Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] jak podłączyć głośniki do wzmacniacza


szkot666
27-06-2011, 13:27
Witam , mam mały kłopot z moim sprzętem grającym.
Posiadam radio Alpine CDA9874 , z tyłu ma 4 chinch'e. Wzmacnizacz 4-ro kanałowy , 2 głosniki Hertz ESK165 ze zwrotnicami na gwizdki i dwa dwa głosnik Hertz DCX165 (zwykłe dwudrożne)
Wzmacniacz z radiem jest połączony dwoma przewodami z chinchami. Przednie głośniki sa podłączone do wzmaka , kanał 1 i 2. do tej pory sub był podłączony pod wzmaka na zmostkowane kanały 3 i 4 . Wzmak miał włączona opcje tylko bas na sub i grało fajnie i mogłem sterować głośnością sub'a.
Teraz dokupiłem dwa głośniki i chce to wszystko podłączyć. Na razie testowo podłączyłem głośniki w miejsce sub'a , czyli kanał 3 i 4 . Gra fajnie , dziwi mnie tylko to ze mogę w radiu sterować głośnością poprzez sterowanie sub'em. Mam niezłą zagadkę , bo chciałbym podłączyć jeszcze sub , tylko teraz już nie jestem pewien czy wzmak jest dobrze podłączony.
Może ktoś zrozumie o co mi chodzi i podeśle jakiś ciekawy pomysł.
Tylko po polsku.
pozdrawiam

mario591
27-06-2011, 20:33
No wielkiego problemu tu nie widzę. Zostaw tak jak miałeśte przednie głośniki czyli kanał1 i 2, sbu'a podłacz pod kanał 3 lub 4 jak ci wygodniej a 2 głośniki ostatnio zakupione podepnij na jednym kanale i tyle. To zależy jakiej mocy one są. Bo jak jakieświeksze to możesz faktycznie zmostkować kanał 3 i 4 i podłączyć2 głośniki + suba przez zwrotnice. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku ale najbardziej kosztownym jest zakub drugiego wzmacniacza. Jak masz 4 wyjścia chinch'e to masz możliwość podłaczenia 2 wzmacniaczy równolegle. Wtedy na jednym dajesz głośniki a na 2 osobno zmostkujesz 2 lub 3 kanały i bbędziesz miał dużą moz na subwoofer.

Iwo
27-06-2011, 22:22
Nie wierzę w to co widzę... mario, Ty to wszystko całkiem poważnie napisałeś ? Jeżeli robisz sobie jaja to fajnie, ale nie takim tonem bo jeszcze ktoś w to uwierzy i dopiero się cuda będą działy :/ Zacznij może od jakiejś lektury z danego tematu zanim zaczniesz takich "rad" udzielać lub testuj swoje propozycje na własnym sprzęcie i opisuj co wydziela więcej dymu i jakiego koloru podczas zapłonu. Jak w ogóle można wymyślić podpięcie suba na jednym kanale i dwóch głośników spiętych ze sobą na drugim?! (szeregowo/równolegle ? zapomniałeś uzupełnić swoją radę...) Pomijam już fakt utraty stereo bo oba głośniki będą grały to samo (choć jak ktoś rozpoznaje tylko gra/nie gra to pewnie bez znaczenia) ale do tego dochodzi choćby fakt, że sub idzie przez filtr i nie gra tonów średnich ani wysokich - czyli jak nie trudno się domyślić zwykłe głośniki też tego nie zagrają. A do tego duża różnica w obciążeniu końcówki mocy przez jeden i drugi odbiornik prawdopodobnie spali ją bardzo szybko.
Niesamowicie też podoba mi się stwierdzenie:
Wtedy na jednym dajesz głośniki a na 2 osobno zmostkujesz 2 lub 3 kanały i bbędziesz miał dużą moz na subwoofer.
Jak się mostkuje 3 kanały ? :D :D :D Drutem na krótko ? :D
Nie pisz już proszę nic więcej w tym dziale bo możesz komuś szkód narobić i po co ?

A teraz wracając do problemu.
szkot666, jeżeli radio ma 2 pary wyjść RCA to znaczy, że jedna jest przeznaczona do głośników przednich a druga ma/powinna mieć możliwość przełączenia funkcji - głośniki tylne lub subwoofer. Inaczej mówiąc jest opcja włączenia lub wyłączenia filtra dolnoprzepustowego. Nie zgadza mi się jedna rzecz w tym co piszesz - nie możesz mieć opcji sterowania głośnością subwoofera z poziomu radia mając doprowadzoną tylko jedną parę RCA. Jeżeli tak jest to cały wzmacniacz ma podawany sygnał z wyjścia dla tylnych głośników/suba.
Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest:
1 para RCA do wzmacniacza - głośniki przednie
2 para RCA do wzmacniacza - subwoofer
tylne głośniki bezpośrednio z radia.
To jest najczęściej stosowana konfiguracja w przypadku braku wolnych kanałów we wzmacniaczu i sprawdza się całkiem dobrze bo dwudrożne głośniki mają zawsze mniejsze zapotrzebowanie na moc a do tego tył nie powinien zagłuszać przodu.

