Zobacz pełną wersję : [Galaxy 1994-2000] Podświetlenie deski - jak wymienić spalone żaróweczki ?


mirek1966
24-10-2006, 22:05
Pomocy. Mam spalone żaróweczki podświetlające pokrętła nawiewu , ogrzewania i kierowania strumieniem powietrza. Czy ktoś wymieniał już takie żarówki i wie jak się do nich dostać?

arcisz
25-10-2006, 06:14
No to masz lekki problem. Wymieniałem i koniec konców zrobiłem ale trochę na okretkę.

Na poczatek musisz zdjąć cały podświetlany plastik. Trzyma się on wyłacznie na zatrzaskach. Ja lekko podważałem dolną część a następnie po "wyczepieniu" jej lekko podważałem górę. Nie idzie to od razu, i za drugim razem też wcale nie jest łatwiej. Trzeba trochę pokombinowac ale nie za mocno. Po kilku wygięciach, lekkim podważaniu w końcu samo jakoś odchodzi bez uszkodzeń.

Problemem jest żarówka - ja jej nigdzie nie dostałem w mieście, może serwis ma ale wątpię, nie chcą się zajmować pierdołami /szukałem oprawek do żarówek podświetlających deske rodzielczą - serwis nie prowadzi tego :fcp12/.

Żarówka składa się z:
- właściwej żarówki :fcp2
- plastikowej tulei, w której z jednej strony siedzi żarówka a z drugiej są ...
- dwa bolce metalowe.

Jest ją dość ciężko wyciągnąć, wystaje jedynie część szklana, za mało przyciśniesz, to nie dasz rady wyciągnąć, za mocno to strzeli szkło. Mi najpierw ślizgało się a potem strzeliła żarówka, sam plastik już łatwiej wyciągnąć bo można za niego złapać.

Ja szukałem jak najmocniejszej żarówki /bo tylko jedna podświetla całość/ pasującej do wnętrza tego plastiku, wyciągnąłem z plasatiku metalowe bolce, włożyłem do środka żarówkę, wąsy-przewody od zarówki przedłużyłem, wyciągnąłem przez otwory po bolcach i z powrotem wcisnałem bolce.

U mnie świeci, nie aż tak intensywnie jak reszta przycisków ale da się bez problemów znaleść w nocy to, co sie chce a nie po omacku szukać pokręteł.

powodzenia!

mirek1966
26-10-2006, 23:03
Bardzo dziękuję. Udało się bez strat w zaczepach. Trzeba przyznać, że nie jest to najlepsze rozwiązanie techniczne i oświetlenie mało efektywne. Ale już przynajmniej cokolwiek widać w nocy.
Pozdrawiam.

arcisz
27-10-2006, 06:18
A żarówki dostałeś czy robiłeś tak jak pisałem?

Gregus
02-01-2007, 12:51
A żarówki dostałeś czy robiłeś tak jak pisałem?
Witam. Jestem "nowy" teraz mam 1 Forda w życiu (Galaxy 96r. 2,8 automat), czy można wiedzieć jakie żaróweczki tam pasują? Chodzi mi o moc ?

arcisz
02-01-2007, 18:02
Gdzie?
Pod oświetlenie deski rozdzielczej idą 5W5 i o takie pytaj a do pokretła nawieu szukaj jak najmocniejszej, byleby mieściłą się do plastiku bo i tak słaaabo swieci... Najpierw jednak zdejmij ten plastik i wyciągnij plastikowa tuleję, żebys miał do czego mierzyć - odradzam z góry zabawy z diodami - są na 12V ale france świecą na wprost a tam potrzeba zarówki która jak najwiecej daje światła na boki.

Powodzenia.

Gregus
02-01-2007, 21:06
Gdzie? Powodzenia.
Chodziło mi oczywiście ( no to może nie takie oczywiste :fcp18 ) o pokrętła od regulacji temp. i poboczne. Dzięki za radę

luk69
24-01-2011, 21:12
Przeszukałem internet i dopiero tutaj znalazłem rozwiązanie. Potwierdzam z diodą to kiepskie rozwiązanie. Będę szukał żarówki na podmiankę. Żarówki oryginalnej nawet dziś nie znalazłem. Dzięki za radę.

apoloniaauto
25-01-2011, 01:34
są diody co rozpraszają światło ! w zegary je włozyłem i dają jak głupie

Flojd
09-02-2011, 15:01
No to masz lekki problem. Wymieniałem i koniec konców zrobiłem ale trochę na okretkę.

Na poczatek musisz zdjąć cały podświetlany plastik. Trzyma się on wyłacznie na zatrzaskach. Ja lekko podważałem dolną część a następnie po "wyczepieniu" jej lekko podważałem górę. Nie idzie to od razu, i za drugim razem też wcale nie jest łatwiej. Trzeba trochę pokombinowac ale nie za mocno. Po kilku wygięciach, lekkim podważaniu w końcu samo jakoś odchodzi bez uszkodzeń.

