Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] 2.0 TDDi Padającą pompa wtryskowa ?


main90
29-08-2011, 10:38
Witam kolegów.
Wiem że temat był zapewne niejednokrotnie wałkowany na forum ale nie znalazłem nic co mogłoby mi pomóc bądź trochę mnie uspokoić.

Do rzeczy... jestem posiadaczem Forda mondeo mk3 2001r TDDi 115km przebieg 180 tys. , kilka dni temu jadąc autem zaczęły dziać się dziwne rzeczy, zaczęło się od szarpnięcia przy wyprzedaniu, potem wszystko ok, po kilku minutach auto zaczyna tracić moc, szarpie po czy gaśnie i nie idzie go odpalić, brak jakichkolwiek kontrolek dających sygnał że coś jest nie tak, jako że auto nie odpala postanowiłem zadzwonić po lawetę, laweta przyjeżdża po około 25min, o dziwo auto odpala i chodzi normalnie, jak napisałem wyżej sytuacja ta wydarzyła się kilka dni temu, do dnia dzisiejszego jeżdżę autem i nie ma podobnych objaw, lecz dla pewności podjechałem dziś do magika by sprawdził auto na komputerze, wynik 2 błędy, mianowicie:

1) P0149- błąd wyprzedzenia wtrysku
2) P1564- moduł pompy wtryskowej- zadanie ograniczenia dawki paliwa

Mechanik mówi że to koniec pompy wtryskowej, skasował błędy i za kilka dni mam przyjechać to jeszcze raz podepnie mondziaka pod kompa i zobaczymy czy będzie to samo. Jednak przeglądając forum, kilka forumowiczów obala tezę że to pompa wtryskowa i piszą o pompie pomocniczej paliwa, kątach wtrysków bądź czujniku położena wałka rozrządu. Nie chcąc pchać się w niepotrzebne koszta postanowiłem zasięgnąć Waszych opini, być może ktoś miał identyczną sytuację i będzie w stanie mi pomóc. Liczę na Was ;)

pozdrawiam main90

Max*
29-08-2011, 11:37
Kolego najpierw sprawdz lepiej pomocnicza pompkę tą kolo zbiornika bo bylo wiele podobnych przypadków i moim zdaniem to bedzie to.

krol44
29-08-2011, 12:15
Na 99,9% pompka pomocnicza, na alledrogo możesz dostać zamiennik w cenie ok 180 zł lub oryginał w granicach 300-600 zależnie od miejsca, jeżeli chodzi o błedy to są raczej logiczne jeżeli pompa nie dostaje paliwa.

dujek
29-08-2011, 14:28
dodam tylko że jeśli miał być kupywać pompkę to kup jakąś z wyższej półki ja dałem ponad 400zł boscha (powód tamta sparciała i ropa kapała) co do tych tanich kumpel kupił za 200zł do astry i po paru musiał kupić nową. na tym lepiej nie oszczędzać.

Grumete
29-08-2011, 18:37
main90 miałem dokładnie takie same objawy jak ty...pomogła wymiana pompki przy baku, zamiennik na alledrogo kosztuje 160, wymieniłem sobie sam

main90
29-08-2011, 20:41
zapytam jeszcze o jedno, czy wam też brakowało mocy w tej sytuacji i po wymianie pompki pomocniczej wszystko wróciło do normy ?

Grumete
30-08-2011, 19:07
tak brakowało mocy
stary, po prostu wymień tą pompkę, a problemy znikną

main90
01-09-2011, 16:46
http://www.ford-esklep.pl/pl/p/Pompa-paliwa-elektryczna-Mondeo-TDDi-115PS-BOSCH/2429

chodzi o tę pompę czy co innego ?

SrebnaStrzała
01-09-2011, 18:54
Jaki masz przebieg ?

ethernal
01-09-2011, 19:51
Jaki masz przebieg ?

Przecież w I poście napisał że 180tyś km :D

SrebnaStrzała
01-09-2011, 20:19
a sryy... czasami każdemu może się zdarzyć.
Ja mam 222.000 i jeszcze tej mniejszej pompy nie wymieniałem.

kazimuro
01-09-2011, 20:32
on ma tddi a ty tdci

ethernal
01-09-2011, 20:32
Ja mam 222.000 i jeszcze tej mniejszej pompy nie wymieniałem.

Jak się za często nie jeździ na rezerwie albo w ogóle to można spać spokojnie ;)

on ma tddi a ty tdci

A jakie to ma znaczenie? Pompka ta sama :P

ethernal
01-09-2011, 20:33
del

kazimuro
01-09-2011, 20:34
aha czyli ja tez mam takie ustrojstwo, soryy

main90
02-09-2011, 14:54
mógłby ktoś konkretnie podać o jaką pompkę chodzi ? Albo czy to będzie ta podana przeze mnie kilka postów wyżej ?

Jak się za często nie jeździ na rezerwie albo w ogóle to można spać spokojnie nie pamiętam kiedy miałem rezerwę.

zbyszek-z
02-09-2011, 18:52
Witam nie chcę Cię smucić ale miałem to samo co Ty te same błędy wyszły na komputerze tracił moc coraz częściej błędy też były kasowane i po chwili to samo aż oddałem pompę wtryskową do regeneracji. Pewnie masz pompę VP44 właśnie mankament tych pomp jest zacieranie przestawiacza kąta wtrysku. Pozdrawiam

fred146
03-09-2011, 20:39
Witam.
Mam identyczny problem co kolega. Czy w silniku TDCi też występuje taka pompka i podobny problem może być z nią związany?

ethernal
03-09-2011, 21:40
Witam.
Mam identyczny problem co kolega. Czy w silniku TDCi też występuje taka pompka i podobny problem może być z nią związany?

W każdy aucie z silnikiem spalinowym znajduje się tego typu "pompka" bo jakoś paliwo musi z baku być pompowane do układu zasilania... ;)

matrog19
03-09-2011, 21:59
W każdy aucie z silnikiem spalinowym znajduje się tego typu "pompka" Nie w każdym. Chociażby mondeo 1.8td nie ma żadnej pompki a chodzi i wiele innych samochodów

fred146
04-09-2011, 12:54
Elo.
Wiem, że jest taka pompka u mnie tylko czy objawy mogą być takie same, czyli silnik przerywa a później gaśnie w czasie jazdy?

Grumete
04-09-2011, 17:34
Pewnie masz pompę VP44 właśnie mankament tych pomp jest zacieranie przestawiacza kąta wtrysku. Pozdrawiam
guzik prawda, w tych pompach przepaleniu ulega tranzystor w sterowniku, wystarczy ten tranzystor wymienić i po kłopocie, koszt 300 zł ale większość mechaników oczywiście każe pompę regenerować, a regeneracja polega właśnie na wymianie tego tranzystora bo przez to nabijają sobie kasę
sam miałem problem i każdy mechanik mówił: pompa kaput, nowa albo do regeneracji, aż znalazłem prawdziwego fachowca, który już niejednego klekota uleczył właśnie tym sposobem oszczędzając kierowcom kupę kasy bo za pompę po regeneracji krzyczą po 2500 zł, a tranzystor kosztuje 7, 50 + wymiana 300 u elektronika do tego jest 6 m-cy gwarancji, demontaż i montaż sterownika robi się samodzielnie

AdamJ.
05-09-2011, 07:07
guzik prawda, w tych pompach przepaleniu ulega tranzystor w sterowniku, wystarczy ten tranzystor wymienić i po kłopocie, koszt 300 zł ale większość mechaników oczywiście każe pompę regenerować, a regeneracja polega właśnie na wymianie tego tranzystora bo przez to nabijają sobie kasę
sam miałem problem i każdy mechanik mówił: pompa kaput, nowa albo do regeneracji, aż znalazłem prawdziwego fachowca, który już niejednego klekota uleczył właśnie tym sposobem oszczędzając kierowcom kupę kasy bo za pompę po regeneracji krzyczą po 2500 zł, a tranzystor kosztuje 7, 50 + wymiana 300 u elektronika do tego jest 6 m-cy gwarancji, demontaż i montaż sterownika robi się samodzielnie

Kolego opisz co i jak się działo i gdzie ten magik od tych pomp.
Może masz oznaczenia z tego tranzystora.

Grumete
05-09-2011, 18:18
Focus 1.8 TDDi 90 HP 2000r auto teściowej
- po zgaszeniu nie zawsze zapał lub zapalał ciężko
- gasł podczas pracy w rożnych momentach
- czasami przerywał
- całkiem zgasł i nie odpalił wogóle
- awariom towarzyszyło zapalanie się i miganie kontrolki świec
- błędy P1664, P1564
diagnoza: całkowicie upalony tranzystor sterownika, wymiana na nowy o mocniejszych parametrach, auto pali i działa bezawaryjnie do dzisiaj

Mondeo 2.0 TDDi 115 HP 2002r moje auto
- po zgaszeniu nie zawsze zapał lub zapalał ciężko
- gasł podczas pracy w rożnych momentach
- czasami przerywał, nie reagował na pedał gazu
- czasami gasł i nie odpalał
- awariom towarzyszyło zapalanie się i miganie kontrolki świec
- błędy P1608, P1664, P1564
diagnoza: częściowo nadpalony tranzystor sterownika, wymiana na nowy o mocniejszych parametrach, auto pali i działa bezawaryjnie do dzisiaj

z powyższymi problemami borykaliśmy się przez prawie 3 miesiąc, w różnych odstępach czasu, każdy mechanik który robił diagnozę jako przyczynę wskazywał pompę wtryskową: podobno przycieranie się nastawnika czy coś podobnego, regeneracja pompy lub wymiana na nową.
my robiliśmy sterownik w Radomyślu bo to nie daleko od Tarnowa http://www.vp44.mielec.pl/
ale w necie i na alledrogo jest tego pełno, widziałem oferty z Krakowa i Wrocławia:
http://allegro.pl/naprawa-sterownika-vp44-ford-mondeo-2-0-tddi-vp-44-i1784418402.html
http://www.favore.pl/337696_naprawa-sterownika-vp44-ford-mondeo-2-0-tddi-vp-4-rumia.html

demontaż jest bardzo prosty i robi się go samodzielnie, my zrobiliśmy to z kumplem bez jakiegokolwiek doświadczenia mechanicznego wg. tych poradników:
mondeo http://www.youtube.com/watch?v=qWaVurQQVR8&feature=related
focus http://www.youtube.com/watch?v=53kP1RCM5gU&feature=mfu_in_order&list=UL

w przypadku mondeo TDDi trzeba odkręcić przewody paliwowe od pompy, i odchylić je na bok, reszta jest banalna
montaż dokładnie odwrotnie, tylko jeden 4-ch czarnych z przewodów elektrycznych musieliśmy przedłużyć bo ciężko było go zlutować ponownie

ja osobiście ze swoim mondkiem byłem u 5-ciu mechaników, specjalistów od diesli, i każdy mówił pompa do wymiany, coś o nastawniku, że się przyciera i nie dawkuje właściwie paliwa lub że się zaciął na stałe bo w Polsce mamy suche ciulowe paliwo i tak dalej ble ble ble
każdy z nich wziął 100 PLN za diagnozę ale żaden nie dawał gwarancji że po założeniu nowej pompy będzie ok.

naprawa sterownika 300 PLN
regeneracja pompy 2500 PLN
używana pompa 1500 PLN
nowa pompa 3500 PLN
różnica oczywista, mechanik wymienia tranzystor w sterowniku, a od klienta kasuje kasę za całą pompę + wymiana...śmiech na sali

AdamJ.
05-09-2011, 19:31
Focus 1.8 TDDi 90 HP 2000r auto teściowej
- po zgaszeniu nie zawsze zapał lub zapalał ciężko
- gasł podczas pracy w rożnych momentach
- czasami przerywał
- całkiem zgasł i nie odpalił wogóle
- awariom towarzyszyło zapalanie się i miganie kontrolki świec
- błędy P1664, P1564
diagnoza: całkowicie upalony tranzystor sterownika, wymiana na nowy o mocniejszych parametrach, auto pali i działa bezawaryjnie do dzisiaj

Mondeo 2.0 TDDi 115 HP 2002r moje auto
- po zgaszeniu nie zawsze zapał lub zapalał ciężko
- gasł podczas pracy w rożnych momentach
- czasami przerywał, nie reagował na pedał gazu
- czasami gasł i nie odpalał
- awariom towarzyszyło zapalanie się i miganie kontrolki świec
- błędy P1608, P1664, P1564
diagnoza: częściowo nadpalony tranzystor sterownika, wymiana na nowy o mocniejszych parametrach, auto pali i działa bezawaryjnie do dzisiaj

z powyższymi problemami borykaliśmy się przez prawie 3 miesiąc, w różnych odstępach czasu, każdy mechanik który robił diagnozę jako przyczynę wskazywał pompę wtryskową: podobno przycieranie się nastawnika czy coś podobnego, regeneracja pompy lub wymiana na nową.
my robiliśmy sterownik w Radomyślu bo to nie daleko od Tarnowa http://www.vp44.mielec.pl/
ale w necie i na alledrogo jest tego pełno, widziałem oferty z Krakowa i Wrocławia:
http://allegro.pl/naprawa-sterownika-vp44-ford-mondeo-2-0-tddi-vp-44-i1784418402.html
http://www.favore.pl/337696_naprawa-sterownika-vp44-ford-mondeo-2-0-tddi-vp-4-rumia.html

demontaż jest bardzo prosty i robi się go samodzielnie, my zrobiliśmy to z kumplem bez jakiegokolwiek doświadczenia mechanicznego wg. tych poradników:
mondeo http://www.youtube.com/watch?v=qWaVurQQVR8&feature=related
focus http://www.youtube.com/watch?v=53kP1RCM5gU&feature=mfu_in_order&list=UL

w przypadku mondeo TDDi trzeba odkręcić przewody paliwowe od pompy, i odchylić je na bok, reszta jest banalna
montaż dokładnie odwrotnie, tylko jeden 4-ch czarnych z przewodów elektrycznych musieliśmy przedłużyć bo ciężko było go zlutować ponownie

ja osobiście ze swoim mondkiem byłem u 5-ciu mechaników, specjalistów od diesli, i każdy mówił pompa do wymiany, coś o nastawniku, że się przyciera i nie dawkuje właściwie paliwa lub że się zaciął na stałe bo w Polsce mamy suche ciulowe paliwo i tak dalej ble ble ble
każdy z nich wziął 100 PLN za diagnozę ale żaden nie dawał gwarancji że po założeniu nowej pompy będzie ok.

naprawa sterownika 300 PLN
regeneracja pompy 2500 PLN
używana pompa 1500 PLN
nowa pompa 3500 PLN
różnica oczywista, mechanik wymienia tranzystor w sterowniku, a od klienta kasuje kasę za całą pompę + wymiana...śmiech na sali

Wielkie dzięki kolego za ten opis i tak obszerną odpowiedź.
Może sam wkrótce sprawdzę to u siebie, choc auto nie gaśnie, tylko trochę chyba muli ostatnio i znów pojawiło się poranne delikatne falowanie;/

matrog19
05-09-2011, 21:52
Dokładnie Grumete masz rację. Bosch robi dobre podzespoły i nasze pompie padają tylko sterowniki a ludzie dają się nabierać na regenerację itd. U mnie jak jest ciepło czasami wieszają się obroty po ponownym odpaleniu. Rozmawiałem już z magikiem w mojej okolicy co robi sterowniki. Narazie jednak ciepło się skoczyło i problem ustąpił ale myśle o robocie tego sterownika. Jeden mechanik jak u niego byłem i słyszał jak zapala też pół samochodu by wymienił. Tak nawet logicznie myślą to jeśli coś pada mechanicznie to z dnia na dzien jest gorzej bo sie samo nie zregeneruje a jak szwankuje elektronika to jest raz lepiej raz gorzej. Wszystko zależy od tego jak się akurat ten komputer zachowa.

