Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2007-2014] Odpowietrzanie ukł. hamulcowego - proszę o poradę


AndKamil1
07-07-2012, 16:32
Witam, Znajomy wymieniał sobie klocki hamulcowe z tyłu w mondeo mk4 kombi i zapowietrzył układ. Niestety obawiam się że powietrze mogło dostać się również do pompy hamulcowej, ponieważ był bardzo niski stan płynu a przy odpowietrzaniu (po wymianie klocków) zapomniał dolać płynu do zbiorniczka. Dziś odpowietrzaliśmy raz jeszcze i jest poprawa - pedał jest twardszy ale nie jest jeszcze ideał. Mam pewne wątpliwości co do kolejności odpowietrzania kół i czy przy odpowietrzaniu musi być włączony zapłon. Dziś odpowietrzaliśmy w kolejności:
-lewe przód i prawe tył
-prawe przód i lewe tył
czy jest to dobra kolejność?

Co zrobić jeżeli zapowietrzona została pompa hamulcowa albo ABSu?

pozdrawiam

Kamil

darmodziej
07-07-2012, 17:52
W załączniku odpis odpowietrzania hamulców.

AndKamil1
07-07-2012, 18:27
tylko czy ten opis ma się do mondeo mk4?

darmodziej
07-07-2012, 18:44
Do Mondeo z układem ABS, wystarczy?

Pawel
07-07-2012, 19:03
Kolego, nie martw się, pompy hamulcowej nie można zapowietrzyć jak jest w niej płyn hamulcowy, bo zgodnie z prawem fizyki powietrze jest lżejsze od płynu i samo wydostanie się do atmosfery jak będzie odkręcony korek wlewu płynu, natomiast odpowietrzanie kół zaczyna się od koła najdalszego od pompy , następnie kolejne coraz bliżej itd...

darmodziej
07-07-2012, 19:07
odpowietrzanie kół zaczyna się od koła najdalszego od pompy , następnie kolejne coraz bliżej itd...
I tu kolego jesteś w błędzie. Przeczytaj sobie instrukcję z załącznika we wcześniejszym poście.

AndKamil1
07-07-2012, 19:12
no właśnie jest dużo nieścisłości z tą kolejnością odpowietrzania kół. A co myślicie o odpowietrzaniu z włączonym zapłonem. Dużo osób pisze, że tak jest prawidłowo nawet jeden mechanior mi tak mówił.

na temat kolejności znalazłem coś przydatnego - na tym filmie koleś co prawda wymienia płyn a nie odpowietrza układ ale myślę że postępowanie co do kolejności jest takie same

http://www.youtube.com/watch?v=V5O_pbC8R2E&list=PLC13ECF5B9944E180&index=28&feature=plpp_video

darmodziej
07-07-2012, 19:17
Myślę, że włączenie zapłonu nic nie zmieni, bo pompa ABS nie pracuje, gdy samochód nie jedzie, uruchamia się dopiero podczas hamowania, gdy wystąpi poślizg koła. A kolejność, widocznie ma jakieś znaczenie, skoro tak piszą w książce.