Zobacz pełną wersję : [Fiesta 2008-2012] wybór 1.6 TDCI czy 1.6 Duratec


kramar1
26-08-2016, 19:19
Witam, na początku chcę przywitać wszystkich forumowiczów oraz sympatyków powyższej marki/modelu przeglądających forum
Cześć Wszystkim!8)

Wczoraj na dobre pożegnałem się z moim BMW e46 a od pewnego czasu mam smaka na coś mniejszego, zwinnego, dynamicznego a zarazem nie rujnującego portfela w warsztatach i na stacjach benzynowych a dodatkowo prezentującego się nie banalnie na drogach :) no i tak po miesiącu przeglądania modeli z segmentu B padł wybór na Fiestę MK7 i tego tropu chcę się już trzymać.

Zagłębiając się w specyfikę silników wziąłem pod uwagę dwa powyższe modele, dlatego pytanie do was a szczególnie posiadaczy jak i tych którzy mieli okazje jeździć bądź coś słyszeli na ich temat i wypowiedzenie się w temacie.

Głównie jeżdżę po mieście, dlatego jeśli byłby to Diesel to szukałbym modelu bez DPFa, jednak dłuższe trasy zawsze były i będą w planach, jednak czy ta benzyna dużo pali po mieście przy normalnej jeździe? Zawsze miałem samochody z instalacją gazową, ale zastanawiam się czy w tym modelu benzynowym miałoby to sens..
Jak wyglądają koszty eksploatacji, dynamiki, awaryjności, jak jest z tym spalaniem w mieście i na trasie... czegokolwiek się dowiem na pewno ułatwi mi wybór.
Z góry wielkie dzięki za podpowiedzi

aprox99
27-08-2016, 12:15
Musisz liczyć się z tym że benzyna pali około2 do 2,5 L więcej w mieście.Jazda dieslem to inny świat jednocześnie silniki te niestety nie są bezawaryjne,1,6 Tdci ma swoje minusy a ostatnio u mojego kolegi padło turbo i 2300 euro poszło się .....Ma 1,6 L TDCI 115 KM-Focus III.W Focusie II padały turbo jak muchy.Benzyna jest po przeliczeniu kosztów niby droga ale po jednej awarii Tdci już jest benzyna w przodzie.Dwumasy,wtryski,turbo to wszystko przemawia przeciw Tdci.Co kupić jest też zależne od km które robisz w roku.Ja kupiłem teraz fiestę z 2014 -benzynę dla żony bo robi około 8-10 tys w roku.

kramar1
27-08-2016, 17:40
To pierwszy taki komentarz w którym dowiedziałem się że pada w tym silniku turbo...
oczywiście wiem że kiedyś posypać się musi, ale czy mam liczyć się z naprawą turbo do przebiegu powiedzmy 200 tyś km, przy prawidłowym obchodzeniu się z turbiną?
Wypisałeś też przypadłości dotyczące forda Focusa i porównałeś chyba nieco inne silniki niż te w Fieście.

Jaką wersje benzynową kupiłeś żonie?

aprox99
27-08-2016, 21:03
Silnik 1,6Tdci jest ten sam ,ma tylko rożne moce.,,Prawidłowe obchodzenie się z turbo",a jest coś takiego?Kupiłem 1,25 82 KM,to drugi samochód w rodzinie dlatego wystarczy

marko52
28-08-2016, 11:03
Ja bym kupił w benzynie,wszyscy moi sasiedzi gdy wymieniali stare autka na młodsze i ci co mieli na olej - także - benzyna,zostali tylko ci co jeżdżą zawodowo tirami.Silniki benzynowe tej nowszej generacij - według mojej obserwacij niewiele wiecej spalaja od dizli,gdy ktoś dużo robi km to autko zagazował, co drugi samochód na moim osiedlu to ''gaz''- reszta prawie benzyna, to tez na cos wskazuje,dlatego jestem za benzyna.

juniorkm7
29-08-2016, 08:51
Ja mam w domu 2x 1.6 TDCI po lifcie - jedna sport jedna titanium. Powiem szczerze moje spostrzeżenia

