Zobacz pełną wersję : Naklejka rejestracyjna na przedniej szybie


kacper69
03-01-2014, 15:19
Dziś podczas rutynowej kontroli drogowej Pan Policjant zwrócił mi uwagę, że mam w aucie źle przyklejoną na przedniej szybie naklejkę z numerem rejestracyjnym.
Ogólnie naklejka jest przyklejona w prawym dolnym rogu, ale.... jest poza zasięgiem pracy wycieraczki .
I faktycznie, podczas kontroli auto było brudne, ja to w trasie gdy troszkę deszcz pada i naklejka była zasłonięta brudem z drogi, więc była nieczytelna.
Ogólnie dostałem pouczenie, abym to poprawił.
Hmm, tylko jak?
Auto zostało odebrane z salonu z tak naklejoną naklejką, chyba pojadę do ASO na "naprawę gwarancyjną".
Patrzyłem też specjalnie na innego Focusa 3 , tez miał tak samo naklejona taką naklejkę. Myślę że wszystkie Focusy 3 mogą mieć te naklejki naklejone w niewłaściwym miejscu, a to dlatego , ze wycieraczka prawa pracuje tak, że nie czyści prawego dołu szyby przedniej.

Pitek S.
03-01-2014, 15:27
ja bym się nie przejmował, też tak mam naklejoną naklejkę i nigdy nikt się nie czepiał, a byłem już kilka razy kontrolowany rutynowo i 2 razy za prędkość, bo nie włączyłem CB:619:; koleś pewnie młody i chciał się wykazać:619:

TOMAS
03-01-2014, 17:04
też bym się tym głowy nie zajmował

kacper69
03-01-2014, 18:17
TOMGOL, jak to byś się nie przejmował?
Może dlatego , ze Ciebie to nie dotyczy?
Ja to ze strachu mało zbroi sobie nie zasra...em.
Policjant był bardzo przekonujący, że naklejka jest w niewłaściwym miejscu przyklejona, powinna być przyklejona kilka cm wyżej, a to znowu nie była by w prawym dolnym rogu szyby.
Myślę, że jak bym był bardziej agresywny, to mogło by się skończyć zabraniem dowodu rejestracyjnego.
A z tego to już byłby skandal taki, że w TV by o tym było.

jvc
03-01-2014, 18:24
Myślę że można olać to.
Ja zawsze daję naklejkę jak najniżej można w prawym dolnym rogu. Czy jest w polu wycieraczki to nie wiem, nigdy się nad tym nie zastanawiałem.
Miałeś po prostu pecha, natrafienie na policjanta ,który zwróci na to uwagę to prawie jak trafienie w totolotka, szczególnie drugi raz ;)

jarhel74
03-01-2014, 18:33
Raczej chodziło mu o to, że była mało lub wcale nieczytelna. Często na zdjęciach z fotoradarów czytelna jest tylko naklejka na szybie i na jej podstawie identyfikują auto. Ja po prostu zwracał bym uwagę na jej czytelność/czystość i się nie przejmował.

Zdzich K.
03-01-2014, 18:34
Ale macie problemy: 2 cm za nisko, czy 5 cm wyżej, to jeszcze narożnik :shock:
jeżdżę bez naklejki, bo zginęła poprzedniemu właścicielowi ... a ciągle jeszcze nie przerejestrowałem :619:
:wink:

jvc
03-01-2014, 18:39
Widziałem też dużo samochodów ,które maja po 2 naklejki. Jak sądzę z lenistwa była stara i nowa.

TOMAS
03-01-2014, 18:43
Niech Pan policjant poda rozporządzenie ile cm od której krawędzi ma być, wtedy przestanie cfanaikować

Zdzich K.
03-01-2014, 18:44
I nie dziwię się, że doklejają drugą, bo zdjąć to świństwo, to urwanie broszki - do bani!

jvc
03-01-2014, 18:46
Zdzich ty lepiej naklej tą naklejkę
Przeczytaj 7 post ;)
http://forumprawne.org/prawo-administracyjne/26334-naklejka-na-szybie-samochodowej.html

jarhel74
03-01-2014, 18:57
Dobre- być 10 tys w plecy, bo nie chciało się poświęcić 1 min na przyklejenie tego badziewia.
Z odklejeniem nie ma problemu- suszarka w rękę i schodzi bez problemu. U mnie przy zmianie szyby przekleili ze starej na nową.

Magik123
03-01-2014, 19:49
No tak, każdy z za monitora najmądrzejszy :wink:

Zapewniam że jak na kontroli się policja przys... to nikt się nie będzie kłocił, bo.... Naklejka ma być czytelna, nie ważne czy pod wycieraczką czy nad nią, MA BYĆ CZYTELNA, tak samo jak rejestracja ma być czytelna, pomimo tego że przecież jadąc w dłuższą trasę rejestracja nam się zachlapie przy bardzo kiepskiej pogodzie. I czy ktoś się wykłóci o to że to nie jego wina a złej pogody? Nie, dostaniecie mandat i na tym się zakończy, to samo tyczy sie naklejki, a rejestrację przy policji każdy wyczyści.

