Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] Ksenony - nie równa linia


Kosmita
22-08-2011, 13:21
Witam,
Kupiłem 2 miesiące temu forda mondeo mk3 '04. Ford miał zamontowane oryginalne ksenony ale nie seryjnie zamontowane. Nie mam niestety samopoziomowania ani spryskiwaczy.. ale ksenon jest oryginalny w oryginalnej lampie..
Tylko linia światła nie jest równa. Lewa strona świeci niżej, prawa natomiast wysoko.. Na początku myślałem, że prawy reflektor jest wyżej ustawiony.. Ale potem ustaliłem, że każdy reflektor z osobna ma linie światła krzywą, na lewo świeci nisko, po prawej wyżej..
Czy u Was też linia światła jest ustawiona na doświetlanie pobocza? Czy można to zmienić żeby byłą równa jak np w vw/audi? Mnie osobiście przeszkadza to bo na łukach w prawo wydaje mi się, że lampa oślepia kierowców.. Proszę o pomoc, z góry dziękuję

SrebnaStrzała
22-08-2011, 13:47
To że linia nie jest równia jest jak najbardziej poprawne dzięki temu kierowcy z naprzeciwka nie zostają oślepieni pod warunkiem że światła są dobrze ustawione.

Kosmita
22-08-2011, 15:47
ale jak jade po mieście na lewym pasie to oślepiam tych po prawej bo mi w góre bije po prawej stronie.. tzn tak mi się wydaje na 100% nie wiem czy ich oślepiam.. W innych markach ksenon świeci równą linią..

SrebnaStrzała
22-08-2011, 16:01
Równą linią świecą pseudoksenony czyli zwykłe klosze + hidy(chodź to też do końca równa linia nie jest) jednakże w xenonach to lepiej widać gdyż mamy tutaj linię światłocienia. Nie wiem jak możesz jeździć lewym pasem skoro ruch jest prawostronny i z tego powodu jest odwrotnie niż w angielskich ksenonach :)
http://images49.fotosik.pl/343/9e11639a664091d6.jpg
Oczywiście są pojazdy które nie mają świateł projekcyjnych a mimo to są ksenony ale w mondeo są akurat światła projekcyjne.

Kosmita
22-08-2011, 16:17
:) Chodziło mi o to, że jak jadę lewym pasem po mieście na drodze trzypasmowej np to oślepiam tych z prawego pasa w takim sensie, że świece im po lusterkach bo prawa strona świeci wyżej a lewa w dół..

Dzięki ogólnie za odpowiedź ale nadal nie do końca rozumiem.. np w BMW ma prostą linię... Nie ma tak, że na pobocze świeci wyżej.. W Mondeo po prostu jest to standard i nie można tego zmienić, tak?

yarek
22-08-2011, 16:55
Możesz to zmienić ustawiając wysokość świecenia lamp. W ksenonach również możesz zrobić to ręcznie.

a_iverson
22-08-2011, 17:02
.. np w BMW ma prostą linię... Nie ma tak, że na pobocze świeci wyżej.. W Mondeo po prostu jest to standard i nie można tego zmienić, tak?

Nie ważne czy BMW, Audi, Mercedes czy Ford... Linia światła uzależniona jest od kształtu przesłony soczewki i każdy producent soczewek "kształtuje" je w taki sposób aby z prawej strony lampy świeciły wyżej (wyjątkiem w europie jest oczywiście Anglia, tam wyżej święca po lewej stronie) i nie da się tego zmienić.
A jak się uprzesz to trzeba poszukać soczewek, albo samych przesłon od ''amerykańca"... tam i tylko tam świecą równo.

Poniżej dla przykładu linia światła i cienia z audi tt i subaru wrx.

SrebnaStrzała
22-08-2011, 17:23
Można za to zmienić z angielskich na kontynentalne za pomocą dźwigni przy przesłonie.

