Zobacz pełną wersję : Plama na tapicerce - czym usunąć?


wildthink
11-04-2015, 22:54
Parę dni temu, wracając z basenu z dziećmi wrzuciłem plecak z mokrymi kąpielówkami na przedni fotel pasażera. Po przyjeździe do domu znalazłem w tym fotelu mokrą plamę. Nie przejąłem się tym zupełnie sądząc, że wyschnie i nie zostawi śladu. Niestety po dwóch dniach fotel był suchy, ale plama została. Czym i jak to usunąć? Tapicerka materiałowa, wg etis to "Airfield / Ebony".

radek70
11-04-2015, 23:09
Tomasz oddaj autko tam gdzie piorą tapicerkę profesjonalnie. Domowymi sposobami tylko pogorszysz sprawę, wetrzesz brud głębiej. Tapicerka łapie kurz, normalnie tego nie widać, bo zabrudzenie jest równomierne. Woda spowodowała koncentrację brudu na brzegach plamy. Są różne preparaty, ale może czas solidnie wyprać całość :)

wildthink
12-04-2015, 00:13
Nie powiem, auto mam prawie od roku i tapicerki nie prałem, bo jest grafitowa i zabrudzeń widać nie było. Wcześniej pewnie też nic nie było robione.
Ktoś zna dobry zakład zajmujący się praniem tapicerki w mojej okolicy - Mikołów, Katowice?

domenicos
12-04-2015, 21:50
Jeśli masz odkurzacz piorący, albo masz od kogo pożyczyć, to temat sam ogarniesz w 10 min. Sam to kiedyś przerabiałem :) Pierzesz w tym miejscu kilkakrotnie i po wyschnięciu jest jak nowe.

gusiak11
12-04-2015, 21:57
jesli nie masz.... Ramirent... :)

a jak Ci sie nie chce to proponuje tym http://www.autokosmetyki.pl/stp-tuff-stuff-pianka-do-czyszczenia-wnetrza-samochodu-tapicerki-dywanikow-podsufitek,p530.html

psikasz czekasz... wycierasz mokrą fibra ... i auto na słońce ....

za pierwszym przetarciem nie zniknie ... :)

wildthink
13-04-2015, 00:50
Mam od kogo Wodnika pożyczyć. Wystarczy? Jeżeli tak, to można o skróconą instrukcję prania i zastosowanych materiałów prosić?
Dziękuję.

wildthink
14-04-2015, 21:47
Odpowiadam na swojego posta, bo coś tam podziałałem w temacie.
Kupiłem Scholl Concepts GREEN 9000 APC. Chodzi mi sposób użycia. Zastosować go jako prespray (jakie stężenie?) a potem jako ekstraktora mogę użyć wody, czy jednak czegoś innego? Wybaczcie, ale w temacie detailingu nawet nie zacząłem raczkować.

gusiak11
14-04-2015, 23:04
Zastosować go jako prespray (jakie stężenie?) a potem jako ekstraktora mogę użyć wody, czy jednak czegoś innego? Wybaczcie, ale w temacie detailingu nawet nie zacząłem raczkować.

APC to APC do mocnego brudu 1:4 do lekkiego 1:10, skóra itd... 1:15 ale to nie jest preparat do prania dywanów... pewnie da sie ....

Do prania tapicerki super sprawdza sie heavy duty carpet cleaner na opakowaniu masz co i jak... prałem siedzenia w 3 samochodach, mama z siostra resztką prały dywany w domu i krzesła, oczywiście wszystko odkurzaczem piorącym ... Polecam

szydel87
23-06-2015, 09:57
koledzy.. a czym usunąć plamę z oleju silnikowego z tapicerki welurowej na fotelu samochodowym? chodzi mi o domowe sposoby (nie firmy, które piorą tapicerki)? jakiś Vanish czy np płyn typu K2 Tapis czy coś mocniejszego?
Pozdro

Pitek S.
23-06-2015, 10:22
Spróbuj ValetPRO Enzyme Odour Eater lub Heavy Duty Carper Cleaner .

weuek
23-06-2015, 11:10
Moim zdaniem to tylko rozmażesz i pogorszysz stan (sam próbowałem i już nigdy więcej - nie ma jak środka piorącego odessać). Skorzystaj z tej firmy piorącej. Możesz zlecić tylko usunięcie tej plamy i wynegocjować cenę.

szydel87
23-06-2015, 11:39
to nie ma szans żeby to zrobić domowymi sposobami? :(

weuek
23-06-2015, 11:43
Wszystko co wetrzesz w siedzenie to zostanie w środku. Moim zdaniem efekt takiej pracy nigdy nie będzie taki jak po odkurzaczu piorącym. U siebie tylko powiększyłem taka plamę dwukrotnie. I jeszcze to miejsce zrobiło się sztywniejsze.

