Zobacz pełną wersję : [Focus 2004-2008] Regulacja podświetlenia deski rozdzielczej


bobikson
05-02-2011, 21:36
Witam serdecznie!!

Zakupiłem Focusa MK2 i mam mały problem :)

Czy w aucie istnieje możliwość przyciemnienia jasności świecenia całej deski rozdzielczej. W dzień jest to do przeżycia lecz w nocy staje się męczące i przy okazji automatyczna klimatyzacja z daleka staje się niewyraźna ponieważ wszystkie opisy się zlewają.

W instrukcji pokrętło regulacji powinno znajdować się w okolicy włącznika świateł, lecz tam go nie ma. Czy to możliwe model nie posiada takiego udogodnienia??

Z góry dziękuję za pomoc.

Matych
05-02-2011, 21:55
Bogatsze wersje miały regulację te słabsze nie -jest jeszcze ewentualność że ktoś wymienił zepsuty moduł na wersję bez podświetlenia.
Jesli ty chciałbyś zamontować ten z podświetleniem to trzeba by na próbę podłączyć go bo nie wiem jak z jnstalacją -ale jest szansa że będzie regulacja, moduły(włączniki)są dostępne na allegro w dużych ilościach.

bobikson
05-02-2011, 22:00
Dzięki za szybką odpowiedź.
Niestety jestem pewny że żadne tego typu zmiany nie były dokonywane. Czy jest szansa że instalacja elektryczna jest przygotowana na wstawienie takiego modułu czy raczej będę musiał walczyć z instalacją i próbą włączenia w obwód podświetlania "po swojemu" jakiegoś pokrętełka??

kawiecDIY
05-02-2011, 22:14
Oczywiscie szansa jest i to w sumie nie mala ;-) Czesto i gesto w samochodzie znajduja sie wiazki ktore w zaleznosci od wyposazenia sa wykorzystywane badz nie.

Matych
05-02-2011, 23:04
Wydaje mi się że regulacja będzie działać, ponieważ potencjometr jest w zespole przełącznika i z niego wychodzi przewód zasilający na podświetlenie przyrządów - ten przewód jest w każdym focusie zależy więc tylko czy ograniczymy na tym przewodzie prąd(pokrętłem potencjometru)czy podamy go tak normalnie w niezmienionej wartości 12 v i wtedy zegary świecą pełną mocą

conris
06-02-2011, 08:18
Bez problemu będzie pasować przełącznik ze ściemnianiem.
Tez miałem bez, ale jak dołożyłem halogeny to od razu zamienłem na wersję ze ściemnianiem,i poziomowaniem.Nic w wiązce nie ruszasz.2p2

bobikson
06-02-2011, 18:05
Dzięki wszystkim za podpowiedzi!! Przejrzalem już allegro i widziałem całe zespoły włącznika swiatel wraz z regulacja święcenia. Więc pozostaje zainwestować w taki moduł :) pozdrawiam

conris
06-02-2011, 19:53
Jak masz halogeny z przodu to szukaj z taką funkcją .
Nie wszystkie włączniki ze ściemnianiem, miały tę opcję .Były trzy wersje
Zwykłe-bez halogenów i bez ściemniania,i korektorem poziomowania,
Ze ściemnianiem i halogenami przednimi i z korektorem j.w
Z automatem(start ze światłami) ściemnianiem i halogenami przednimi i korektorem

bobikson
07-02-2011, 19:37
Temat z regulacją deski rozdzielczej został mi już skutecznie wyjaśniony za co serdecznie dziękuje.

Teraz pojawiły się dodatkowe zagwostki.
Światła mijania świeca cały czas po przekręceniu stacyjki, niezależnie od pozycji w jakiej znajduje się włącznik. Tak więc nie mam możliwości wyłączenia świateł.

dodatkowo po włączeniu świateł drogowych, światła mijania nie gasną, podobnie dzieje się po włączeniu świateł przeciw mgłowych - światła mijania również nie gasną.

Dodatkowo nie mogę pozostawić auta na światłach postojowych bo cały czas świeca światła mijania.

Światła mijania posiadam adaptacyjne i poruszanie reflektorów powinno odbywać się w pozycji automatycznej, a one poruszają się cały czas, niezależnie od pozycji w jakiej znajduje się włącznik.


jeżeli post jest nie na temat proszę o przesunięcie i z góry przepraszam.
Pozdrawiam

conris
07-02-2011, 20:10
Samochód salonowy ,czy import indywidualny.
Ta opcja wyglada na skandynawską.
Nie wiem jak będzie z 'uniwersalnością' wiązki.
Skoro jest cały czas zasilanie mijania (ksenony?), to razem z drogowymi jest niezgodne z przepisami.
Nie uprzedzając faktów,to elektryk z ASO może mieć ostateczne zdanie.
Przeciwmgielne nie gasną z mijania .A nawet muszą się zapalać po włączeniu mijania,To DLR(dzienne LEDowe) muszą wygaszać mijania po ich załączeniu.

bobikson
07-02-2011, 20:13
Auto salon Polska no 100%.
Nie posiadam ksenonów tylko zwykłe żarówki i soczewki.

conris
07-02-2011, 20:41
Intrygujący jest brak pozycyjnych Powinien być symbol *P na włączniku.Może podaj fotkę,lub ilustrację włącznika jaki masz na desce.

