Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] Czy diesel powinien tak sie grzać???


Max*
11-09-2011, 10:15
Witam. Mam taki mały problem może tu mi ktos podpowie czy wasze mondziaki tak szybko łapią temperaturę? Silnik TDDI wczoraj pod wieczór moze było z 10 stopni ciepła przy normalnej jezdzie włącza mi sie wentylator to jest cały problem bo on włącza sie mi czesto. Czasem jak mu tak dam troche po garach przez chwile tez sie włącza. Z tego co wiem to diesel chyba nie powinien tak sie grzać. Czy to moze byc wina pompy? A płyn w zbiorniczku jest chłodny temperaturę pokazuje mi do połowy więc pewnie oszukuje.

mikuś
11-09-2011, 11:52
Sprawdz wtyczkę rezystora - może się upaliła częsta usterka naszych mondków, co do grzania to raczej dlugo łapie temp. a pierwszy bieg wentylatora jest w kabinie niesłyszalny drugi to załancza się sporadycznie w korkach .

tlopuc
11-09-2011, 21:00
Coś jest nie tak.
Diesla przegrzać to tak nie za bardzo można.
W moim jeszcze nie widziałem, żeby wskaźnik przechylił się po za połowę.
A generalnie diesel grzeje się powoli.
Trzeba by posprawdzać czy czujnik ok.

ethernal
11-09-2011, 23:07
Co prawda mam TDCi ale pojemnosć niemal identyczna i tak jak poprzednicy piszą trzeba trochę przejechać żeby silnik się zagrzał i to najlepiej przy prędkościach powyżej 60km/h. Jeszcze nigdy u siebie nie widziałem żeby wskazówka temp. przekroczyła połowę, ale zdarzało się, że przy dużych mrozach i na parudzięsieciu kilometrowej trasie silnik był cały czas niedogrzany przy prędkościach rzędu 60-80km/h!

SrebnaStrzała
12-09-2011, 06:52
Co prawda mam TDCi ale pojemnosć niemal identyczna i tak jak poprzednicy piszą trzeba trochę przejechać żeby silnik się zagrzał i to najlepiej przy prędkościach powyżej 60km/h. Jeszcze nigdy u siebie nie widziałem żeby wskazówka temp. przekroczyła połowę, ale zdarzało się, że przy dużych mrozach i na parudzięsieciu kilometrowej trasie silnik był cały czas niedogrzany przy prędkościach rzędu 60-80km/h!

Potwierdzam, dlatego sam wkładałem tekturę przed chłodnicę co by lepiej trzymał temperaturę.

matrog19
12-09-2011, 10:22
Wszystko masz ok. Najważniejsze jest ze temp w połowie skali. Nie patrz na zbiorniczek jaka temp bo płyn przez niego niema obiegu co mnie na początku użytkowania też dziwiło. U mnie wentylator też potrafi się włączyć. Wtyczkę rezystora mam ok. Nie wyszukuj problemów :)

Max*
12-09-2011, 13:48
Jesli chodzi o wtyczke to mam wszystko ok bo robilem ta wtyczke i wentylator włącza mi sie na pierwszy bieg chociaz czasem sie zdarzało ze włączył sie na drugi. Nie przekracza mi połowy wskazówka temperatury zawsze mam pośrodku. Chodzi mi tylko o to czemu tak sie grzeje. Moze to pompa albo termostat? albo sprawdzic czujnik jak pisał kolega tlopuc.

SrebnaStrzała
12-09-2011, 13:51
Tak nawiasem kiedy wymieniałeś cały płyn w chłodnicy ?

Max*
12-09-2011, 13:57
No jak go kupilem jakies półtora roku temu to nie wymieniałem. Płyn mam jakis taki różowy. Ale czy płyn moze mieć cos wspólnego.