Próbowałem... Za konia nie idzie tego zdjąć. Podważałem od dołu, wyskoczyły dolne zatrzaski bez problemu, ale z górą to masakra jest! Ni me ni be, tysiące sposobów, chyba nawet połamałem jedno żeberko między pokrętłami (nie widać nawet, ale jest)... Macie może pomysł jak to zrobić?
Edit:
Uporałem się!... Podważyłem to od tyłu (włożyłem śrubokręt od dołu). Teraz problem jest z żarówką, wyjąłem tylko ją, oprawka plastikowa została... Zabawy pełno.

maciaba
09-02-2011, 17:02
chcialbym podpiac sie pod temat co prawda nie zupenie zwiazany z tutejszym problemem ale podobny, nie chcialem zakladac zbednego nowego tematu. Mianowicie chodzi mi o podswietlanie licznika. Nie wiem ile tam jest zaroweczek ale na oko 4 i dziala tylko 1, prawa strona licznika w ogole nie jest podswietlana, i malo tego, czasami przygasa albo nie swieci (jak pukne lekko w deske to wraca, cos pewnie nie laczy), jak sie do tego dostac i jakie zaroweczki od razu kupic? Z gory dzieki.

bumcyk
10-02-2011, 19:19
Witam. Oryginalne żaróweczki są dostępne w sklepie firmowym Forda (jest taki np. w Olkuszu spec od Galaxy). cena niestety aż 25pln za szt (na zamówienie),
a co do wyjmowania tej czarnej zaślepki to ja radzę mocno szarpać (ale z wyczuciem)i musi puścić. Ja ją ściągałem i zakładałem już kilka razy i nic nie pękło.

Flojd
11-02-2011, 15:44
chcialbym podpiac sie pod temat co prawda nie zupenie zwiazany z tutejszym problemem ale podobny, nie chcialem zakladac zbednego nowego tematu. Mianowicie chodzi mi o podswietlanie licznika. Nie wiem ile tam jest zaroweczek ale na oko 4 i dziala tylko 1, prawa strona licznika w ogole nie jest podswietlana, i malo tego, czasami przygasa albo nie swieci (jak pukne lekko w deske to wraca, cos pewnie nie laczy), jak sie do tego dostac i jakie zaroweczki od razu kupic? Z gory dzieki.

1) Odsuwasz sie na maksa kierownice do siebie
2) odkrecasz 2 wkrety u góry czarnej opaski
3) odkrecasz nastepne 2 wkrety w gornych rogach licznika
4) wysuwasz go, odłączas kostke i wyjmujesz

Przy wkladaniu próbowalem trafić z 20 minut.. I po tym czasie zobaczyłem, że z drugiej strony licznika (z boku) jest też taki dzyndzel.. Trafiasz tymi dwa dzyndzlami w takie rowki i pasuje jak ulał. Co do ściągania opaski to najlatwiej wyjac ją, ściskając ją na srodku (góra do dołu).
Edit:
ta opaska tak ciężko wyłazi, bo przy dziurach na wkrety jest takie wypukłe na zewnątrz, dlatego musisz scisnać

ryju1468
11-02-2011, 21:30
witam szkoda ze nie dopisales ze liczniki wychodza przez najwieksza dziure w kierownicy,troche gimnastyki.
nie kazdy wie jak do tego podejs.

Flojd
12-02-2011, 09:35
Nie wiedziałem, ja wyjmowałem bokami ;) Pod pewnym skosem łatwo wychodzi, trzeba to wyczuć.

maciaba
13-02-2011, 13:53
yyy a tych zaroweczek do nie da sie wyrwac taniej?

Flojd
13-02-2011, 18:51
Taniej, a gdzie je w ogóle dostałeś? Ja szukam i chyba kupię jakąś inna na 100mA (5,60zł) ale nie wiem jak zamontowac, chyba klej na gorąco...

Flojd
01-12-2011, 15:09
Czy może mi ktoś spisać nr z tej żarówki, żebym wiedział o co zapytać w aso czy gdzieś, bo mojej szukam od prawie roku i nie mogę jej znaleźć...?

rciechan
02-12-2011, 09:36
Ale tam są zwykłe żarówki, dostępne w każdym sklepie motoryzacyjnym/elektronicznym! A dokładnie dwa rodzaje:
- do podświetelania zegarów (chyba 4 szt.), takie (nie jestem pewien mocy):
http://www.lightmarket.pl/produkt-21-CALOSZKLANA_R10_12V__3W_CARLAMP_76201-5694-84.html

- do kontrolek (np do rezerwy paliwa), takie:
http://www.lightmarket.pl/produkt-21-CALOSZKLANA_R_5_12V__1,2W_CARLAMP_76101-5681-84.html

Wymieniałem właśnie w niedzielę jedną bo się spaliła (ta większa), założyłem akurat taką jak miałem gdzieś w zapasie, ale chyba włożyłem zbyt mocną bo widzę jak mi jedna strona licznika jaśniej świeci - morał z tego taki, że trzeba sprawdzić moc oryginalnych i założyć taką samą ;)

A zegary wychodzą bez żadnego problemu i kombinowania, wystarczy opuścić maksymalnie kierownicę i wysunąć ją do siebie.

