Zobacz pełną wersję : [Fiesta 2008-2012] Lampka kabinowa/sufitowa ciągle świeci


MatRat
31-05-2016, 09:27
Witam wszystkich ;)
Od kilku dni jestem szczęśliwym (i oby jak najdłużej) posiadaczem Fiesty. Ma kilka drobnych usterek, które chciałbym usunąć i niestety potrzebuję Waszej pomocy.

Mam problem z lampką kabinową/sufitową. Lampka świeci się cały czas... Mam do wyboru albo całkowicie wyłączoną albo świecącą non stop. Pozycja środkowa, czyli włączona lampka podczas otwartych drzwi, nie działa - lampka się po prostu świeci i w dupie ma zamknięte drzwi. W pierwszej chwili myślałem, że to czujniki drzwi albo bagażnika, ale komputer poprawnie sygnalizuje ich otwarcie i zamknięcie. Przycisk lampki sprawa wrażenie mocno nadwyrężonego. Co to znaczy? Wystarczy lekko go dotknąć z jednej strony, by lampkę całkowicie wyłączyć, nawet nie muszę przycisku wciskać.

Pytania są następujące - na allegro nie znalazłem lampki do mojego modelu, bo bym po prostu ją całą wymienił. Jakaś inna będzie pasować? Albo może sam przełącznik mógłbym wymienić? Drugie pytanie jak trudny byłby ewentualny demontaż lampeczki. Do tej pory nie bawiłem się "w samochody", ale przyszedł czas ;)

bartoszek
31-05-2016, 11:02
Pasuje lampka od większości nowych fordów. Popatrz na lampki od Mondeo mk4 \ galaxy mk3 \ smaxa etc. Obudowy lampek mogą być róże, jednak same "wkłady" są identyczne.
Albo po prostu rozbierz lampkę i dostań się do przycisków i popraw styki. Aby ją wyjąć musisz powadzić szkło płaskim śrubokrętem od strony szyby. Jest tam specjalna szczelina.

MatRat
01-06-2016, 08:24
Wyciągnąłem lampkę i przeczyściłem ją, jednak to niewiele zmieniło. Z drugiej strony niewiele tam było do czyszczenia.

Zamówiłem już drugą i zobaczymy co dalej ;) A jeżeli to nie będzie jednak lampka? Wiecie, gdzie te kabelki dalej idą i jak je obejrzeć?

arturek
01-06-2016, 10:04
Witam

1) Szkoda, że się pośpieszyłeś bo mam taką lampkę
http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=243903

2) Rozbierz wyłącznik => w klawiszu jest zamocowany metal => u mnie się urwało mocowanie elementu metalowego i klikanie klawiszem nie przełączało lampki

pozdrawiam
Arturek

MatRat
01-06-2016, 10:21
Faktycznie szkoda - ruszyłem na Allegro i za podobną cenę kupiłem :/

Zerkałem na ten wyłącznik - metalowe elementy w środku przeskakują, czyli teoretycznie przełączają lampkę. I na dodatek nic luzem nie latało.

MatRat
03-06-2016, 13:26
Problem rozwiązany - jak się okazuje przyczyna była bardzo prosta. Szkoda, że mogłem do tego dojść dopiero mając dwie lampki...

Co się stało? Metalowe pręciki z przycisku się wygięły z jakiś przyczyn i zapewniały przewodzenie, ale stawały na złej pozycji środkowej.

Odkryłem jednak inny problem - lampka bagażnika się nie świeci. Wymieniłem żarówkę i nic a sygnalizacja otwarcia bagażnika działa poprawnie.

krzys1968
05-06-2016, 08:06
Mozliwe ze ta sama sytuacja co z przednia lampka

MatRat
05-06-2016, 19:40
Chętnie bym to sprawdził, ale nie wiem gdzie w bagażniku jest cokolwiek odpowiadającego za lampkę - pstryczek albo coś :/

http://s10.ifotos.pl/img/imagejpeg_saqapha.jpg - zamek

http://s10.ifotos.pl/img/imagejpeg_saqapra.jpg - listwa

bartoszek
06-06-2016, 09:56
A nie mówiłem... popraw styki....
Albo po prostu rozbierz lampkę i dostań się do przycisków i popraw styki.

arturek
06-06-2016, 12:40
Chętnie bym to sprawdził, ale nie wiem gdzie w bagażniku jest cokolwiek odpowiadającego za lampkę - pstryczek albo coś :/



Witam

1) W Fieście nie rozbierałem => chyba tak jak w innych fordach => w zamku bagażnika

2) zmniejsz rozdzielczośc => wystarczy 800x600, a nie "50 megapixeli"

pozdrawiam
Arturek

MatRat
06-06-2016, 18:00
Ale skoro informacja komputera o otwartym bagażniku bez problemu wyskakuje, to chyba winny nie jest czujnik.

pankrakus
07-06-2016, 11:05
Chętnie bym to sprawdził, ale nie wiem gdzie w bagażniku jest cokolwiek odpowiadającego za lampkę - pstryczek albo coś :/
[...]



Ale skoro informacja komputera o otwartym bagażniku bez problemu wyskakuje, to chyba winny nie jest czujnik.

Widzę, że kolega strasznie nie zdecydowany
- najpierw szuka gdzie jest wyłącznik lampki bagażnika
- a potem sam udowadnia, że to nie wyłącznik

:?:

Jeśli nie świeci lampka w bagażniku, to
- wyjmij lampkę
- podepnij miernik
- sprawdź czy jest (+)
- następnie sprawdź czy dochodzi (-)

Gdy będziesz wiedział którego sygnału brak, to trzeba go szukać w wiązce - gdzie jest przerwa

pozdrawiam
pankrakus

Errata
07-06-2016, 19:53
Jest taki przekaźnik w górnym rzędzie trzeci od lewej koloru żółtego. On jest odpowiedzialny za wygaszanie oświetlenia kabiny i bagfażnika. Jeśli przełącznik na lampie jest w położeniu środkowym i otworzysz bagażnik to powinny się zapalić w kabinie i w bagażniku. Po zamknięciu klapy po pewnym czasie powinny zgasnąć obie lampki.
Bezpiecznik jest w dolnym rzędzie drugi od lewej 20A.

radek70
07-06-2016, 20:09
Errata , piszesz o mk7 czy mk6? Nie zgadza się opis bezpiecznika.

MatRat
11-06-2016, 10:56
Czyli gdzie szukać tego bezpiecznika? W schemacie w instrukcji nie jest wymieniony :/