Zobacz pełną wersję : [Focus 2008-2011] pojedynczy metaliczny stuk przy gwałtownym przyśpieszaniu


ciafka
16-05-2016, 06:51
Witam,
Ostatnio Foka uraczyła mnie pojedynczym metalicznym stukiem przy ostrym ruszaniu (tak wyszło g:okulary). Sprawdziłem kilka dodatkowych scenariuszy i wychodzi, że objaw jest przy każdym gwałtownym przyśpieszaniu, nieważne od biegu. Im wyższe obroty, tym chętniej "stuka" przy ostrym dodaniu gazu. Poszperałem po forum i w necie, są podobne tematy, i widzę, że na 99% poduszka skrzyni biegów. Ale nie mam jak tego zweryfikować - półosie i owszem, na ile mogę posprawdzałem - jest lekki luz wzdłużny (tak ma być), a brak luzu poprzecznego, czyli OK.
Ale i tak poproszę o opinię - czy faktycznie poduszka jest najbardziej prawdopodobna, przy założeniu, że półosie są w porządku? Poza tym jedzie dobrze - żadnych innych objawów.
Jeszcze dodam, że samochód ma przejechane sto-kilka tys.km. Możliwe, że poduszka już padła?
Dzięki z góry za opinie.

Luttek
16-05-2016, 09:40
Miałem coś podobnego i okazało się że łożysko podpory półosi (chociaż dobre) nie "siedziało" dobrze, bo rozciągnęła się aluminiowa obejma która je trzyma. Koszt kilkanaście złotych.

ciafka
16-05-2016, 10:36
Dzięki za cenny trop. Sprawdziłem na ile mogę to łożysko podczas kontroli półosi i wygląda dobrze. Poza tym ten stukot dochodzi jakby ze środka podłogi, tak na wysokości tunelu środkowego. Łożysko byłoby raczej "słyszane" przed pasażerem?

michup5
16-05-2016, 11:08
Poczytaj sobie o akcji serwisowej: http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=137258

Prawie każdy tak ma w tym aucie. Winny jest luźne spasowanie przegubu zewnętrznego do piasty koła- w momencie ruszania następuje zazębienie luźnego wielowypustu i przy tym efekt dźwiękowy. Ostatnio, przy okazji wymiany tarcz powiedziałem o tym mechanikowi. Nawalił gęstego smaru do przegubów i efekt stuku jest teraz praktycznie niewyczuwalny (podobny jak w innych autach). Mechanik powiedział, że w prawym połączeniu było sucho, w lewym coś tam jeszcze zostało. Poduszki podejrzewałbym na samym końcu- tym bardziej, że ich wymiana jes to wiele droższa niż wyżej opisany zabieg.

ciafka
16-05-2016, 12:21
Musiałbym sprawdzić, czy skręcanie kierownicą ma jakiś wpływ na ten stukot. A czy, gdyby był to wielowpust, nie wyczułbym luzów poprzecznych na półosi?
Jeszcze taki szczegół, który chyba kieruje bardziej w stronę poduszki - jak dodam gwałtownie gazu, nie stuka od razu przy rozpędzaniu się, tylko jakiś ułamek sekundy po tym jak samochód "szarpnie" do przodu. W moim rozumieniu to opóźnienie to prawdopodobnie czas na pokonanie przez elastycznie zawieszoną masę silnik+skrzynia+część poduszki drogi do pozostałej metalowej części poduszki lub konstrukcji nadwozia.

mojmistrz
16-05-2016, 15:04
Potwierdzam tezę kolegi co do obejmy, u mnie też podobnie hałasowała, później skrzypiała, skrzeczała i jeszcze inne niezidentyfikowane, dziwne dźwięki wydawała ;)

Xperia Z1 tap tap

Grzegorz MX
16-05-2016, 19:18
Kiedyś w renówce jak zatrzymało się łożysko w tylnej belce to tak stukało. A wszyscy mówili że stabilizator, poduszki skrzyni.....

Luttek
16-05-2016, 21:23
Dzięki za cenny trop. Sprawdziłem na ile mogę to łożysko podczas kontroli półosi i wygląda dobrze. Poza tym ten stukot dochodzi jakby ze środka podłogi, tak na wysokości tunelu środkowego. Łożysko byłoby raczej "słyszane" przed pasażerem?

Nie mam aż tak precyzyjnego ucha :) Poza tym wszelki hałas/stukot/rzężenie potrafi się nieść...
U mnie występowało przy zmianie z 1 na 2 i przy gwałtownym przyspieszeniu. Nie chodzi tylko o samo łożysko, ale o tę śmieszną blachę która je opina. Ford zaleca jej wymianę przy każdym jej demontażu. Ona potrafi się "rozciągnąć" "wyciągnąć" itp i wtedy nie spina dobrze łożyska na podstawie.
Wpadłem na to sam, choć mówili "nic to nie da" wymienili i jak ręką odjął :)
Ale zakładam że jak sprawdzałeś to niestety nie to.

