Zobacz pełną wersję : Lozyska tyl, mondeo kombi 2002?


dr.big
07-01-2007, 09:31
Witam,
w Mondeo kombi MK3 slychac ciagly szum dobiegajacy z tylu. Szum przeradza sie prawie w "huk" przy osiagnieciu 130- 140 km/h. Jest to jednostajny dzwiek i nie zmienia sie np. na zakretach, jak to jest najczesciej przy lozyskach. Nacisniecie hamulca nie zmienia poziomu halasu, no, moze je lekko obniza, ale naprawde niezauwazalnie. Dodam jeszcze, ze ten dzwiek wzmagal sie stopniowo przez dobre 30- 40 tkm, ale nie przeszkadzal mi, zwlaszcza ze w miescie (ok. 60km/h) jest prawie nieslyszalny.
Mam pytanie: czy mial ktos podobny problem i czy sa to lozyska? Jesli tak, to jaka bedzie cena wymiany w ASO a jaka jesli kupie SKF?

PS. Jezdilem na letnich kolach (alu) i zmienialem tez na nowe, zimowe opony Pirelli (stal)-> dzwiek pozostal.

MariuszBurgi
07-01-2007, 11:31
Chyba poza łożyskiem ciężko żeby mogło z tyłu coś hałasować w podobny sposób. Z tymi dźwiękami "łożyskowymi" jest o tyle ciężko, że są ona bardzo różne i nie zawsze zmiana obciążenia musi zmieniać ich charakterystykę.
W moim V6 kiedyś na początku huczało delikatnie i nie było reakcji na zmiany kierunku jazdy. Po kilku tkm zaczęło huczeć głośniej i była reakcja na zmianę obciążenia koła. Zresztą wystarczyło podnieść samochód przodem, napędzić koło i momentalnie było słychać, że łożysko piardło :fcp5
Znowu w innym samochodzie zaczęło huczeć nagle i od pierwszego momentu było słychać różnice podczas skręcania.

Nie wiem, głośno myślę ale taki dziwny huk może też pochodzić z ostatniego tłumika :fcp9 .

keimak
07-01-2007, 11:32
Czy dźwięk dochodzi z którejś wybranej strony - bo raczej żadko się zdarza że łożyska padają jednocześnie z obu stron?

Co do kosztów to łożysko SKF to 400-500 zł + wymiana poniżej 100.

mmmk
07-01-2007, 11:50
a to nie przypadkiem zimowki?? moze jeszcze firmy good year?? bo podobno oni wypuscili jakas serie co tak dziwnie buczy. szwagier mi opowiadal,ze jak wlasnie w mondeo tez mysleli nad wymiana lozysk bo dzwiek byl taki jak przy padnietym lozysku a okazalo sie,ze to wina opon pozniej sie zzabkowaly i je wywalili (na nowych oponach calkowita cisza) ja teraz tez zalozylem uzywki good year'a na przod no i po wyjezdzie z wulkanizacji caly czas buczy no ale skoro przed nie bylo nic takiego to jezdze dalej bo zwalam to na opony :)
pozdrawiam
maciek

Kusek
07-01-2007, 11:58
Jak juz wymieniac to najlepiej obie strony -w mondku musiszwymienic lozysko z cala piasta i czujnikiem ABS -ten zestaw jest troche drogi ale za to wymiana prosta i szybka.
A jakie masz opony? Tzn stan bieznika?
U siebie w mondeo tez kiedys slyszalem takie dziwne buczenie / halas z tylu Okazalo sie ze opony milay juz tylko 2-3 mm bieznika i to tak buczaly -ale jak zmienilem na zimowki to odglos zanikl.

keimak
07-01-2007, 12:16
Jak juz wymieniac to najlepiej obie strony
Dlaczego wymieniać z obu stron? Z łożyskiem to chyba nie jest jak z tarczami albo amorami że powinny być jednakowo zużyte. Albo łożysko działa albo nie...

U siebie w mondeo tez kiedys slyszalem takie dziwne buczenie / halas z tylu Okazalo sie ze opony milay juz tylko 2-3 mm bieznika i to tak buczaly -ale jak zmienilem na zimowki to odglos zanikl.
Ale kolega napisał że po wymianie kół dźwięk pozostał - wiec to raczej nie opony...

llechu
07-01-2007, 12:51
Mogła się zbieżność przestawić i ten dźwięk wtedy też będzie dochodził z opon. Ale jednak najprędzej to będą łożyska.

dr.big
08-01-2007, 09:07
Dzieki, jak najlepiej sprawdzic ktora strona (moze sa jakies luzy do wyczucia)?