Flojd
02-12-2011, 21:02
Dobra, moj blad, te do licznika juz kupilem, chodzi mi o ta z szara tuleją (o tej zarowce jest mowa w temacie).

horse668
02-12-2011, 21:38
Ja wsadziłem do tej szarej tulei żarówkę do podświetlania zegarów z peugeota/citroena 1,2W.
Trzeba założyć na jej wąsy jakieś cieniutkie druciki i wyciągnąc przez otwory na bolce (wcześniej wyjmując bolce), potem wcisnąc bolce z powrotem, i żarówka wyglada jak oryginał. Tak samo rozwiązałem temat podświetlania popielniczki.

premi
03-12-2011, 16:09
Jest ją dość ciężko wyciągnąć, wystaje jedynie część szklana, za mało przyciśniesz, to nie dasz rady wyciągnąć, za mocno to strzeli szkło. Mi najpierw ślizgało się a potem strzeliła żarówka, sam plastik już łatwiej wyciągnąć bo można za niego złapać.


Żarówkę wymienia się w sposób banalny. Należy wyciągnąć dwa bolce z oprawki,po czym wyciągnąć żarówkę, w przeciwnym razie skończy się to tak jak napisał kolega.Bolce i tak trzeba wyciągnąć, aby móc włożyć nową żarówkę, a te są dostępne praktycznie w każdym sklepie motoryzacyjnym po ok 4-5zł.Trzeba jedynie z odpowiednio długimi wąsami wziąć.

Co do montażu diod zamiast żarówek, nie odradzam, trzeba się jedynie pobawić. Na ten temat jest sporo napisane np. na forum Volvo. Bardzo dokładnie i wyczerpująco, a co ważniejsze dające całkiem fajne efekty.

sp9wlc
07-12-2011, 09:35
wepchnołem na siłę diode zielona na 12 v do oprawki podświetlającej pokrętła ogrzewania, i wymieniłem podświetlenie licznika (cyfry przebiegu) na oświetlenie diodowe bo mnie wkurza gdy gasnie żaróweczka, mam jednak pytanie dlaczego w tym smamym liczniku z sharanie i alhambrze jest zamontowana kontrola rezerwy paliwa a glaxy nie, otówr jest zaślepiony i chyba żeby wyłamać ton plastik i włozyć kontrolkę. Bedzie jednak działać?
próbował to ktoś?

rciechan
07-12-2011, 15:19
Ja tam w Galaxy mam kontrolkę rezerwy, może w uboższych wersjach nie były montowane?

deha62
07-12-2011, 15:21
u mnie normalnie się zapala żółta żaróweczka rezerwy

ryju1468
07-12-2011, 16:55
witam
ja tez posiadam kontrolke rezerwy

horse668
07-12-2011, 20:54
I ja.

sp9wlc
08-12-2011, 04:00
No to juz niewiem jak to jest, niewiem czy moja wersja jest uboższa
vin opisuje tą wersję Diamant jako:
Wersja na ryn. Azji Wsch. i Oceanii
Palmela Plant Build
Okna tylne zamykane 1 dotknieciem
Z elektron.oknem tylu sciany boczn.
Z Ogrzewaną Szybą Przednią
Z Lamp Przy Lust W Oslonie Przeciw
Z Podoewietlanym Lusterkiem
Bagaznik dachowy bez poprzeczek
Wąska listwa z boku w kolorze nadw.
Z wypukł.el.ster/ogrz.luster.pasaż.
Siedzenie obrotowe kierowcy
Siedzenie obrotowe pasazera
Stolik rozkł. z oparcia kierowcy
Ze stolikiem w oparciu siedz. pas.
Z Ogrzewanym Fotelem
Z Ogrzewanym Fotelem
z regulatorem 4-poz.pol.siedz.kier.
Z galka dzw zm biegów z miekkim mat
Z Centralnym Zamkiem
Ze Sterow. Zamków Na Podczerwień
Z Wycier./Spryskiwacz. Szyby Tylnej
Z czest.pracy przeryw
Z Ogrzew. Dyszami Spryskiwaczy
Zderzak przedni lakier w kolor nadw
Zderz, tylny tw.szt.w kol. nadwozia
Z poduszka powietrzna kierowcy
Z Poduszką Powietrzną Pasażera
Ze Standard.Amortyzatorami Tylnymi
Felga stalowa 6J x 15
Z ukl. podgrzew. silnika
Ze uchw ham reczn z miekkiego mater
Układ ABS na wszystkie koła
Z Filtr Pyłkowy
Bez Ukł. Kierown. Zależn.Od Prędk.
Kierownica
Z Nagrzewnicą Pomocniczą
Dwutonowy dzwonek elektryczny
Z Immobilizerem Scp
Z Przednimi Lampami Przeciwmgieln.
Z nadglowna lampka oswietlajaca


Kolor tapicerki:

Seria Mid, Szary Flanelowy, Country

kod (FB)

zatem mam chyba wszystko poza kimatronikiem

Flojd
09-12-2011, 20:04
Ja niestety gdzieś zgubiłem te zarowke i dlatego pytam o jej nr...

ravelkepno
10-12-2011, 12:15
W Azji ropa tania więc i kontrolka nie potrzebna bo tam zawsze pełne baki mają.