Zobacz pełną wersję : Sprężarka Klimatyzacji - awaria


luka128
16-11-2006, 22:23
Mam taki o to problem: Po włączeniu przełącznika na AC spadają tylko mocno obroty silnika i coś zaczyna cicho piszczeć w sprężarce. Nie wiem dokładnie jak działa mechanizm który uruchamia sprężarkę, bo przecież to koło pasowe cały czas się obraca, a dopiero po przekręceniu przełącznika sprężarka zaczyna się kręcić. U mnie po włączeniu po chwili zaczyna się dymić ze sprężarki jakby się coś zacierało. Mam pytanie: na czym polega mechanizm który uruchamia sprężarkę, czy to jest jakiś rodzajsprzęgła, czy coś innego, a drugie pytanie czy możlie jest to że np zatarło się łożysko, bo podobne objawy mialem kiedys w altrtnatorze, ze kolko stało a pasek się po nim obracał. Czy istnieje jakiś sposób wymiany w samochodzie bez wyjmwania sprężarki, czy są potrzebne do tego jakieś specjalne narzędza, czy może wystarczy zzwykły ściączacz do lożysk? I wreszcie czy może w ostateczności o innego forda spręzarka pasuje do explorera? I jak rozumiem po wyjęcu spręzarki z samochodu, trzeba napełniać układ klimatyzacji od nowa?

Przepraszam ze tak duzo pytań, ale nie miałem jeszcze do czynienia z kilatyzacją a zwlaszcza z jej naprawą. Proszę o poradę. Pozdrawiam i z góry dziękuję Łukasz z Łodzi

manius
16-11-2006, 22:39
typuje na lozysko, mialem podobne symptomy w escorcie
podaj mi twoj eMail to ci wysle opis naprawy (wprawdzie po niemiecku, ale jest duzo rysunkow)
servus
maniek

luka128
16-11-2006, 22:47
manius, luka128@interia.pl

Tomasz Janczak
17-11-2006, 18:11
Zdejmij pasek klinowy i sprawa się wyjaśni co z łożyskiem .Miałem podobny problem. U mnie padło łożysko alternatora.W razie problemu z łożyskiem i wył. AC .można załozyc krótszy pasek i zdiąc sprężarkę.Z resztą do Pabianic nie masz daleko jak co to mam narzędzia i kanał.

essi98
23-05-2007, 20:10
Witam!

W escorcie gdy włączę AC i kółeczko od sprężarki klimy zacznie się krecić
słychać głośny żęchot, coś jakby mielić kawę w młynku.
Byłem u kilku fachowców i połowa stwierdziła że to łożysko a druga połowa że
sprężarka już pada i trzeba kupić druga. Klima działa bardzo dobrze chłodzi i poza
hałasem wszystko jest Ok.
Nie wiem co robić? Ryzykować wymianę łożyska czy kupić nową lub używaną?
Proszę o jakąś pomoc, w tej sprawie.

Pozdrawiam

chevidan
23-05-2007, 21:10
luk jag a co było z twoją sprężarką?

luk_jag
23-05-2007, 21:17
luk jag a co było z twoją sprężarką?

Daj spokój :fcp11
Dorwałem drugą która leżała jakieś trzy lata pochodziła kilka dni i się skończyła.A wczoraj żeby było śmieszniej rozleciało się łożysko. Skręciłem atrapę sprężarki(pusta w środku) na nowym łożysku i śmigam dalej. Układ przepłukałem azotem i jest czysty :fcp1
Teraz szukam sprężarki od skorupy albo od forda ka. Są takie same ale na r-134

chevidan
23-05-2007, 21:22
niewiem co to r-134 ale dzisiaj wymieniałem silnik w fokusie 18td endura z1999roku jak przekładałem sprężarkę wydała mi się dziwnie znajoma,te same mocowania podłączenie tylko inna wtyczka do sprzęgła.

luk_jag
23-05-2007, 21:24
Nie wiem co robić?

Zmień fachowca.
Ściągnij gaz do pustej flaszki i do dzieła.Koszt łożysk to ok. 20zł.
Jak nie pomoże to trzeba kupić drugą
Pozdrawiam :fcp27

nemrod
23-05-2007, 21:28
niewiem co to r-134
Czynnik chłodzący.
W starych explo jest R-12 (freon)
do dostania u wszystkich co naprawiają lodówki lub robią chłodnie. :fcp23

Darz Bór!

Nemrod

luk_jag
23-05-2007, 21:38
Niestety już nie u wszystkich. R12 mają tylko zasyfiały bo ściągnięty z jakiegoś urządzenia a jeśli czysty to od rusków i bardzo drogi. :fcp5
Chłodni na ten czynnik jest naprawdę niewiele w obiegu

Pozdrawiam

jarq
23-05-2007, 21:46
Klima na R12 napełniona czynnikiem R134 nie będzie chłodzić tak skutecznie jak oryginalnie.
Tych czynników nie można zamieniać bo to nie będzie dobrze działać.

nemrod
23-05-2007, 21:47
haha,
Okazało się że mój kuzyn chłodnie robił a serwisuje to które robił jego ojciec i ma tego siwaksu do bólu. :fcp23

Jak się opędzę z mechaniką to jadę nabijać do niego.


Darz Bór!

Nemrod

[ Dodano: 2007-05-23, 22:49 ]
Jarq,
Wiemy, wiemy...
Było już na forum o czynnikach.

chevidan
23-05-2007, 21:53
już wiem.spotkałem się z tym.kiedyś w jakimś amerykańcu byłem napełnić klimę i powiedzieli że powinien być freon ale już się go nie używa bo chyba niszczy ozon czy coś tam i wpuścili mi coś innego,ale klima chodziła super.

luk_jag
23-05-2007, 21:58
ale klima chodziła super.

Wystarczy zaciągnąć swieży odpowiedni olej i do przodu.Nie sądzę że któryś z kolegów się zorientuje że to nie 12.

Przerabiałem temat wielokrotnie

chevidan
23-05-2007, 22:02
pewnie masz rację.