Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] Olej silnikowy ale jaki


Strony : 1 2 [3] 4

ace2
17-09-2009, 10:59
Spokojnie wystarczy ale sknerze :) lub do zlomu co wp... litr oleju na 1000km.

Kowalu
17-09-2009, 12:42
Motul 300v VS Mobil 1
http://www.youtube.com/watch?v=3cChm-dqZts
20koni i momentu więcej w przypadku motula :)

Chyba 20 osób zrobionych w konia w jednym momencie...

Gugała
17-09-2009, 14:29
Ja osobiście miesiąc temu zalałem CASTROL EDGE i jestem zadowolony, nieco cichsza praca silnika, chyba, że to tylko autosugestia .

Mario, myslę, że to nie autosugestia. Ja też czuję znaczną poprawę w pracy silnika :)
Polecam CASTROL EDGE - choć nie należy do najtańszych:(

ace2
17-09-2009, 17:21
CASTROL EDGE - choć nie należy do najtańszych ...

to fakt bo to najbardziej przereklamowany produkt z najwyzsza cena.

damiani73
11-10-2009, 09:37
Obecnie mam w silniku olej Formuła E czy moge go zamienic na inny olej i jaki byłby najlepszy.

keczup
11-10-2009, 09:59
Formuła E wystarczy ,to i tak najczęściej psuje się osprzęt silnika a nie sam silnik . To tylko złudzenie że jak nalejecie drogiego oleju to silnik ciszej chodzi .

Paweł &
11-10-2009, 16:08
Ja mam w obu autach CASTROL EDGE TURBO DIESEL 5W-40 i jestem zadowolony. Moje spostrzeżenie to jak u innych cichsza praca silnika. A cena, cóż, aby auto było zadbane wymaga nakładu, ale wiem też z praktyki, że silnik na dobrym oleju dłużej posłuży. Osobiście polecam ten olej, a ceny nie uważam za drogie. Zerknij np tu http://moto.allegro.pl/item768557973_castrol_edge_turbo_diesel_5w40_5l_me ga_promocja.html

damiani73
11-10-2009, 17:56
Ja mam w obu autach CASTROL EDGE TURBO DIESEL 5W-40 i jestem zadowolony. Moje spostrzeżenie to jak u innych cichsza praca silnika. A cena, cóż, aby auto było zadbane wymaga nakładu, ale wiem też z praktyki, że silnik na dobrym oleju dłużej posłuży. Osobiście polecam ten olej, a ceny nie uważam za drogie. Zerknij np tu http://moto.allegro.pl/item768557973_castrol_edge_turbo_diesel_5w40_5l_me ga_promocja.html

No ta cena oleju naprawde mnie zaskoczyła,widziałem ten olej w sklepie icena była o połowe większa.Niezła promocja.Tylko ,że ten olej to pełny syntetik a Formuła E to półsyntetyk ,nie wiem czy można zrobic taką zamiane.

keczup
11-10-2009, 18:43
Panowie skoro producent zaleca Formuła E to po co na chama uszczęśliwiacie swoje MK3.Lepiej lejcie porządny olej napędowy to na pewno będzie mniej problemów z silnikiem ,a nie czepiliście się oleju silnikowego ,tak w ogóle to 5W-40 jest gęstszym olejem niż 5W30

Mariusz
11-10-2009, 18:50
Producent obecnie zaleca Formula F 5-W30, ale nie tylko ten, jest jeszcze kilka innych zalecanych przez producenta. Poczytaj troszkę i dokształć się w temacie. Bez urazy!

keczup
11-10-2009, 19:14
Ok po prostu uważam że nie ma co wydziwiać z tym olejem chyba że komuś się nudzi .Bez urazy

MAXIMUS_00
11-10-2009, 19:26
Ja też ok. 5000 km temu zalałem Formula F 5-W30 i nie widzę tak naprawdę różnicy, a jak nie widać różnicy to po co przepłacać. Myślę że jest to wystarczający olej do naszych silniczków za rozsądne pieniądze.

keczup
11-10-2009, 19:32
Popieram

Kowalu
11-10-2009, 20:33
5W-40 jest gęstszym olejem niż 5W30

Te oleje prawie niczym sie nie róznią, w warunkach zimowych oba z nich zachowają sie tak samo, dopiero w wysokich temperaturach otoczenia lepszy bedzie 5W30 bo ma nizszą lepkosc ale bez przesady, u nas temperatura nie przekracza +45st wiec nie ma róznicy który zalejesz...no chyba ze wybierasz sie na pustynie...

Kapsel_lg
11-10-2009, 22:05
różnią się tym że formula E to półsyntetyk a Formula F to pełny syntetyk.
W przypadku Mondeo ma to duże znaczenie ponieważ jak wiadomo Mondeo ma bardzo wąskie kanaliki więc rzadszy olej posiada lepszą penetrację.

Najważniejesz to lać dobry olej i już. Fordowski nie jest zły, to że sa lepsze to każdy wie - ale wie również to, że są i lepsze auta niż Mondeo - i co z tego wynika??? moim zdaniem nic lub niewiele. Ja w sojej mondzi mam Liqui Moly dla Ford i jestem zadowolony (jak go wlałem miałem wrażenie że silnik sympatyczniej brzmiał w porównaniu z Formula E z Forda).
Jednak uważam że cena Liqui jest do zaakceptowania. Nie polecam słuchania oszołomskich (wg. mnie oczywiście) tekstów jak to piękny jest np. Motul bo to cyt. olej wyczynowy.
A ja się zapytam a jakie to z mondeo TDci auto wyczynowe??? z jego 115 lub 130 KM i na dodatek jeszcze kombi :D Fakt ciągnie ok jak się depnie i ma się drogę przed sobą ale byle bzyczek z większym silnikiem ma lepsze przyśpieszenie i tez tak ciągnie, generalnie ścigać się nim nie za bardzo da.
Formula F to optymalne rozwiązanie a jak kogoś stać to niech sobie zaaplikuje do Mondzi lepszy olej ale w granicach cenowego rozsądku (czyli ok. 150 - 160 zł za 5-litrową bańkę).

ethernal
12-10-2009, 00:02
Ja do swojego wlałem ok. 8tyś temu - wcześniej tylko i wyłącznie formula E 5W30 - Valvoline DuraBlend FE 5W30 (dla Fordów) i jestem zadowolony, nie czuje jakiejś wielkiej różnicy - większą czuje po zmianie czujnika położenia wałka rozrządu - koszt tego oleju takze stosunkowo niewielki: 6L - 160 pln (trzeba się naszukac zeby w takiej cenie kupić).
Pozdrawiam

Kowalu
12-10-2009, 12:46
różnią się tym że formula E to półsyntetyk a Formula F to pełny syntetyk.

nigdzie nie napisałem ze formula E nie rózni sie od formula F, ale dzieki za wykład:)

Kapsel_lg
12-10-2009, 12:53
Napisałeś że prawie sie nie różnią a różnica jest zasadnicza :)

Reszta nie była do Ciebie osobiście tylko do tych co to udają czego nie leją czy nie używają do Mondeo a potem ich łapiesz że kupują używki zamiast nowych elementów. I teraz pytanie: nie stać go np. na nowy zacisk hamulcowy ale stać go dać np. 500 zł za olej??
Dziwne to i niezwykłe (ale oczywiście możliwe).

heko
12-10-2009, 14:09
...odczuwalne różnice po zmianie oleju...na inny:?:...powiedzmy sobie szczerze...:wink:...to mit....jakieś różnice to może po 50...100...200tkm:shock:...tzn. ogólne zużycie silnika...
...przejechałem ok. 2 mln. km z tego 800tkm. BMW...4 szt....pierwszym na Mobilu..a każdym następnym na http://www.quakerstate.pl/oleje_silnikowe_mity.html ...i tu była różnica...pierwsze po 250 tkm..zaczęło brać olej...podkapcać...następne, a szczególnie ostatnie...przejechało 380tkm...i nic...bez dolewek:one:...i od tej pory (15 lat)leję tylko ten olej (+militec1)...i nigdy się nie zawiodłem...
..więc polecajac coś komus..bazuje na własnym ...wieloletnim doświadczeniu
..za 5l. 5w30 Hors Power płacę (jako wieloletni klient) 170zł:wink:...więc nie tragedia...raz na 20tkm... oraz http://www.kobra.swiatuslug.pl/strona.php?33503 i na takim zestawie "walczę z fizyką" na drodze...nie martwiąc się o mój motorek:D