Kosmita
22-08-2011, 17:39
No ok już rozumiem, dzięki. U mnie też jest taka właśnie linia.. zmiania wysokości lamp nic nie da ponieważ prawa i lewa strona obniża się równomiernie..
Jeżeli chodzi o bmw to musze się przyjrzeć bardziej bo faktycznie u mnie jest jak na zdjęciach.. Tyle tylko, że musiałbym zobaczyć jak się zachowuje ta linia przy oddalaniu się od ściany.. u mnie np mocno w prawo oświetla nawet znaki.. wydaje mi się, że to za wysoko.. przy czym lewa strona świeci dobrze tak, że nie oślepia nikogo z naprzeciwka.. Ale np ludzi idących po prawej stronie z daleka przez chwile oślepia chyba.. linia jest na wysokości ich głów.. Natomiast lewa strona prawidłowo i prawa blisko też.. Tak ma być?

SrebnaStrzała
22-08-2011, 17:42
Na prawdę nie wiem jak możesz kogoś oślepiać na pasie po prawej, poza tym lewy pas służy TYLKO do wymijania a nie do jeżdżenia sobie nim i blokowania ruchu za wyjątkiem pasów skrętnych.

jendrekmak
22-08-2011, 17:59
A jak się uprzesz to trzeba poszukać soczewek, albo samych przesłon od ''amerykańca"... tam i tylko tam świecą równo.
ale nie przechodzą na przeglądzie z równą linią
Można za to zmienić z angielskich na kontynentalne za pomocą dźwigni przy przesłonie. zarówno w europejskich jak i w angielskich ksenonach można zmienić (przynajmniej w mondeo mk3) tylko na równą linię. być może ze względu na sporadyczne wyjazdy aut RHD na wyspy lub odwrotnie. nie można natomiast w takim przypadku zmienić tak żeby np. angielska wersja świateł LHD w mondeo doświetlała prawidłowo pobocze przy ruchu prawostronnym tak jak europejska wersja świateł. ale jest to przynajmniej jakiś kompromis przeciw oślepianiu kierowców jadących z na przeciwka.
natomiast przy normalnych reflektorach nakleja się paski ograniczające oślepianie

Kosmita
22-08-2011, 18:00
Kolego wiem do czego służy lewy pas.. Chodzi mi tylko o to, że wydaje mi się, że światła świecą z prawej strony za wysoko. Oślepiają ludzi idących po chodziniku nie jadących.
Jak można to zmienić?

Kosmita
22-08-2011, 18:02
jak można to zmienić?

jendrekmak
22-08-2011, 18:10
Oślepiają ludzi idących po chodziniku nie jadących to jest dla ich bezpieczeństwa. właśnie po to masz widzieć pobocze, żeby nikt cię nie zaskoczył. tak jest i już. a skoro twierdzisz, że bardzo oślepiasz to lepiej dobrze ustaw poziom świateł. niższa krawędź (po środku i z lewej strony) powinna się kończyć przy ustawieniu na 0 max 45 m przed pojazdem

OT nie pisz kilku postów po sobie tylko edytuj ostatni post bo dostaniesz ostrzeżenie od modów

SrebnaStrzała
22-08-2011, 18:27
się kończyć przy ustawieniu na 0 max 45 m przed pojazdem
Lepiej niech pojedzie na regulację. Kosztuje to parę groszy a wszystko dobrze ustawione.

a_iverson
22-08-2011, 19:37
jak można to zmienić?

Podnosząc dźwignię na przesłonie,
ta po lewej stronie na zdjęciu (dokładnie taki układ świetlny ma Twoja MK3)
Na Twoim miejscu nie robił bym tego... piszesz, że xenony są dokładane, a do tego chcesz ingerować w linię światła... krawężniki się mogą czepiać, a diagnosta na przeglądzie pewnie też..

SrebnaStrzała
22-08-2011, 19:53
mogą czepiać, a diagnosta na przeglądzie pewnie też..
Czy czasem podczas wypadku ubezpieczalnia nie może zawiesić na tym haka ?

kordyl
22-08-2011, 20:01
Pewnie i może, ale nie popadajmy w paranoję. Jest dużo poważniejszych uchybień... Ale tak czy inaczej Kolego Kosmita nie ruszaj tej przesłony. Nic Ci nie poprawi. Ja mam wymienione soczewki z oryginalnych na te z audi i tam również jest taka nierówna linia.

Kosmita
22-08-2011, 21:35
dzięki koledzy za wszelką pomoc. Chciałem właśnie się dowiedzieć czy to jest normalne czy nie..Z tego co czytam to tak więc dziękuję za pomoc i powodzenia.

SrebnaStrzała
22-08-2011, 21:57
Tak jest to zupełnie normalne!