poczekać aż się ochłodzi do 0 i podłączyć program z laptpem i zobaczyć co pokazuje w trakcie jazdy
Podgrzewacz załącza się razem z żółtą śnieżynką na desce i poniżej. Działa do pewnych stopni. Dokładnie nie pamiętam ale około osiągnięcia pierwszej kreski skali temp wyłącza się.
powiedzą pewnie że oni tylko sprzedają i nie analizują czy jest w środku coś czy nie
Zaraz napiszę może coś się dowiem.
Mój układ jak osiągnie temperaturę to jej już nie traci chyba, że przy dłuższym postoju na mrozie. Wszystko mam sprawne. Ale jak tak myślę to jak kupiłem ten samochód 5 lat temu to szybciej się nagrzewał...

rajman
19-11-2015, 12:55
czyli jeszcze nie zdradził tego patentu na kolenchym stronach tematu bo jestem narazie na 34 stronie. Ciekawe gdzie dokładnie mieszka w wawie i czy można jakiś kontakt z nim nawiązać to może bym do niego podjechał i by mi to naprawił.

http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/66972-warsztat-PAOLO/page7

nie wiem czy masz konto na mkp ale numer to 791 744 660, siedziba to Piastow, ul. Prusa

czyli trzeba by poczekać aż się ochłodzi do 0 i podłączyć program z laptpem i zobaczyć co pokazuje w trakcie jazdy. Musze tylko zapytać kolege jaki on ma program do swojego Focusa i czy ma dobrą baterię w laptopie.

wystarczy forscan i jakikolwiek interfejs obd2

Zapytał bym go ile ta wiedza kosztuje skoro mówi, że to niedroga usługa. Oczywiście dalej nie zdradził bym nikomu jego porady. Ale jeżeli to koszt 30-50zł to może warto wydać.

nie pytalem, wiec nie wiem

Podgrzewacz załącza się razem z żółtą śnieżynką na desce i poniżej. Działa do pewnych stopni. Dokładnie nie pamiętam ale około osiągnięcia pierwszej kreski skali temp wyłącza się.

z pomaranczowa sniezynka wlacza sie tylko jedna swieca z przekaznika 1

po zapaleniu czerwonej wlaczaja sie wszystkie. podgrzewacz u mnie przestawal pracowac przy temperaturze ok 65 stopni celsjusza

pablolinda
19-11-2015, 14:15
Mój układ jak osiągnie temperaturę to jej już nie traci chyba, że przy dłuższym postoju na mrozie. Wszystko mam sprawne. Ale jak tak myślę to jak kupiłem ten samochód 5 lat temu to szybciej się nagrzewał... Własnie też tak miałem jak kupiłem swojego 7 lat temu że jak przejechałem około 3 km przy prędkości około 90 to wskazówka już miała pion i tak miałem do momentu aż padł mi jakieś 2 lata temu mały termostat po jego wymianie było już lepiej bo temperatura tak nie falowała jak przed wymianą i szybciej się nagrzewał ale nie wróciło do stanu z przed awarii. Potem temat trochę odpuściłem jak przyszło lato potem była kolejna zima ale nie miałam czasu się tym zająć poważniej tylko zastanawiało mnie włosie czemu po mimo nie pełnego nagrzania silnika rura od termostatu dużego robi się dość szybko ciepła. nawet założyłem na tę rurę takie 2 blaszki i ścisnąłem ją śrubkami ale nie wiem czy w 100% udało mi się zamknąć jej prześwit bo mimo to chłodnica wraz robiła się ciepła więc pewni jakiś przepływ był. Więc łudziłem się że to pewnie termostat i jego wymiana powinna rozwiązać problem. Wymieniłem na oryginał teraz wraz z płynem bo już miał z 7 lat a może i więcej bo ja go nie wymieniałem i nie wiem kiedy i czy niemiec to robił przede mną . Niestety tak jak pisałem dalej potrzebuje 7-8 km do nagrzania do pionu wskaźnika tak jak przed wymianą dużego termostatu czyli tamten był sprawny, jeszcze w wolnej chwili zagotuje go z termometrem żeby się upewnić jak się otwiera.
Dlatego nie uwierzę nikomu w słowa że ten typa tak ma i żeby nie szukać dziury w caly bo wiem jak miałem kiedyś.
nie wiem czy masz konto na mkp ale numer to 791 744 660, siedziba to Piastow, ul. Prusa
nie mam kolego tam konta wiec bardzo dziękuję za te dane jak będę u rodziny w stolicy to spróbuje podjechać i niech by mi przywrócił mondka do stanu fabrycznego skoro ma taki szybki patent.

matrog19
19-11-2015, 15:10
To co opisałeś to dokładnie jak u mnie. Zaczęło się od wymiany małego termostatu bo padł i wtedy nie szło go dogrzać i utrzymać tej temperatury. Od tej pory na pewno wolniej się nagrzewa. Termostat oryginał. Duży też wymieniłem bo poszedłem tym torem co ty. W tym termostacie masz na górze taki mały "dzyndzel", który służy do odpowietrzania i przez to rura za nim szybko robi się ciepła. Do Warszawy nie pojadę ale może zadzwonię i niech mi powie co zrobić a ja mu przeleję na konto kwotę jak by on to zrobił a tajemnicę zabiorę do grobu.

