Zobacz pełną wersję : Kupić auto za granicą i co dalej?


aaalata
19-09-2011, 21:47
Witam.

Ciocia kumpla w Niemczech sprzedaje swojego passata. Pomyśleliśmy z kumplem, że kupimy to auto, przywiedziemy do Polski i spróbujemy sprzedać z zyskiem...

Ale nie mamy zielonego pojęcia co i jak - jakie procedury w Niemczech, potem jakie w Polsce, jakie opłaty, podatki itp.

Zaznaczam, że myślimy o tym jako o jednorazowym "interesie" - i raczej fajnie będzie się przejechać autobahnem, zrobić sobie wycieczkę i oby się zwróciło a nie jako o ewentualnym przyszłym źródle dodatkowych dochodów..

Także będę wdzięczny za instrukcję krok-po-kroku albo za jakiegoś linka do materiałów na ten temat - żebyśmy wiedzieli czy wybić to sobie z głowy.

wojtekn
20-09-2011, 07:43
W Niemczech kompletujemy wymagane dokumenty:

1. Umowa kupna "Kaufvertrag" ( faktura potwierdzająca zakup "Rechnung" ) - cena podana w EURO, adres sprzedawcy oraz nabywcy.

2. Karta pojazdu "Fahrzeugbrief" - powinniśmy mieć duży oraz mały.
Wzór pełnej karty pojazdu:

http://www.ostalbkreis.de/sixcms/media.php/18/thumbnails/zula_bescheinigungI.jpg.12418.jpg

Wzór małej karty pojazdu:

http://www.ostalbkreis.de/sixcms/media.php/18/thumbnails/zula_bescheinigungI.9451.jpg.12419.jpg

3. Zaświadczenie o wymeldowaniu pojazdy "Abmeldebescheinigung".

4. TUV eksportowy - przegląd, który będzie nam potrzebny do rejestracji, jeżeli pojazd ma już nieważny przegląd lub było wyrejestrowane.

Mając te dokumenty udajemy się do wydziału komunikacji "Strassenverkehrsamt", gdzie składamy dokumenty i wyrabiamy tablice eksportowe wraz z ubezpieczeniem - jeżeli wracamy samochodem na kołach.
Od maja 2007r. do rejestracji nie potrzebujemy umowy kupna/ faktury, rejestracja przebiega na podstawie karty pojazdu - pełna + mała. Warto jednak się spytać na miejscu, gdyż w niektórych urzędach mogą nie honorować takiego rozwiązania.
Jeżeli chcecie oszczędzić czas skorzystajcie z usług firm, często posługują się językiem polskim, które pomogą Wam zarejestrować pojazd. Zazwyczaj znajdują się przy urzędzie komunikacji pod nazwą "Schildern"itd.
Jak już wszystko załatwialiśmy ruszamy w drogę do Polski. Na granicy nie ma kontroli, od 21.12.2007 znikną kontrolę, więc będziemy szybciej się przemieszczać. W razie kontroli Policji, czy Straży Granicznej miejmy przy sobie brief, ubezpieczenie, wymeldowanie i umowę kupna.

W Polsce - działania krok po kroku:

1. Udajemy się na Okręgową Stację Kontroli Pojazdów, otrzymujemy tam zaświadczenie o pozytywnym przejściu przez badania pojazdu.

2. Robimy tłumaczenia u tłumacza przysięgłego: umowy/faktury, briefu itd.

3. Udajemy się do Urzędu Celnego, tam składamy ksero briefu, zaświadczenia o wymeldowaniu pojazdu i przeglądu technicznego, wypełniamy formularze oraz zostawiamy dowód wpłaty wyliczonej przez UC akcyzy ( zachowajmy sobie ksero ). W razie zainteresowania urzędników, weźcie ze sobą dokumenty do wglądu - oryginalne.
Przed wybraniem się do urzędu dobrze zadzwonić i spytać się o formalności oraz aktualne stawki akcyzy.

4. Z potwierdzeniem przyjęcia akcyzy przez UC, udajemy się do Urzędu Skarbowego. Tutaj musimy wypełnić formularze (nie pamiętam jakie to były, ale to ci na miejscu powiedzą)

5. Udajemy się do Wydziału Komunikacji składamy tam uzyskane do tej pory dokumenty oraz wypełniamy wniosek o rejestrację pojazdu. Opłacamy: pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne, komplet nalepek legalizacyjnych na tablice, nalepkę kontrolną na szybę pojazdu, kartę pojazdu, opłatę ewidencyjną oraz ekologiczną.
Otrzymujemy miękki dowód pojazdu a po około 2 tygodniach twardy.

Chyba nic nie pokręciłem a jeśli tak to mnie poprawcie ;)

Prawie w każdym mieście są firmy, które formalności po stronie polskiej załatwiają za opłatą i odbierasz u nich gotowy dowód rejestracyjny szczerze polecam zaoszczędzony czas i nerwy bezcenne. :wink:

RafałB
20-09-2011, 08:24
Prawie w każdym mieście są firmy, które formalności po stronie polskiej załatwiają za opłatą i odbierasz u nich gotowy dowód rejestracyjny szczerze polecam zaoszczędzony czas i nerwy bezcenne. :wink:

:shock: I co ktoś idzie za mnie z moimi dokumentami i ....stoi w kolejce za mnie i rejestruje na mnie auto beze mnie?:D

No o takim czymś jeszcze nie słyszałem....

P.S.A jak zarejestruje na siebie ?:D

Nie chodzi mi o jakieś żarty,bo fajnie byłoby tak zrobić że ja sobie siedze w pracy/w domu a ktoś za mnie to wszystko załatwia...ciekawe za ile ? :D

wojtekn
20-09-2011, 11:20
Ja tak ostatnio zrobiłem zostawiłem wszystkie dokumenty plus kilka upoważnień zapłaciłem coś koło 200 zł za tą usługę i odebrałem blachy z dowodem a w tym czasie siedziałem sobie spokojnie w domku. Nie chce podawać konkretnych firm bo to reklama by była, ale polecam google znajdziesz tych firm pełno. ;)

RafałB
20-09-2011, 12:19
No to nieźle...naprawde pierwsze słysze,ale jak ktoś chce zarobić to wkońcu można w KAŻDY sposób jak widać :D

Marek
20-09-2011, 15:07
Dokładnie jest tak jak napisał wojtekn.Są firmy które zajmują się załatwianiem formalności związanych z rejestracją w PL.

tomiscorpio
20-09-2011, 16:13
jak auto jest wyrejestrowane juz.

to podpisujesz tylko umowe.

kupujesz zolte blachy za 90 euro , w tym jest ubezpieczenie i wszystko co potrzebne.
Nawet jak auto nie ma przegladu. Zadnych tuv nie trzeba robic ani nic.

Z zoltym paskiem blachy wyjezdzasz i tyle. Na miejscu placisz akcyze bo to trzeba zrobic. ja przeglad rejestracje oplate ekologiczna zrobilem dopiero po 6 miesiacach.