Grumete
06-09-2011, 07:02
U mnie jak jest ciepło czasami wieszają się obroty po ponownym odpaleniu.
miałem dokładnie to samo, jak był ciepły, rozgrzany to dziwnie zapalał, tak jakby chodziły nie wszystkie cylindry, obroty były bardzo niskie i dopiero przygazownie pomagało, jak sie tylko ochłodziło problem znikał
teraz po naprawie sterownika nie zauważyłem tej usterki, a sierpień był gorący :)

matrog19
06-09-2011, 07:55
tak jakby chodziły nie wszystkie Dokładnie trafiłeś w sedno. 500 obrotów i 2 sek zawachania a potem już normalnie

Grumete
06-09-2011, 09:00
Dokładnie trafiłeś w sedno. 500 obrotów i 2 sek zawachania a potem już normalnie
dokładnie...:)
magik, który naprawiał sterownik pokazał mi w czym rzecz, otóż ten tranzystor odkleja się od podstawy płytki, więc nie ma chłodzenia, przegrzewa się, przez co sterownik źle dawkuje paliwo, do tego ten tranz. jest za słaby (pramatry starego i nowego widziałem na elektroda.pl) skutek: nadtopienie lub całkowite upalenie...:(
naprawa polega na wylutowaniu uszkodzonego tranzystora, wyczyszczeniu resztek kleju z płytki, następnie wlutowywuje się nowy mocniejszy tranzystor i przykleja na kleju termicznym do płytki w celu jego chłodzenia
zresztą w necie na yt jest dokładny filmik tego gościa gdzie jest pokazana naprawa krok po kroku...jeśli ktoś się czuje na siłach to zrobi to sam, ja wolałem nie ryzykować 8)

matrog19
06-09-2011, 09:28
A widzisz i tu jest sens czemu na ciepłym takie cuda. Wszystko jest nagrzane i nie ma odpowiedniego chłodzenia :)

Max*
06-09-2011, 12:01
Ja tez tak mam z tymi obrotami jak jest silnik cieply odpali i chodzi tak dziwnie jakby nie chodził na wszystki cylindry i tez mam tak ze chodzi jak mu sie podoba raz idzie i jest mocny a raz muł. Ale nie miałem jak narazie przypadku zeby mi zgasł i nie mam tez problemu z odpaleniem.

Max*
07-09-2011, 10:17
Mam jeszcze jedno pytanie bo gadałem zgosciem który naprawia ten sterownik ale ja mam mondeo z 2001r i mówił ze w nich jest jakis wiekszy problem ze czasem nie da sie naprawic tego sterownika. Czy to prawda?

matrog19
07-09-2011, 10:37
Zadzwon do drugiego. Na allegro jest masa ogłoszeń. Wg mnie to nie ma sensu. Focusy z 99 roku mają ten sam sterownik i robią je bez problemu. Pompy czy to VP 44 Czy potem Vp30 mają sterownik PGS i coś tam dalej. Więc gdzie tu różnica. Ale mogę sie mylić

main90
07-09-2011, 15:30
u mnie sytuacja wygląda tak, postanowiłem dziś jeździć tak długo aż auto znów zacznie szarpać i zgaśnie, no i szarpie po czym gaśnie, otwieram maskę, sprawdzam filtr paliwa no i suchy, po 5 minutach auto odpala i wracam do domu, podsunąłem mechanikowi myśl że może to być pompa paliwa, jednak on upiera się że to nie ma nic wspólnego i to na pewno pompa wtryskowa, błędy na to wskazują oraz to co dzieje się z autem, teraz kompletnie nie wiem co robić, iść drogą pompy paliwa czy ufać mu i brać się za pompę wtryskową... Co o tym myślicie ?

Grumete
07-09-2011, 16:21
sprawdzam filtr paliwa no i suchy
diagnoza: co w twoim modelu podaje paliwo do filtra??? pompka pomocnicza!!!

błędy na to wskazują...
diagnoza: miga sprężynka??? nie bo niby jak ma migać skoro po prostu nie ma paliwa!!! czytaj dokładnie: ona nie ma paliwa, a nie jest zepsuta!!!

co robić, iść drogą pompy paliwa czy ufać mu i brać się za pompę wtryskową?
diagnoza: zmień mechanika!!!

teraz się ładnie pożegnam i nigdy więcej nie odpowiem w tym temacie ani na PW bo jak widać main90 masz głęboko w d..ie wszelkie nasze rady :evil:

bolekwacek
07-09-2011, 17:38
Ja też ma podobne objawy. Może to przypadek ale wszystko zaczeło sie po wymianie standardowej , czyli olej ,filtr oleju , filtr paliwa , filtr powietrza i pyłkowy . Wracając z roboty auto nagle zaczeło szarpać , po wciśnięciu pedału gazu mulił się jak oszalały po czym zgasł . Już go nie zapaliłem . U mechaniora znachora oazało się że w filtrze paliwa nie ma bajury . Mechanior wlał troszke ropy do filtra i auto odpaliło . Na wolnych obrotach pracuje ale w czasie jazdy sytuacja się powtórzła . Odałem auto na kompa . Jutro odpowiedz . Boję się tej pomy wtryskowej ( droga jest:?:;))

bolekwacek
07-09-2011, 17:55
Ja też ma podobne objawy. Może to przypadek ale wszystko zaczeło sie po wymianie standardowej , czyli olej ,filtr oleju , filtr paliwa , filtr powietrza i pyłkowy . Wracając z roboty auto nagle zaczeło szarpać , po wciśnięciu pedału gazu mulił się jak oszalały po czym zgasł . Już go nie zapaliłem . U mechaniora znachora oazało się że w filtrze paliwa nie ma bajury . Mechanior wlał troszke ropy do filtra i auto odpaliło . Na wolnych obrotach pracuje ale w czasie jazdy sytuacja się powtórzła . Odałem auto na kompa . Jutro odpowiedz . Boję się tej pomy wtryskowej ( droga jest:?:;))

a tak wogóle jestem tu nowy , witam serdecznie wszystkich

AdamJ.
08-09-2011, 08:59
Koledzy: bolekwacek i main90, bez obrazy,ale Grumete odpowiedział już na Wasze naprawdę powtarzające się wielokrotnie te same pytania, a Wy zadajecie je ponownie- czytajcie uważnie przed zadaniem kolejnego pytania.
Grumete zgadzam się z Tobą w 100% i uważam że to też wina pompki pomocniczej zasilającej i w przyszłym tygodniu będę wymieniał ją u siebie a później jak to nie przyniesie efektu, będę myślał o rezystorze.

matrog19
08-09-2011, 12:33
Kolega main90 uzyskał odpowiedź wiele razy, że to pompka pomocnicza a caly czas sie upiera przy wtryskowej. To dajmy mu wyminic ją jak tak bardzo chce :)

main90
08-09-2011, 14:37
Panowie, nie unoście się ...
wolę zapytać dwa razy i mieć pewność niż pchać się w niepotrzebne wydatki, mechanik mi namieszał trochę więc to raczej oczywiste że chce mieć 100% pewność. Pompkę już zamówiłem, myślę że jeszcze w tyg tyg ją wymienię. A koledze Grumete stawiam flaszkę jak wszystko okaże się ok. Pozdrawiam i bez niepotrzebnych spięć.

bolekwacek
08-09-2011, 15:48
main90 witam , mam pytanie ile zapłacisz za tą pompke ? W warsztacie zaproponowali mi pompkę za 550 zł bosch . Znalazłem zamiennik za 250 zł co o tym sądzisz . No i oczywiście robocizna .Razem jakieś 700 stówek , kurcze trochę drogo jak dla mnie

Po robocie zajechałem do mechaniora , a on wyciąga wydruk z kompa i mówi że to pompa wtryskowa szfankuje , błąd p1564 to ja mu na to że komp mu pokazał taki błąd bo dawka paliwa nie była wystarczająca a problem tkwi albo w pompce pomcniczej albo zapowietrzony układ paliwowy, mówię mu autko zachowuje się jakby nie dostawało paliwa, nie chciał mnie słuchać i powiedział że jeszcze to sprawdzi na kompie . Zdążyłem dojść z buta do domu a tu telefon od mechaniora że to pompka pomocnicza paliwa się popsuła , parodia ha ha ha . Co to za mechanik który w pierwszej kolejności nie sprawdza czy silnik dostaje paliwo. Podsawa ustalenia usterki. Nie mam gdzie jechać z autem do mechanika , same znachory . pozdrawiam:)))

main90
18-09-2011, 10:30
panowie chciałbym podziękować za fachową pomoc, faktycznie problem dotyczył pompy paliwa, mechanik chciał mnie ewidentnie naciągnąć na koszta.

bolekwacek pompę kupiłem na allegro, http://allegro.pl/pompa-paliwa-ford-mondeo-tddi-td-diesel-2-0-16v-i1792255967.html ... polecił mi ją kolega Grumete, pompa przy montażu wymaga małego przerobienia układu podłączania wiązki elektrycznej ale to banał, w zestawie masz wszystkie potrzebne przejściówki, wyjmujesz starą pompę, odłączasz wtyczkę doprowadzająca prąd, ucinasz końcówki i zakładasz te dołączone do pompy.

podsumowując auto śmigą tak jak powinno, dzięki mondeo maniacy ;)

HansB
13-11-2011, 19:41
Witam!!!

Mam ten sam problem auto szarpie i traci moc. Po przegazowaniu nie szarpie ale dymi gdzies tak od 3 tys obrotów. Gdy dam mu odpocząć to znowu jest zyleta. Nie ubywa płyn chłodniczy ale poziom oleju mam na 60%. Dodam ze 3 miesiące wczesniej mialem wymienianą pompe wtryskową i sterownik.(regenerowaną). A także jedna swieca jest nie wymieniana bo nie mozna jej odkrecić. Zaden mechanik nie chce sie tego podjąć bo wiadomo w czym to grozi:(.Prosze o jakies wskazówki pozdr

mjprzem
12-01-2012, 14:34
pomylka ;) -niwiem jak sie kasuje wiadomosc.

matrog19
03-02-2012, 08:32
Witajcie koledzy. Od pewnego czasu u mnie też są problemy. Mój traci moc, pomaga ponowne odpalenie ale na krótko. Zapala dobrze, jeszcze na szczęście sam nie zgasł. Błędy to właśnie są takie same jak u kolegi main90 P0149 P1564. Mam nadzieje, że u mnie też pompa paliwa (jakoś ostatnio czasami bardziej ją słychać i nieraz piszczy) a nie pompa wtryskowa. Co doradzacie koledzy? Ciekaw jestem jak chodzi u main90 ta tania pompa bo boscha 2 razy tyle ale boje sie zamiennika

Olek
03-02-2012, 22:16
miałem dokładnie to samo, jak był ciepły, rozgrzany to dziwnie zapalał, tak jakby chodziły nie wszystkie cylindry, obroty były bardzo niskie i dopiero przygazownie pomagało, jak sie tylko ochłodziło problem znikał
teraz po naprawie sterownika nie zauważyłem tej usterki, a sierpień był gorący :)

Podepnę się pod temat bo problem lekko falujących wolnych obrotów mam juz od jakiegoś czasu. Auto ma już swoje lata i 230 tyś km więc nie oczekuję, że wszystko będzie idealnie chodziło, ale może od paru miesięcy zauważyłem również mały problem z odpalaniem.
Jak silnik jest nagrzany i po chwilowym postoju ponownie zapalam to tak jakby palił nie na wszystkie cylindry i obroty są b. niskie. Pomaga lekkie dodanie gazu podczas zapalania, lub wyłączenie i ponowny zapłon. Na nagrzanym silniku lub na ostygniętym problem nie występuje. Nie zauważyłem też innych objawów typu szarpnięcia, gaśnięcia, brak mocy itp. o których piszecie.
Jak sądzicie czy w tym przypadku może to również być powodowane sterownikiem pompy??

mjprzem
03-02-2012, 22:39
P0149..to jest blad nastawnika dawki wtrysku..ale nie wszystko co z nim zwiazane bedzie laczylo sie zawsze z pompa zasilajaca w baku, czy filtrem.
rownie dobrze moze to byc problem elekktryczny na pompie lub w sterowniku. podobnie moze byc slaba pompka zasilajaca wewnatrz pompy wtryskowej....niema nigdy jednoznacznej odpowiedzi na te pytania ;)

Olek...odpowiedź brzmi tak ale tez nie koniecznie. Czasami nieszczelny uklad paliwowy moze powodowac podobne objawy.
wiecej by ci powiedzialo gybys jakies bledy mial odczytane.

Olek
04-02-2012, 18:47
wiecej by ci powiedzialo gybys jakies bledy mial odczytane.

mjprzem czy jeżeli nie mam sygnalizacji sprężynką czy kontrolki z silnika że coś jest nie tak to błędy mogą być?

mjprzem
04-02-2012, 19:15
tak, moga byc i to pelno ;)

matrog19
04-02-2012, 19:38
U mnie nie ma ani sprężynki ani check a mam te dwa błędy... jednak wolał bym zeby cos sie świeciło to bym wiedział kiedy coś się dzieje

Olek
04-02-2012, 22:10
tak, moga byc i to pelno ;)

Dzięki za uświadomienie. Czyli wizyta w serwisie nieodzowna :(

U mnie nie ma ani sprężynki ani check a mam te dwa błędy... jednak wolał bym zeby cos sie świeciło to bym wiedział kiedy coś się dzieje

Może czasami lepiej nie wiedzieć... Do dzisiaj jakoś byłem spokojniejszy. ;)

ewcia
04-02-2012, 22:51
Witam,
Jestem nowym użytkownikiem forum i mam problem z niedawno zakupionym autkiem.
Moje auto to ford mondeo mk3 TDDI 115 km 2001r.
Problem zaczął się od pierwszego dnia tych wysokich mrozów, kiedy było -14. Rano wsiadłam do auta, nagrzałam świece, odpalam go a tu zonk, nie odpala. Kręcił zdrowo tylko nie palił aż do rozładowania się akumulatora. Po południu odpaliłam go na kable ale troche długo to trwało zanim zapalił. Następnego dnia to samo tylko że na kable już nie odpalił. Dzisiaj odpalił na popych bo musiałam nim jakoś dojechać na garaż. Wymieniłam wszystkie 4 świece i jeździł ok wszystko super dopóki nie postał przez 5 godzin na parkingu, potem już nie odpalił.
Bardzo proszę o jakieś rady i pomoc bo nie wiem co mam dalej robić :(

mjprzem
05-02-2012, 09:47
1-rozumiem ze tylko 1 raz swiece podgrzewasz i odpalasz? tak powinnas robic.
2-zmieniony byl filtr paliwa?
3-jesli silnik kreci dobrze oraz masz wszystkie swiece sprawne to sa 2 wyjscia...brak kompresji..ale w to watpie oraz brak paliwa..cofa sie paliwo i pompa nie chce pociagnac.

