Zobacz pełną wersję : Opony zimowe + łańcuchy


Podkowka
04-06-2004, 10:25
Witam szanownych klubowiczów!

Czy ktoś z Was może ma doświadczenie z oponami zimowymi i łańcuchami? Czy zakładaliście łańcuchy na opony 15 czy 14 calowe?

Pozdrawiam,

Jacek
04-06-2004, 11:11
Tak :)

Podkowka
04-06-2004, 13:12
Chodzi mi oczywiscie o FF!
W dokumentacji jest napisane, iż lancuchy nalezy zakladac na 14'tki :-( Chce wiedziec, czy nalezy sobie sprawic dodatkowy komplet felg wraz z oponami, czy na zime wystarcza mi wylacznie pietnastocalowe zimowki, na ktore w gorach bez problemu bede mogl zalozyc lancuchy.

Jacek
04-06-2004, 18:48
Szczerze mowiac nie znam tej instrukcji, ale niby czemu nie mozna zakladac lancuchow na 15'' kola? Rozumiem jeszcze, zeby te 15'' wypelnialy szczelnie nadkole, ale tam przeciez jest jeszcze mnostwo miejsca...

+RAFAŁ+
09-11-2004, 20:24
Widziałem dzis chyba w ofercie z makro "łańcuchy samochodowe w sprayu" czy cos podobnego. CO TO JEST???

Skolmi
09-11-2004, 20:46
Ja widziałem "Remont silnika w sprayu", pewnie to ten sam producent :D

Dj Brabus
10-11-2004, 15:29
Chodzi mi oczywiscie o FF!
W dokumentacji jest napisane, iż lancuchy nalezy zakladac na 14'tki :-( Chce wiedziec, czy nalezy sobie sprawic dodatkowy komplet felg wraz z oponami, czy na zime wystarcza mi wylacznie pietnastocalowe zimowki, na ktore w gorach bez problemu bede mogl zalozyc lancuchy.

Witam!!

Sam przerabiam ten problem. Potwierdzam - producent zaleca zakładanie łańcuchów tylko i wyłącznie na koła 14-calowe. Ja już zakupiłem sobie 15-calowe zimóweczki (co prawda rozmiar nie taki jak seria, czyli 195x60/15 tylko 185/65x15) ale prawdopodbnie jutro będę już zakładał koła zimowe na auto! Mogę zrobić próbę testową i założyć na te koła łańcuchy - zdam relację czy coś faktycznie obciera czy nie! Także Podkowka wstrzymaj się jeszcze z podejmowaniem decyzji o zakupie 14-tek :)

Yotez
15-11-2004, 09:56
Wydaje mi się, że ewentualnym miejscem "ocierania" może być przód - przy kołach maxymalnie skręconch, ale tam i tak jest sporo miejsca - poczekamy co Brabus powie...
Pozdrawiam

Dj Brabus
16-11-2004, 09:40
Przepraszam za opóźnienie ale test się przeciągnął w czasie... Fakty wyglądają następująco - koła się mieszczą i łańcuchy też się mieszczą! Co prawda troszku trudno było jeździć w łańcuchach po kostce, bo jak mawia mój znajomy "troszku spadywały" ale nie zanotowałem żadnych ocierań o nadkole! Jedyne co może być problemem to, że jak nabije się śniegu pomiędzy koła a nadkole to wtedy może być naprawdę ciasno i łańcuchy będą obcierać jak nieszczęscie... :(

Podkowka
16-11-2004, 10:44
Dzięki Dj Brabus za informacje i test. Uspokoiles mnie. Ja juz kupilem i zalozylem zimowki. Szerokiej drogi i oby lancuchy nie byly zbyt potrzebne :-)

Dj Brabus
16-11-2004, 13:51
Szerokiej drogi i oby lancuchy nie byly zbyt potrzebne

Wzajemnie!! :) W Kraku na razie nie sypie ale w odległości ok.50 kilometrów już śnieżek leży!! Oczywiście jak zwykle będzie, że "Zima zaskoczyła drogowców" i będziemy jeździć w zaspach w centrum miasta!! Oby właśnie łańcuchów używać tylko w ekstremalnych terenach! 8-)

artlos
22-11-2004, 12:02
Zima już w Polsce. Miałem okazję sprawdzić FF w zimie. Spisuje się na 5.
Jestem nim zachwycony. Mam oponyn 15" FULDY. Jest OK !!.

+RAFAŁ+
22-11-2004, 22:03
Ja zachowanie Fusiona na sniegu i wogole na sliskim oceniam na 5. Bardzo latwo jest go wyprowadzic z poslizgu(oczywiscie wciskajac gaz w podloge a nie hamulec). Nie za bardzo widzi mi sie tylko ABS ktory jak dla mnie troszke za wczesnie sie wlacza.

