Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] Parowanie szyby czołowej na zewnątrz !!!


radekg32
04-07-2012, 22:52
Witam,jak w temacie- na dole podszybia w miejscu gdzie jest wewnatrz nawiew zaczela mi szyba jakby parowac.Nic w tym dziwnego ale dzieje sie to na zewnatrz !
Jak wlacze wycieraczki biała smuga wysoka na okolo 10/15 cm [zaparowanie] znika,
po czym po chwili sie pojawia znowu........
Czy wiecie o co moze chodzic ?
http://img542.imageshack.us/img542/9807/20120704270.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/542/20120704270.jpg/)

1olek
04-07-2012, 22:54
klima dobrze chlodzi ;) nie masz sie czym martwic, tez tak mam ;)

Emmm
04-07-2012, 22:59
Dzieje się tak przy włączonym nadmuchu?
Pozdrawiam

evo
04-07-2012, 23:22
Rożnica temp powoduje skraplanie,

Jest wszystko ok !

radekg32
04-07-2012, 23:26
Dzieje się tak przy włączonym nadmuchu?
Pozdrawiam

Obojetnie czy wlaczony czy wylaczony.
Parowanie pojawia sie bez wzgledu na temp, na zewn. i wewn. chociaz jak nadusilem "max"
na panelu to na chwile pomoglo.........
Nie rozumiem tylko dlaczego zaczelo mi sie to pojawilo od 3 dni skoro wczesniej tez byly ulewy,cieplo.mrozy itd.......

Emmm
04-07-2012, 23:51
Różnica temperatur faktycznie powodować będzie skraplanie, zwłaszcza przy dużej wilgotności powietrza, jednak przy wyłączonej klimie i braku nadmuchu zimnego powietrza na szybę, zjawisko jest co najmniej dziwne. Para wodna skraplać się będzie na szybie przy różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz pojazdu, zawsze od strony temperatury wyższej. Jeśli szyba będzie chłodzona przez sam nadmuch lub przez klimę, w taki sposób, że temperatura schłodzonej szyby niższa będzie od temperatury wilgotnego powietrza na zewnątrz, to para wodna wytrącać będzie się na zewnętrznej powierzchni szyby, lecz skoro ani nadmuch, ani klima nie są włączone, to wydaje mi się, że temperatura wewnątrz pojazdu będzie jednak wyższa od tej na zewnątrz.
Na początek zacząłbym od sprawdzenia filtra kabinowego...
Pozdrawiam

radekg32
04-07-2012, 23:55
Na początek zacząłbym od sprawdzenia filtra kabinowego...


Tez o tym pomyslalem,ale filtr ma niespelna 2 m-ce wiec chyba odpada......

rednaxelA
05-07-2012, 07:40
jak nadusilem "max"
na panelu to na chwile pomoglo.........
Bo wtedy na szybe leci ciepły nawiew wiec zaparowanie znikło

filtr ma niespelna 2 m-ce wiec chyba odpada
Zwykle takie zaparowanie pojawia sie nad całym nawiewem - jak masz tylko z prawej to obejrzyj ten filtr - moze nałapał wilgoci (np podczas montażu wypadl ci kanalik do odprowadzania wody z podszybia) i paruje z niego

radekg32
05-07-2012, 09:52
Zaparowanie jest na calej powierzchni,na zdjeciu mniej widoczne z lewej strony.
W sumie to oprocz tego co widac na fotce,to czasami robi sie takie cos jakby szyba byla po prostu tlusta.Wycieraczka zbierze ta smuge i za chwile jest to od nowa.

szaqall111
05-07-2012, 11:08
Ello mam tak samo
i wielu moich znajaomych więc myślę że to nasz kilmy są wydajne!

rednaxelA
05-07-2012, 12:47
Zaparowanie jest na calej powierzchni,na zdjeciu mniej widoczne z lewej strony.
W sumie to oprocz tego co widac na fotce,to czasami robi sie takie cos jakby szyba byla po prostu tlusta.Wycieraczka zbierze ta smuge i za chwile jest to od nowa.

Czyli wszystko w normie - wilgoc sie skrapla na zimnej szybie - nie ma sie co przejmowac

evo
11-07-2012, 16:09
Jeszcze warto dodać, ze to też pokazuje jak dobrze chłodzi Twoja klima :)

wojtekdg
11-07-2012, 16:58
Też tak mam, więc się nie przejmuj :)

darmodziej
11-07-2012, 17:48
Temperatura szyby w tym miejscu osiągnęła temperaturę punktu rosy.