1. Autko bardzo żwawe i elastyczne, wersja sport mimo tej samej mocy ma masę własną 1030kg i naprawdę idzie pełnym ogniem.
2. Oba auta które mam (2013) nie mają dwumasy więc nie rozumiem tego narzekania.
3. Focus 115KM ma turbo o zmiennej geometrii, Fiesta 95KM ma stałą geometrię więc to nie powinno się popsuć.
4. W obu fiestach mam DPF FAP i w sumie nie generuje on żadnych problemów. Jedyne co musisz robić to od czasu do czasu przegonić auto jak najdzie ochota a nie jeździć dziadkowym tempem na niskich obrotach.
5. Denerwujące jest wskazanie "zmień bieg - będzie bardziej eco" po zmianie biegu auto najczęściej pali więcej bo ma obroty w okolicach 1500. Optymalne spalanie osiągam przy 2000obr i potrafi się kształtować w okolicach 3.5l, nawet z prędkościami typowo miejskimi na przykład 50 na 2 biegu, 70 na 3 itd. Jak wyłączysz klimę to nawet 2.8l/100 i nie jest to zabójczy dla podzespołów ecodriving
6. Fiesta z pakietem sport wygląda zabójczo i jest twardsza od titanium
7. Obie fiesty wchodzą w zakręty jak gokart i często zdarzyło mi się mimo mniejszej mocy objechać typu BMW właśnie na krętych drogach
8. 1.6TDCI ma spory zapas mocy do chipa jak ci się znudzi - mnie jeszcze gwarancja miła :)

kramar1
29-08-2016, 12:09
Dzięki wielkie za konkretną odpowiedź, na którą czekałem od posiadacza modelu którego szukam :).
Tylko pytanie jak to jest z tymi wersjami? Chodzi mi głownie o posiadanie dwumasy, zmiennej geometrii i DPF'a.
Słyszałem że modele do rocznika 2008 ( wersja 90km) to one własnie nie mają DPF lub dwumasy, a te z silnikiem 95 km mają już wszystko łącznie ze zmienną geometrią.
Czy jest jakaś zasada czy po prostu każdy model najlepiej sprawdzić po VIN?

juniorkm7 powiedz mi jeszcze o tej opcji "zmień bieg", czy można to jakoś wyłączyć i czy często jeździsz po mieście?

slawomirro
29-08-2016, 13:39
1.6 benzynowy jest całkiem ok, jak na Fiestę. Zwinny i żwawy. Ostatnio byłem nim na hamownię i w całkowitej serii zamiast 100KM wyszło 107KM. Co też i widzę podczas jazdy. Od 2500 obr/min jest chętny na współpracę. Niejeden fan większego i lepszego auta się już zdziwił :one:
W mieście trzeba się liczyć, że poniżej 8l/100km się nie da.

boncio
29-08-2016, 15:35
Tutaj mowa o MK7, więc ten 1,6 jest Ti-VCT i ma 120KM.
No i MK7 jest zauważalnie cichsza i lżejsza od MK6. Przedliftowe Tdci miało 90KM.
Ja bym celował do jazdy na codzień, bo wyjazdy wakacyjne to raz, dwa w roku.

juniorkm7
29-08-2016, 18:38
Dzięki wielkie za konkretną odpowiedź, na którą czekałem od posiadacza modelu którego szukam :).
Tylko pytanie jak to jest z tymi wersjami? Chodzi mi głownie o posiadanie dwumasy, zmiennej geometrii i DPF'a.
Słyszałem że modele do rocznika 2008 ( wersja 90km) to one własnie nie mają DPF lub dwumasy, a te z silnikiem 95 km mają już wszystko łącznie ze zmienną geometrią.
Czy jest jakaś zasada czy po prostu każdy model najlepiej sprawdzić po VIN?

juniorkm7 powiedz mi jeszcze o tej opcji "zmień bieg", czy można to jakoś wyłączyć i czy często jeździsz po mieście?

Co do dwumasy musisz poprosić sprzedającego o VIN i obadać - gdzieś na forum ktoś oferował sprawdzenie czy jest dwumasa czy nie. Co do DPF to 95KM bywały bez DPF ale to chyba są pierwsze poliftówki z 2012 ale RM2013 (nawet nie wiem czy moja titanium ma czy nie mimo że jest z początku 2013).

Jeśli chodzi o zmienną geometrię to nie ma (nie wiem jak z rocznikiem 2016) jej w 95KM - dopiero w 115KM są bo interesowałem się turbiną z focusa na plug&play - jest to podobno właściwie jedyna różnica między tymi silnikami.

Co do DPF to jeszcze nie widziałem żeby auto paliło jak VW 2x więcej - procedure wypalania chyba tylko raz widziałem i spalanie się zwiększyło o 0.5l ale też nie dam głowy uciąć bo mogła to zrobić klima.