Pawliko
26-12-2011, 22:02
Odgrzeję trochę temat. Od momentu zakupu auta wentylator włączał się praktycznie od razu po odpaleniu silnika. Jakoś niedawno byłem na komputerze u znajomych, żeby sobie przy okazji sprawdzić czy mam jakieś błędy, ale nic nie było. Rozmawialiśmy o tym wentylatorze i okazało się, że jakaś tam wtyczka przy wentylatorach była niewpięta. Przez jakiś czas było dobrze, znaczy wentylator się włączał, ale nie od razu, tylko po dogrzaniu silnika. Teraz wtyczka jest wpięta, ale wiatrak znowu włącza się po odpaleniu silnika. Przy okazji wydaje mi się że auto dużo pali.
Co może być przyczyną?

bolek-tarnow
27-12-2011, 04:26
zrob reset przez sciagniecie klem. u mnie winy byl panel climatronica. doszukalem sie wpisow na forum w tym temacie. zrobilem test - wlaczylem klime, po chwili dalem off, czekalem az wentyl sie zatrzyma ale nie chcial, czekalem 15 min i dalej pracowal. reset bledow panelu nic nie dal, pomoglo zrzucenie klem i reset calosci. problem juz nie wrocil.

Luk@s
28-12-2011, 06:46
Macie chłopaki przedliftowe wózki, więc podstawowe pytyanie klimatyzacja manualna czy klimatronik?

Pawliko
28-12-2011, 19:57
Macie chłopaki przedliftowe wózki, więc podstawowe pytyanie klimatyzacja manualna czy klimatronik?
Ja mam klimatronik, panel jeszcze bez "pomarańczowego" przycisku

Luk@s
28-12-2011, 20:57
Pawliko to już na 99,99% masz przyczynę;)

djmatheo
28-12-2011, 21:53
Jak dobrze mysle i powiazuje fakty, to jak masz wlaczona klime to chocbys mial -10C czy +20C to wentylator niemalze od razu po uruchomieniu silnika sie wlacza, ale tak to chyba jest ustawione w tych mondkach :P

matrog19
28-12-2011, 22:56
-10C czy Do tylu to klima się już nie uruchomi ale z tym, że wentylator od razu startuje niezależnie od temperatury po włączeniu AC to masz racje i to w każdym samochodzie tak jest

djmatheo
29-12-2011, 08:24
Do tylu to klima się już nie uruchomi ale z tym, że wentylator od razu startuje niezależnie od temperatury po włączeniu AC to masz racje i to w każdym samochodzie tak jest
Male sprostowanie :) Chodzilo mi wlasnie o AC, tylko zle to napisalem :)

Luk@s
29-12-2011, 10:18
Prawda jest taka, że panele klimatronika przed liftowego z białym symbolem nawiewu na szybę były wadliwe. Po prostu załanczają wentylatory nie potrzebnie gdy chcesz ogrzać wnętrze auta, a na zewnątrz jest zimno. Kumpel też tak ma. Zresztą są tematy na forum odnośnie tego problemu, wystarczy poszukać.

djmatheo
29-12-2011, 11:17
U mnie jest tak ze jak zalacze nadmuch na szybe to od razu wlacza mi sie AC i nie da sie tego wylaczyc, chyba ze zmienie nawiew w inne miejsce to wowczas mozna wylaczyc AC :/ chore...

Pawliko
29-12-2011, 11:18
Czyli wszystkiemu winny jest panel klimatronika i to jest pewne, że jeśli nie ma pomarańczowego znaczka to jest on wadliwy? Ta wtyczka przy rezystorze od wentylatora o której czytałem też może mieć z tym jakiś związek?

U mnie jest tak ze jak zalacze nadmuch na szybe to od razu wlacza mi sie AC i nie da sie tego wylaczyc, chyba ze zmienie nawiew w inne miejsce to wowczas mozna wylaczyc AC :/ chore...
dokładnie, mam to samo.

Tylko ze chodzi o to że ten wentylator działa niezależnie czy klimę mam włączoną, czy też nie. Po prostu napierdziela non stop, od odpalenia silnika do jego wyłączenia...

djmatheo
29-12-2011, 11:28
Tylko ze chodzi o to że ten wentylator działa niezależnie czy klimę mam włączoną, czy też nie. Po prostu napierdziela non stop, od odpalenia silnika do jego wyłączenia...

Mi si wlacza jak mam AC wlaczone, ale jak sie nie swieci AC to wentylator sie nie wlacza, chyba ze temp jest ok 90C to normalnie sie zalacza.