Gosia
22-11-2004, 22:46
hej hej :)

moje autko także idealnie zachowuje się w tych ciężkich ,zimowych czasach
bardzo dobrze wychodzi z poślizgów a ABS działa ok, nie znam się na tym
(bo to mój pierwszy samochód z ABS) więc wydaje mi się, że włącza się w dobrych momentach :wink:
mam opony Michelin Pilot Alpin PA2 (rozmiar taki jak letnie) i jestem bardzo zadowolona :)))

pozdrawiam cieplutko
chociaż za oknem zawierucha

+RAFAŁ+
23-11-2004, 07:49
Gosiu, jak ja bym mial takie opony to tez bylbym niezmiernie zadowolony :)

artlos
23-11-2004, 07:54
Nie jest to auto terenowe ale z zaspami radzi sobie wspaniale.
Zaśnieżone polne drogi nie są mu przeszkodą. Sunie po zaspach jak "czołg" :)))

Dj Brabus
23-11-2004, 11:32
Nie jest to auto terenowe ale z zaspami radzi sobie wspaniale.
Zaśnieżone polne drogi nie są mu przeszkodą. Sunie po zaspach jak "czołg" :)))

...Jedynie napęd na 4 koła przydałby się! :lol: Wówczas byłoby idealnie!! 8-)

Potwierdzam - straszna zima mi w Fusionie nie groźna - lodowisko na krakowskich ulicach nas nie przestraszyło i rozgromiliśmy resztę uczestników ruchu!! ;)

Kotek
27-11-2004, 19:48
Ja w swoim FF mam zimówki Kleber Krisalp Protectis (czy jakoś tak) i jak na razie spisują się całkiem nieźle, no może z wyjątkiem lodu. Ale na lód to chyba jedynie kolce pomagają ;)

A co do ABS to chyba włącza sie w dobrym momencie - zanim się włączy "czuć" że auto zaczyna tracić przyczepnosć (ew. na suchym asfalcie słuchać lekkie popiskiwanie opon). Natomias bardzo trzeba uważać na ABS na skrzyżowaniach przed kórymi jest tzw. "pralka", bo przy ostrym hamowaniu to właśnie ABS przeszkadza na czymś takim i się leci..... :mrgreen: :mrgreen:

Gosia
27-11-2004, 20:25
Rafał, myślisz, że to dobre opony? (Michelin Pilot Alpin PA2)
nie znam się na oponach i czytałam wszelkie możliwe opisy i testy
te wydały mi się najlepsze, jestem z nich bardzo zadowolona
deszcz, śnieg, lód czy błoto im nie straszne :razz:

alchemik
27-11-2004, 23:31
witam wszystkich serdecznie. pierwszy napad zimy przywitałem na oponach letnich ale zaraz przerzuciłem fusion-a na zimówki w tym samym rozmiarze co letnie, czyli 195/60 R15. nie kupiłem super rewelacyjnych opon a jedynie barum-y polaris 2, ale jestem zadowolony. co do abs-u to pewnie szybciej włączy się przy słabszych oponach a przy lepszych troche pozniej, gdyz te slabsze zapewne szybciej stracą przyczepność. to oczywiście tylko moja teoria i mogę się mylić. :) co do łańcuchów to osobiście nie sprawdzałem czy się mieszczą bezproblemowo w nadkolach przy oponach w takim rozmiarze jak kupiłem i raczej tego sprawdzać nie będę, bynajmniej nie ze strachu przed ewentualnymi uszkodzeniami, a z prostej przyczyny, po prostu nie używam łancuchów. byłem wielokrotnie np. w górach w zimie i nie zdażyło mi się bym nie mógł sie spokojnie przemieszczać bez łańcuchów. kiedyś nawet spytałem się jednego górala z okolic zakopanego czy używa łańcuchów, to mi powiedział, że nigdy takich nawet nie kupował, a jedyne samochody które mają łańcuchy to samochody turystów i to co ciekawsze jeżdżą z nimi bardzo często po asfalcie a nie w głębokim śniegu. tak więc nie przesadzajmy może z tymi łańcuchami. pozdrawiam wszystkich i życzę szerokiej drogi i oby na wiosne wszystkie fusion-y były całe i niepoobijane, oczywiście inne autka i wszyscy kierowcy też. pozdrawiam.

+RAFAŁ+
28-11-2004, 08:24
Gosiu, opony ktore posiadasz sa chyba obecnie uwazane za najlepsze z zimowek wiec sprawa jest prosta ;)

Jezdzilem ostatnio przez tydzien Fiesta mamy mojej dziewczyny(w skrocie: niedoszla tesciowa ;) ). Opony Kleber Krisalp Protectis. W porownaniu z Fusionem to nie za dobrze mi sie jechalo. W porownaniu z moimi Kormoranami ktore mam w Fusionie to zauwazylem gorsze prowadzenie w koleinach wypelnionych woda, gorsze prowadzenie na sniegu.

jokrzycho
28-11-2004, 18:09
Witam,
ja polecam opony Nokian. Sam używam starszy model Hakkapaellitta Q, które kupiłem używane, przejeździłem zeszłą zimę i dalej pomykam. Są po prostu bardzo dobre :)))