Emmm
11-07-2012, 21:31
Najciekawsze jest jednak to, że "temperaturę rosy" szyba osiąga niezależnie od tego czy klima pracuje czy też nie, przynajmniej ja tak zrozumiałem wypowiedź Kolegi Radekg32.
Pozdrawiam

darmodziej
11-07-2012, 21:39
Najważniejsze, żeby mu cała szyba nie zaparowała w czasie jazdy.

radekg32
11-07-2012, 21:39
Najciekawsze jest jednak to, że "temperaturę rosy" szyba osiąga niezależnie od tego czy klima pracuje czy też nie, przynajmniej ja tak zrozumiałem wypowiedź Kolegi Radekg32.
Pozdrawiam

Oj dzieki Ci wielkie za zrozumienie :P
To czy klima dziala czy nie,nie ma zadnego znaczenia.Ona po prostu zaczyna parowac na zewnatrz jak na zdjeciu w chwili kiedy pada deszcz badz jest duza wilgotnosc powietrza...........A zeby bylo inaczej zaparowanie pojawia sie tylko na wyskosci okolo 10 cm od dolu i na szerokosci kratki nawiewu.
Wiec nie zgodze sie z kolegami co wyzej napisali ,ze to oznaka poprawnie dzialajacej klimy.
Wrocilismy do pukntu wyjscia,wiec dalej czekam na Wasze sugestie ;)

darmodziej
11-07-2012, 22:04
Zmierz temperaturę powietrza wydostającego się z kratki nawiewu przy włączonej i przy wyłączonej klimatyzacji.

Emmm
11-07-2012, 22:09
Jedyne wytłumaczenie zjawiska, przychodzące mi do mojej głowy, to "niedoskonałość" sterowania nawiewem. Myślę, że przy pokrętle nawiewu nastawionym na "0" jest jakiś "przedmuch" na szybę, co powoduje jej schłodzenie, oczywiście zjawisko takie wystąpiło by raczej wyłącznie podczas jazdy. Na postoju mogło by wystąpić wyłącznie przy włączonym nadmuchu, niezależnie czy włączony jest na szybę, czy np. na nogi. Kolego, dla sprawdzenia, proponuję zatkać wylot nadmuchu na szybę za pomocą jakiejś tkaniny, ręcznika, koca lub papieru toaletowego i przetestować "zjawisko" podczas dużej wilgotności powietrza.
Pozdrawiam

radekg32
11-07-2012, 22:10
Zmierz temperaturę powietrza wydostającego się z kratki nawiewu przy włączonej i przy wyłączonej klimatyzacji.

Heh,jezeli klima bedzie wł. tym samym bedzie schladzac szybe tak,ale jesli pozostanie jako wył. nie bedzie jej juz schladzac.Nie rozumie co ma piernik do wiatraka jesli szyba paruje zarowno przy wł. jak i wył. klimie.Wg mnie temp. nie moze miec znaczenia.
Po raz kolejny napisze ,ze jest to tylko w okreslonym miejscu.Jesli bylaby to roznica temp. pomiedzy srodkiem auta a tym na zewn. to szyba powinna zaparowac na calej szerokosci a nie tylko na szer. nawiewu.
Bez wzgledu na klime wl. badz nie parowanie jest w ksztalcie 2 owali tak jest wewn. nawiew.

Ps: a moze ja juz sie czepiam swojego auta ?:P

darmodziej
11-07-2012, 22:16
Właśnie dlatego napisałem, żebyś zmierzył temperaturę, bo być może klimatyzacja się nie wyłącza, tylko pracuje cały czas.

radekg32
11-07-2012, 22:24
Właśnie dlatego napisałem, żebyś zmierzył temperaturę, bo być może klimatyzacja się nie wyłącza, tylko pracuje cały czas.

Na pewno sie wylacza bo po naduszeniu A/C wyraznie slychac jak ponownie sprezarka sie zalacza.
A od kilku dni gdy nie ma deszczu problem tak samo jak sie pojawi tak i zniknal ;)
Czy ja juz mam jakas schize :P odnosnie mojego mondi ?;)

Emmm
11-07-2012, 22:39
Po ponownym pojawieniu się problemu, spróbuj zabiegu z ręcznikami...
Pozdrawiam