Ale zeby sie nie wlaczal wogole mozna bezpiecznik 60A nr 8 wyciagnac i bedzie cisza :) tylko ze wowczas zaden wentylator sie juz nigdy nie wlaczy :P

Czy ktos wie w jaki sposob poprawic zeby wlaczenie nawiewu na szybe nie uruchamialo AC??

Pawliko
29-12-2011, 11:31
Czy ktos wie w jaki sposob poprawic zeby wlaczenie nawiewu na szybe nie uruchamialo AC??
No właśnie wymienić ten nieszczęsny panel klimatronika :)

U mnie właśnie wentylator hałasuje jak odrzutowiec non stop... :(

djmatheo
29-12-2011, 11:35
"ktos, gdzies, kiedys pisal" ze sie robi test klimatyzacji i mozna bledy posprawdzac i pokasowac i ze to pomaga, tylko mi sie nie udalo nigdy tego testu uruchomic :(

Pawliko
29-12-2011, 11:47
Ja właśnie przetrzepałem szukajkę, ale nie znalazłem instrukcji jak zrobić ten test... Jest w stanie ktoś pomóc? :)

djmatheo
29-12-2011, 11:49
Jak Ty to patrzyles? :P Pierwszy link w szukajce i prosze:

http://fordforum.pl/showthread.php?t=74590
http://www.fordforum.pl/showthread.php?t=29844
:)

Tylko chyba niestety jest to do samochodow po 2003 roku :(

Luk@s
29-12-2011, 11:55
Włączenie nawiewu na szybę ma na celu jej odparowanie, dlatego włącza się klima i nawiew na max. To jest jak najbardziej prawidłowe. Nawet przy manualnej klimie tak jest. Testy klimatronika wam nic nie dadzą, nie wyrzucą żadnych błędów.

Keram-1
29-12-2011, 19:39
Witam na panelu klimy jest klawisz nawiewu na górę . nie musi pracować szybkie rozmrażanie +AC

nkluivert
29-12-2011, 19:54
[QUOTE=djmatheo;1757941]Jak Ty to patrzyles? :P Pierwszy link w szukajce i prosze:

http://fordforum.pl/showthread.php?t=74590
http://www.fordforum.pl/showthread.php?t=29844

działa bez problemu sam sprawdzałem nie raz, trzeba odpowiednio zrobić jak napisane

Luk@s
29-12-2011, 19:54
Zgadam się, ale jak wyłączysz AC po wciśnięciu nawiewu na szybę to nie będzie działać szybkie odparowanie.

Pawliko
30-12-2011, 00:41
Włączenie nawiewu na szybę ma na celu jej odparowanie, dlatego włącza się klima i nawiew na max. To jest jak najbardziej prawidłowe.

Tak, ale jeśli chcę "zwykły" nawiew na szybę, to powinno się dać bez problemu wyłaczyć klimę, tak? A u mnie się nie da.

Luk@s
30-12-2011, 06:24
Ok-i. Zamotałem się. Oczywiście masz rację.

djmatheo
30-12-2011, 09:37
Zgadam się, ale jak wyłączysz AC po wciśnięciu nawiewu na szybę to nie będzie działać szybkie odparowanie.

No wlasnie, jak kolega Pawliko pisze to nie da sie wlasnie przy nawiewie na szybe wylaczyc AC :/ to jest jakis blad? czy kazdy mondek tak ma??

Keram-1
30-12-2011, 10:04
mam te same parametry Forda i te same problemy z klimą

Pawliko
30-12-2011, 19:39
to jest jakis blad? czy kazdy mondek tak ma??
Hehehe, no pisałem Ci wyżej że to jest wina panelu klimatronika, były takie wadliwe. Trzeba go podobno wymienić i będzie baja... :)

Dragi
29-02-2012, 21:09
Panowie musze odswiezyc temat.

Moj problem polega na tym ze nie wlacza sie wentylator (chyba nie wlacza sie) .