szkot666
28-06-2011, 07:00
witam, dzięki za podpowiedź . Wczoraj sprawdzałem jeszcze dokładnie parametry radia i :
mam jedna pare wyjść RCA ,druga para to wyjście specjalnie pod subwoofer, wiec jeżeli teraz podłączyłem głosniki tylne pod kanał 3 i 4 , które sygnał dostają właśnie z wyjścia na sub to dlatego sterowanie sub'em na radiu reguluje prace głośników.
Myślałem o podpięciu głośników bezpośrednio pod radio ale bałem sie że bedzie duża różnica, ponieważ kliedyś przód grał tylko z radia i po podłączeniu wzmaka było spory skok na lepsze.
Iwo co powiesz na podpięcie wszystkich głośników na kanały 1 i 2 ?
Pewnie nie bedzie Fadera , ale to mi nie przeszkadza tylko czy się nie spala końcówki ?
Przypomnę ze przód mam Woofery + gwizdki przez zwrotnice , tył zwykłe dwudrożne.
pozdrawiam

Iwo
28-06-2011, 11:48
Przy podłączeniu równoległym opór całości wyniesie 2Ohm a przy szeregowym - 8Ohm. Teraz pytanie co to za wzmacniacz - czy da radę zagrać z 2Ohmowym zestawem - producent z reguły informuje o tym w instrukcji. Przy 8Ohmach pewnie zagra ale wiadomo z czym się wiąże 2 krotnie większy opór.
Ja bym nie kombinował tylko podpiął tak jak napisałem wcześniej - tylne głośniki to i tak tylko pierdziawki dla pasażerów ;) Choć sam mam drugi odseparowany zestaw z tyłu ale całe audio napędzam dwoma 4-kanałówkami.

szkot666
28-06-2011, 12:22
sprawdzę jakie parametry ma wzmacniacz , potem podłącze na próbę głośniki pod samo radio i zobacze jaki to będzie efekt. A gdybym chciał zrezygnować z sub'a i podłączyć głośniki pod wzmaka , to czy połączenie radia z kanałami 3 i 4 zostawić tak jak teraz czyli z wyjścia dedykowanego na sub , czy na wyjściu RCA (chyba tak to sie nazywa) dać rozgałęziacz z 2 na 4 i dwoma przewodami polecieć na wzmaka ?
dzięki za pomoc
pozdrawiam

Iwo
29-06-2011, 18:41
Jeżeli głośniki grają normalnie (choć to teoretycznie niemożliwe bo powinien tam być filtr) to możesz zostawić sygnał z tego wyjścia.

szkot666
30-06-2011, 06:47
Nie bardzo rozumiem. Głosniki są podłączone do wmzaka do kanałów 1 i 2 , które dostają sygnał z wyjscia RCA , a sub do kanałów 3 i 4 , które dostają sygnał z wyjścia na sub i chyba tak powinno być.
znalazłem mojego wmzaka w necie:
http://www.extremeaudio.de/gb/verst-228rker/4-kanal/spectron-sp-r4100-amplifier-4x100-watt-4-kanal-verst-228rker.html
Może wiesz jak go dobrze ustawić , jeżeli sie da to zrobić nie widząc go.
pozdrawiam

Iwo
30-06-2011, 18:53
Tu masz instrukcję do swojego radia: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1411226.html
Wyraźnie z niej wynika, że masz opcję o której pisałem wcześniej - przełączanie funkcji jednej pary RCA pomiędzy subwooferem a tylnymi głośnikami. Masz tam też dokładnie narysowane jak to ma być podpięte. 4wyjścia w radiu=4 wejścia we wzmacniaczu. Jeżeli masz podpiętą tylko jedną parę RCA i działają wszystkie 4 kanały we wzmacniaczu to znaczy, że on ma w sobie rozdzielacz i mu ten jeden kabel wystarcza ale nie masz możliwości kontrolowania głośników osobno z poziomu radia.
Ale z tego co napisałeś w ostatnim poście nagle wynika, że masz wszystkie 4 kable RCA podpięte więc teraz to ja nic nie rozumiem i się poddaję. Zrobiłem co się dało, żeby Ci to jakkolwiek wytłumaczyć i jeżeli wciąż sobie nie umiesz z tym poradzić to musisz odwiedzić kogoś kto ma o tym jakieś pojęcie.
I jeszcze jedno - nie da się ustawić wzmacniacza przez internet...

szkot666
30-06-2011, 21:25
Doszło do małego nieporozumienia. Jest tak że 4 wyjścia z radia są połączone z 4 wejściami na wzmaku. Tylko dwa są normalne , a dwa dedykowane do subwoofera, dlatego jest sterowanie głośnością sub'a . Podłączone jest dobrze , co do ustawienia , chodziło mi o to że znając wzmacniacz i sposób w jaki jest użytkowany ,to może sa jakieś ustawienia które można nastawić bez odsłuchu. Jest tam kilka przełączników które mają tylko pozycje 0 lub 1.
Te ustawiane śrubokrętem to wiadomo że bez odsłuchu ani rusz. Nie ma się co spinać, tylko spokój na uratuje.
dzieki i pozdrawiam