4-w mondeo jest dodatkowa pompka zasilajaca w baku...ona musi działac!!!

"Problem z odpalaniem - [ Diesel ]" (w zasadzie chodzi przedewszystkim o silniki tdci...ale niema to bardzo znaczenia)
#934-zacznij od tego postu
http://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=44108&page=32
jest pare postow do przeczytania ale jak obejrzysz filmiki to bedziesz moze wiedziałą dlaczego twoj samochodzik nie odpala ;)

toomekk6
05-02-2012, 11:02
Może paliwo przymarzło w przewodach. Niech postoi w garażu w ciepłym i jak nie będzie chciał odpalić to potraktuj go samostartem to wtedy pociągnie paliwo.
Ja miałem problem z Volvem S40 1.6 TDCi 06r. Przymarzło paliwo w przewodach i nie chciało ciągnąć, auto stało cały dzień w garażu i nic, filtr paliwa wymieniony w ten sam dzień. Odczepiłem przewód podający paliwo do filtra z baku, odkręciłem korek wlewu paliwa, i przedmuchałem przewód, aż w baku pojawiły się bąbelki, potem dmuchnąłem w bak, aby go odpowietrzyć, potraktowałem samostartem, i auto śmiga aż miło. Wiem, że są do dosyć stare metody i mało kto je stosuje ale są skuteczne. Tak samo miałem w Fordzie, przytkał się przewód, przedmuchanie pomogło.
Od razu mówię, że nie namawiam aby stosować moje metody (które wg wielu z Was okażą się stare i nieskuteczne).

mjprzem
05-02-2012, 20:40
metody moze sa i skuteczne ale samostart nie nadaje sie do nowoczesnych silnikow..a szczegolnie co byloby gdybys probowal uruchamiac tym silnik z pompowtryskami vw w ktorym glowice same od siebie potrafily pekac z przeciazenia a co dopiero po samostarcie ;)

Samostart moze uszkodzic silnik i nawet jesli uszkodzenie nie pojawi sie odrazu to moze pojawic sie po wielu tysiacach km.

toomekk6
06-02-2012, 18:46
Raz na rok jak się trochę psiknie plakiem to nic mu nie będzie, jedyny objaw to przyjemny zapach pod maską:P Dlatego napisałem, że to są moje metody i nie nakazuje ich stosowania, każdy decyduje za siebie.

SLO 303
12-02-2012, 19:30
macie moze jakis opis jak wymienic pompe paliwa ? mam dokladnie takie same objawy jak main90, mechanik podpial auto do kompa i stwierdzil ze to pompa wtryskowa, w sumie to kierowal sie tez po czesci bialym dymem z wydechu.

mjprzem
12-02-2012, 20:02
...w sumie to kierowal sie tez po czesci bialym dymem z wydechu.
niech pokaze ci samochod w zimie przy -10'C ktory niema bialego dymu ;) i co wszystkie samochody maja pompki do wymiany;)

Jesli masz bledy takie jak main90 to najpierw wymien filtr paliwa..bo w zimie mogla go parafina zawalic. Sprawdz odrazu czy pompka pompuje i jesli nie to dopiero wtedy mysl o jej wymianie.

Luk@s
13-02-2012, 06:39
macie moze jakis opis jak wymienic pompe paliwa ?

Jak masz blokadę koła zębatego pompy to jest roboty na 2 godz., w sumie nic trudnego. Ale po pierwsze zweryfikuj jeszcze raz diagnozę., bo to nie sztuka wywalić taką kupę kapuchy.

mjprzem
13-02-2012, 08:11
niech najpierw sprawdzi pompe zasilajaca i filtr bo to jest podstawa...a kolega pytal sie o pompe paliwa chyba w baku a nie pompe wtryskową ;)

Luk@s
13-02-2012, 08:37
mechanik podpial auto do kompa i stwierdzil ze to pompa wtryskowa

kolega pytal sie o pompe paliwa chyba w baku a nie pompe wtryskową ;)

Napisał wyraźnie pompa wtryskowa.

mjprzem
13-02-2012, 09:05
macie moze jakis opis jak wymienic pompe paliwa ? mam dokladnie takie same objawy jak main90,....

Moim zdaniem chodzi o pompe paliwa a nie pompe wtryskową ;)

SLO 303
13-02-2012, 23:24
filtr jest nowy, moze jakies 2 tygodnie temu wymienialem. chodzi mi o wymiane pompy w baku, jest ona dosc tania wiec najpierw wymienie ja, jesli to nic nie da to bede myslal o pompie wtryskowej. dlatego chcialem info o tej pompie, poniewaz ja i mechanika samochodowa to dwie odmienne rzeczy, ale od czegos trzeba zacza :)

mjprzem
14-02-2012, 07:21
w benzynie potrzeba bak wyciagac..a w mondeo w dieslu nie wiem..mozliwe ze tez.
mysle ze to jest jedyna wazna wskazówka. Be gorącącego garazu z kanałem lub podnosnikiem niema sie za co zabierac jesli pompka bylaby w baku. Ale zamiast wyciagac pompke mozesz najpierw ją sprawdzic czy działa i czy pompuje poprawne.

AdamJ.
14-02-2012, 07:24
filtr jest nowy, moze jakies 2 tygodnie temu wymienialem. chodzi mi o wymiane pompy w baku, jest ona dosc tania wiec najpierw wymienie ja, jesli to nic nie da to bede myslal o pompie wtryskowej. dlatego chcialem info o tej pompie, poniewaz ja i mechanika samochodowa to dwie odmienne rzeczy, ale od czegos trzeba zacza :)

Chyba przy baku? :027:

SLO 303
14-02-2012, 08:04
wlasnie chodzilo mi o to czy trzeba wyciagac bak, wiem ze w innych markach moza sie bylo do niej dostac poprzez wyciagniecie tylnej kanapy.

jesli faktycznie trzeba wyciagac bak to sam tego nie zrobie i pozostaje mechanik.. dlatego tez pytam. :razz:

matrog19
14-02-2012, 09:57
pompka z bakiem nie ma nic wspólnego. Jest pod spotem samochodu obok progu, sie nachyl to zobaczysz. Ja wymieniłem wczoraj. Narazie jest dobrze i oby tak było, żebym wtryskowej nie musiał ruszać bo się załamie. Jak masz kanał to wymiana tej pompki przy baku to 30 min roboty

SLO 303
14-02-2012, 11:10
pompka z bakiem nie ma nic wspólnego. Jest pod spotem samochodu obok progu, sie nachyl to zobaczysz. Ja wymieniłem wczoraj. Narazie jest dobrze i oby tak było, żebym wtryskowej nie musiał ruszać bo się załamie. Jak masz kanał to wymiana tej pompki przy baku to 30 min roboty

ile wykosztowales sie za pompe ?

matrog19
14-02-2012, 11:53
Kupiłem oryginał boscha na alledrogo za 319zł z przesyłką. Podróbka 100zł taniej to już wolałem dołożyć. Troche musiałem przerobić podłączenie prądu ale to chwila moment reszta identyczna

SLO 303
16-02-2012, 07:30
wczoraj odpalilem auto, poczekal az sie zagrzeje i o dziwo nic sie nie dzialo, wiec stwierdzilem ze sie przejade.... po 30 minutowej jezdzie dalej nic, odstawilem auto, poczekalem az sie ochlodzi i pojechalem na zimnym silniku no i dalej nic. troche mnie to zastanawia bo moze to bylo tylko paliwo a nie pompa tak jak myslalem

matrog19
16-02-2012, 13:18
Witam. U mnie niestety wymiana pompki nie pomogła... Dzisiaj jechałem wiadomo jakie drogi są to jechałem wolno i potem gdy chciałęm przyspieszyć był już w trybie awaryjnym bo bardzo delikatnie wchodził na obroty. Ponowne uruchomienie pomogło. Nie wiem co o tym myśleć bo wiele osob w internecie ma identyczny problem jak mój i te same błędy (p0149 i p1564) i oczywiście nikt nie napisał co rozwiązało ten problem. Nie chce wyciągać pompy bo się boję i kosztów i tego, żę może to nie ona jest tak do końca winna. Mój mechanik mówi, żęby czyścić układ wtryskowy preparatem liqui-moly(podobno najlepszy) ja się zastanawiam czy nie jechać do bosch servisu CAŁKA do kalisza na lepszą diagnostykę. Wszystko rodzi koszty a kasy brak. Poza tym, że przechodzi w tryb awaryjny i podczas niego szarpie przy gazowaniu na postoju innych objawów nie ma... Co radzicie tylko bym prosił o wypowiedzi ludzi, którzy naprawdę coś o tym wiedzą

Luk@s
16-02-2012, 13:53
Jestem świerzo po regeneracji pompy wtryskowej, więc coś na ten temat już wiem. Też miałem błąd 1564 i dodatkowo 1664. Tylko u mnie mignęła sprężynka i silnik zgasł i już nie odpalił. Może na początek znajdź jakiegoś machera który Ci się podłączy bezpośrednio pod sterownik pompy np. KTS-em. Coś więcej powinno Ci to powiedzieć.
PS. Do jakich obrotów Ci się wkręca?

matrog19
16-02-2012, 14:31
Twoje błędy świadczą z tego co wiem o uszkodzonym sterowniku ale jak całą pompę robiłeś to twój wybór. Mój nigdy nie zgasł. Jak jest wszystko ok to wkręca się normalnie do końca jak się zamuli tez wchodzi wysoko tylko strasznie powoli a na biegu jałowym poszarpuje przy okazji przy wchodzeniu na obroty. Ponowne uruchomienie na jakiś czas eliminuje problem. Właśnie mysle, żęby podłączyć kogoś pod pompę. Ile ty kolego dawałeś za diagnostyki, za regenerację, za demontarz itd?

Luk@s
16-02-2012, 16:22
Przed regeneracją naprawiłem sterownik tylko że po tym zabiegu odpalił bez problemu ale nie wkręcał się ponad 2800 i straszny muł się zrobił. Za regenerację zapłaciłem słono bo 2 700 zeta, diagnostyka to raz 70 zł, a za podpięcie się pod pompę 150. No i wyrzuciłem w błoto 300 za naprawę sterownika. Nawiasem mówiąc nie polecam tego robić, szkoda kasy. Najpierw trzeba usunąć przyczynę awarii, a w drugiej kolejności skutki. Pompę wymontowałem i zamontowałem sam. Jak by Cię interesowało to mogę wrzucić zdjęcia starego korpusu pompy, powycierany cały od środka.

Ps. Przyczyną tego, że raz pracuje Ci dobrze a drugim razem muł jest to, że przy odpalaniu silnika sterownik za każdym razem wykonuje samo test. Nie wykrywa usterki to pracuje normalnie. Gdy podczas jazdy w mechanice pompy podzieje się coś to ogranicza dawkę paliwa i znów muł.

matrog19
16-02-2012, 16:39
Jak coś możesz fotki dać na pw. Może drogo cię wyszło przez to, że nie oddałeś starej skoro masz korpus. Ja bym sam jej nie wyciągał bo się zbytnio na tym nie znam. Trzeba demontowac rozrząd czy jak ten proces wygląda? Kurcze sporo kasy ale boje się, że mnie tez to czeka. Pozatym co odpisałem nie mam innych objawów. Zapala zawsze za pierwszym razem. Latem czasami gdy był rozgrzany i na dworze było bardzo gorąco to nieraz obroty się wieszały na chwilę po odpaleniu a potem było dobrze. Jaki masz przebieg? Mój ma 155 tys (tyle ma napewno) mam go od czasu jak miał 122tys i to pierwsza awaria jaka mnie przy nim spotkała... :(

Luk@s
16-02-2012, 17:34
Drogo mnie wyszło bo sama nowa elektronika to 730 zł, a żaden szanujący się zakład nie zrobi Ci na starej. Dlatego radze w miarę możliwości zdiagnozować przyczynę, bo jeśli to pompa to w końcu spali Ci elektronikę. Zwrócili po prostu to co zostało ze starej. Do demontażu miałem blokadę koła zębatego pompy dlatego nie musiałem rozbierać rozrządu. Bez tego nie radzę się za to zabierać. Mnie też chodził idealnie aż do tego momentu, nie miałem absolutnie żadnych problemów. Aktualnie mam 250 tys., ale to nie jest pewne.

matrog19
16-02-2012, 17:47
Będe szukał kogoś z tym KTSem ewentualnie ta jakaś tam płukanka ale pewnie i tak dojdzie to wymiany. A powiedz mi to jak miałęś jakieś tam blokady to zdejmowałeś całą tą pokrywę rozrządu czy tylko przez taką to plastikowa zaślepkę robiłeś? Wstaw fotkę elementów tej starej. Długo Ci to regenerowali? Samochód dostał tez większej werwy czy w tym stylu nic nie czujesz?

Luk@s
16-02-2012, 18:29
Nie trzeba zdejmować pokrywy rozrządu tylko ten mały dekielek. Regenerowali mi trzy dni robocze. Tak jak pisałem wcześniej silnik pracował idealnie więc żadnej różnicy nie czuję. Fotkę zaraz wstawię.

EDIT:
Nie umiem zrobić lepszego zdjęcia, ale zaznaczyłem strzałkami wytarcia.

matrog19
16-02-2012, 18:32
A w jakiej firmie robiłeś? Jakiś bosch servis jakiś czy coś w tym stylu?

