Zobacz pełną wersję : [Focus 1998-2004] Brak mocy i ciemny dym z wydechu


nieudacznik
07-05-2016, 23:24
Cześć,

Mam pewien problem z moim focusem 1.8 TDCI, od pewnego czasu okazjonalnie się pojawiał lecz ostatnio się nasilił.
Podczas przyspieszania, najczęściej z drugiego biegu z niskich obrotów pedał gazu staje się jakby gumowy, auto nie przyspiesza, obroty rosną a ford prawie wcale nie przyspiesza, słychać jak turbo pracuje a z wydechu chmura dymu, do tej pory wydawało mi się, że dym jest czarny ale dzisiaj był jasny, w silniku coś się tłucze wtedy dosyć głośno. Problem występuje raz na kilka dni i ustaje po przegazowaniu na wciśniętym sprzęgle, po tym zaczyna przyspieszać aż miło.
Sprawdzam regularnie stan oleju w silniku, nie ubywa, nie przybywa.
W zeszłym roku (delikatnie ponad 10tyś km temu) padło turbo, upaliło łopatkę i stanęła geometria, mechanik powiedział, że właśnie geometria mogła powodować odcinanie, zostało zregenerowane i przez jakiś czas było spoko ale problem powrócił. Zauważyłem jeszcze, że w zimie jest spokój, gdy temperatura spada, wszelkie problemy ustają.

Czy może ktoś ma pomysł co się dzieje? Próbowałem pokazać mechanikowi co się dzieje ale jak na złość podczas przejażdzki z mechanikiem, ford jechał jak trzeba a z moich tłumaczeń nie ma pojęcia co może się dziać, kontrolka świec żarowych nie miga.

Auto to Ford Focus mk1 2002 1.8 TDCI 100KM, przebieg 205tys.

Podpowiedzcie co może być przyczyną,
Pozdrawiam,
Wojtek

syty1983
09-05-2016, 02:05
Witam. Ja mam podobną przypadłość. Podobną tylko dlatego, że dzieje mi się tak od 4 biegu. Wciskam pedał gazu w celu wyprzedzenia lub nawet przyspieszenia i auto przełącza się w tryb awaryjny. Zdiagnozowane mam że 1 wtrysk leje. Elektryk powiedział mi że najprawdopodobniej to nie wina wtrysku lecz pompy wysokiego ciśnienia. U Ciebie może być to samo. W zimie nie ma problemów. Jak tylko jest ciepło na zewnątrz to silnikowi odbija. Ja mam taki sam samochód jak ty tylko 2003 i taki sam przebieg.

Klocek7
09-05-2016, 15:26
Zrób próbę przelewową - w większości przypadków winą są "lejące" wtryskiwacze => tu powinna pomóc wymiana zaworka zwrotnego DELPHI , ale .... ale nie dzieje się to bez przyczyny : może być, że kończy Ci się pompa wtryskowa i "sypie opiłkami" - stąd zawieszanie się wtryskiwaczy (jak pisze "syty1983") byłaby i pompa do regeneracji :(

nieudacznik
10-05-2016, 21:36
Zrobię próbę przelewową i zobaczymy co bedzie. Teraz mam wrażenie, że to może jednak turbo znowu pada, ostatnio głośno pracuje i dzieje sie, że auto traci moc a turbo dziwnie wyje. Może jednak było źle zregenerowane i wina leży po stronie sprężarki. Nie wykluczam awarii pompy i wtrysków ale i praca turbo mi się nie podoba. Lepiej żeby to było jedno z dwóch bo finansowo nie wyrobie i forda na żyletki sprzedam :D

nieudacznik
12-05-2016, 17:26
Cześć!
Problem chyba znalazł swoje rozwiązanie. Opiszę wszystko do końca, może komuś się ta wiedza przyda.
Byłem dzisiaj w serwisie zajmującym się naprawą układów wtryskowych (regeneracje wtrysków, pomp etc.) mechanik podpiął do forda komputer, nie było żadnych błędów z początku, pojechaliśmy się przejechać z podpiętym kompem, mechnik go nie oszczędzał podczas jazdy i w końcu zdarzyło się to wszystko co opisałem na początku czyli brak mocy i czarny dym. Diagnoza mechnika i komputera to zacinający się EGR. Przejechaliśmy może z 15km na wysokich obrotach i ford odzyskał werwę, okazuje się, że mam za lekką nogę. Dawka paliwa, ciśnienie, doładowanie wszystko w normie tylko EGR sie zacina. Troche zmienię styl jazdy i zobaczymy czy to pomoże, ponoć Common Rail lubi dynamiczną pracę

cezarg1410
12-05-2016, 18:30
Nie Common Rail tylko diesel lubi dynamiczną jazdę.
Moje diesle zawsze dostają wciery jak się da i serio nigdy nie miałem problemów z brakiem mocy, turbo, dpfem czy czym tam jeszcze...

nieudacznik
12-05-2016, 21:18
No i widzisz, ja byłem święcie przekonany, że diesle lepiej sprawdzają się pyrkając sobie na niskich obrotach, a dynamiczna jazda bardziej zaszkodzi niż pomoże, nie wiem skąd mi sie to wzięło ale tak myslałem do dzisiaj.