benio
21-11-2015, 22:25
... czy te opisy czyli cyferki są gdzieś nabite na przekaźniku czyli np 5 tam sobie włożę cienki kabelek i poprowadzę do diod bo do nich jeszcze się nie dobierałem wiem tylko w którym miejscu są i jak wyglądają. A kabelek to da rade tylko włożyć w odpowiednie gniazdo przekaźnika i docisnąć przekaźnikiem czy trzeba by gdzieś od spodu przylutować.
... kabeki najprościej było by pościć w szczelinie przy błotniku i przyciąć pod uszczelka w drzwiach i gdzieś w okolicy przełącznika świateł przyczepić tymczasowo Chyba że macie jakieś inne sugestie. ...
Nie pamiętam, czy cyferki są "nabite", ponieważ cały układ grzania montowałem od zera (u mnie go nie było) i od razu podłączyłem cienkie kabelki (linki) do diody 2-kolorowej. Do kabiny przeszedłem poprzez oryginalny otwór technologiczny znajdujący się na grodzi gdzieś pod przedmiotowymi przekaźnikami. Kabelki zasilające diodę podłączone są do konektorów bezpośrednio przy przekaźnikach sterujących grzałkami.

pablolinda
23-11-2015, 20:26
Siedzę na mondeo klub polska i czytam po kolei wszystko. Hmm może faktycznie tam powinna być jakaś kulka czy coś w tym stylu w odpowietrzniku :)

Czy kolega przeczytał już cały temat na MKP? ja dziś przeprowadziłem procedurę serwisowa odpowietrzania układu jaką tam przeczytałem ale nie udało mi się osiągnąć załączenia wentylatorów maks co udało mi się osiągnąć to 96 stopni w trybie serwisowym zegarów. Ale i tak chyba będzie poprawa bo jak zbiłem ją włączając nadmuch max na szybę razem z klimatyzacją to obserwując wskazania zegarów temp spadła do do 80 stopni po czym po wyłączeni nadmuchu i zostawieniu tylko na 1 begu temp sama wzrosła do 85 stopni i to wszystko na postoju bez gazowania z otwartym korkiem od zbiorniczka. Gdzie wcześniej temp spadała na postoju i nie rosła samoczynnie do momentu ruszenia. Do tej pory zbiorniczek miałem zimny i przewody idące do niego tez były zimne jak i również połowa chłodnicy po mimo że wskazówka stała prawie w pionie. Po tym zabiegu zbiorniczek gorący cała chłodnica gorąca. Teraz ciekaw jestem jak będzie jutro po przejechaniu 3-4 km czy będzie poprawa czy nie i czy to utrzymywanie się temperatury nie było tylko spowodowane tym że układ dobrze się nagrzał o czym niektórzy pisali że jak już im się auto zagrzało to temp ( wskazówka już im nie opadała). Polecam zrobić jak ja zagrzać gdzieś po drodze mondziaka ile się da następnie zatrzymać się w ustronnym miejscu jeśli to możliwe żeby nie drażnić sąsiadów pod blokiem ( ja dziś podrażniłem trochę bo nie miałem gdzie pojechać ) odkręcić ostrożnie korek zbiornika wyrównawczego uruchomić tryb serwisowy zegarów ustawić na temp głowicy ogrzewanie na HI na 1 biegu i uruchomić silnik i trzymać go na minimum 3 tyś obrotów aż do załączenia wentylatora ( mi mimo osięgnięcia 96 stopni jeszcze się nie włączył z racji temperatury ( może przez to że miałem otwartą maskę to ciepło szybciej uciekało lepiej ją zamknąć do tej czynności) pewnie a już nie chciałem dłużej wyć bo i tak ze 25 min tak wyłem silnikiem) i utrzymywać tą temp przez jakiś czas żeby cały układ się przegonił. Potem pozwolilem ostygać turbinie na wolnych obrotach przez jakiś czas obzerwując wskazania zegarów gdzie temp już nie spadała a przynajmniej nie było to widoczne na wskazówce. Korek położyłem sobie nad kierownicą jutro go zakręcę jak układ będzie zimny i uzupełnię płyn jeśli będzie trzeba bo po ciemku nie widziałem dokładnie ile go mam teraz. I w drogę zobaczymy czy to coś pomoże czy nit mimo to będzie konieczny.

matrog19
23-11-2015, 21:15
Już nie czytam dalej :) Nic tam konkretnego dalej nie było. Zbieram się, żeby skontaktować się z tym facetem co zna sposób na poprawę. Co do Twojego odpowietrzania. Ja od kiedy kupiłem auto to zawsze płyn w zbiorniczku jest zimny. Latem lekko letni. Gdy jakiś czas temu wymieniałem cały płyn w układzie to w garażu doprowadziłem do tego, że w zbiorniczku był gorący i wentylatory załączyły drugi bieg. Raczej wątpię aby Twój zabieg coś wniósł do sprawy ale masz teraz 100% pewności, że odpowietrzyłeś.

pablolinda
23-11-2015, 21:43
No to szkoda a już się łudziłem że będzie poprawa po tym zabiegu no nic zostają mi 2 wyjścia albo wizyta w stolicy albo nit.

qrczakos
23-11-2015, 22:38
czy do mk4 2.0 tdci można podłączć podgrzewacz z mk3?

sbozecki
24-11-2015, 18:06
No to co Pablo dalej kicha ? ta metoda tez nie zadzialala ??

Gosc moze ma sposób ale czy go zdradzi ???