W tym kontekście nie wiem jak się zachowa podmieniony przełącznik.U mnie w standardzie -nie bylo problemu.Tu soczewki mogą wymagać innej instalacji,

bobikson
07-02-2011, 21:14
wstawiam fotkę z instrukcji:

http://img560.imageshack.us/i/78201398.jpg


pozycja na włączniku świateł pozycyjnych jest ale po jego wyborze światła mijania cały czas świeca a po wyjęciu kluczyka i pozostawieniu przełącznika w pozycji *P świeca tylko światła z tyłu ;/

niestety nie umiem jeszcze wystawiać zdjęć ;/ mam nadzieje że jest ono czytelne

conris
07-02-2011, 21:34
Więcej nie jestem w stanie pomóc.Skoro nie ma pozycji w miejscu *P odwiedź elektryka.Albo przestudiuj raz jeszcze instrukcję.Może opcja połączona z kluczykiem w stacyjce.Inna sprawa że nie zawsze trzeba świecić światłami mijania na postoju.
Jesteś pewny historii auta.Nie były lampy zmieniane np.po stłuczce przodu, np dla zwiększenia atrakcyjności modelu.Nie wiem czy w 2007 były soczewki wstawiane.Jeżeli to w wersji Ghia.
Może po numerze VIN ASO poda ci opcję wyposażenia.dla danego egzemplarza.
Ja zrobiłem taką operację i mam zestawienie co wchodzi w wyposażenie.

Matych
07-02-2011, 21:44
Adaptacyjna soczewka świeci razem z drogowymi(długimi) w przypadku ksenonu -jest to bi-ksenon za soczewką otwiera się przysłona i soczewka świeci pełnym światłem ,a jednocześnie zapala się żarówka H1 od świateł drogowych tak jest u mnie i tak było fabrycznie,jeśli zamiast żarnika ksenonowego będzie za soczewką halogen-to będzie tak samo a co do świecenia się się ze stacyjki świateł mijania przypuszczam że ktoś dokonał przeróbki aby nie zapominać o światłach -tak jak wielu moich znajomych,co do halogenów(przeciwmgielnych) to świecą jak najbardziej prawidłowo razem z mijania

conris
07-02-2011, 21:50
Porównałem ze swoją instrukcją
Ten typ przełącznika co na skanie stosowany jest w wersji bez reflektorów automatycznych.

Glenroy
07-02-2011, 22:25
Światła mijania posiadam adaptacyjne i poruszanie reflektorów powinno odbywać się w pozycji automatycznej, a one poruszają się cały czas, niezależnie od pozycji w jakiej znajduje się włącznik.
Pozdrawiam

Nie, nie, nie, tutaj coś źle napisałeś, soczewki poruszają się po włączeniu świateł mijania, niezależnie od tego czy włączysz "ręcznie" czy jeździsz w trybie "auto". zapalają się H4 i razem z nimi zaczynają skręcać soczewki.

Matych
07-02-2011, 22:35
Od kiedy w focusie II są żarówki H4

bobikson
08-02-2011, 05:44
Zaczynam się mocno gubić ;/
w odpowiednim dziale wysłałem zapytanie o rozszyfrowanie VINa

Może to w czymś pomoże.

A czy byłaby możliwość przeprogramowania działania oświetlenia przez złącze OBD??

conris
08-02-2011, 06:27
Wizyta w ASO pozwoli Ci się odnaleźć.
OBD raczej nie pomoże.

bobikson
08-02-2011, 06:29
jak pojadę do ASO to mnie pewnie wykasują ;/ i pozostawią tę opcję jako ostateczność

conris
08-02-2011, 14:00
A sam lubisz za darmo pracować.:570:

Glenroy
08-02-2011, 19:16
Od kiedy w focusie II są żarówki H4
Kurde, powaliło mi się, czytałem akurat coś o H4 i jakoś tak na myśl przyszły :)

Matych
08-02-2011, 22:45
Nie ma sprawy glupi bład ,co do swiatel ludzie czytajcie instrukcje dokładnie P na wlaczniku to swiatla postojowe których w polsce prawie nikt nie urzywa od srodkowej pozycji wlacznika w prawo na rys.Poz.B to swiatla pozycyjne a nastepna nastawa na rys.C to swiatla mijania wiec nie wiem o co chodzi wszystko moim zdaniem w jak najlepszym porzadku,a adaptacja reflektorow polega na ich przestawieniu za pomoca dzwigienki namwersje angielską i nie ma nic wspolnego z reflektorami soczewkowymi do ksenonu

mkondi
26-04-2011, 17:40
Witam to ja sie podepne ale trochę z innej beczki czy jak wymienił bym lusterka na lusterka z kierónkami i z tymi światełkami doświetlającymi to ciekawe czy by to działało u mnie dochodząca kostka do lusterka jest 6 pinowa z czego zajętych jest 5 pinów były przecież wersje MK2 przed liftem z takimi lusterkami zewnętrznymi ale i lusterka po lifcie na pierwszy rzut oka mają takie same mocowanie może ktoś z was już to testował ?

Matych
26-04-2011, 18:29
Podświetlenie podłoża działać na pewno nie będzie kierunek pewnie też,mam te przedliftowe z kierunkiem i chciałem elektrycznie składane i z doświetleniem podłoża -ale niestety brak instalacji natomiast poliftowe po 2008 do mnie będą pasowały (oczywiście z samym kierunkiem) te lusterka są większe i moim skromnym zdaniem leprze.Jakby ci się chciało zrobić elektrykę to wszystko by hulało.

mkondi
26-04-2011, 20:00
Tak też myślałem dzięki za info swoją drogą roboty tak wiele by nie było pociągnąć doświetlenie podoża gdzieś od podsufitki no i jeszcze kierunki a w miejsce starych zaślepki ghia ;)