Zobacz pełną wersję : [Ogólne] zasilanie do CB i dodatkowe gniazdka zapalniczki - wyłączenie razem z zapłonem


noswer
29-08-2014, 07:59
Cześć,
W związku z faktem posiadania dużej ilości urządzeń podpinanych do zapalniczki (CB, transmiter FM,ładowarka telefonu, GPS) postanowiłem zrobić trochę porządków.
Irytuje mnie też to że oryginalna zapalniczka nie wyłącza się razem z zapłonem/światłami - tak więc plan jest następujący:
Chce się wpiąć w wiązkę z nagrzewnicy elektrycznej (instalacja nagrzewnicy też jest w planie) i tu pojawia się pytanie: Czy tam jest cały czas napięcie?

założyłem że tak i planuje dać przekaźnik podpięty sygnałem do bezpieczników (tu prosił bym o sugestie do którego bo nie mam do końca pomysłu - myślałem o światłach ale nie znam na tyle instalacji forda może jest lepszy pomysł?)

wyjście będzie zasilało 2 nowe gniazda zapalniczek + CB radio

Pytanie co myślicie o tym pomyśle? może jest jakiś lepszy sposób realizacji? - obawiam się zakłóceń po podpięciu do tego źródła nagrzewnicy (niby nie działa cały czas ale chce mieć to jak najlepiej zrobione).

Magik123
29-08-2014, 17:47
Popraw ten temat na bardziej zrozumiały, bo "w sumie" to niczego nikomu nie mówi.

noswer
29-08-2014, 20:27
Prze edytowane zgodnie z sugestią

PS. Przy okazji zapytam czy jest jakieś kompendium tego co można w fordzie uaktywnić - włączyć lub obsłużyć niskim kosztem - ja jak na razie rozszerzyłem standard o :
- podświetlenie nóg (koszt 2 żarówki)
- dołożenie elektrycznej nagrzewnicy (koszt 115zł - używka)

jest coś jeszcze co można tanio uaktywnić?
mam focusa mk2 fl - wersja silver (opcja z podwójnym ryglem)

noswer
06-09-2014, 11:39
podbijam - przemyślałem temat - myślę o podbięciu się pod żółty przwód od radia jako sygnał ze stacyjki do przekaźnika - (jeszcze tego nie rozebrałem i nie wiem jak to wygląda.

M.A.G.
06-09-2014, 22:31
Hej :)

W Galaktyce i Mondku dokładałem rozgałęzienie zapalniczki - w obu przypadkach podpiąłem pod zasilanie radia i zastosowałem włącznik bo nie chcę żeby cały czas tam było napięcie.

CB polecam podpiąć bezpośrednio do aku - trochę grzebania jest ale zakłócenia za to znikome :D

Pozdrawiam :)

noswer
07-09-2014, 06:36
@M.A.G.

dzięki za odpowiedź - ja planuje zamiast przełącznika - przekaźnik - tylko potrzebuje przewód sterujący, na główne zasilanie chce użyć kabla do nagrzewnicy elektrycznej (nie wiem czy nie będzie problemu jak odpali się nagrzewnicę ale na chwilę obecną nie mam lepszego pomysłu - leniwy jestem:wink:)
tak się prezentuje plan - pytanie czy jest on dobry? - nie mam doświadczenia w tym temacie i tu liczyłbym bym na opinie bardziej doświadczonych

backdel
07-09-2014, 15:16
@M.A.G.

nie mam doświadczenia w tym temacie i tu liczyłbym bym na opinie bardziej doświadczonych

Ja ze swej strony mogę dodać tylko tyle, że takie kombinowanie bez znajomości i wiedzy o układach elektrycznych może zaprowadzić w ślepą uliczkę i doprowadzić do pożaru.

noswer
07-09-2014, 16:32
Ja ze swej strony mogę dodać tylko tyle, że takie kombinowanie bez znajomości i wiedzy o układach elektrycznych może zaprowadzić w ślepą uliczkę i doprowadzić do pożaru.
mam podstawową wiedzę (po prostu nie znam aż tak instalacji forda) - całość planuje posprawdzać parę razy przed złożeniem - sama nagrzewnica raczej nie powinna być groźna skoro daje się ją w serii,
a danie tego wszystkiego przez przekaźnik też powinno dać mi pewne zabezpieczenie