Luk@s
16-02-2012, 18:49
Robiłem w Bosch Serwis Gładysek w Krakowie. Zerknij na ich stronkę, tam jest dokładnie opisane co i jak robią i za ile.

matrog19
16-02-2012, 18:52
W mojej okolicy najlepszy bosch serwis to CAŁKA kalisz. Oni tam mają wszystko. Wpisz sobie całka Kalisz w google. Musze chyba do nich podjechać niestety. Napewno się spotkali z takim problemem.
Kolego powiedz mi jeszcze jedną rzeczy. Czy masz teraz po regeneracji podczas przyspieszania w zakresie 1.900-2.200 obrotów taką tą brzydką zmianę odgłosu silnika, szarpnięcie i większy hałas? Czy może wczesniej też tego nie miałeś? Mnie to strasznie wkurza i podobno to też wina pompy bo z tego co czytam po forum to każdy to ma. Tylko nie wiem czy poprostu nie jest tak, że "ten typ tak ma"?
Dzisiaj dzwoniłem tam do kalisz. Wszytko ładnie pięknie tylko gościu z którym rozmawiałem powiedział, że jak będą mi musieli korpus wymieniać to w 3 tys się nie zamknie bo 1100zł sam korpus wychodzi. Ogolnie to mają dwie takie pompy do regeneracji (ktoś oddał w kaucji) i jak je naprawią to zadzwonią do mnie z propozycją ceny za ile by sprzedali je. Wtedy jeżeli cena mi pasuje to jade do nich i oni rozbierają moją a potem szacują ile wychodzi za naprawę mojej. Jeżeli moja wyjdzie taniej niż tamta do regenerują moją jak drożej to tamtą kładą. Przekładka nie tak źle bo 320zł a pompa ta zregenerowana tak od 2000 tys. Oby tamte były w miarę i niech dawają znać jak najszybciej. Znalazłem tańszy zakład Bosch servis klaczek konin (mam do nich 20 km a do kalisza 50km) ale po rozmowie nie jest przekonany co do ich jakość i nie słyszałem żadnej opini o nich. Ci w kaliszu to firma od wielu lat z ojca na syna i robią idealnie...

mjprzem
18-02-2012, 18:34
matrog19
przeczytaj moj post #47
nigdy niema 100% pewnoscio co dokladnie ten blad wywolalo...i potrzeba wszystko sprawdzac, ale najlepiej zaczynac od tych najbardziej oczywistych i najtanszych rzeczy.
Tak samo blad ten moze wywolywac nie wlasciwy tranzystorek w pompie, slabo masujacy kabelek od nastawnika lub za cienki kabelek, czy zacinajacy sie nastawnik.
szukaj jeszcze dokladniej u siebie to moze nie bedziesz musial nowej pompy kupowac ;)

matrog19
18-02-2012, 19:31
Kolego czytałem. Wymieniłem pompę przy baku bo to uznałem, za najtańsze do naprawy. Niestety nie pomogło. Kabelki przy nastawniku i inne rzeczy odrzucam bo nikt tam nigdy nie grzebał i skoro było dobrze a przestało więc coś pada. Mechanik dokładnie przeglądał mi wszystkie kable, wtyczki itd i jest ok... Przed regeneracją jeszcze będzei robiona jakaś diagnostyka już tam w bosch servis. Narazie czekam na pompę aż jakąś zregenerują na ewentualną podmiankę a potem zobaczymy. Auto nawet jak nie jest w trybie awaryjnym to nie ma już tego kopa co kiedyś. Przedtem na 2 ce w fotel wgniatał całkiem dobrze a teraz jest tylko lekkie szarpnięcie. Najdziwniejsze, że ani check się nie pali ani sprężynka. Może dlatego, że raz na tydzien u mechanika kasuję błędy.

matrog19
28-03-2012, 09:11
Witam. Wczoraj odebrałem auto po regeneracji pompy. Narazie co zauważyłem to bardzo płynne i fajne wchodzenie na obroty, brak charakterystycznego szarpnięcia i zmiany dźwięku silnika w okolicy 2 tys obrotów. Lepiej też się rusza z miejsca i zmienia biegi. Nieraz przedtem troche przygasał przy ruszaniu i poszarpywał przy zmianie biegu. Zapala na ciepłym też od strzała. Jedno co mnie niepokoi to wydaje mi się, żę samochód jest troche słabszy. Możę to moje złudzenie bo zastępcze auto miałem lżejsze i może stąd ten efekt. Muszę zmierzyć przyspieszenie i elastyczność wtedy będę wiedział czy alarmować do Boscha czy nie.

mjprzem
28-03-2012, 10:20
czasami wlasnie duzo osob jest pod wzgledem mocy przewrazliwione.
Mialem niedawno goscia z vw 1,9 tez na pompie. tam moc silnika opiera sie na przeplywomierzu. Gosc przez pol roku jezdzil 90KM silnikiem bez przeplywki ktory chodzil jak 70KMsilnik a jak wymienilem mu przeplywke i dostal mocy to pozniej silnik przez jakis czas mial przeladowania od sterowania turbiną ktora niewyrabiala z regulacją. silnik byl czasami za mocny. a jak sie wszystko uspokoiło i bylo dobrze to ciagle narzekał ze mu mocy brakuje-pomimo ze silnik sie dobrze zachowywał i miał moc ;)
Z tymi odczuciami to potrzeba troche z dystansem podchodzic.

matrog19
28-03-2012, 10:54
Wiem jakie miał parametry przyspieszen i elastycznosci 80-120 na 4 i 5 biegu. Zbadam to się dowiem ;)

karlos_79
12-05-2012, 19:06
uszkodzenie sterownika pompy nie ma nic wspólnego z zatartym bądź zacierającym sie tłoczkiem przestawiacza konta wtrysku, inaczej początkiem tłoczenia. zawór ten znajduje się na dole pompy ma około 10 ohm i wiadomo że tam może płynąć góra 1,4 ampera. jest sterowany bezpośrednio z porcelanowej płyty głównej a nie z tranzystora po prawej czy lewej stronie. wystarczy wziąść miernik i sprawdzić przejśie dokąd prowadzi. fachowcy którzy proponują od razu regenerację całej pompy bez żadnego sprawdzenia to w większości wypadków naciągacze. prawda jest taka że często uszkodzeniu ulega sam sterownik. przyczyną może być zacięcie się zaworu regulacji dawki paliwa - ten między przewodami wysokiego ciśnienia i zapowietrzanie pompy np. przy wymianie filtra paliwa, nieszczelności, bądź jeździe do ostatniej kropli. nie powinno sie jeździć na rezerwie. gdy pompa się zapowietrza prąd musi płynąć przez dłuższy czas przez zawór regulacji dawki i tranzystor się przegrzewa. nawet jak gość sprawdzi mechanicznie pompe i stwierdzi że tłok nie jest zatarty to i tak zrobi regenerację na papierze za 2 tys zł. a naprawi sam sterownik i wszyscy są zadowoleni. co do tranzystora to wiadomo pewne parametry są ważne, ale czy tranzystor o prądzie 50 A i powierzchni 0,5 centymetra kwadratowego będzie się grzał inaczej od tranzystora 100 A i takiej samej powierzcjni przy założeniu że płynie przez oba taki sam prąd 20 Amper ? Napewno nie. jeżeli samochód zgasł nagle bądź nie chce odpalić po postoju to na 95 % uszkodzony sterownik pompy. w fordzie zawsze dwa błędy 1564 i 1664, oba świadczą o uszkodzeniu pompy bądź sterownika. w oplu trochę więcej błędów. przy błędach p1630, p1631 możemy spać spokojnie, jeżeli p1220 to niestety regeneracja zacierającego się tłoka regulacji kąta wtrysku. chyba że sie zwarły przewody od dolnego zaworu, często schodzi z nich guma, oczywiście nie przez prąd. prawo ohma chyba każdy zna. jak się zewrą i się sterownik uszkodzi a nie musi, to jest to nie do naprawy - element 7 nóżek plus podstawa na porcelanowej płycie głównej. zwykle też objawem jest głośna metaliczna praca. przy błędzie p1345 czyli czujnik hala, wiadomo wymiana tego czujnika na taśmie, ale nie zawsze pomaga, czasami po wymianie dalej pokazuje błąd tego czujnika. wtedy uszkodzona jest płyta główna i cały sterownik do wymiany. błędy p1650 p1651 mogą się pojawić przy długotrwałej nieudanej próbie odpalenia samochodu. jeśli nie będą sie chciały wykasować też może to świadczyć o nieodwracalnym uszkodzniu sterownika. co do tego partackiego filmiku pokazującego jak naprawić sterownik - powinno być jak zepsuć sterownik, komentarz o fachowcu zbędny, tylko ludzie popsuli sobie sterowniki i tyle. jeżeli ktoś chce mieć dobrze zrobiony sterownik to zapraszam, 510667029. http://www.naprawa-pomp.com/

mjprzem
13-05-2012, 15:25
wypowiedz fachowa choc autoreklama ;) ale nalezy jeszcze dodac ze zatkany filtr paliwa tak samo wywoluje koniecznosc dluzszej pracy tranzystorka w pompie i moze tak samo dzialac jak zapowietrzony uklad. Jednak karlos_79-jezeli krytykujesz jakis tam filmik -to pamietaj ze to jest forum i niemowi sie ze cos jest zle jesli niewyraza sie swojej opini na ten temat i niewyjasnia tematu-w tym przypadku uwazam twoj komentarz za zbedny i nieuczciwy co do tego filmiku.
Rownie dobrze mozna powiedziec-wielu sobie popsulo ale i wielu naprawilo.

Daniel-Jagielka
23-05-2012, 23:32
witam, niedawno zakupiłem mondeo tddi z 2001 roku.
wymieniony filtr paliwa.
Silnik jak jest zimny odpala normalnie, tylko że wkręca się max do 4tyś obrotów.
Gdy silnik sie nagrzeje po ok. 10-15km jazdy absolutnie traci moc, nie reaguje na pedał gazu. Gdy trzyma sie gaz w podłodze auto szarpie jakby raz dostawało paliwa a raz nie, i tak przez cały czas. Ponowne uruchomienie silnika nie ma wpływu na dalszą jazde. Dopiero gdy troche ostygnie silnik to jest ok.

błedy to P0149, P1564

czy wystarczy naprawa sterownika ?

matrog19
24-05-2012, 08:31
To masz to co ja. Zacierający tłoczek w pompie. Pozostaje regeneracja. W tym przypadku sterownik jest ok. Masz te same objawy. Ja najpierw wymieniłem pompkę przy baku ale guzik to dało. Poczytej tema kilka stron wcześniej tam o wszystkim napisałem.

Daniel-Jagielka
24-05-2012, 09:53
a więc, dzisiaj cieżko zapalał i pompka przy zbiorniku nie działa. uderzyłem w nią srubokretem i chodzi. Przejechałem sie do rozgrzania silnika i wszystko ok. Już nie szapie.
ale pompka po zgaszeniu silnika i ponownym uruchomieniu znowu nie działa (trzeba uderzyć). Natomiast problem z wkrecaniem na obroty pozostał... max 4tyś. przy jeździe zaczyna mulić sie od jakiś 2,4obrotów i ciągnie zaledwie do 3,8obrotów max. Tak jak pisałem wcześniej gdy odłącze podciśnienie od turbiny wkręca sie na czerwone polo, próbowałem podłączyć turbo "na krótko" odrazu pod podcisnienie na stałe i efekt ten sam że max 4 tyś obrotów. Moim zdaniem efekt szarpania i słabniecia po rozgrzaniu bedzie winą pompki przy zbiorniku ale to wyniknie w czasie użytkowania. Ale co z tym turbo teraz ? :(

mjprzem
24-05-2012, 10:02
Te bledy wcale nie oznaczaja ze to tloczek pompy-te same bledy moga wynikac z samej elektryki.

A na poczatek zmienilbym filtr paliwa i pompe zasilajaca bo to podstawa-pompa zasilajaca w baku musi dobrze dzialac.
A zacierajacy sie tloczek -to 90% naciaganie klientow na regeneracje pompy.

Daniel-Jagielka
24-05-2012, 10:15
Filtr paliwa, powietrza wymieniony
Jest możliwość że pompa przy baku nie pompuje wystarczającego ciśnienia i dlatego muli na wysokich obrotach ? po odłączeniu turbo zapotrzebowanie na paliwo jest mniejsze i dlatego wkreca sie max ? mam racje ?

mjprzem
24-05-2012, 10:20
tak moze byc... moze prawie tak ale mozna to tak interpretowac.
niezapomnij odpisac na forum jak pompe w baku wymienisz.

matrog19
24-05-2012, 11:44
Te bledy wcale nie oznaczaja ze to tloczek pompy-te same bledy moga wynikac z samej elektryki.

A na poczatek zmienilbym filtr paliwa i pompe zasilajaca bo to podstawa-pompa zasilajaca w baku musi dobrze dzialac.
A zacierajacy sie tloczek -to 90% naciaganie klientow na regeneracje pompy.

Też tak myślem jak ty i skończyło się na tym, żę pompkę niepotrzebnie wymieniłem bo wtryskowa i tak musiała iść do regeneracji. A tłoczek mój widziałem jak wygląda stary to nikt mnie w to nie wkręca...

Daniel-Jagielka
24-05-2012, 12:36
zobaczymy jak bedzie w moim przypadku... generalnie to można z tym jeździć jest troche słaby przy wyższy obrotach ale na niskich jedzie normalnie.
Jak bede jechał i bedzie mi szarpał i ledwo jechał to sprawdze czy pompka chodzi.
jak nie bedzie chodzić to pukne w nią i jak auto odzyska ducha to bede pewien.
nie uśmiecha mi sie wywalić tyle kasy na remonto pompy bo za auto dałem troche wiecej jak pełna regeneracja kosztuje :D

mjprzem
24-05-2012, 22:29
zapomnialem ze w waszym tddi jest chyba wersja vp44 pompy a tam faktycznie niby prawie ta sama pompa ale rozni sie wlasnie tym miedzy innymi ze ma ciut bardziej skaplikowany ten tloczek od korektora kata wtrysku..oraz fakt ze pompa zasilania jest dodatkowa w baku to ludzie mniej uwagi zwracaja na filtr paliwa a przez to wiecej syfu trafia do pompy bo sie zapomina filtr paliwa zmienic...a pozniej takie efekty.
niemniej jednak podstawową przyczyna zacierania sie tloczka jest syf ktory trafia do pompy-jezeli faktycznie dochodzi do zacierania...bo tak jak pisalem jeden objaw moze miec kilka roznych userak ktore go wywołuja.

Daniel-Jagielka
27-05-2012, 19:06
fura zawiodła mnie na trasie :(
diagnoza : Pompka przy zbiorniku po rozebraniu okazało sie ze skończył się komutator.
w tygodniu zamontuje nową dam znać jaki efekt bedzie.
czy auto powróci do pełni sił czy dalej bedzie muliło.