Fulara
16-05-2016, 21:48
wiesz co mi stukało w hyunday jak faktycznie miałem wywalony przegub zewnętrzny
pol auta przeszukałem już poduszki chciałem kupować ale ze oslona pekla przegubu to i tak go wymieniłem - cisza

stukalo jak dynamicznie ruszałem, może dobiles piskiem opon przegub ? no i nigdy bym nie pomyslal, ze one tak potrafią stukac bo wydawalo mi się, ze grzechocą tylko na skrecie

ciafka
17-05-2016, 06:17
Aleście mnie koledzy nastraszyli - już widzę jak pół przodu Foki wymieniam :diabel2:.
A tak na poważnie - dzięki za wskazówki, bogatszy o nie przy pierwszej okazji wczołgam się znowu pod samochód i posprawdzam jeszcze trochę. Co do ucha - wiem, że to nie do końca miarodajne, ale ten stuk jest tak wyraźnie słyszalny (jak już wystąpi - przy gwałtownym przyśpieszaniu), że da się go zlokalizować - właśnie tak raczej po środku podłogi. I jest, powiedziałbym, bardzo zdecydowany - wątpię czy łożysko w luźnej obejmie mogłoby spowodować taki hałas - aż, że się tak wyrażę, podłoga drży ;). Naturalnie, wszystko posprawdzam, i pewnie na pierwszy ogień pójdą do wymiany poducha i ew. obejma.

Tarmas
17-05-2016, 07:18
Wymieniaj poduszkę skrzyni. Koszt jest stosunkowo niski, a prawdopodobnie to jest to.

Dopiero jak to nie pomoże, to trzeba by szukać dalej.

Fulara
17-05-2016, 07:26
mowie wam, że postawiłbym milion dolarów na to, że u mnie też poduszki, klasyczny stuk przy ruszaniu

jakież moje zdziwienie było, że to bym przegub zewnętrzny - zwłaszcza, że w FII macie spartolone spasowanie i trzeba czasem smaru walić albo jakichś klejów - może tym dobiłeś tam tolerancyjny luz

generalnie zmierzam do tego, że pisk opon raczej nie zrywa poduszek

ciafka
17-05-2016, 08:23
Tak Fulara, tylko, że przegub to czarny scenariusz, jeżeli chodzi o wymianę "na podjeździe". Dlatego niech stracę te 2 stówy na poduszkę i ew. obejmę, bo jednak one są znacznie łatwiejsze do wymiany, a przynajmniej równie prawdopodobne jak przegub jako źródło problemu...
Poza tym - nie stuka tylko przy ruszaniu, tylko w takiej sytuacji usłyszałem to pierwszy raz. Stuka na każdym biegu przy gwałtownym przyspieszaniu (mocne dogazowanie jak już silnik jest na obrotach, czyli mocne "bujnięcie" budą - a w 115-konnej wersji Foki to nie jest zupełną abstrakcją :), jak np. w 125-konnym Mondeo). Naturalnie, przegub też dopisałem do listy - tylko mam szczerą nadzieję, że do niego nie dojdę.

Luttek
17-05-2016, 08:28
Moim zdaniem najbardziej prawdopodobna jest jednak poduszka (lizak). Tylko kup porządną a nie Hans Pries :D

Fulara
17-05-2016, 08:30
lizaka obejrzyj czy nie jest zerwany, weź łoma i imituj ruch silnika przy ruszaniu,
jak nie wyczujesz luzu czy jakiegoś stuku to poduszkę wymienisz na daremno

ciafka
17-05-2016, 08:38
Właśnie tak zrobię. Tylko czekam na dogodny moment aby zanurkować pod wozidło... Naturalnie, nowa poduszka będzie markowa.

ciafka
17-05-2016, 18:57
No i zonk. Wpełzłem pod samochód, wyszedłem i ..... ani o drobinę nie jestem mądrzejszy. Łomem mogę o ok. 2mm ruszyć zewnętrzną część poduszki względem "rdzenia", ale nie jest to jakoś luźne. To dużo czy mało?
Szarpałem za prawą (dłuższą) półoś, i nic nie stuka. Szarpałem za silnik/skrzynię, i nic nie stuka. Z drugiej strony, na pewno nie mogę tak mocno szarpnąć jak podczas przyśpieszania...
Za to ciekawostka - luz "obrotowy" na prawej półosi w skrzyni przy wyłączonym biegu - minimalny, ale wyczuwalny. Tak ma być?

Rikardo
17-05-2016, 21:13
Sprawdź zawieszenie wydechu .Tuż za sankami jest ucho przyspawane do rury .

michup5
18-05-2016, 10:47
Dam sobie rękę uciąć, że to łączenie przegubu zewnętrznego z piastą koła, o czym pisałem na pierwszej stronie. Nie trzeba przegubu od razu wymieniać- niech mechanik sklei Ci to połączenie specjalnym klejem (np Loctite) lub nawali tam gęstego smaru. Koszt usługi 50-100 zł...

Fulara
18-05-2016, 11:08
również stawiam na to, ale rękę jeszcze potrzebuje

jarekstg
18-05-2016, 17:31
u mnie winowajca była poduszka skrzyni biegów

ciafka
18-05-2016, 19:31
Koledzy, dzięki za podpowiedzi. Przede mną jeszcze sprawdzenie zawieszenia tłumika - na pewno zaraportuję co było nie tak :one:

ciafka
19-05-2016, 18:14
Sprawdź zawieszenie wydechu .Tuż za sankami jest ucho przyspawane do rury .

Strzał w 10-kę. Przerdzewiałe i oderwane. Trzeba będzie jakoś przyspawać.

Fulara
19-05-2016, 19:57
:D :)