Zobacz pełną wersję : daleka trasa jak się przygotować?


SrebnaStrzała
10-07-2013, 10:29
Witam
Wybieram się w trasę Poznań - Niemcy - Austria - Włochy - Wenecja - Monaco - Sycylia i jak da rade to jeszcze Francja

To moja pierwsza taka trasa.

Jak przygotowujecie siebie i swoje auta do dalekich podróży? Chętnie bym się dowiedział czego Was takie podróże nauczyły aby móc to zastosować w praktyce:)

Będę wdzięczny za wskazówki :)

RafałB
10-07-2013, 11:45
Ja najczęściej sprawdzam zapas, stan oleju i tankuje do pełna...jak teściowa na pokładzie to dodatkowo zatyczki do uszu :D

SORRY za OT ale przecież to takie logiczne .... jak masz nowe auto to dowód rej i reszta jak wyżej i w droge, luzik ;)

Jacek
10-07-2013, 13:10
Przede wszystkim poczytaj o przepisach w krajach, przez które będziesz przejeżdżał. Może się okazać, że będziesz potrzebował np. kamizelek odblaskowych dla wszystkich osób w aucie, zestawu zapasowych żarówek i bezpieczników czy zalegalizowanej gaśnicy. Drobiazgi, ale mandaty w euro trochę bolą i uszczuplają budżet wyjazdu.

boncio
10-07-2013, 14:54
Ja Francja, to poszukaj czy już jest obowiązek posiadania alkomatu. Rok temu jeszcze nie było obowiązku.
Kamizelki odblaskowe mało tego, że dla każdego w aucie to jeszcze dostępne bez wychodzenia z samochodu, czyli np. nie schowane w bagażniku.

SrebnaStrzała
10-07-2013, 15:25
O kurcze nie wiedziałem że dla każdego w samochodzie :O
Podczas jazdy pijecie jakieś ****a energetyczne czy raczej lepiej zjeść jakieś owoce ?

wydra
10-07-2013, 15:30
Czasami lepiej się zdrzemnąć 15 minut niż pić energetyki, które na chwilę podnoszą poziom cukru we krwi i czujesz przypływ energii a za chwilę jesteś zmęczony 2x bardziej niż przed napojem ;)

RedFord
10-07-2013, 15:37
A ja dodam ze niemcy wala mandaty za posiadanie apteczki niezgodnej z norma DIN, jesli masz zwykle pudeleczko, kup koniecznie z DINem i odsylam rowniez do lektury. Jest ladny artykul na necie. Jak znajde to wrzuce.
Koszt apteczki z DINem to okolo 25 zeta.
DINow jest kilka, u nas na rynku bujaja sie dwa. DIN - norma obowiazujaca w krajach unii, a dokladnie, co MUSI sie zawierac w takiej apteczce.
A ze u nas w kraju apteczka nie jest "wymogiem", to mamy duzy wybor "zwyklych".

siebek
10-07-2013, 15:44
Ja podczas długich podróży całkowicie rezygnuję z kawy i napojów energetycznych :) Tak jak kolega wyżej napisał - po 15min od wypicia dopada mnie jeszcze większe zmęczenie niż przed.
Najlepszy sposób na walkę ze zmęczeniem to rozmowa ;)

dyha
10-07-2013, 19:49
Podczas jazdy pijecie jakieś ****a energetyczne czy raczej lepiej zjeść jakieś owoce ?