Daniel-Jagielka
01-06-2012, 20:02
witam
nowa pompka przy zbiorniku i nic lepiej . auto chodziło jak wczeniej.
poczyściłem przepływomierz , czujnik ciśnienia, wraz z kostkami - również nic nie pomogło.
później podczas jazdy zupełnie stracił moc i jedzie max 60km/h ...
o jeździe na 5 piątym biegu można zapomnieć.

matrog19
02-06-2012, 20:51
Jak bym czytał swoje posty. Wszystko pokolei to samo... niestety kolego będzie wydatek

Daniel-Jagielka
03-06-2012, 19:18
naderwała sie kostka od elektrozaworu turbiny - naprawiłem.
podciśnienie od egr wyrzucone i zawór odłączony. teraz auto wkraca sie w max obroty ale i tak na wysokich obrotach słabo jedzie. na 5 biegu max 140km/h.
Jeszcze pozostaje mi czyszczenie kolektora dolotowego i sprawdzenie kata- jak nie pomoże to ewentualnie ustawienie pompy wtryskowej...

dawidst16
15-07-2012, 12:11
Witam!
U mnie (Mondeo 2.0 TDDi 116KM przebieg 215000km) taki zestaw objawów:
1. Na zimnym silniku pali perfekcyjnie.
2. Na ciepłym silniku pali tak jakby się zakrztusił ale pali za pierwszym razem (póki co).
3. Jeśli chodzi o moc jest ok (chociaż przyznam, że 4 tysiace obrotów to ja w swoim raczej rzadko osiągam).
4. Ostatni objaw, który zauważyłem kilka dni temu to również na ciepłym silniku na wolnych obrotach, nie cały czas ale zdarza mu się wpaść w taką lekko krztuszącą jakby nierówną pracę. Na obrotomierzu leciutko zauważalna jako skoki około 100-150 obrotow na minutę od tych prawidłowych około 900, tak do 1000 sobie faluje czasami. Dodam gazu lekko wtedy wróci do tej prawidłowej pracy, czasem po chwili znów zacznie sobie popierdywać a czasem pracuje normalnie.

Czy to może być również problem z podawaniem paliwa przez pompę przy zbiorniku? Nie wiem jak u was ale u mnie, jak ostatnio się wsłuchałem to na zewnątrz auta dość mocno ją słychać...

dewil260183
17-11-2012, 12:38
Witam posiadam mondeo 2.0 tddi 85 kw wersja bez przepływki, na zimnym pali dobrze natomiast gdy postoi chwile ciepły muszę go przytrzymać na rozruszniku aby zapalił kontrolki ok ma moc nie gaśnie nie szarpie gdy zapali jest ok co może być .Dodam jeszcze że posiadałem wersje z przepływką i była żwawsza z dołu. Czy to norma.Auto w pewnym zakresie obrotów twardo chodzi ale one chyba tak mają.

mjprzem
19-11-2012, 07:30
jak padla pompka w zbiorniku i dlugo tak bylo jezdzone to mogla i pompa przez to pasc..to tak samo jakbys jechal na zatkanym filtrze paliwa.

matrog19
19-11-2012, 12:14
jak padla pompka w zbiorniku i dlugo tak bylo jezdzone Ciekawe jak można jeździć jak padnie pompka w zbiorniku???

mjprzem
19-11-2012, 14:33
tak samo jak na zapchanym filtrze....jedni jezza..samochod odpali ale ze zawsze jezdza pomalu to pompa jakos wyrabia dopoki sie jej lopatki sekcji zasilajacej nie wyrobią od zbyt duzego podcisnienia.

wyglada to tak..samochod niby jezdzi normalnie..ale jak potrzeba przyspieszyc to cos go muli..a pozniej z czasem zaczyna przerywac i szarpac.

kiziak15
11-12-2012, 21:08
Witam Panów!
u mnie występuje taki problem:
odpalam rano pali dobrze chodzi równo nie dymi.
Po rozgrzaniu wpada w szał i jego obroty skaczą jak chcą.
Dodam, że jak pewnego razu jechałem zaczał szarpać i zgasł. Po chwili odczekania odpalił i jakoś wróciłem do domu choć mocy nie było w ogóle.
poradźcie coś koledzy, bo już tracę na niego siły.

mjprzem
12-12-2012, 08:18
zapisz bledy...skasuj jeszcze raz zapisz po przygodzie i podaj na forum.

kiziak15
12-12-2012, 09:16
Błędy takie same występują przed i po: P0149 i P1564. Ale po tej diagnozie choć ciężko było go odpalić to wróciłem nim normalnie do domu chodzi tak samo. Tylko boje się że to może znowu wrócić.

mjprzem
12-12-2012, 10:57
sprawdz kabelki pomiedzy sterownikiem pompy a elektrozaworem dawki wtrysku.

A jezeli nie to to albo...sterownik albo elektrozawor. raczej sterownik/tranzystor-obstawiam

adi
03-10-2013, 21:50
odswieżę troche temat bo...mam PRAWIE takie same objawy jak opisujecie lecz jedno je odróznia:
wiec po kolej:dzis po drodze do pracy -przejechałęm jakies 8km , ruszyłem ze swiateł i auto zaczeło mi poszarpywac po ruszeniu i tak jak by nie miało chwilowe zaniki mocy- jak by jakis paproch wlazł gdzies w układ i przytykła dopływ paliwa.za chwile stanąłęm w wkorku do następnych swiateł i wtedy obroty dosłownie 2-3 sek "zafalowały" i ...auto nagle zgasło.
i tu bedzie teraz ta różnica-auto zgasło ale kilkukrotne próby odpalenia nie przyniosły efektu...jak u reszty która opisywała swoje problemy-im odpalało auto po czyms takim a mnie...nie
pozostało mi zepchnać kloca na chodnik-notabene przez 4 pasy jezdni...
za ok 30-min wróciłem do auta z kumplem w celu scholowania go -i przed tym podjałem próbę odpalenia-znów nic...niezagadał.
auto na linkę, dojechalismy do pracy i zanim odpiałem auto ze sznurka spróbowałem go na holu odpalic-i...odpalił, chodizł równo miał moc
postanowiłem sie nim przejachac w celu-jak wtedy myslałem-"przeciagnieca" syfu z układu .po ok 400-500m auto znów zaczeło poszarpywac przy mocniejszym dodaniu gazu i z kazdym kolejnym metrem stan ten sie pogarszał.po kolejnych 400 jazdy z czkawką stanąłem i postanowiłem go trzymac tak 2000-3000 obrotów ale z czasem coraz trudniej mi było wykrecic i utrzymac takie obroty.postanowiłem wracac na parking do pracy-poki jeszcez silnik chodził.
na jedynce ledwo ruszyłem, wrzuciełm szybko 2 ke i ledwo ledwo 20-30 km na godzinę turlałem sie wciskajac delikatnie gaz.w lusterku widziałem ze auto zaczeło kopcic-na niebiesko.turlałem się tak az...znów po kolejnych 300m turlania sie na dwójce silnik ponownie zgasł i...znów nei dał sie uruchoic.
dopchałem auto kolejne 400m do pracy i postawieł na parkingu.nie dopalił .

za 3h poszedłem do auta-odpalił od strzała chodizł równiuitko, nie kopcił wkrecał sie na obroty...

ale nim juz nei jezdizłem
za kolejne 3 h znów od strzała odpaliłem auto, zaprakwoałem na innym miejscu i tak zostawiłęm go na parkingu pod pracą.
jutro ma podjechac kolega z kompem i zczytamy błedy.

ale po aktualnej lekturzetych 11 stron zgłupiałem...
w pewnym momencie myslałem ze to bedzie na 90 prc ten trazystorek w sterowniku pompy...potem skłąnaiąłem sie do tej popy przy baku a na koniec zaczałem sie zastanawiac czy jednka nie jest to pompa wtryskowa...kazdy kto poruszał te poszególne wtki przekonywujaco o tym pisał i efekty mi sie zgadząły z tym co mam u siebie, z ta jedna róznica-ja po tym jak auto mi zgasło-juz nei mogłem odpalic auta ponownie i jechac w trybie awaryjnym, dopiero po dłuzsyzm czasei 2-3 h dawał sie uruchomić...tak jak by wąłsnie te elktronika gdzies sia tam zgrzała i musiał dłuzej przestygnąc...

przypominam teraz sobie jeszce ze jakos w lutym jak wracałem z gór z nart jechałem autostrada za Czestochowa w strone Łodzi równo ok 130km/h i nagle poczułem pszarpywanie przy próbie przyspieszenia i utrate mocy i spadek predkosci.mogłem jedynie delikatnie dodajac agazu jechac z predościa max ok 80km/h i trwało to ok 15-20 km.po tem nagle -ja k problem sie pojawił-tak nagle zniknął..wtedy było ok -15 stp i myslałem ze nalałem trefnej ropy i mi przymarzał,ale teraz co mu jest?dzis w nocy było zlaedwie ok -2-3 stp a moje auto stoi pod wiata wiec tam mzoe było -1-0 stp max...

dodam na marginesie ze na codzien do dizs auto smigało az miło.w trasie przy spokojnej jexdzie ok 110-120km/h palił ok 5,5 l, w miescie w korkach ok 8l.
w zeszłym tyg byłem w trasie i nawet go tak sprawdziłem na autostradzie i 180km/h szedł jak nic i jeszcze zapas mocy pod pedałem był..

aaaa filt paliwa wymieniony ok 1,5 roku temu, zrobione na nim ok 15-18 tys km
a przed letnim urlopem tego roku w sierpniu zalałem mu płukanke do diesla Liquid molly diesel spellung
tankuje tylko na BP i shell, czasem statoil a dosłwnie jak rezerwa sei zaswieci i nie mam nic po drodze to znikome ilosci ropy na Lukoil
na rezerwie nie jezdze-ilekroc sie zapali dojedzam do ok zasiegu na ok 40 km i tankuje 30l lub cały bak

wiec bardzo mnie to dzisiejsze jego zachowanie zdziwło i zastanwiam sie za co najpierw sie zabrac-po odczytaniu błedów bo zakaładam ze standartwe wyjdą

zastanawia mnie to ze zeby ponownie go odpalic musi upłynac sporo czasu...cos tam w nim musi ostygnąc???

Olek
04-10-2013, 10:39
Ostygnąć lub spłynąć a może jedno i drugie ;) U mnie objawy były bardzo podobne..
Sprawdź w pierwszej kolejności pompę paliwa, tą przy zbiorniku.

adi
04-10-2013, 11:57
No tak mi to dziwnie wlasnie wyglada...bo jak by cos mechanicznie w pompie wtryskowej bylo zwalone to by bylo zwalone i juz a nie ze po pewnym cZasie pracy sie psuje...wlasnie jakby sie cos zmeczylo zgrzalo... i musi odpoczac-tak juz obrazkowo piszac

Bo z tego co czytalem na tych 11stronach wszystkim nawet po zgaszeniu samoczynnie silnika zaraz odlalal
A mnie za nic juz wfedy niechce i koniec.musi odstac..

Tylko o ile moglby sie grzac ten tranzystor w pompie wtryskowej i zCzynac szwankowac, to co sie xzieje z lompa paliwa? I czemu wtedy podczas jazdy autostradą po kilku km problem zniknal? Powinien sie nagrzac neszcze bardziej i tym bardziej nie działać?

Bledy zczytam w pn bo mechanik zapkmnial kompa zdomu zabrac...


narobiłem literówek bo z telefonu ten post pisałem a z tymi klawiaturami wiecie jak jest.

błedy wyszły mi jak u wsyztkich, te same kalsyczne

adi
07-11-2013, 22:12
no i mam po problemie- było to samo co u poprzedników choc błedy ewidentnie wskazywały na pompe wtryskową-padła pompa paliwa.

ale w sumie to jest logiczne-jesli pompa wtryskowa nei dostaje w odpowiednim czasie odpowiedniej dawki paliwa to "czym" ma robic swoja prace??
zaczyna mielic powietrze i stad te błedy klasyczne dla padnietej pompy wtryskowej

ale nei dajcie sie zwieść-tu trzeba logicznie do tematu podejść-sygnał na komputer łapaicy błedy wychodziz pompy wtyskowej na paliwowej -wiec pokazuje takie jakie pokauzje -bo co ma innego pokazać jak plaiwa nei dostaej?

najlepszy sposób na jej sprawdzenie-jak juz doprowadziłem auto do stanu zadyszki i ledwo prcowało po kilku kółkach w koło osiedla-schyliłem sie pod auto i po prostu-jak na POlaka przystało przywaliłem w obudowe-osłonę taka pała metalowa która woże koło fotela jak bym musiał kiedys komus cos obrazowo tłumaczyc na drodze- i co sie okazało?

auto zaczeło chodzic normalnie i wspołpracowac jak dawniej


drugi sposób an sprawdzenie czy pompa paliwa chodzi? zdjac przewód na filtrze paliwa doprowadzajacy-przekrecic stacyjke i aptrzec co sie dizeje-jak nie leci tam paliwo...mamy odpowiedz


zamówiłem nową pompe w necie- niemiecką za 174pln z przesylką -słychac ją ale nie to ze wyje czy cos- po prostu słysze ze pracuje -i za dwa dni miałem hulajce jak dawniej auto

pozdrawiam i polecam

matrog19
08-11-2013, 06:33
przekrecic stacyjke i aptrzec co Pompa pracuje razem z rozrusznikiem dopiero. Nie przepompowuje układu w pozycji II kluczyka:) Ja założyłem Boscha i też już słychać od samego początku. Znaczy syczy po tej stronie auta co się znajduje. Czy wcześniejsza syczała nie wiem bo nie zwracałem na to uwagi.

mario1500
18-02-2014, 11:38
Witam. Przepraszam za "odgrzewanie kotletów"
Od tygodnia mam pewien problem z moim Mondeuszem (tddi 115km), mianowicie podczas długiej jazdy nagle zmieniła się praca silnika na głośniejszą, słychać go bardziej podczas przyśpieszania (tak jakby zawory grały gdy jest zbyt wczesny zapłon ustawiony), moc autka wyraźnie spadła (gdy załączę klimę nie ruszę bez gazu bo zdechnie - a tak nie było). Nie ma problemów z odpalaniem na zimnym czy na gorącym. Przy odpalaniu na zimnym zauważyłem białego bączka i zapach niespalonej ropy. (wtryski robione w październiku)
Mechaniory twierdzą że to pompa wtryskowa, ale jakoś im nie wierzę.
Filtr paliwa wymieniłem na nowy ale poprawy nie było, czytając większość wątków zastanawiam się czy to mogą być objawy pompki pomocniczej bądź tranzystorka w sterowniku pompy wtryskowej.
Mam jeszcze pytanie czy może pompa wtryskowa ma jakąś regulację (przyśpieszenia-opóźnienia zapłonu) może tam się coś przestawiło.
Proszę o odpowiedź jak ktoś miał taki przypadek, albo poda jakiegoś konkretnego mechanika w centrum

mjprzem
19-02-2014, 10:05
ma zawor kata wtrysku- i sprawdz czy kabelki od niego sa wporzadku.

oczywiscie pompka dodatkowa ktora u ciebie zapewne wystepuje tez jest wazna i filtr paliwa.

mario1500
19-02-2014, 10:57
dzięki za podpowiedź.
Sprawdzę te kabelki i wczołgam się pod auto aby zobaczyć czy pompka działa (z tego co się orientuję powinna działać podczas pracy silnika)
Może wiecie jak sprawdzić ten zawór kąta wtrysku czy jest sprawny.

mjprzem
21-02-2014, 13:10
powinien cykac po podlaczeniu na krociutko!!!! zasilania 12V

mondie
05-03-2014, 08:31
Witam wszystkich,

……że jestem nowy to widać ale zanim dorosłem do napisania tu kilku zdań poczytałem Wasze wypowiedzi, rady i doświadczenie zdobyte na własnej skórze i niestety ……niby problem jest ogólnie znany i podobny to jednak nie ten sam.

