Zobacz pełną wersję : 1,8D - kompresor, czyli +20KM, zrób to sam! :)


mdcs
19-03-2006, 21:30
Zmęczony już mułowatością mojego 1,8D (18s do setki) zacząłem dumać jak go pobudzić do działania:) Pierwsze pomysły to dostawienie turbiny od 1,8TD. Teoretycznie można kupić za około 1500zł turbinę z kolektorami i przyłączami olejowymi. Koszt jednak zbyt duży. Bardziej opłacalny w tym przypadku okazuje się swap silnika na TD.

Chwilę myślałem nad zastosowaniem kompresora z silnikiem elektrycznym, ale ma on zasadnicze wady - małą wydajność i ogromne zapotrzebowanie na prąd (ponad 100A) co owocuje sumarycznie niewielkim wzrostem mocy.
Pracuję aktualnie nad zastosowaniem kompresora napędzanego paskiem. Rozwiązanie znane dobrze z mercedesa i bmw. Można zakupić takowe urządzenie od innego auta, albo nabyć uniwersalny zestaw eturbo w firmie tuningowej. I tu znowu natykamy się na koszty rzędu 1500-3500zł. No to po kłopocie myślę sobie....
...czyżby? A odkurzacz? :fcp13 Tam mamy kompresor! Pomysł na pierwszy rzut oka przyprawił mnie o lekki napad śmiechu i powątpiewania, czy kiedykolwiek w życiu wymyślę coś mądrego:)
Po wnikliwej analizie okazało się, że nie jest to tak tragiczny pomysł.
Okazuje się bowiem, że kompresor z odkurzacza dość dobrze spełnia wymagane warunki!
W dobrym odkurzaczu z dwustopniową sprężarką (turbina-kierownica-turbina) mamy następujące parametry pracy:
- ciśnienie prężania 38-45kPa (0,38-0,45Bar)
- wydajność - 35-50dm3/s
- prędkość znamionowa - 15000-20000rpm
Dane dla wyższych modeli odkurzaczy elektrolux.
Wniosek prosty. Montując taki kompresor na pasku alternatora, z takim samym kołem pasowym jak alternator uzyskamy liniowe doładowanie, które osiąga około 0,5Bara przy 4000RPM :fcp18 . Stanowi to około 70% doładowania turbiną w 1,8TD (otwarcie zaworu upustowego następuje tam przy 75kPa).
Cóż... nie pozostaje nic innego jak zaopatrzyć się w kompresor od dobrego odkurzacza. Postanowiłem zamontować go na pasku od wspomagania, bo wywalając filtr powietrza w inne miejsce zyskam wymarzone miejsce na kompresor.
Co Wy sądzicie o moim szalonym pomyśle?
Czy mam zgłosić się do psychoanalityka?? :fcp5 :fcp9 [/b]

mark
19-03-2006, 21:33
Pomyslowe napisz jak ze spalaniem i trwaloscia Gratuluje pomysłu !!!!

mdcs
19-03-2006, 21:37
Spalanie nie ma prawa się zmienić, bo pompa daje tyle paliwa ile ma dać. Może nawet spadnie, bo moc wzrośnie:) I niech mi ludziska nie piszą, że dostarczenie większej ilości powietrza musi iść w parze ze zwiększeniem dawki paliwa, bo wciskając gaz do dechy w 1,8D paliwka idzie sporo, wierzcie mi:)
Moje obawy budzi jedynie poruszony już przez mark'a problem trwałości łożysk w odkurzaczy. Hmmm... zobaczymy:)

-waldi-
20-03-2006, 10:42
ciekawe rozwiązanie :) ale przy pełnym obciążeniu taki "układ" prawdopodobnie bedzie miał za mały przekrój (przepustowość powietrza) i może to pogorszyć osiągi silnika - silnik bedzie sie dławił

oczywiscie to tylko moje gdybanie, prób nie robiłem....

PS: komarek na gazie fajnie jezdził :D szkoda że nie mam diesla :)

mdcs
20-03-2006, 11:20
Ze względu na znacznie większe wymiary turbiny w odkurzaczu przepustowość ma większą od turbiny w 1,8TD. Tylko ciśnienie sprężania mniejsze. Więc powitrza nie zabraknie. Zresztą czy 50 litrów na sekundę to mało ?? :)
W weekend pierwsze próby stacjonarne:)

Hesus
20-03-2006, 14:24
No ciekawy pomysł. Może do Monster Garrage się zgłoś?

Powodzenia

mtz
20-03-2006, 14:45
Racja. Pomysł wart opatentowania jak zadzaiała. Koniecznie musisz fotki zrobic :)

-waldi-
20-03-2006, 14:49
Zresztą czy 50 litrów na sekundę to mało ??

do ok 3000obr moze starczy ale powyzej to chyba za mało bedzie :)

Sprocket
20-03-2006, 20:06
Co Wy sądzicie o moim szalonym pomyśle?
Czy mam zgłosić się do psychoanalityka?? :fcp5 :fcp9 [/b]

Mnie osobiście odstraszył by hałas działającego pod maską odkurzacza.

denon2000
20-03-2006, 21:20
Popieram innowacyjność, ale nie wierzę w żywotność takiej konstrukcji. Wszelkie elementy typu łożyska nie wytrzymają długo.

Sprocket
21-03-2006, 07:10
Popieram innowacyjność, ale nie wierzę w żywotność takiej konstrukcji. Wszelkie elementy typu łożyska nie wytrzymają długo.

Dokładnie , w odkurzaczu nic nie obciąża łożysk prostopadle do osi obrotu a w konstrukcji w aucie taki nacisk wywiera pasek napędowy , łożyska odkurzacza długo tego nie wytrzymają...

-waldi-
21-03-2006, 07:35
można przedłużyć oś wirnika i osadzić ją w jakiś 2 cięższych łożyskach...

Sprocket
21-03-2006, 08:20
można przedłużyć oś wirnika i osadzić ją w jakiś 2 cięższych łożyskach...
To już się zaczyna robić niezłą konstrukcja...

pytlar
28-03-2006, 09:56
i jak?? temat troche ucichl :fcp3

michu-6
28-03-2006, 10:03
A czy nie prościej zastosowac albo turbine naprędzana od wydechu badż konpresor z rozbitka z napędem paskiem obawiam się że pradu nie starczy z alternatora

Pozdrawiam