Jak sprawdzalem:
Odpalam
wlaczam klime
sprawdzam wentylatory (nie dzialaja)

Sprawdzilem przez odpiecie czujnika temperatury i
wentylatory po chwili sie wlaczyly (na pierwszym biegu)
po kolejnej chwili przyspieszyly (wlaczyl sie drugi bieg)

Panowie co moze byc powodem takiego zachowania wentylatorow ?
Czy ten czujnik ma tez wplyw na to ze wentylatory sie nie wlaczyly przy uzywaniu klimy ?
Co jeszcze ma wplyw na te wentylatory ze nie wlaczaja sie
dodam ze sprawdzilem wtyczke na wentylatorach i nie ma wody i nie jest nadpalona

Prosze wszystkich kto moze dopomoc o jakies porady

basikkk
29-02-2012, 21:32
zobacz dokladnie na wtyczke od rezystora najlepiej odetnij i zrob nowe polaczenie oczywiscie wszystko dobrze zaizoluj ,ja uzlem takich koncowek : http://allegro.pl/beta-1624-koncowki-kablowe-zaciskowe-plaskie-izo-i2164785882.html , i jak by to nie pomoglo to sprawdz rezystor w wentylatorze czasami sie przepala ta sprezynka w nim a wyglada on tak http://allegro.pl/mondeo-mk3-2-0-tdci-rezystor-dmuchwy-klimatyzacji-i2098704136.html ja tak zrobilem i odpukać wszystko jest juz normalnie

Dragi
29-02-2012, 21:51
Czy dobrze rozumiem ze mam wywalic cala wtyczke i polaczyc kabelki na krotko ?

a ta sprezynka to gdzie jest dokladniej ? musze wywalac wentylator czy od spodu (auto na podnosniku) dam rade ?

Zastanawia mnie jeszcze jedno, a mianowicie dlaczego wentylator sie wlaczyl po odlaczeniu czujnika a jak czujnik jest wpiety i wlacze klime to nie uruchamia sie ?

Czy ta sprezynka nie jest brana pod uwage i to gniazdo jesli odepnie sie czujnik temperatury ?

basikkk
29-02-2012, 22:12
Czy dobrze rozumiem ze mam wywalic cala wtyczke i polaczyc kabelki na krotko ?

tak ,dobrze zaizoluj , ja musialem jeszcze przedluzyc kable bo mialem troche za krotkie

a ta sprezynka to gdzie jest dokladniej ? musze wywalac wentylator czy od spodu (auto na podnosniku) dam rade ?

chodzi mi o ta sprezynke w rezystorze zobacz tam w tym linku co ci wyslalem widac ja , jezeli chodzi o wtyczke to mi sie udalo be kanalu ale malo miejsca jest a jezeli chodzi o rezystor to musisz wymontowac wentylator bo inaczej nie wymienisz , ale najpierw zobacz z ta koncowka czy bedzie ok


Zastanawia mnie jeszcze jedno, a mianowicie dlaczego wentylator sie wlaczyl po odlaczeniu czujnika a jak czujnik jest wpiety i wlacze klime to nie uruchamia sie ?

Tego niewiem ale pisales ze sie wlancza drugi wiatrak a on sie wlancza jak jest naprawde goraco i jak jest silnik mocno nagrzany , odkad wymienilem wtyczke zadko go slysze a jak juz to tylko w mocno gorace dni

Dragi
29-02-2012, 22:44
ok sprawdze tak jak mowisz o tej wyczce i sprawdze sprezynke.

W sobote bo bede mial dostep do podnosnika u znajomego.

Tak napisalem ze najpierw wlacza sie pierwszy bieg a potem drugi ale to jest taka rocedura w trybie awaryjnym przy odlaczonym czujniku temperatury.

Dodam ze auto mi sie nie przegrzewa poki co jest wszystko ok wskazowka stoi pionowo.

Moje podejrzenie padlo na wiatraki bo przy wlaczonej klimie nie wlaczaja sie wiatraki.

W warunkach garazowych wiatraki tylkoodpalilem poprzez wlaczenie trybu awaryjnego (odpialem wtyczke czujnika temperatury - ten w glowicy).

Dragi
01-03-2012, 19:15
czy do wymiany jest ten rezystor :

http://ford.sklep.pl/pl,product,321064,rezystor,wentylatora,chlodnicy,f ord.html

i czy jesli w trybie awaryjnym wlacza sie wentylator to rezystor jest padniety czy nie ?
co jeszcze moze miec wplyw na takie zachowanie ??