Ogólnie przymierzam się do wymiany / podmiany pompy wtryskowej ale zanim to zrobię postanowiłem skonsultować z Wami kilka moich problemów. A ponieważ wielu kolegom Wasze podpowiedzi oszczędziły czas i przede wszystkim pieniądze, z miłą chęcią poczytam opinie na temat mojego problemu.

Na wstępie:

Mam od ponad roku Forda Mondeo Kombi 2.0 TDDI 115 KM. Od jakiegoś czasu, przed zimą po dynamicznej, krótkiej jeździe, stracił na mocy. Czasami „telepie” go na wolnych obrotach i nie wkręca się więcej niż 4000 obr/min. (To są objawy pasujące do większości objawów wyczytanych na forach internetowych).

A teraz to co nie idzie w parze z wyżej wymienionymi problemami:

Auto pali od „strzału” w zimę (przy -19st.C ), w lecie, jak również po długiej jeździe czy dłuższym postoju.
Nie kopci za wyjątkiem momentu rozruchu gdzie pojawia się na ok.1 sec. mały czarny „bączek”.
Nie zgłasza trybu awaryjnego, ani żadne kontrolki nie wskazują o jakichkolwiek błędach (to co ujawniło podpięcie do kompa to później napiszę).
Wyłączenie i ponowny rozruch silnika nic nie zmienia.
W zakresie obrotów silnika od 1800 do 2000 obr/min zaczyna falować. Jest to bardzo charakterystyczne bo dochodzi do 2000 i spada do 1800 i tak w kółko. Wciśnięcie pedału głębiej powoduje płynny wzrost obrotów do max 4000.
Po przekroczeniu około 2000 obr/min słychać „chrapnięcie” w pompie. Koledzy z forum twierdzą, że te silniki tak mają – mam i ja – a oznacza to przełączenie się pompy w inny tryb pracy lub zmiana kąta wyprzedzenie wtrysku?
Z ciekawostek po dłuższym okresie bycia „źle” w zeszłym tygodniu, przez dwa dni było bardzo dobrze ale niestety znowu jest „źle”.

A teraz co zrobiłem we własnym zakresie:

Czytanie błędów: P0149, P1564, P1664 (mam nadzieję, że nic nie przestawiłem bo piszę z pamięci, w razie potrzeby wrzucę log'a lub wykresy z testów) – ogólnie błędy, wszystkim głębiej zaczytanym znane więc nie będę komentował. Software to ForScan + ELM 327 v1.4
Reset błędów: nic nie daje, pojawiają się ponownie nawet na wyłączonym silniku (prawdopodobnie błędy z samo-diagnostyki sterownika pomy).
Wymiana wspomagającej pompki paliwa przy zbiorniku na nową.
Czyszczenie turbiny, przycinające się łopatki.
Zaślepienie zaworu EGR.
Czyszczenie i sprawdzenie układu dolotu sprężonego powietrza od turbiny poprzez IC do wlotu powietrza łącznie z czyszczeniem kolektora powietrza.
Czyszczenie sensorów przepływu i ciśnienia powietrza.
Demontaż i sprawdzenie węży układu podciśnienia.
Demontaż i sprawdzenie działania elektrozaworów od turbiny i EGR.
i ….. właśnie co dalej ? Skończyły mi się pomysły!

Z tego co mi zostało to filtr paliwa, wymieniany był przed zimą ale dla spokoju sumienia wymienię i jego, chociaż pomoże to pewnie jak „umarłemu kadzidło”.

I teraz moje pytania:
1. Czy jest jeszcze coś co mogę sprawdzić / zrobić przed wydaniem kasy na regenerację ?
2. Czy wg Waszego doświadczenia objawy pracy silnika jednoznacznie wskazują na padającą pompę wtryskową ?
3. Czy jest jeszcze coś co mogę sprawdzić we własnym zakresie przy pompie wtryskowej?

Pozdrawiam.

mjprzem
07-03-2014, 14:11
Czytanie błędów: P0149, P1564, P1664 (mam nadzieję, że nic nie przestawiłem bo piszę z pamięci, w razie potrzeby wrzucę log'a lub wykresy z testów) – ogólnie błędy, wszystkim głębiej zaczytanym znane więc nie będę komentował. Software to ForScan + ELM 327 v1.4
Reset błędów: nic nie daje, pojawiają się ponownie nawet na wyłączonym silniku (prawdopodobnie błędy z samo-diagnostyki sterownika pomy).

Dlatego najprawdopodobniej chodzi tylko o elektronike lub moze jeszcze cos z zaworkami...choc w to watpie.

mozesz sprobowac zrobic i zmienic tylko sam sterownik-wymienic na inny tranzystorek w sterowniku i moze to wystarczy. czasami tranzystorki potrafia rozne chece robic a u ciebie blad swiadczy o problemie elektrycznym.

ps. sprawdz zasilanie-bezpiecznik i przekaznik do pompy na wypadek wszelki-czy nie brakuje pompie pradu.

krisoporanku
10-03-2014, 20:21
A co powiecie na nagłe gaśnięcie przy postoju np na światłach, potem nie chce odpalić. Miga sprężynka i po chwili znów pali. błąd jaki pokazuje komp to: "błąd w komunikacji z pompą wtryskową. Pompkę pomocniczą przy baku wymieniałem 2 lata temu (zamiennik).

mjprzem
18-03-2014, 07:09
A co powiecie na nagłe gaśnięcie przy postoju np na światłach, potem nie chce odpalić. Miga sprężynka i po chwili znów pali. błąd jaki pokazuje komp to: "błąd w komunikacji z pompą wtryskową. Pompkę pomocniczą przy baku wymieniałem 2 lata temu (zamiennik).

moze zasniedzialy styki od elektryki gdzies a moze np. przekaznik lub bezpiecznik. a moze sterownik pompy nawala-potrzeba sprawdzic.

wyczyn 84
20-04-2014, 20:54
witam podczepie sie pod temta bo nie chce zakładac nowego i juz pisze o co chodzi.

Oczywiście o mondziaka co nie chce zapalac gdy ciepły ale od początku:

Autko 2001 rok tddi 115 km
dostałem od ojca który jeździł nim 10 lat i wiem że nie był katowany a mimo to:

Tata w tamtym roku zregenerował wtryski, pompa poszła do regenercji bo za dużo palił, przejeździł tak rok czasu i samochód znowu padł diagnoza: znowu wtryski (gwarancja już minęła) więc znowu regeneracja i dodatkowo kolejna regeneracja pompy tym razem wymiana korpusu bo sie ponoć złuszczył, wcześniej wymieniono sterownik i głowice.
samochodzik wrócił z naprawy po kolejnej regeneracji wtryskiwaczy i przejeżdził dosłownie 500 km i zaczęło tak walić silniku że masakra, kopcić niesamowicie itd.
Pierwszy pomysł znowu wtryski, a tu zonk totalny :(
skrzywiona korba, panewki przekręcone, pierścienie do wymiany, wtryskiwacz jeden pęknięty a reszta szrot
jedym słowem kapitalka silnika.
Zdecydowałem się na remont silnika, po remoncie powstał problem z odpaleniem go na ciepłym silniku, kolejna diagnoza : pompa wtryskowa,kolejny raz!!!!!!! (gdy polana zimną wodą -> auto odpala bez problemu. Odesłałem na gwarancji, okazało sie że: cytuje " walnięta jest głowica" wymienili i znowu problem: w sterowniku (tym wymienionym 2 miesiące temu) nie było miejsca by zapisać charakterystyke dla nowej głowice, wymienili na nowy , pompę przysłali.
Po zamontowaniu problem pozostał tylko że teraz nawet lanie zimną woda nie pomaga
(czy to ten sterownik winny?????????? ale drugi już??????? )

po drodze wymieniłem
-czujnik położenia wału
-pompkę wstępną (tą przy baku)
-wtryski na używki (mechanik ocenił po sprawdzeniu na maszynie w skali od 0 do 6 na 4)
-no pompa wtryskowa regenerowana w sumie trzy razy ( w tym samym warsztacie w Krakowie)
-kapitalka silnika

i juz po prostu nie mam siły !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:( aha mam jescze wrażenie jakby tak podczas pracy na biegu jałowym co jakiś czas lekko szrpnie, i podczas jazdy ze stałą prędkością też (tak jakby na chwile nie dostawał paliwa)

kompresja zmierzona na poziomie 31-33
wszystko szczelne silnik sie nawet nie zapoci delikatnie w jakimkolwiek miejscu,
nie kopci (no chyba że przy ostrej przegazówie na postoju) i to na samym końcu delikatnego dymka puści
przepływomierz wymieniony, EGR zaślepiony
Rozrusznik kręci jak szalony





po załozeniu nie ma poprawy

Bump: Aha i jescze dopisze jesnoa:
Przy okazji remontu silnika mechanik stwierdził zużycie prowadnic łańcuszka rozrządu więc wymieniłem komplet od razu.

teraz jestem umówiony jeszcze u jednego innego pompiarza:
powiedział że mmoże pomoc zwiększenie dawki przy odpalaniu gdy silnik jest ciepły.
Podejrzewam że przez oszukanie czujnika temperatury (że silnik jest chłodniejszy niz w rzeczywistości) więc nie wiem czy to taki dobry pomysł

powinno hulać bez zadnych sztuczek prawda?
komputer nie wywala zadnych błędów.

Może jeszcze podepniemy tą pompe pod kompa i może w sterowniku zapisały się jakieś błędy?

zawsze mozna spróbować wymienić sterownik na nowy już trzeci :/
hahahaha !!!!!! -> głupawa<-

i nie pytajcie ile to wszystko kosztowało już ( bo aż mnie głowa boli na samą myśl)

mjprzem
22-04-2014, 12:12
a po co w ogóle wtryski byly regenerowane?
miales dobry silnik a teraz masz po remoncie...no trudno...ja bym wolal ten przed remontem ;)

tak chodzi o dawke paliwa na cieplym silniku tylko niejestem pewien czy samo oszukanie sterownika silnika pomoze bo w pompie wtryskowej jest czujnik temp. paliwa i niewiadomo czy to wlasnie nie jego lepiej byloby oszukac.

ale daj znac czy zmiana temperatury czujnika CHT wystarczy do odpalania-bo to jest fakt ze na tych pompach z tymi sterownikami te silniki lepiej odpalaja jak jest ponizej 0'C niz jak jest 10'C.

janusz72
02-05-2014, 20:30
Witam! Niestety mnie też dopadła nieszczesna pompa, i dlatego mam kilka pytań, nie wiem za bardzo co z tym fantem zrobić, czy regenerować czy kupić używke, z auta z niewielkim przebiegiem? Czy sterownik pompyma jakieś zabezpieczenie w postaci mobilajzera czy coś w tym stylu, 2- czy każda pompa z TDDI 115 będzie pasiła, 3 czy TDDI 90 maja taką sama pompe, czy TDDI 115 ze zmnienna geometrią i zwykła turbina maja taki sam sterownik. Mam już kilka namiarów na pompy uzywane, ale przed kupnem potrzebuje potrzebuje porady!

matrog19
03-05-2014, 11:14
czy każda pompa z TDDI 115 będzie pasiła, 3 czy TDDI 90 maja taką sama pompe 90 koni ma vp 30, vp 44 maja różne numery. Musi się zgadzać z twoim starym

janusz72
03-05-2014, 16:31
A czy po VIN można ustalić numery pompy, bo za chiny bez wyjęcia nie moge odczytać- mój VIN-WF05XXGBB5YY50240

Mariusz
03-05-2014, 21:48
janusz72, Twoje Mondeo jest z 23.10.2000r. Zatem szukaj po dacie na fotkach.


http://www.fotoszok.pl/out.php/t2031712_1.jpg (http://www.fotoszok.pl/show.php/2031712_1.jpg.html)

http://www.fotoszok.pl/upload/1acca102.jpg

http://www.fotoszok.pl/out.php/t2031713_2.jpg (http://www.fotoszok.pl/show.php/2031713_2.jpg.html)

http://www.fotoszok.pl/upload/65d46925.jpg

janusz72
04-05-2014, 08:12
Nic z tego nie rozumię, z tabeli wynika że do mojego silnika powinny pasować pompy o 3 różnych numerach. Szukałem na aukcjach i i z tych co były podane numery z TDDI żadna nie zgadadzała sie z numerami z tabelki, wręcz niektórych nawet tu nie było. Pozostało mi wymontować i dopiero sprawdzić żeby potem nie było problemu. Dzięki za pomoc!

SRS
04-05-2014, 18:19
RM1S7Q-9A543-T1A - RM1S7Q-9A543-TA - 1S7Q-9A543-TA - Od: 01-10-2000 Do: 31-07-2002 2.0L Duratorq DI

to są nr pomp do ciebie

janusz72
04-05-2014, 21:38
Dzięki za podpowiedz , ale na Alledrogo znalazłem tylko pompy z koncówką AE i AB , zadnej nie ma TA, pozostaje mi regeneracja!

janusz72
08-05-2014, 19:06
A więc jestem już po wymianie pompy, kupiłem od gościa z Wawy o odpowiednich numerach, ale nie obyło sie bez komplikacji! Czytając posty nie natknołem się na info że ma ona mobilajzer chyba że mi to umkneło, i musiałem zrobić przeszczep sterownika, na zamontowanej pompie! Ale już śmiga, muszę tylko jeszcze detale pozakładać i bedzie wsio! Blokadę pompy wytoczyłem na tokarce, i dobrze się sprawdziła, jakby ktoś potrzebował, to bez problemu mogę pożyczyć, proszę pisać !

mjprzem
12-05-2014, 07:58
lepiej napisz jak zachowuje sie pompa na starym sterowniku? chyba ze stary sterownik ma oryginalny tranzystorek?

janusz72
19-05-2014, 20:10
Nie miałem ostatnio czasu odpowiedzieć, a więc tak , a pompie która kupiłem śmigał dobrze, ale zachciało mi sie zrobić eksperymenta i wyciągnołem tłoczek od przestawiacza konta wtrysku, miał sporą ryske, wypolerowałem i złożyłem pompe do kupy. Mondi znowu śmiga na starej pompie. Sterownik nie był naprawiany, tranzystor jest od nowości! Niestety we wtorek po kilkominutowej naradzie z żoną wsiedliśmy w samochód i kupiliśmy Audi A4 B7 2.0 TDI, mondi chyba pójdzie na sprzedaż, a troszke w niego wpakowałem, szkoda, ale 4 auta to za dzużo !