Albo co chwila wycierasz szybę, albo przyklej ją sobie wyżej, bo następnym razem zarobisz mandat i na tym się zakończy. Żadnymi roporządzeniami nikogo nie przestraszysz, bo to tak ważne jak czyste szyby. A chyba o brudną szybę nikt się sprzeczał nie będzie z policją, tylko podpisze kwit, umyję szybę i pojedzie w drogę, biedniejszy o parę zł.

TOMAS
03-01-2014, 19:52
Pan policjant to nie święta krowa to po pierwsze, po drugie szyba ma być czysta w polu widzenia a takie jest tam gdzie dochodzą wycieraczki. Nie raz miałem tak szybę uwaloną że tam gdzie wycieraczki nie dochodziły nic nie było widać i nigdy nie dostałem za to mandatu a kilkadziesiąt kontroli w życiu miałem. Tablice i światła jak są brudne zawsze przecieram

kacper69
03-01-2014, 19:57
No właśnie o to chodzi, że naklejka jest przyklejona POZA ZASIĘGIEM WYCIERACZKI, jak jest chlapa, to szyba jest brudna i naklejka jest nieczytelna.
Bo w Focusie 3 wycieraczka prawa jest symetryczna do lewej, nie zamiata prawego dolnego rogu szyby, gdzie przykleja się naklejki.
chyba bez fotki i 1/2 paliwka tego nie rozgryziemy.

Zdzich K.
03-01-2014, 19:59
Zdzich ty lepiej naklej tą naklejkę
Przeczytaj 7 post ;)
http://forumprawne.org/prawo-administracyjne/26334-naklejka-na-szybie-samochodowej.html

Nakleję już nową, bo stara (jak pisałem) zaginęła poprzedniemu właścicielowi i tamże (w narożniku) nigdy jej nie było :619:
...
a z tego - hmm - bełkotu, to po prawdzie nic nie wynika, no, nic merytorycznego, poza samymi "domysłami" - e tam :027:

Pewnie w styczniu uda mi się przerejestrować i będzie po temacie :wink:

pueblo5
03-01-2014, 20:16
Do urzędu komunikacji 25 zł wydadzą nową i przyklejasz gdzie ci pasuje. Starą zrywasz i po kłopocie. Albo nagrzewasz suszarką swoją ściągasz delikatnie najlepiej samym ostrzem z nożyka do tapet i przyklejasz gdzie ci pasuje. Do wyboru , do koloru.

wydra
03-01-2014, 20:18
Ja mam przyklejoną naklejkę w taki sposób, że pióro wycieraczki zasłania literki na naklejce. W sumie to nie było zamierzone, jak kleiłem, i tak już zostało.
Ale jeszcze nikt się tego nie doczepił :)

Magik123
04-01-2014, 08:39
Pan policjant to nie święta krowa to po pierwsze, po drugie szyba ma być czysta w polu widzenia a takie jest tam gdzie dochodzą wycieraczki. Nie raz miałem tak szybę uwaloną że tam gdzie wycieraczki nie dochodziły nic nie było widać i nigdy nie dostałem za to mandatu a kilkadziesiąt kontroli w życiu miałem. Tablice i światła jak są brudne zawsze przecieram

W wiekszości przypadków jednak ta świętą krową jest.....
Jak zatrzyma Cię za nieczytelna rejestrację, czyli za to może się przyczepić a za naklejkę już nie? Sam sobie przeczysz.

Powtarzam, naklejka ma być czytelna, jeśli jest poniżej pola wycieraczek, to trzeba ją czyścić, inaczej jak trafimy na takiego co to zauważy to poleci mandat, bo faktycznie na 20 kontroli ta 20 może byc tą niechcianą.

Jak nie wierzysz to zaczep pierwszy patrol drogówki i się ich zapytaj, nagraj przy okazji rozmowę i pochwal się na forum, każdy z osobna powie Ci że ma to byc czytelne bo za nieczytelne jest mandat, tak samo jak za rozmowę przez telefon oraz brudne szyby.

Temat jest tak bezsensowny jak pytanie o to czy podczas kontroli mozna pic piwo za kierownica.

jarhel74
04-01-2014, 10:09
No akurat temat bezsensowny nie jest, w przeciwieństwie do niektórych wypowiedzi. Kolega zapytał, gdzie powinna być przyklejona naklejka, bo policjant stwierdził, że jest w złym miejscu. Cytowane przepisy rozwiały chyba wątpliwości- ma być w prawym dolnym rogu szyby (nie ma ściśle określonych wymiarów w cm) i ma być czytelna. Jeśli wycieraczka nie czyści tego miejsca,wycierać szmatką gdy się zabrudzi ,albo przekleić naklejkę jeśli ktoś ma problem z pracą fizyczną. Koniec i kropka.

