Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] klimatyzacja - dziwne odgłosy pod maską


art_pl666
10-06-2012, 13:00
Witam

Pierwszy raz piszę na forum więc z góry sorry jeśli będą jakieś błędy czy też forma tego postu.

Posiadam Forda Mondeo 2.0 TDCI 115KM 2003r. Ostatnio zauważyłem, że po włączeniu klimatyzacji silnik pracuję nie czysto. Jakieś dziwne dźwięki dochodzą spod maski. Po wyłączeniu wszystko wraca do ładu silnik znowu pracuje czysto. Ktoś mi powiedział że może to być walnięta jakaś rolka od klimy bądź podobno trzeba odgrzybić klimatyzację. Nie wiem, więc się pytam, może ktoś z was miał coś podobnego u siebie więc prośba do Was o podpowiedź co w tej sytuacji najlepiej zrobić.

Metik
12-06-2012, 18:54
Jeżeli tam jest scroll to moze być mało czynnika i potrafi hałasować . ewentualnie łożysko koła pasowego sprężarki , polecam udać się do serwisu, bo może to być potem kosztowna naprawa układu. Ciezko coś stwierdzić na odległośc

jomarza
04-07-2012, 22:22
najprawdopodobnie łożysko sprzęgła od klimatyzacji, natychmiast udaj się do serwisu lub firmy robiącej klimy. konsekwencje są dość duże (wiem z autopsji ) w ekstremalnym przypadku kiedy łożysko totalnie padnie to spalone sprzęgło i amortyzatorki na sprzęgle klimy lub spalony elektromagnes sprzęgła, bardzo duże drgania na pasku gdyż koło sprzęgła klimy wtedy chybocze się w taki sposób że aż małe koło pasowe tak dostaje w d... że grozi to jego rozwaleniem wraz z napinaczem paska wielkoklinowego. Łatwo to sprawdzić otwórz maskę , odpal silnik , weź latarkę zobacz jak chodzi pasek wieloklinowy na kole sprzęgła sprężarki. Koło powinno się lekko po obwodzie obracać a środek stać nieruchomo. Następnie odpal klimę i zobacz wtedy jak się to zachowuję. Jeżeli koło obraca się płynnie razem ze środkiem wtedy jest ok. Jeśli zobaczysz że są drgania i ruchy na boki,pojawia się hałas -> to masz zniszczone już łożysko sprzęgo klimy.

art_pl666
27-07-2012, 13:20
Sorry ale nie było mnie ostatnio na forum.

Wielkie dzięki za udzielone wskazówki.
W pon. będę u mechanika więc jak tylko samochód zostanie naprawiony podzielę się z wami tym co było nie tak.

Rafael888
15-06-2014, 20:12
Podłączę się do tematu. Po włączeniu klimatyzacji, mam hałas pod silnikiem, odkręciłem koło, zdjąłem osłonkę koła pasowego i nakręciłem dla was film (https://www.youtube.com/watch?v=bJabRZzcdzI). Mam pytanie od czego jest ten taki terkot, czy od koła pasowego, czy napinacza, a może łożysko sprzęgła klimatyzacji? Dodam że pełen serwis klimatyzacji miałem jakiś miesiąc temu, klimatyzacja w aucie działa normalnie, więc brak czynnika raczej można wykluczyć. Jeśli to np. napinacz czy najlepiej wymieniać całość np. takim zestawem http://allegro.pl/kolo-pasowe-napina...335783527.html, a jeśli łożysko sprzęgła klimatyzacji czy ktoś by mi dał jakieś namiary na to?

janusz72
15-06-2014, 22:50
Zobacz czy nie rozwaliło ci gum na sprzęgiełku sprężarki klimy-3szt , u mnie kiedyś się wyrobiły i wypadły całkowicie , zostały same nity i hałasowało niemiłosiernie!

Mariusz
16-06-2014, 09:38
Być może jest to, co pisze janusz72, ale mnie nie podoba się praca napinacza paska wielorowkowego (bardzo nim rzuca). Podejrzewam jego i koło pasowe wału korbowego. Jeśli stwierdzisz, że to nie sprzęgło klimy, to do wymiany masz cały osprzęt na pasku. Pamiętaj, że wymiana jednego elementu na napędzie tego paska, to rozwiązanie krótkoterminowe. Problem powróci po pewnym czasie.
Tutaj masz tego przykłady http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=81389&highlight=ha%B3asuj%B1cy

Rafael888
16-06-2014, 19:44
Właśnie tak ciągle myślę, o wymianie koła,napinacza,paska i rolek. Tylko najbardziej martwi mnie to jak zrobię to a problem dalej będzie występował. Jak będę miał wolny czas to sprawdzę jak wyglądają te gumy przy sprzegięłku. Bardziej zdaje mi się że to może przy alternatorze ten hałas, ale nie wiem. Fakt faktem występuje tylko przy włączonej klimie tzn, sprężarka pracuje i są wolne obroty. Mam jeszcze prośbę czy ten zestaw z allegro, tzn. komplet jest coś wart http://allegro.pl/kolo-pasowe-napinacz-pasek-rolki-ford-mondeo-mk3-i4335783527.html?

Jacek07focus
18-04-2022, 21:46
u Was jest hałas z pod maski po załączeniu klimatyzacji , a u mnie występuje odwrotna sytuacja, hałas tarcie/terkotanie na biegu jałowym gdy klimatyzacja nie jest uruchomiona ,
a gdy zostaje uruchomiona nastaje cisza pod maską ,dźwięk dobiega z części silnika gdzie jest napinacz paska , rozrząd , sprężarka klimatyzacji , nie wiem co to może być.

Keram-1
18-04-2022, 22:05
Jacek07focus Czy ty masz w profilu ford Focus jeśli szukasz porady to to jest dział pomocy dla mondeo.