Dombek
20-05-2014, 07:42
....wyciągnołem tłoczek od przestawiacza konta wtrysku, miał sporą ryske, wypolerowałem i złożyłem pompe do kupy...

A mógłbyś przybliżyć gdzie dokładnie znajduje sie ten tłoczek i czy dużo jest rozbierania? A wogóle można gdzieś dostać ten tłoczek nowy?

matrog19
20-05-2014, 08:19
Na przedniej części pompy bardziej od dołu ;)
http://obrazki.elektroda.pl/5844978200_1377671531.jpg

Dombek
20-05-2014, 08:59
To ten ,,Dispositivo variador ..... coś tam,,? a takie jeszcze pytanie jak go wykręce to nic nie przestawie w pompie? Czy poprostu wykręcam naprawiam lub wymieniam i działa?

janusz72
20-05-2014, 09:09
Tłoczek znajduje się od prawej strony patrząc od koła zębatego, pod kapslem przykręcenym na 2 srubki! Niestety nie da sie go wyjąć bez zdjęcia głowicy pompy, łożyska i pierścienia którego tłoczek przestawia! Tłoczek jest pokryty specyjalna powłoką podobną do teflonu! Widziałem w necie, cena nie pamiętam dokładnie ale chyba od 300-500zł Na tym filmiku jest pokazane jak z boku wkłada tłoczek i pierścien którego przestawia! http://www.youtube.com/watch?v=qsDGS4G-O0Y

matrog19
20-05-2014, 18:14
470 zł mam na opakowaniu od tłoczka cenę opakowanie oryginał bosch. Regenerowali mi w bosch serwisie. Stary był wydrapany na jednej ściance.

Dombek
20-05-2014, 22:03
Tak teraz pytanie z czego jest zrobiony...? Bo pewnie wielu mnie wyśmieje ale mam znajomego tokarza magika a to ustrojstwo nie jest nie wiadomo jak skomplikowane z tego co zdążyłem się zoriętować.... Więc spróbować naprawić lub wymienić......lub zrobić nowe we własnym zakresie.....:pomysl:

janusz72
20-05-2014, 22:53
W żadnym wypadku nie dorabiac, to nie jest jak cacao zaparzyć- nowe lub wypolerowac stary tłoczek w miejscu rys, jedyne rozwiązanie. Jak rozbierzesz to zobaczysz dlaczego!

matrog19
21-05-2014, 07:37
Budowa nie jest prosta. W środku ma sprężynę zatopioną z takim czymś (kto widział ten wie) no i jeżeli przytarcie, którego nie czuć gołą ręką zaburza jego pracę to spasowanie jest zbyt dokładne na tokarkę.

Dombek
21-05-2014, 18:03
Ok ok wiem głupi pomysł.... Na początek zacząłem od tego
http://www.proficentrum.pl/196,blokada-rozrzadu-ford-jaguar-ldv-2-0-2-2-2-4tdci.html

matrog19
21-05-2014, 18:20
Hehe to potem już możesz to robić na szerszą skalę po tym zakupie ;) A tak w ogóle to co ci się dzieje z samochodem? Jakie objawy i błędy?

Dombek
21-05-2014, 20:15
Hehe to potem już możesz to robić na szerszą skalę po tym zakupie ;) A tak w ogóle to co ci się dzieje z samochodem? Jakie objawy i błędy?

P1564- żąda zredukowania dawki paliwa
P0149- zgłasza błąd czasu (kąta wyprzedzenia ) podawania dawki paliwa + Jeżeli obecny jest DTC P1564 a silnik stuka wymień zawór elektromagnetyczny regulacji kąta wtrysku.
A objawy to utrudniony rozruch z rana czyli cieżko pali a jak zapali to puszcza siwego zaje....stego bąka, ogólnie na co dzień nie jest źle auto jeździ w miarę ok przez kilka dni a jak mu odwali to łapie muła i szarpie. Ostatnio jechałem w góry i tak całą drogę szarpał że myślałem że silnik wyskoczy. A ostatnio na dniach zauwżyłem że jak załapie muła to nie da się go wkręcić powyżej 4500obr/min.

matrog19
22-05-2014, 07:09
Aha. Ja błędy miałem te same. Jedynie DTC nie było wcale. U mnie ja łapał muła to nie dało się po górkę wjechać. Obroty szarpały i mocy zero. Najbardziej szarpał na postoju jak go się próbowało wkręcić. Zapalał bez problemu. Najpierw pokusiłem się o wymianę pompki przy baku bo wiadomo koszt niższy ale nic to nie dało. Jak dostałem części po regeneracji pompy to stary tłoczek wyglądał tak jak na tym zdjęciu: http://auto-krak.pl/wp-content/uploads/2011/11/t%C5%82ok-nastawnika-dawki-vp44.jpg .

MIREKTERAZPOLSKA
22-05-2014, 07:52
P1564- żąda zredukowania dawki paliwa
P0149- zgłasza błąd czasu (kąta wyprzedzenia ) podawania dawki paliwa + Jeżeli obecny jest DTC P1564 a silnik stuka wymień zawór elektromagnetyczny regulacji kąta wtrysku.
A objawy to utrudniony rozruch z rana czyli cieżko pali a jak zapali to puszcza siwego zaje....stego bąka, ogólnie na co dzień nie jest źle auto jeździ w miarę ok przez kilka dni a jak mu odwali to łapie muła i szarpie. Ostatnio jechałem w góry i tak całą drogę szarpał że myślałem że silnik wyskoczy. A ostatnio na dniach zauwżyłem że jak załapie muła to nie da się go wkręcić powyżej 4500obr/min.

Jaki masz przebieg???

janusz72
22-05-2014, 08:01
U mnie był w lepszym stanie, a tez miałem problemy, czasami pół roku nic i potem znowu problem mocą!

aras124
22-05-2014, 09:35
Tak jak już pisałem gdzieś wcześniej wszystkie objawy były identyczne. Zimą jak było chłodniej jakoś w miarę dało się jeździć. Jak tylko zrobiło się cieplej to łapał ciągle mula, aż już pod koniec osiągnięcie prędkości 120-130 graniczylo z cudem i przyspieszenia żadnego. Po regeneracji pompy nie to auto. A i pompka pomocnicza też była prędzej zmieniana i nic to nie dawało.

Dombek
22-05-2014, 14:17
Jaki masz przebieg???

No niby 213 tyś ale auto od handlarza więc pewnie ma więcej biorąc pod uwagę ze niedawno sprzęgło klękło.

Bump: ...Zimą jak było chłodniej jakoś w miarę dało się jeździć...

No mnie zimą raz nie zapalił wogóle. Dopiero tesciu starym zwykłym dieslem mnie zaciagnal.

MIREKTERAZPOLSKA
22-05-2014, 14:25
A jaki olej w silniku???

Dombek
22-05-2014, 14:40
10W40 castrol magnatec

MIREKTERAZPOLSKA
22-05-2014, 15:37
Długo na takim oleju???
Chyba pompę masz w porządku:&gt;

Dombek
22-05-2014, 15:43
Trzeci rok leci a o której pompie teraz mówisz?

MIREKTERAZPOLSKA
22-05-2014, 15:53
P1564- żąda zredukowania dawki paliwa
P0149- zgłasza błąd czasu (kąta wyprzedzenia ) podawania dawki paliwa + Jeżeli obecny jest DTC P1564 a silnik stuka wymień zawór elektromagnetyczny regulacji kąta wtrysku.
A objawy to utrudniony rozruch z rana czyli cieżko pali a jak zapali to puszcza siwego zaje....stego bąka, ogólnie na co dzień nie jest źle auto jeździ w miarę ok przez kilka dni a jak mu odwali to łapie muła i szarpie. Ostatnio jechałem w góry i tak całą drogę szarpał że myślałem że silnik wyskoczy. A ostatnio na dniach zauwżyłem że jak załapie muła to nie da się go wkręcić powyżej 4500obr/min.

Przepraszam myślałem że te błędy dotyczą Twego samochodu:oops:

Dombek
22-05-2014, 15:57
No mojego.
Sory ale czegoś tu nie rozumiem hmm!?

Dombek
14-06-2014, 10:02
Witam odświeżę trocheę temat. Pompa rozebrana a tłoczek wygląda tak http://forum.fordclubpolska.org/album.php?albumid=1253 tuleja w której porusza się tłoczek niewiele lepiej wygląda. Teraz takie pytanie czy szlifować ten tłoczek czy raczej na szrot z nim?

matrog19
14-06-2014, 18:24
Nie wiem ile w tym prawdy bo wiadomo, że sprzedawca zawsze chce klientowi sprzedać swoją usługę ale w Bosch Service usłyszałem, że ten tłoczek jest tak dokładnie spasowany, że każda rysa wpływa na jego pracę. Więc raczej na szrot. Mój lepiej wyglądał...

Dombek
15-06-2014, 11:02
No niby tak ale w sumie pomyślałem że jak pompa do wyj..... to chyba nie zaszkodzi spróbować tłoczek i tuleje lekko przetrzeć i przepolerowac bo mam paste polerską drobniejszą od tej do zaworów ta pasta poleruje na lustro.

matrog19
15-06-2014, 11:23
Jak nie zaszkodzi to każdy pomysł jest dobry ;) A powiedz mi tak z ciekawości bo sam tego nie widziałem. Miejsce gdzie wchodzi tłoczek jest też pokryte taką czarną farbą? Czy to po prostu korpus pompy? Wyjąłeś pompę czy robisz to na założonej?

Dombek
15-06-2014, 12:40
Pompę wyjelem. Tuleja w której pracuje tłoczek jest biała tzn bez tego czarnego nalotu. Tłoczek jest chyba anodyzowany czy coś w tym stylu. Zauważyłem też ze tuleja jest z dużo twardszego metalu bo w niej też mam rysy ale nie takie głębokie jak na tłoczku. Żeby można było dostać gdzieś zestaw tłoczka razem z tuleja to by nie było problemu, chociaż wyciągnąć starą tuleje to nie było by tak hop siup.

matrog19
15-06-2014, 12:56
Tłoczek dostaniesz nowy. A co do tulei to nie wiem jak z tym jest bo mi jak pompę zregenerowali to wszystkie stare części dostałem z powrotem i tulei tam nie było. Może to jest zintegrowana część z korpusem bo mi jeszcze przed naprawą gadali ze jak korpus będzie lipny to też do wymiany ale został.

Dombek
15-06-2014, 13:03
Więc może tuleje miałeś w dobrym stanie bo to jest tuleja wciskana i nie jest integralną częścią korpusu, tyle że może pompiarze wymieniają korpusy bo ta tuleja chyba jednak nie jest do kupienia, przynajmniej nic w necie nie znalazłem.

matrog19
15-06-2014, 13:53
Pewnie jak coś to wymieniają korpusy nawet jak tuleję da się kupić bo cena inna ;) A tobie nic nie szkodzi, żeby ten tłoczek wyszlifować ile się da i włożyć lub kupić nowy i złożyć do kupy. Koszt zawsze mniejszy niż regeneracja to spróbować warto

Dombek
15-06-2014, 13:58
No i właśnie tak chyba zrobię. Jak poskladam wszystko napisze jak to wyszło.

Dombek
20-06-2014, 12:22
Witam i ponownie odświeżam. Na razie zatrzymałem się z robotą. Pomysłów na naprawe miliony ale na razie gromadzę potrzebny sprzęt. Mam jeszcze jedno pytanie czy ktoś na forum orientuje się jak bardzo można zeszlifować (wypolerować ) ten tłoczek? Niby tam jest zaj.....e pasowanie ale jak poczytałem trochę i podumałem gapiąc się na ten tłoczek to doszedłem do wniosku że za prawidłowe utrzymanie ciśnienia odpowiada w nim ten pierścień na jego końcu. Jeśli się mylę to co się może stać jeśli poprzez np polerowanie uzyskam zbyt duży luz tego tłoczka? Oczywiście to są pytania na przyszłość bo mam już nowy tłoczek i chcę lekko tylko przepolerować tuleję w której się porusza a pytam na zapas bo w razie powtórki z rozrywki nie zamierzam już kupywać następnego nowego tłoczka tylko szlifować i polerować. Ewentualnie wjade autem w jakąś ścianę bo ten Mundek zaczyna mnie wkur....

Dombek
03-07-2014, 16:31
Witam. Ponownie odświeżam ale tym razem z dobrą wiadomością..... Mondeo żyje... Tłoczek wymieniony tuleja tłoczka przeszlifowana pompa złożona i mondeo śmiga jak nowe. Przy okazji wielkie podziękowania dla kolegi janusz72 który można powiedzieć że he he rozłożył mi pompę przez telefon. Pozdrawiam.

FokaM
04-08-2014, 09:10
Dołącze sie do tego postu.Niechce zasmiecac forum.
Mam problem ze sprężarka w moim Mondeo, jak jest zimny silnik to jest wszystko oki, ale po nagrzaniu i przejechaniu kilku km turbo przestaje działac i silnik nie ciągnie, objaw sie nasila jesli na dworzu jest gorąco. Postoi troche znow wszystko działa az sie nie nagrzeje. w Chlodniejsze dni jest wszystko jak nalezy.

matrog19
04-08-2014, 10:41
Niechce zasmiecac forum. Taki mieszaniem tematów właśnie zaśmiecasz...
ale po nagrzaniu i przejechaniu kilku km turbo przestaje działac i silnik nie ciągnie ręce opadają. Turbo przestaje działać gdy wyłączysz silnik, zaczyna gdy odpalisz. Co do twojego tematu zacznij od podłączenia pod komputer to da trop gdzie patrzeć.

krzysio1985
06-08-2014, 08:29
czy po wymianie tłoczka przestawiacza kąta wtrysku znika problem cięzkiego odpalania na ciepło ?

proxy77
06-09-2014, 18:58
Witam, może zacznę moją sprawę od końca. Z wolna zacząłem poszukiwania pompy wtryskowej bosch vp30 do mojego mondeo 2.0TDDI 90PS, 2001r. Pompa ta występuje z różnymi numerami katalogowymi np. 0470004013 czy 0470004009, 0470004021 czym takie pompy się różnią i jaka będzie pasować do mojego auta. Póki co nie wiem z jakim numerem jest stara pompa- jeszcze jej nie zdemontowano. W jakimś katalogu natrafiłem, że auto pracowało z pompą 013 ale na aukcjach można spotkać pompy do mondeo tddi z różnymi numerami.

Auto podczas jazdy w trasie bez żadnych wcześniejszych objawów szarpneło dwa razy i zdechło. U mechanika :
-pompa nie podaje paliwa
-przkazniki i zabezpieczenia są sprawne.
-w komputerze brak błędów
-w sterowniku pompy brak błędów.
-podejrzenie mechanicznego uszkodzenia pompy, ale to nic pewnego

Jak pompa będzie zdemontowana raczej zawiozę ją do specjalisty od pomp na sprawdzenie. Koszty regeneracji są duże, więc zwracam się raczej w kierunku kupna używki. Może ktoś ma pomysł co z tym fantem zrobić?

mjprzem
10-09-2014, 11:10
upewnic sie ze napewno niema bledow u kogos innego kto napewno ma komputer ktory laczy sie z twoim autem-a jesli nie to wywolac bledy recznie w twoim silniku i sprawdzic czy faktycznie wyswietla bledy.

