Zobacz pełną wersję : Aut. skrzynia - szarpnięcia z 1 na 2 przy zimnym


mateo_007
15-01-2012, 21:43
Witam,
Liczę, że może ktoś mi coś podpowie czy to normalne czy nie albo w czym ewentualnie problem. Zauważyłem ostatnio (może to związane ze spadkiem temperatur) że gdy ruszam "zimnym" samochodem to przy delikatnym traktowaniu gazu gdy przy około 2000obr zmienia się bieg z 1 na 2 to następuje takie dziwne jakby przygazowanie samochodu coś jakbym dodał gazu i wtedy wrzucił bieg. Oczywiście jak w temacie chodzi o automat. Wystarczy jednak chwilkę przejechać i już wszystko odbywa się płynnie. Jeśli przyspieszam troszkę bardziej dynamicznie aby bieg zmieniał się przy innych obrotach to jest ok. Inne biegi zmieniają się ok, gdy ujadę troszkę i to nawet nie dużo to z 1 na 2 też zmienia się bez najmniejszego szarpnięcia. Czy ktoś tak miał, ma? Czy to normalne? Gdy ogólnie jest cieplej to nie ma tego problemu. Proszę o pomoc.
Zapomniałem dodać samochód ma 86 tys km więc nie jakiś kosmiczny przebieg a jak było wcześniej nie mam pojęcia bo kupiłem go wiosną więc to pierwsza zima :)

milymirus
21-01-2012, 07:02
Jak dla mnie wina oleju, za gęsty.

mateo_007
23-01-2012, 12:41
Czyli rozwiązaniem byłaby wymiana oleju?

Jak dla mnie wina oleju, za gęsty.

shottas1234
23-01-2012, 16:44
jak kolega wyzej olej zagesty.. polki nie wymienisz a jest zimno to jak odpalisz to poczekaj chwile zeby zlapal temp. wtedy nie przyspozy ci to nie daj boze innych problemow

milymirus
23-01-2012, 19:33
Czyli rozwiązaniem byłaby wymiana oleju?
Jak dla mnie to oczywiste ale nie konieczne, zaraz będzie ciepło i skrzynia będzie normalnie od razu funkcjonowała. A na zimne dni to tak jak shottas1234 napisał poczekaj chwilę po odpaleniu i będzie ok.

mateo_007
30-01-2012, 21:40
Olej wymieniony no i ..... bez zmian. Próbowałem zaobserwować kiedy się to dzieje i moja obserwacja to: jeżeli lekko tak minimalnie "muskam" gaz a wyjazd z domu się z tym wiąże bo nie mam gdzie się rozpędzać to wtedy na początku przy pierwszej zmianie, pierwszych dwóch (bo zaraz za wyjazdem mam skrzyżowanie więc się muszę znowu zatrzymać) następuje wtedy takie mocniejsze zmienienie (szarpnięcie - takie trochę przypominające wbicie niższego biegu w manualu przy zawysokich obrotach tylko że tu bieg idzie do góry). Próbowałem z manualną zmianą i w trybie sport i zawsze to samo. Aby to nie wystąpiło to muszę mocniej wciskać gaz, wtedy odbywa się to bez problemu. Jeżeli te pierwsze dwie zmiany zrobię z większym wciskaniem gazu to już potem nie ma znaczenia jak wciskam gaz i zmiany są płynne. Jeżeli lekko wciskam gaz to pierwsze dwie zmiany są takie mocniejsze a potem też już jest ok. Czy ktoś ma jeszcze jakiś pomysł? Czy przejmować się tym? Czy coś z tym robić?
Spotkałem się gdzieś w internecie z opinią że zimna skrzynia może szarpać (i nie jest to jakieś dziwne) zwłaszcza z 1 na 2 ale czy to prawda?

Jak dla mnie to oczywiste ale nie konieczne, zaraz będzie ciepło i skrzynia będzie normalnie od razu funkcjonowała. A na zimne dni to tak jak shottas1234 napisał poczekaj chwilę po odpaleniu i będzie ok.

maciuo
07-02-2012, 22:12
można poczekać z ruszeniem aż trochę temp.złąpie to wtedy nie będzie tak się zachowywał, u siebie w focusie też tak mam i myślę że nie ma się czym przejmować, przebieg mam już 211 000 km

pisii35
21-02-2012, 21:26
myślisz, że to tylko kwestia temperatury? Przy ociepleniu jest lepiej?