Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2007-2014] Lewe światło postojowe- nie działa


kuba1961
19-09-2011, 20:03
Zauważyłem brak lewego przedniego postojowego i tylnego. Sprawdziłem żarówki i bezpieczniki wewnątrz samochodu (pod schowkiem - porada serwisu) wszystkie sprawne. Znalazłem taki post.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9943414#9943414

Oba bezpieczniki sprawdziłem. Sprawne.
Czy ktoś wie jak biegnie zasilanie tych świateł ? Ma ktoś jakiś schemat.

dawid
20-09-2011, 08:29
mialem podobny problem w Fiacie, zaśniedziały styki. Przeczysciłem przesmarowałem i działaja dalej.

kuba1961
21-09-2011, 08:09
No panowie już działa :). Obdzwoniłem Bemo Motors Szczecin i Poznań. Poznaniacy niestety lepsi :( Wystarczył reset. Odłączenie klemy na troszkę i Mundek ma sprawne oczka. Niezłe jaja. Tak podobno się dzieje jak przepali się ta żarówka.

kolonez
21-09-2011, 08:58
Dzieje się tak bo swiatła pozycyjne zasilane są z modułu, który m.in.odpowiada oszczędzanie akumulatora czy też "jednostronną pozycję" - pozostawienie kierunkowskazu w lewo lub w prawo i wyłaczenie zapłonu daje tzw "jednostronną pozycję" oraz parę innych rzeczy.
Na załaczonych schematach to widać.
W większości przypadków wystarcza odpięcie klemy, ale znam przypadki że potrzebny był ubgrade softu.

Pozdrawiam

kuba1961
21-09-2011, 09:32
Ale dzięki mojej przygodzie kolonez sypnął kolejnym schematem :).

kolonez
21-09-2011, 09:35
Nie było mnie, a widziałem Twoją prośbę na privie.
Skoro jednak sobie poradziłeś to wrzuciłem schematy na forum żeby inni też skorzystali.

Pozdrawiam

Ps.
Zresztą chyba JVC pisał o tym, że niodzownym elementem wyposażenia naszych fordów powinien być klucz nr 10 do odpinania klemy

kuba1961
21-09-2011, 10:10
Mam fordy już 20 lat i to moja 2 awaria. Ale to moje pierwsze Mondeo. Masz racje trzeba kupić i wozić to podstawowe narzędzie serwisowe. :)

Alecki
21-09-2011, 10:32
pozostawienie kierunkowskazu w lewo lub w prawo i wyłaczenie zapłonu daje tzw "jednostronną pozycję" oraz parę innych rzeczy.

...tak z ciekawości - jakie to te inne rzeczy?

kolonez
21-09-2011, 10:50
"Parę innych rzeczy" odnosi się do działania modułu, a nie ustawienia kierunkowskazu:)
Ale pytanie jak z FAKTU:D - niepełny cytat:D

Ogólnie rzecz biorąc moduł podaje napięcia na uzwojenia sterujące wielu przekaźników w różnych obwodach, np. tylnej wycieraczki i spryskiwacza - znam przypadek, że trzeba było robić upgrade softu aby wycieraczka zaczęła działać.

Widziałem, że w jednym w Twoich postów że masz dostęp do Etisa więc na schematach lelktrycznych znajdziesz moduł HW i wszystkie "inne rzeczy" znajdziesz g:D

Pozdrawiam

Alecki
21-09-2011, 12:41
...mam dostęp okrojonej wersji, bez elektryki. Dlatego pytałem :)

kolonez
21-09-2011, 13:20
Z tym Faktem to chyba pojechałem, ale jak coś potrzeba to daj znać

Pozdrawiam

Alecki
21-09-2011, 21:58
...a czy z "jednostronnej pozycji" można bezpiecznie korzystać na co dzień? O ile pamiętam tej funkcji nie ma w oficjalnej instrukcji.

kolonez
22-09-2011, 06:47
Szczerze mówiąc zabiłeś mnie, bo nie wiem. Miałem tak w oplu, i jak wsiadłem do forda zobaczyłem, ze jest to samo więc przyjąłem że wszystkie niemieckie samochody tak mają. Nie wiedziałem że w instrukcji tego niema.
Co do przepisów kodeksu drogowego to chyba nie ma żadnych ograniczeń.

Pozdr

Alecki
22-09-2011, 08:33
...no tak, włączę sobie lewą postojówkę, a potem, jak dziesiątka nie pomoże to tylko laweta, do ASO, na wymianę softu :)

kolonez
22-09-2011, 09:28
Często tego używam, ale jeszcze nic złego się nie zdarzyło...

jvc
22-09-2011, 09:37
Ps. Zresztą chyba JVC pisał o tym, że niodzownym elementem wyposażenia naszych fordów powinien być klucz nr 10 do odpinania klemy
Wożę go cały czas ze sobą co ciekawe za 4 lata dwa razy musiałem go tylko użyć , ostatnio ze 3 miesiące temu na stacji benzynowej , po zatankowaniu zero reakcji rozrusznika, ale jak zwykle niezawodna metoda pomogła ,choć byłem 50 metrów od ASO więc tragedii by nie było ;)

vowo
31-10-2012, 14:16
Podłącze sie do tematu, bo w moim przypadku na stałe zagościły środkowy stop i postoje wszystkie plus licence plate light, resety nic nie pomagają. Ktoś może wie co robić? Zgasiłem postojówki na zwarcie czekajac który bezpiecznik sie upali...żaden sie nie upali a postoje kolejno lewy i prawy zgaszony w ten sposów wogóle nie chcą się zapalić. Pomocy ;)

kolonez
31-10-2012, 21:12
Zgasiłem postojówki na zwarcie czekajac który bezpiecznik sie upali...żaden sie nie upali a postoje kolejno lewy i prawy zgaszony w ten sposów wogóle nie chcą się zapalić. Pomocy ;)

Kolego, takich rzeczy się nie robi, będziesz miał szczęście jak nie uwaliłeś GEMa. Do serwisu i upgrade oprogramowania

Pozdrawiam

adriano1981
05-02-2013, 12:31
Witam. Mam ten sam problem z tylnim prawym i przednim postojowym.
Wciskając pedał hamulca zapala sie przednia pozyjna. Zrobilem reset i pomogło do następnego odpalenia mojego Mondka i nadal nie ma światła. Żarówki są ok.
Gdzie szukać przyczyny.