Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] Zapowietrzony układ hamulcowy


placzek89
18-08-2011, 18:32
Witam wszystkich klubowiczów .
Mondeo mam od dwóch miesięcy i niestety wczoraj pojawił się duży problem.
Wracając z trasy ok 30km przed domem tylni giętki przewód hamulcowy pękł, cały płyn straciłem w parę minut, jednak do domu choć prawie bez hamulca dojechałem.
Dziś rano kupiłem nowy przewód wszystko pięknie wymieniłem uzupełniłem płyn i odpowietrzyłem tak jak się według mnie powinno cały układ hamulcowy dwu krotnie. Jednak pedał hamulca jak i hamulce zachowują się dalej jak zapowietrzone. Hamulce odpowietrzałem od najdalej położonego koła.
Miałem kiedyś podobny przykład w francuski reneault lecz sprawie pomógło wypięcie przewodu podciśnienia z pompy, tu nie bardzo wiem jak to zrobić.
Pytanie mam takie:
Czy być może jest gdzieś piąty odpowietrznik.
Jak wypiąć z serwa przewód podciśnienia aby go nie uszkodzić
Czy możliwe że ze względu na jazdę bez płynu hamulcowego uszkodziłem servo lub pompę?
Proszę pomóżcie nie mam hamulca a w sobote mam jechać w trasę.

Pozdrawiam.

Cobretti
18-08-2011, 18:34
a czy w benzynie też jest sprzęgło hydrauliczne ??
jak tak to odpowietrz i sprzęgło ;)

placzek89
18-08-2011, 18:42
nie jestem pewny ale chyba jest hydrauliczne, dobry pomysł.

martinez07
18-08-2011, 18:52
Jest jak najbardziej hydrauliczne, ciągnie płyn z tego samego zbiorniczka.
Odpowietrznik znajdziesz od przodu skrzyni, nie potrzeba kanału, dojście od góry po zdjęciu filtra powietrza.
Mam nadzieję, że pomoże.

placzek89
18-08-2011, 18:56
Ok dzięki tylko pytanie:
Co odpowietrzyć najpierw: hamulce czy sprzęgło?

corneliusab
18-08-2011, 19:11
Zasadnicze pytanie to takie czy zapowietrzyla sie tez pompa bo jesli tak to nic Ci nie da odpowietrzanie przy kolach. Miales w ogole plyn w zbiorniczku na tyle, zeby pompa nie zaciagnela powietrza:?: Jesli pompa jest zapowietrzona to najpierw ja trzeba odpowietrzyc, przewodami hamulcowymi, pompa nie ma odpowietrznika, potem dopiero kola. Sprzeglo w benzynie jest hydrauliczne, ciagnie plyn z tego samego zbiorniczka co hamulce, sprzeglo odpowietrz na koncu.

Pozdrawiam

placzek89
18-08-2011, 19:15
Jesli pompa jest zapowietrzona to najpierw ja trzeba odpowietrzyc, przewodami hamulcowymi,

Nie miałem w zbiorniczku nic,
w jaki sposób dokładnie odpowietrzyć pompę?

corneliusab
18-08-2011, 19:23
Tak samo jak odpowietrzasz kola, tylko popuszczasz te metalowe przewody wkrecone w pompe, oczywiscie nie wszystkie na raz, tylko po kolei, jak odpowietrzysz jeden to potem zabierasz sie za drugi. Pompe ABS tez prawdopodobnie bedzie trzeba odpowietrzyc dokladnie w taki sam sposob jak hamulcowa.

Pozdrawiam

placzek89
18-08-2011, 19:28
Dzięki za pomoc jutro rano biorę się za robotę.
Napiszę jakie będą efekty:)

darmodziej
18-08-2011, 19:59
W załączniku masz opis odpowietrzania układu hamulcowego zaczerpnięty z książki „Ford Mondeo – sam naprawiam samochód.

bobas4
19-08-2011, 15:38
witam a w tddi tez jest odpowietrznik sprzegla bo kolega mowil ze samosie odpowietrza moj problem jest podobny tylko umnie pedał sprzegła spadł i łapie do 2 cm nie wiem co z tym zrobic

placzek89
20-08-2011, 19:35
Dziękuje wszystkim za rady, operacja zakończona pomyślnie.
Za czołem od odpowietrzenia pompy przewodami przy zbiorniczku, następnie naszukałem się odpowietrznika na skrzyni, dopiero po zdjęciu akumulatora udało mi się go znaleźć, pobrałem książkę sam naprawiam gdzie był opisany sposób odpowietrzenie sprzęgła jednak zrobiłem to dokładnie w teki sposób jak przy kole, po tych operacjach odzyskałem połowę hamulca, ponownie odpowietrzyłem hamulce co przyniosło pożądany efekt.
Jeszcze raz dzięki,
Pozdrawiam.

javadoff
30-06-2013, 16:06
Mam podobny problem co kolega tyle ze po wymianie zacisku z tyłu, zaprowadziłem samochód do mechanika i stwierdził ze to pompa hamulcowa i wymienili na inna, okazało się ze to nie to. Teraz chcą wymienić pompę ABS ale dziwne ze zepsuła by się akurat po wymianie zacisku. Sprzęgło działa tylko trochę lekko chodzi według mnie. Może to sprzęgło jest zapowietrzone? Cz sprzęgło w mondeo samo się odpowietrza? proszę o pomoc :/

juri2069
01-07-2013, 20:41
Miałem to samo bo regenerowałem zacisk i nie moglem za fiksa odpowietrzyc po 5 razy każde kolo..... Tak się zapowietrzył że po prostu nie wypchało powietrza.
A co zrobiłem?? Przy tylnym kole obok odpowietrznika troche wyżej jest łączenie przewody hamulcowego , nie znam fachowej nazwy....
Odkręciłem tamtą rurkę i wtedy odpowietrzałem.... po kilku razach pompowania pedału , zrobił się twardy i pozostałe koła odpowietrzyłem normalnie.
Przez odpowietrznik nie da rady wypchać powietrza.
Mam nadzieje że wiesz o którą rurkę chodzi , od odpowietrznika idzie do góry i kilkanaście cm nad zaciskiem jest łączenie. O tam odkręciłem tylko trzeba mieć specjalny klucz czyli płaski oczkowy ale wycięty aby naszedł na rurkę.
Też myslałem ze mi pompa poszła a tu widzisz.
Moją pomocą przy grzebaniu były 3 piwka i kuzyn z 3 swoimi piwkami. :)
Mechanicy sążałośni co po niektórzy bo gdybym pojechał do takowego to też by mi kazał pompe wymieniać.... trzeba mieć troche fantazji i inwencji twórczej.
Po co naprawiać i szukać skoro można wymienić na nową ( myślenie mechaników)

Bump: Pytałem kuzyna. Nazywa sięto elastyczny przewód który jest nad zaciskiem troszke. Tam odkrecilismy i wtedy dopiero odpowietrzyło. Ale płynu to wtedy mi poszlo ok 1.5 litry.

juri2069
03-07-2013, 08:00
javadoff jakies informacje?