PS. Jak napisalem, opony uzywam letnie i zimowe (raczej w dobrym stanie :fcp4 ). Dzwiek sie wielce nie zmienia, watpie zeby to byly opony.

keimak
08-01-2007, 09:48
Dzieki, jak najlepiej sprawdzic ktora strona (moze sa jakies luzy do wyczucia)?

Najprościej posadzić kogoś z tyłu i przewieźć. Chyba że masz stetoskop to możesz sprawdzić na postoju kręcąc kołami - ale do tego też chyba trzeba mieć trochę doświadczenia.

llechu
08-01-2007, 10:09
Podnosisz tył samochodu i kręcisz jak najszybciej kołem. U mnie to wykryli na stacji diagnostycznej, tylko, że było prościej rozpędzić koła bo to był przód :fcp18 Za diagnozę nie zapłaciłem nic.

DD
13-01-2007, 17:28
Miałem ten problem w moim Mondku i to po przejechaniu 15 tys. km. U mnie oprócz hałasu, który pojawiał się powyżej 60 km/h dodatkowo wpadała w wibracje podłoga a hałas miał raczej charakter falujący. Po wymianie piast z łożyskami objawy minęły. Całe szczęście, że na gwarancji ponieważ jedna piasta z łożyskiem to wydatek 450zł.

mikruss
14-01-2007, 22:57
Mam pytanie: czy mial ktos podobny problem i czy sa to lozyska? Jesli tak, to jaka bedzie cena wymiany w ASO a jaka jesli kupie SKF?
jeżeli cię to pocieszy to ja miałem taki problem. Różnica pomiędzy ASO a SKF jest w .... pudełku. Pisałem o tym w jednym, z moich postów. No oczywiście dochodzi różnica w cenie. Pozatym żadnych innych nie ma. Jak masz zamiar kupić to kup SKF i jeździj do upadłego.

dr.big
20-05-2007, 15:53
Dzieki za podpowiedzi, istotnie kupilem lozysko SKF za ok. 450 zeta i jest spokoj :fcp2 , tzn nie calkiem, bo teraz slysze delikatny szum lozyska z przodu z prawej strony (zgadza sie np. zanik szumu na zakretach).
Jak jest zamocowane to lozysko? Jaki przyblizony koszt wymiany? Z gory dzieki za odpowiedzi.

PS. Dodam ze lozysko zakupilem na stonie ford.sklep.pl (pierwszy zakup). Wysylka DHL-em na drugi dzien, wszystko bez problemow, szkoda tylko ze w komplecie piasty z lozyskiem nie ma oryginalnych srub, bo te ktore zostaly wykrecone (torx), nadaja sie jedynie do wyrzucenia...

Bierut
21-05-2007, 09:24
Gdzies juz o tym pisale.
Po pierwsze to moze byc przyczyna wyzabkowanych opon.
Akurat Mondeo (i nie tylko) ma z tym problemy.
Po prostu niektore opony nie nadaja sie do aut z wielowahaczowymi zawieszeniami (np Pirelli P6000, GoodYear NCT 5, Hydragrip). Uwiez mi u mnie tez huczy niemilosiernie. A na zimowach cisza.
A ze zostalo jeszcze troche bieznika to chce je wyjezdzic i wymienic od razu wszystkie opony.
Tak wiec bledem jest wymiana lozysk bez upewnienia sie czy oby to nie opony.

dr.big
23-05-2007, 13:07
To nie sa na pewno opony... Na 100% jest to lozysko. Opony robia inny dzwiek i raczej nie mozna tego pomylic :fcp1 .

Edit: Juz sie co nieco dowiedzialem -> lozysko przod w granicach 160- 200 zl plus wymiana ok. 2 godzin -> licza sobie jakies 90 zeta...

tomnet
23-05-2007, 18:29
Ostatnio wymieniałem łożysko w przednim kole, po zaliczeniu dziury szlag je trafił - cena 175zł SKF.

mondiak
11-08-2007, 14:51
Byłem w ASO z moim kombi i zdiagnozowali, ze padło łożysko w tylnym kole. Koszt wymiany 1300zł. Da się to zrobić taniej? Bardzo proszę o pomoc. Objawy identyczne jak w pierwszym poście. Do tego mogę dodać ze 3 tygodnie temu założyłem nowe letnie opony i dzwięk się nie zmienił.