Marek
04-01-2014, 13:07
pytanie o to czy podczas kontroli mozna pic piwo za kierownica.

A pewnie,że można:P

Magik123
04-01-2014, 14:10
W sumie pić zawsze można :P

Wojtek
04-01-2014, 14:11
Zapewniam że jak na kontroli się policja przys... to nikt się nie będzie kłocił, bo.... Naklejka ma być czytelna, nie ważne czy pod wycieraczką czy nad nią, MA BYĆ CZYTELNA, tak samo jak rejestracja ma być czytelna, pomimo tego że przecież jadąc w dłuższą trasę rejestracja nam się zachlapie przy bardzo kiepskiej pogodzie. I czy ktoś się wykłóci o to że to nie jego wina a złej pogody? Nie, dostaniecie mandat i na tym się zakończy, to samo tyczy sie naklejki, a rejestrację przy policji każdy wyczyści.

Sie ma.

100 % racji.
Cyt. : " Zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne ".
art. 97 k.w. , art. 60 ust. 1 pkt 2 p.r.d.

Dodatkowo można otrzymać 3 punkty karne , mieć zatrzymany dowód rejestracyjny i być skierowanym na badania techniczne.

A , tłumaczenie , że przy kontrolach policjant nie zwrócił uwagi na niezgodności....
To jest tak samo jak z jazdą na halogenach przy dobrej widoczności... Jeden wlepi mandat - inny nie.
Ale wlepić mandat ma prawo każdy policjant. Do tego go obligują przepisy.

Pozdrawiam
Wojtek

Zdzich K.
04-01-2014, 16:04
...
Ale wlepić mandat ma prawo każdy policjant. Do tego go obligują przepisy.

Pozdrawiam
Wojtek
...
oraz nawołuje premier z kolejnymi ministrami finansów :027:

Pawel
05-01-2014, 06:56
Ja bym się również nie przejmował, przynajmniej może ci się kiedyś upiecze z mandatem.

Pitek S.
05-01-2014, 07:29
" Zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne ".
art. 97 k.w. , art. 60 ust. 1 pkt 2 p.r.d.

no właśnie, przepisy nie precyzują dokładnie jak ma być naklejona naklejka z nr rejestracyjnym poza "prawym dolnym rogiem szyby przedniej, w widocznym miejscu, nie może być niczym zasłonięta", dlatego policjant może się jedynie przyczepić do brudnej szyby, która może utrudniać jej odczytanie lub włożonej reklamy za wycieraczkę i za to może wlepić mandat ale nie może kwestionować jej naklejenia jeśli są spełnione powyższe warunki; zawsze można nie przyjąć mandatu i sprawę skierować do sądu; tam jeśli się okaże, że naklejka jest w dobrym miejscu mandatu ani grzywny nie będzie

Magik123
05-01-2014, 09:45
Czy Wy czytacie ze zrozumieniem? na mandacie nie będzie uwzględnione miejsce naklejenia, bo to nie jest ważne a brak możliwości odczytania naklejki poprzez brudną szybę. I kierowanie sprawy do sądu było by głupotą, bo tylko dodali byśmy sobie kosztów. Ma być w prawym dolnym rogu i ma być czytelna, jak będzie w polu pracy wycieraczek a nie będziemy ich używać, to tez nikt nie wystawi mandatu za nie używanie wycieraczek a za brudna szybę i brak możliwości odczytania numerów z naklejki.

Tyle, to jest tak jasne jak słońce w południe i nie wiem po co to jeszcze ciągnąć.

To jak by próbować wykłócać sie że za nie zapięte pasy nie można dostać mandatu, bo pas nie obejmuje naszego brzucha, gdyż jest za krótki a kierowca pije za dużo piwa. To ani krótki pas, ani picie piwa nie będzie podstawa do wymierzenia kary a brak zapiętych pasów.

Pitek S.
05-01-2014, 15:38
Czy Wy czytacie ze zrozumieniem? na mandacie nie będzie uwzględnione miejsce naklejenia, bo to nie jest ważne a brak możliwości odczytania naklejki poprzez brudną szybę. I kierowanie sprawy do sądu było by głupotą, bo tylko dodali byśmy sobie kosztów. Ma być w prawym dolnym rogu i ma być czytelna, jak będzie w polu pracy wycieraczek a nie będziemy ich używać, to tez nikt nie wystawi mandatu za nie używanie wycieraczek a za brudna szybę i brak możliwości odczytania numerów z naklejki.