Tak, ale bez nacisku na energetyki bo faktycznie korzyści są pozorne, a zmęczenie i tak da o sobie znać ze zdwojoną siłą. Dużo mineralnej i innych soków jak dla mnie to przede wszystkim niegazowanych. Kiedy jadę na wakacje, podczas nocnej podróży (jednorazowo grubo ponad 1000 km) jestem w stanie wypić kilka litrów płynów. Wadą a równocześnie zaletą tego faktu jest to że często muszę zatrzymywać się na siusiu. Zaleta taka że często zażywam świeżego powietrza

wydra
10-07-2013, 20:39
Wadą a równocześnie zaletą tego faktu jest to że często muszę zatrzymywać się na siusiu. Sikaj do butelek jak tirowcy :D

dyha
10-07-2013, 20:50
głupio tak w towarzystwie :oops:

RedFord
10-07-2013, 21:21
Szukam, i szukam i nie znalazłam tego co chciałam, ale coś przeszperałam:
Kamizelka ostrzegawcza - z normą EN 471. Ta norma to już standard w Polsce, nie powinno być problemy z nabyciem. Będzie na etykiecie producenta albo na metce.
Apteczki, DIN 13164. Musi być napisane na apteczce.
www.pierwszapomoc.com/apteczki-samochodowe-zle-wyposazone

Wyposażenie apteczki samochodowej według normy DIN 13164 stanowią:
1. Opatrunek indywidualny G 1 szt.
2. Opatrunek indywidualny M 3 szt.
3. Plastry 10 x 6 cm (8 szt.) 1 opak.
4. Plaster 5 m x 2,5 cm 1 szt.
5. Opaska elastyczna 6 cm 2 szt.
6. Opaska elastyczna 8 cm 3 szt.
7. Chusta opatrunkowa 40 x 60 2 szt.
8. Chusta opatrankowa 60 x 80 1 szt.
9. Kompres 10 x 10 a 2 3 szt.
10. Chusta trójkątna 2 szt.
11. Nożyce 14,5 cm 1 szt.
12. Rękawice latex 4 szt.
13. Koc ratunkowy 160 x 210 cm 1 szt.
14. Ustnik do sztucznego oddychania 1 szt.
15. Chusteczki dezynfekujące (alkoholowe) 2 szt.
16. Instrukcja udzielania pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych 1 szt.

Według przepisów apteczka samochodowa nie stanowi obowiązkowego wyposażenia samochodu w Polsce (jest jedynie zalecana). Jednak w razie potrzeby mamy obowiązek udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej a apteczka samochodowa w takiej sytuacji może okazać się niezbędna.

Warto wiedzieć, że apteczka samochodowa jest prawnie wymagana m.in. w takich krajach jak: Czechy, Niemcy, Austria, Francja, Holandia i Litwa.

To taka bzdura, ale szkoda te kilkadziesiąt euro. A tez i nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.

TOMAS
10-07-2013, 21:36
Wyposażenie samochodu musi być zgodne z przepisami państwa w którym jest zarejestrowane.

Tylko czy warto się spinać później z policmajstrami

gregor75
10-07-2013, 21:42
Konwencja genewska ( lub wiedeńska -nie mam pewności teraz ) o tym mówi

RedFord
10-07-2013, 21:48
Konwencja genewska ( lub wiedeńska -nie mam pewności teraz ) o tym mówi

Wszystkie europejskie kraje (a także większość państw na innych kontynentach) są sygnatariuszami stworzonej w 1968 roku Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym. Ten traktat opracowany dla ułatwienia międzynarodowego ruchu drogowego reguluje m.in. kwestie obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Z jego zapisów wynika, że policjant nie ma prawa ukarać mandatem obcokrajowca, którego pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami obowiązującymi w kraju zarejestrowania auta.

Co ważne, ratyfikowanie Konwencji Wiedeńskiej jest dobrowolne, ale gdy kraj zdecyduje się na taki krok, jej zapisy traktowane muszą być w sposób nadrzędny nad prawem lokalnym. Oznacza to więc, że karanie Polaków za brak wymaganego w Niemczech czy na Słowacji wyposażenia (ale również np. karanie przez polską drogówkę Niemców za brak obowiązkowej w Polsce gaśnicy) jest nielegalne.

źródło: http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news/samochodem-za-granice-oto-co-musisz-wiedziec,1671165,324

jaceks
10-07-2013, 22:26
było
http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=184858