Zobacz pełną wersję : fiesta- sprzegło czy skrzynia?


maniacc
29-05-2006, 17:41
Mam taki problem, moze ktoś mi pomoże?
Na goracym silniku po przejechaniu powiedzmy 40- 50 km zaczynaja sie problemy ze zmiana biegow, mianowicie cięzko wchodza, tak jakby sprzeglo nie dzialało do konca, linka byla wymieniana jakis czas temu i ostatnio podlozylem podkladke i bylo bobrze ale ostanio znowu to samo. Czy to sprzeglo do wymiany czy tez moze brak oleju w skrzyni?
fiesta 94 1.8 d 150 000km

JoeMix
01-06-2006, 17:57
Podkkładanie podklądek pod linke nic nie da gdyż sprzegło wyposażone jest w automatykę która automatycznie reguluje naciąg linki... trzeba by zblokować samoregulator na pewdale, problemem własnie u 80% jest linka - ale skoro piszeż iż ta była wymieniona, prawdopodobnie wymany wymaga doćisk - czyli w zasadzie całe sprzegło - po rozgrzaniu spręzyna centralna (słoneczko) traci swe właściwości i ugina się nie do końca odsuwajść tarcze dociskową, co skutkuje niepełnym włączeniem sprzegła... Trzeba w maiarę szybko rozwiazać problem bo skrzynia ucierpi...

Na zimnym silniku i zatrzymanym całkowicie aucie trzeba przy pracującym motorze wcisnać całkowice sprzęgło i włączyć wstreczny bieg... powinien wejśc bez problemów, następnie lekko popuścić sprzegło i ponowić próbe wrzucenia wstecznego... w pewnym momecie bedzie słyszalny lekki zgrzyt i opory przy włączaniu wstecznego - to będzie moment włączania się sprzegła - trzeba mniejwiecej zapamiętać położenie pedału. Następnie trzeba poczekać aż się pojawi problem z wrzucaniem biegów, i ponowić test z wstecznym... jeśli położenie pedału bedzie podobne to znaczy ze problem leży w skrzyni (moze waktycznie mało oleju - trzeba sprawdzić) ale ja sądze ze na rozgrzanym silniku i skrzynie wsteczny bedzie chrobotał nawed przy pełnym wciśnieciu sprzegła, co by świadczyło o prblemie z tym że podzespołem, - proponuje jeszcze raz wymienić linkę - jest tańsza niż całe sprzegło...

maniacc
02-06-2006, 17:39
dzieki za rade powalcze w weekend i zobaczymy