Tyle, to jest tak jasne jak słońce w południe i nie wiem po co to jeszcze ciągnąć.

To jak by próbować wykłócać sie że za nie zapięte pasy nie można dostać mandatu, bo pas nie obejmuje naszego brzucha, gdyż jest za krótki a kierowca pije za dużo piwa. To ani krótki pas, ani picie piwa nie będzie podstawa do wymierzenia kary a brak zapiętych pasów.

czytamy ze zrozumieniemg:DD; gościowi przyczepił się policjant, że ma źle naklejoną naklejkę, a nie że ma brudną szybę; naklejka jest dobrze naklejona ale jego obowiązkiem jest dbać o to aby była widoczna czyli w tym wypadku czysta szyba; to policjant wykazał się "głupotą" mówiąc o źle przyklejonej nalepce i gdyby chciał za to wystawić mandat (czyli źle przyklejoną naklejkę), to spokojnie można iść do sądu, bo czym innym w sensie prawnym jest złe umieszczenie naklejki, a czym innym jej nieczytelność z powodu zabłocenia

Magik123
05-01-2014, 18:31
Nie przyczepił się tylko zwrócił uwagę :P Zresztą w tej sytuacji można to olać bo o to się nikt nie przyczepi, z drugiej strony dobrze mu poradził bo lepiej kiedy to wycieraczka czyści naklejkę.

Z innej strony zawsze to jakiś ratunek w razie fotoradaru a ratować się od płacenia tym hienom zawsze trzeba i jestem zdania że nawet jak dostaniemy fotkę z radaru to należy się rekami i nogami zapierać a żeby nie płacić lub chociaz uniknąć punktów, bo i tak nic poza tym że wypychamy kiszenie tym sępom z tego nie mamy, oczywiście kultura i człowieczeństwo mówi nam że trzeba płacić za błędy, jednak nie widze powodów dla których mam oddawać państwu swoje i tak ciężko zarobione pieniądze, bo większość fotoradarów i tak ustawiona jest w celu zarobkowym.

Mój kumpel jak jedzie w trasę to na rejestrację na jedną cyfrę nakleja 3 paski czarnej taśmy, a naklejki w szybie nie posiada, jak mija fotoradar to tak żeby uwiecznić na nim swojego środkowego palca :wink:

Niby głupota ale tym sposobem oszczędził już kilkaset jak nie kilka tyś zł, z tym że jak go kontrola zatrzyma to dostanie tylko pare zł za brak naklejki i zakryte numery, zawsze to mniej niż 500zł ze zdjęcia.

artur1970
05-01-2014, 18:50
Panowie ta dyskusja to typowy - niestety - przykład naszej mentalności.
Nikt nie napisze - ok. mój błąd - poprawie i koniec dyskusji.

Tu każdy twierdzi - co mi może, nie ma innych zmartwień, ja mam dobrze, przepis mało precyzyjny itp.

Wiem, dostanie mi się, ale cóż do odważnych .....

kacper69
06-01-2014, 09:16
Wiesz, tą naklejkę akurat bardzo trudno samemu poprawić.
Ja zgłosiłem na forum ten problem jak problem o bardzo dużym zasięgu, bo podejrzewam że 99% fordów focusów MK3 ma źle naklejone naklejki, to znaczy w dobrym miejscu, ale poza zasięgiem pracy wycieraczek.

artur1970
06-01-2014, 09:35
Poza zasięgiem pracy wycieraczek to jest nadinterpretacja policjanta. Może chciał błysnąć ? Może chciał podpowiedzieć jak poradzić sobie z takim przepisem, ułatwiając sobie życie? Jeżeli jest przyklejona tak jak stanowią przepisy to jest ok.
A Twoim obowiązkiem jest wykonać zabiegi powodujące że będzie ona czytelna.
Czy wykonasz je przy pomocy wycieraczek, czy własnoręcznie lub poprosisz sąsiada to jest tylko i wyłącznie Twoja sprawa. Naklejka ma być czytelna.

Pitek S.
06-01-2014, 11:08
Poza zasięgiem pracy wycieraczek to jest nadinterpretacja policjanta. Może chciał błysnąć ? Może chciał podpowiedzieć jak poradzić sobie z takim przepisem, ułatwiając sobie życie? Jeżeli jest przyklejona tak jak stanowią przepisy to jest ok.
A Twoim obowiązkiem jest wykonać zabiegi powodujące że będzie ona czytelna.
Czy wykonasz je przy pomocy wycieraczek, czy własnoręcznie lub poprosisz sąsiada to jest tylko i wyłącznie Twoja sprawa. Naklejka ma być czytelna.

dokładnie, policjant był nadgorliwy, a delikwent nie oczyścił szyby; tyle w temacie:wink: