Zobacz pełną wersję : [Focus 2011-2014] Praca wiatraka podczas uruchomienia klimatyzacji


netter
21-04-2016, 19:01
Witam !
jestem po wymianie sprężarki klimatyzacji + chłodnica klimatyzacji,
w zakładzie w którym wymieniałem w/w części stwierdzono ze klima działa tylko wiatrak nie uruchamia się podczas uruchomienia klimatyzacji (ciśnienie wzrosło do 30 barów a wiatrak dalej nie działał),
moje pytanie jest następujące (dotyczy użytkowników Focusa mk3 z klimatronikiem 1.6 tdci ).
Czy wiatrak chłodnicy powinien uruchamiać się wraz z uruchomieniem sprężarki /klimatyzacji (nawet na zimnym silniku, dodam,że rurka przed chłodnica jest baardzo gorąca)?
czy dopiero po otwarciu aktywnej przysłony chłodnicy, czyli po osiągnięciu właściwej temperatury silnika ?

Wg. specjalistów od klimatyzacji jest to istotna kwestia ponieważ twierdzą, że sprężarka zostanie znowu uszkodzona, jeśli wiatrak nie uruchamia się podczas startu klimy.

Proszę o opinie...
dzięki!

maciejczapla
21-04-2016, 19:05
Wiatrak klimy załączy się jeśli czujnik ciśnienia mu da sygnał (podgrzeje się) - Nie zauważyłem pytania, u mnie po chwili od załączenia klimy wentylatory starują, co jakiś czas się wyłączając i załączając.
Z ciekawości dlaczego wymieniałeś te rzeczy ?

netter
21-04-2016, 19:20
Dzieki za odpowiedź. Kupiłem auto w grudniu, klimatyzacji nie mialem jak sprawdzić, a teraz kwiatki.... Sprezarka byla zatarta, a chlodnica spawana (w opłakanym stanie). Dlatego też jesli nie mam pewności boję sie uruchamiać.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

gik
23-04-2016, 21:54
U mnie staruje od razu, delikatnie się kręcąc

Andrzej K.
26-04-2016, 17:47
Po włączeniu klimatyzacji wentylator/wentylatory od razu "startują", a marka/model auta nie ma tu nic do rzeczy.
Dotyczy to oczywiście sprawnego układu klimatyzacji.

Szymon_Zy
26-04-2016, 18:45
A czy po MS CAN w ogóle klima zrzuca jakieś DTC albo można podejrzeć ciśnienie w układzie?

Andrzej K.
26-04-2016, 19:05
Nie wiem czy can coś pokaże,ale jak nie będziesz miał ciśnienia właściwego w układzie (np. mało czynnika) to klima w ogóle nie "wystartuje".