Opcja zmień bieg jest to taka strzałka na wyświetlaczu między zegarami - można ją wyłączyć podpinając złącze diagnostyczne tylko po co? Idzie się do tego przywyczaić ale co zrobisz... Na pocieszenie powiem że miałem wcześniej corsę to tam było to bardziej wkurzające bo się zapalała zielona kontrolka taka jak np od oleju z beszczelnym "SHIFT i strzałką".

kramar1
29-08-2016, 20:12
Rozumiem, czyli najlepiej zawsze rozkodować VIN bo widzę, że nie ma stałej zasady co to dwumasy i DPFa.
No własnie bałem się o tego DPFa w tych silnikach jeśli chodzi o jazdę po mieście ale gdzieś czytałem, że w tej wersji 95 km wsadzili jakiś "lepszy" - filtr "suchy", który nie jest tak podatny na awarie i powodowanie jakichś nieprzyjemności.

goro36
31-08-2016, 10:42
Ja posiadam od 6 miesięcy Fieste MK7 z 2011roku 1.6L Duratorq DI SOHC (95PS) econetic. Pod względem spalania jest cudo trasa przy klimatyzacji włączonej i normalnym wyprzedzaniu 4,2l/100km bez właczonej klimy 3,6l/100km prędkość 100-120km w mieście spalanie przy właczonej klimie dochodzi do 4,3/4,4 jest ekonomiczny i w sumie przyśpieszenie jest ok . z tego co wiem to mam DPF-a ale jak jadę w trasę to go przegonię i nic się nie dzieje .

Fisha
02-09-2016, 14:04
Ale te dane to z kompa pokładowego czy z dystrybutora?
Mam co prawda starszą Fieste 1.6 TDCi i najniższe (realne) spalanie jakie udało mi sie osiagnąć na trasie Katowice - Częstochowa to 5.1 l/100km - jazda z predkością dopuszczalną na danym odcinku (czyli 100km/h, na ograniczeniach 70km/h)

slawek-kali
02-09-2016, 14:12
Kolega ma inny silnik przeca ;)

goro36
05-09-2016, 13:01
Cześć Fisha,
dane są z kompa i z dystrybutora u mnie pokazuje faktyczne na kompie nie wiem jak u innych sprawdzałem kilkanaście razy.

kołekst
06-09-2016, 13:58
Ja posiadam od 6 miesięcy Fieste MK7 z 2011roku 1.6L Duratorq DI SOHC (95PS) econetic. trasa przy klimatyzacji włączonej i normalnym wyprzedzaniu 4,2l/100km
w mieście spalanie przy właczonej klimie dochodzi do 4,3/4,4 .

No chciałbym to zobaczyć

Miasto ile ludności 8 tys ?? 4 ulice i 2 ronda??

Bo jak w mieście pali tyle samo co na trasie to albo nie miasto, albo spalanie z kija. Sory...

Zimą ponad 6 napewno wychodzi lekką ręką.

kramar1
06-09-2016, 15:22
Auto Kupione

..ale ani z jednym ani z drugim silnikiem :D także temat z pewnością przyda się dla innych zainteresowanych
Wybór padł na wersje 1.5 TDCI 75 km z rocznika 2014.r - niczego mu nie brakuje póki co, ale czip z czasem wpadnie na pewno. :diabelek:
To mój pierwszy Diesel, także "uczę się" dopiero nim jeździć, wcześniej same benzyny także bardzo miła odmiana.

Co do spalania 100% miasto Katowice, 4,5L - 5,5 L (bez klimy) , ale to dopiero mój pierwszy dzień, także może spadnie... a nawet jeśli nie spadnie to i tak będę bardzo zadowolony :)

Fisha
06-09-2016, 20:29
lepiej się nie ucz, bo zaczniesz paliwo produkować i będzie Ci się górą wylewać ;-)
Jak się "wjeździsz" to może spotkanko? zobaczymy czy rzeczywiście czegoś tym 75KM brakuje :-)

juniorkm7
12-10-2016, 22:23
Byłem u paru magików zaprzyjaźnionych i generalnie jak chcesz chipować fieste już z DPF to lepiej od razu go wywal - będzie ci się podnosić poziom oleju w drastycznym tempie. Niestety 1.5 100% ma DPFa. Ja mam 1.6 i próbowałem 1.5 i wydaje mi się że 1.6 jest nieco bardziej elastyczne. :)

pawelforduser
13-10-2016, 15:55
Bez sensu z dieslem do miasta, oszczednosci z paliwem sa tymczasowe.