Juzek
23-06-2015, 11:54
Wynajęcie odkurzacza piorącego kosztuje 80 zł za dobę. To się opłaca gdy przemyjesz sobie całe auto. Do jednej plamki pojechałbym do specjalisty

Tapnięte z Szajsunga MkIV

gusiak11
23-06-2015, 11:59
to nie ma szans żeby to zrobić domowymi sposobami?

Mozesz spróbować http://www.autokosmetyki.pl/stp-tuff-stuff-pianka-do-czyszczenia-wnetrza-samochodu-tapicerki-dywanikow-podsufitek,p530.html prałem tym siedzenia w cilio żony, bo poprzednia właścicielka nie dbała zbytnio o higienie tego co miała na głowie za to chyba nadmiernie przesadzała z lakierem, potem w kilku letnim busie który swoje budowy i brudne ubrania widział nie raz :) czy usunie olej nie wiem ale sam preparat dobrze sie sprawdzał.

moze być jak pisze kolega heavy duty carpet cleaner ale do tego przydał by sie odkurzacz piorący co nie jest tez duzym problemem bo mozna wypożyczyć np. w ramirent za chyba 37zl, w piatek po 14 i masz go do poniedziałku do 9:00 to jeszcze mozna w domu dywan wyprac ;)

szydel87
23-06-2015, 12:12
napisałem do firmy z mojego miasta, która zajmuje się m.in. praniem tapicerki i zobaczymy.. ;) dzięki za rady

KonGos
24-06-2015, 16:23
Jest taki środek KLAR, mała buteleczka.
Tylko jest jedno ALE.... stosowałem to na ubraniach a nie na tapicerce ;p

Tłuszcz z kurczaka na koszulce, jakiś olej czy cokolwiek tłustego, smarowało się tym plamę, ileś tam leżało i zmywało się to i już :) Plamy nie było a koszulka jak nowa. Zobacz na necie co i jak dokładnie o tym piszą bo już jakoś dawno tego nie stosowałem i nie chcę błędnie informować.
Ciekawe czy jeszcze produkują, poszukaj. Konsystencja ... trochę rzadsze niż pasta do zębów, smarowało się taką łopatką.

Na odzieży się sprawdzało, jak na tapicerce... albo przetrzesz szlak albo ktoś się wypowie kto próbował. Cena była jakaś śmieszna. Zależy też od wielkości tej plamy bo jak ogromna to trochę tych buteleczek pójdzie (jest trochę większa niż lakier do paznokci).

weuek
24-06-2015, 16:29
smarowało się tym plamę, ileś tam leżało i zmywało się to i już :)

Tylko właśnie tego nie ma na fotelu jak wykonać. A obdarcie gąbki ze szmaty to taka robota, że lepiej piechotą zanieść fotel do najbliższego miejsca gdzie piorą.

Ostatni raz nie radze dziadować cudami, tylko oddać to do obsługi fachowym sprzętem piorącym.

KonGos
24-06-2015, 16:33
Kolega chciał domowy sposób to taki miałem kiedyś;p

Też bym oddał to komuś albo ten środek i odkurzacz piorący. Tylko cena środka i wynajęcia odkurzacza może więcej wynieść niż cała usługa ;p

latar
24-06-2015, 16:52
U mnie na prowincji pranie wnętrza odkurzaczem wraz z myciem zakamarków myjką parową no i myciem samochodu to 150 zeta. Ja wiem, że pewnie jaka cena taka usługa ale alternatyw nie ma. Co do mycia z zewnątrz to można mieć zastrzeżenia (zwłaszcza jak się popatrzy na to co robi gusiak) ale pranie i czyszczenia środka było według mnie za każdym razem bez zarzutu.

szydel87
24-06-2015, 20:21
w weekend zajadę do firmy piorącej ;) za max 50 PLN mają zrobić i problem z dynki ;)

MateWWA
10-07-2015, 09:43
koledzy.. a czym usunąć plamę z oleju silnikowego z tapicerki welurowej na fotelu samochodowym? chodzi mi o domowe sposoby (nie firmy, które piorą tapicerki)? jakiś Vanish czy np płyn typu K2 Tapis czy coś mocniejszego?
Pozdro

Udało Ci się sprać?? Mam ten sam problem ale za nic nie chce zejść :(:(:(:(:(:(

szydel87
10-07-2015, 11:50
pranko tapicerki da rade :)