Pozatym jak silnik zgasl to jak niema bledow...? to dosc podejrzane...migala ci kontrolka od swiec po zgasnieciu?

w VP30 zawyczaj tylko sterowniki-tranzystorek padał

Dombek
10-09-2014, 11:57
Gdzieś sprawdzałem na podstawie numeru mojej pompy jakie inne nr pasują do mojego auta ale teraz nie pamiętam gdzie musiałbym poszukać ale to dopiero jutro. A co do pompy to chyba VP44 z tego co wiem a nie VP30 no chyba że się mylę. O mam np dla pompy o nr.0470004013 zamiennik ma nr. 0986444520. nie wiem czy dobrze podałem ale szukałem tu :http://www.bosch-automotive-catalog.com/pl/product-detail/-/product/0470004013?returnPage=http%3A%2F%2Fwww.bosch-automotive-catalog.com%2Fpl%2Fproduct-search%3Fp_p_id%3Depdssearchresult_WAR_aaecatportl et%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_ mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dlfr-col-2%26p_p_col_count%3D1%26autoLoad%3D1 Sory jednak VP29/30

Nix2
03-02-2015, 22:07
To odświeżę trochę temacik...

Pytanie do Kolegi Dombek... czy Twoje Mondeo dalej śmiga, tj. ta opisano operacja wymiany tłoczka w pompie vp44 definitywnie rozwiązała sprawę i od tego czasu wszystko z Mondkiem jest dobrze ?

pzdr Nix

Dombek
03-02-2015, 22:11
To odświeżę trochę temacik...

Pytanie do Kolegi Dombek... czy Twoje Mondeo dalej śmiga, tj. ta opisano operacja wymiany tłoczka w pompie vp44 definitywnie rozwiązała sprawę i od tego czasu wszystko z Mondkiem jest dobrze ?

pzdr Nix
Tak śmiga jak na razie jest ok już (a może dopiero) 8tyś km i spokój.

Nix2
03-02-2015, 22:31
To fajnie że się udało:)
Doradź proszę w mojej sprawie- być może pokrewnej:
Objawy są takie że auto (to auto jest świeżo kupione, w sumie niby tanio, ale wiedziałem że silnik nie chodzi tak jak trzeba) ma zdecydowanie za małą moc- ciągnie bardzo słabo, ma co kilka chwil "czkawkę", co także słuchać np. podczas przyspiesznia.
Zapala niby w miarę szybko, ale zwykle zaraz gaśnie, za drugim lub trzecim razem odpala " na dobre" ale z chmurą białego dymu ( tak z 2-3 minuty dymi mocno) i bardzo nierówno przez dłuższą chwilę chodzi( obroty od 500 do 1100, chodzi jakby na trzech a miejscami na dwóch garach i tak w kółko), kręci się tylko do ok 2700 obr/min. Czy to ciepły czy zimny cały czas jeździ tak, jakby miał z 30 KM a nie 115, a pali dość dużo - > 9l/100 średnio.

Silnik to konkretnie typ D6BA/115KM, czyli ten sam co u Ciebie?? świece żarowe sprawne, sprężanie sprawdzone, wszystkie gary po 25,5 bara, turbina sprawna, nowe filtry powietrza i paliwa.

Diagnoza na KTS-ie to błędy
P0149 Elektryczna pompa paliwa --- czas kontroli
PO 1564 Pompa wtryskowa --- błąd.

No i co robić w tym przypadku ? Przypadek wygląda podobnie, to może być ten tłoczek ? Pompę elektryczną przy baku sprawdziłem o tyle że chodzi tłoczy paliwo, nie wiem jednak na temat działania pompy nic więcej.

pzdr Nix

Dombek
03-02-2015, 22:48
Moim zdaniem tłoczek ale fachowcem od pomp nie jestem objawy bardzo podobne do moich i błędy takie same, więc według mnie to tłoczek zatarty. Możesz jeszcze sprawdzić w momencie gdy czujesz że nie ma mocy to czy da się go na luzie (postoju) wkręcić np pow. 4000 obr/min, przynajmniej u mnie tak było ale to zależy w jakim jest stanie Twój tłoczek czyli u Ciebie ta granica obr może być inna. Z resztą prościej... Jak już będzie silnik nagrzany a będziesz czuł że nie ma mocy to weź mu depnij i popatrz czy zamkniesz obrotomierz. Tylko go nie piłuj za długo jedno depnięcie wystarczy jeśli nie zamkniesz obrotomierza do max obr tylko zatrzyma się gdzieś poniżej to znaczy że tłoczek zatarty.

patrick0811
18-06-2016, 17:48
Witam Was.

Mi niestety pompa wtryskowa padła. Od jakiegoś czasu miałem problemy z odpalaniem. Raz palił za drugim raz za piątym razem nie było za bardzo normy za którym. Dzień przed awarią odpaliłem go dopiero za 7 razem, ale odpalił, silnik pracował nierówno.Zrobiłem zakupy wróciłem do domu a na następny dzień niestety już koniec, nie odpala. Po kilku próbach rozruchu dałem spokój. hmm co to może być... zacząłem od strony paliwa. i co się okazało pompa dosyłająca działa, pompa wtryskowa wyje. hmm i co teraz. Z racji tego że na co dzień jestem w Niemczech (oczywiście szczęśliwy posiadacz karty klubu ADAC) telefon do ww firmy z prośbą o pomoc. przyjechali pooglądali posprawdzali i autko hyc na lawetę i do warsztatu. na następny dzień info (Einspritzpumpe ist kaput). Koszt wymiany na nową oraz robocizny w Niemczech bynajmniej w tym warsztacie 1285 euro. czas naprawy dwa dni

Adept
18-06-2016, 18:04
Da się ją zregenerować za 2500 zł w renomowanym serwisie...a w domu za 500-700 zł :)
nowa jak dla mnie mija się z celem....za niedługo to będzie wartość auta o ile już nie jest.
Pozostaje zagadać do kogoś z PL żeby Ci załatwił używkę...a wtedy CI ją w DE założą.

matrog19
19-06-2016, 10:39
Ja w bosch service zapłaciłem 2800 zł za samą regenerację. Koszt jaki wcześniej mi podali to od 2500 zł w górę zależy ile do wymiany. Wymienili tłoczek, sterownik z zaworami, wszystkie uszczelnienia itd. Stare części dostałem. Rok gwarancji dali.

dan301
19-09-2016, 14:24
Witam Mondeo MK3 2.0TDDI 115km 2000rok Chciał bym się podłączyć do tematu i prosić o jakieś podpowiedzi . Więc objawy : żona jechała i nagle delikatne szarpanie za chwilę przymulenie auta i jazda tylko na ledwo dotkniętym gazie (kiedy przyciskała mocniej zamulenie jakby nie dostawał paliwa) podjechałem z komputerem wyskoczyły błędy Fip pompa coś o prądzie (tylko że zanim dojechałem żona go kilka razy odpaliła było ok ,niestety przestał jej odpalać i wyczerpała aku przeczytałem błędy i kiedy próbowałem nim zakręcić błędy znikły) czy jeśli naładuje akumulator pokręcę rozrusznikiem błędy się pokażą ? Czy padł sterownik pompy,pompa,pompka przy baku? Jeśli uda mi się odczytać błędy napiszę.prosił bym o jakieś podpowiedzi pozdrawiam

Dombek
19-09-2016, 14:55
Objaw trochę jak na pompkę pomocniczą, ale bez błędów nic nie wywròżymy.

dan301
19-09-2016, 15:02
Witam dzięki i mam także taką nadzieję :) ale może być gorzej (niestety) zapamiętałem że we wszystkich błędach (były tylko pompy) było napisane o prądzie pompy wydaje mi się (choć się nie znam ) że gdyby pomocnicza pompka powinno być o nie dochodzącym paliwie .Jak akumulator się naładuje troszkę zakręcę i może się coś objawi.pozdrawiam

Dombek
19-09-2016, 15:38
Przy błędzie prądu dla pompy pewnie było ,,Napięcie dla FIP poza zakresem,, ten błąd wyskakuje właśnie przy rozładowanym aku. Po naładowaniu i skasowaniu nie powróci.

dan301
19-09-2016, 16:51
Witam Akumulator troszkę się naładował auto odpaliło bez problemu ,wykasowałem błędy związane z prądem przejechałem się około 2km i znowu zaczęło się szarpanie nie ryzykowałem jazdy do zgaśnięcia auta,błędy w tej chwili związane z pompą : P0149,P1564,P1631 (aku jeszcze słaby więc ostatni może od tego ? ) B1318 proszę o jakieś podpowiedzi ,może jakieś logi.pozdro

Dombek
19-09-2016, 17:05
Dwa pierwsze błędy takie jak u mnie. Powód- zatarty tłok regulacji kąta wtrysku, ale z tego co mi wiadomo to te same błędy wyskakują przy padniętej pompie pomocniczej. Sprawdzałeś czy działa ta pompka?

dan301
19-09-2016, 17:10
Dzięki bardzo kolego.Jak ją sprawdzić na słuch ? pozdro

Dombek
19-09-2016, 17:13
Posłuchaj czy pracuje, pomacaj czy drga. Ale i to moze być mylne bo u mnie pomimo że działała to nie dawała już takiego ciśnienia jak powinna. PW Ci wysłałem.

dan301
19-09-2016, 17:53
Troszkę poczytałem i przeczuwam moduł pompy :( auto odpala bez problemu ,po przejechaniu paru kilometrów delikatnie przerywa i z chwili na chwilę coraz gorzej,gaśnie nie odpala , mija czas (pewnie silnik stygnie ) auto odpala pięknie jedzie poprawnie i powtórka po kilku kilometrach .Wydaje mi się że temperatura silnika rośnie a wraz z nią przegrzewa się moduł i przestaje jechać,silnik stygnie wraz z nim moduł i odpala.To taka moja teoria laika jeśli ktoś widzi to inaczej lub ma pomysł jak sprawdzić przyczynę proszę o podpowiedzi. pozdrawiam

Dombek
19-09-2016, 18:02
Ja sie kolego juz trzy razy spotkalem z tym że jezeli błędy P1564 i P1631 występują razem i nie można ich skasować to oznaczało ze tranzystor w sterowniku powiedział pa pa. U Ciebie jeszcze furka odpala ale może być tak że już pomału tranzystor pada. U mnie w okolicy robią to za 300 zł.

Bump: Sorki małe sprostowanie ten drugi błąd mial byc P1664 a Ty masz P 1631- przekaźnik główny, jest pod podstawą akumulatora. Wyciągnij go i sprawdź czy styki nie zaśniedziały, lub sprawdz czy na krótko ma przejście.

radekg32
19-09-2016, 19:55
U mnie w okolicy robią to za 300 zł.

A najlepsze ,ze koszt takiego tranzystorka to kwestia paru zł.
Wystarczy stacja lutownicza,silikon/klej do plastykowej klapki i po problemie ;)
Cena i tak dobra bo sa magiki co wolaja ponad 1000 PLN :shock:

Kolego dan301 mialem identyczne objawy 2/3 tyg. temu http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=249942 - wymienilem pompke paliwa za tylnym prawym kolem i wszelkie objawy szarpania ustaly, łącznie z bledami jakie sie pokazywaly ;)

dan301
19-09-2016, 20:03
Dzięki bardzo Kolego Radekg pompka jutro będzie zamówiona i od tego zacznę (mam nadzieję że to jest przyczyna) gdyby nie ona będę szukał kogoś kto naprawia te moduły (niestety nie mam takich zdolności i będę musiał płacić ) pozdro

Dombek
20-09-2016, 11:15
A najlepsze ,ze koszt takiego tranzystorka to kwestia paru zł.)
No własnie np tu http://allegro.pl/tranzystor-irlr3636-do-sterownika-pompy-vp44-i6288591601.html 11zł z przesyłką. Ja rozumiem, umiejętności, wiedza i robota mechanika ale kurcze ludzie 300 zł za chwilę lutowania? Jakby policzyć cały koszt operacji to nie wiem czy stówka by pękła... Moim zdaniem naprawa warta max 150 zł.

dan301
11-11-2016, 09:32
Witam troszkę czasu minęło ale chyba wszystko będzie ok .Po zamówieniu pompki okazało się że gwint jest większy (proszę zwracać uwagę ponieważ są chyba dwa dostępne wymiary gwintów w pompkach ) miałem dwie opcje odsyłać i zamawiać z mniejszym gwintem lub kombinować.Pojechałem do "magika " poprosiłem o wykonanie przejściówki z dużego na mały gwint i wyszło ok.Niestety czas nie pozwolił mi dokończyć naprawy ale w tej chwili wszystko poskładane i auto śmiga (nie robiłem jakichś dłuższych tras ) wcześniej po około 1,5 kilometra szarpał i za chwilę już nie jechał a teraz 20 kilometrów jedzie normalnie więc raczej przyczyną była ta właśnie pompka :razz: Bardzo dziękuje Kolegom za pomoc i rady.Pozdrawiam

radek9103
28-01-2017, 23:10
Panowie, już głupieje. Auto jeździło i jeździ jak należy ale czasem przydarzy mu się przyduszenie, check i spirala się świeci, sekunda i jedzie dalej. Raz się zdarzyło ,że spirala mrugała ale chyba dlatego ,że sprzęgła nie wcisnąłem jak zgasł. Błędy są tylko P1631 ,p1665 oraz p0335 ale czujnik wymieniony i bez zmian :/ wymieniony przekaźnik pod aku i bez zmian.

radek9103
30-01-2017, 16:45
Problem rozwiązany ,nakrętka mocująca kabel zasilający komputer, do klemy + poluzowała się i powodowało to przygasanie auta i owe błedy :/

Abback
31-01-2017, 10:22
Problem rozwiązany ,nakrętka mocująca kabel zasilający komputer, do klemy + poluzowała się i powodowało to przygasanie auta i owe błedy :/

Łaaaa dobre :D Pierwsze się z tym spotykam ale dobrze wiedzieć :)

radek9103
31-01-2017, 17:24
I przez przypadek do tego doszedłem. Otworzyłem auto z pilota, chciałem otworzyć bagażnik a tu zonk. Kluczyk w stacyjke zero reakcji, ciemność. Otwieram maskę, zdejmuje osłonę i zapaliły się światła wewnątrz. Skasowałem błędy, odpaliłem, ruszyłem delikatnie kablem i auto zgasło ale oświetlenie było nadal. Podłączyłem komputer i wykazało identyczne błędy jak w poście wyżej. Wymieniłem na miedzianą i jest spokój.