Kapsel_lg
12-10-2009, 14:41
odczucia słuchowe generalnie jak najbardziej możliwe (sprawdzone organoleptycznie z uwzględnieniem autosugestii). , co do zmiany oleju i przybycia przez to koników jak również momentu, hmmm.... pewnie też możliwe jak sie zamieni tawot na syntetyk czyli duży opór na mały. Przy "normalnych" olejach to jednak chyba mało realne.

heko Twoje słowa poniekąd potwierdzają moją opinię, dobry olej, rozsądna cena i można się cieszyć autkiem.

Kowalu
12-10-2009, 15:26
Wszystko spoko, poprostu troche zle zrozumiałes mój post, chodziło mi o onaczenia 5W30 i 5W40 ze to nie ma znaczenia które z tych oznaczen bedzie na butelce, nie nalezy za bardzo zwracac na to uwagi bo to nie ma róznicy, a poza tym to tak 5w30 jak i 5w40 moze byc olejem syntetycznym jak i półsyntetycznym, te cyferki nam o tym nie mówią

luk006
19-10-2009, 21:05
Witam!
Nie ja jeden mam podobny problem. Kupiłem mk3 2002 rok 2,0 TDCI 130 KM (auto sprowadzone z Holandii) tylko za cholerę nie mam pojęcia jaki tam był olej... Samochód ma przebieg ok 211 tys. i nie wiem czy ryzykować i wlewać zalecany przez producenta syntetyk 5W30 czy półsyntetyk 10W40?

ethernal
20-10-2009, 10:49
Witam!
Nie ja jeden mam podobny problem. Kupiłem mk3 2002 rok 2,0 TDCI 130 KM (auto sprowadzone z Holandii) tylko za cholerę nie mam pojęcia jaki tam był olej... Samochód ma przebieg ok 211 tys. i nie wiem czy ryzykować i wlewać zalecany przez producenta syntetyk 5W30 czy półsyntetyk 10W40?

Lej 5W30 jaki by nie był, ważne zeby spełniał normę Forda. Ja mam podobny przebieg, ten sam silnik, ten sam rocznik i ok. 6 tys km wcześniej zalałem Valvoline DuraBlend FE 5W30 i wszystko śmiga bez żadnych przeszkód, a dodam ze wcześniej była tylko Formula E 5W30. Koszt 6l tego Valvoline - jak dobrze poszukasz to ok. 150-160 złotych.
Pzdr.

BuLczU
20-10-2009, 11:50
To i ja sie podpytam :)
Co wlac do Mondeo 2,5 v6 170 km 2001r . Autko dostaje mocno po tyłku lubie dobrze depnąć na pedał gazu , do tego często robi długie trasy w pełnym obciążeniu . Obecnie ma 5w40 nie wiem jakiej firmy (jest tylko zawieszka kiedy był wyminiany).

Schem
20-10-2009, 12:34
I na 5W-40 pozostań... Odrobinę lepiej chroni silnik niż 5W-30... a V-ki się dość kręcą...
Ja używam Quakera.

SrebnaStrzała
20-10-2009, 12:43
To i ja sie podpytam :)
Co wlac do Mondeo 2,5 v6 170 km 2001r . Autko dostaje mocno po tyłku lubie dobrze depnąć na pedał gazu , do tego często robi długie trasy w pełnym obciążeniu . Obecnie ma 5w40 nie wiem jakiej firmy (jest tylko zawieszka kiedy był wyminiany).

Motul 300v ;) Ja takiego używam od dwóch lat i na hamowni wyszło że mam 7km ponad seria może fabryka dała a może olej :)
2L kosztuje od 120-160zł

luk006
20-10-2009, 17:38
Lej 5W30 jaki by nie był, ważne zeby spełniał normę Forda. Ja mam podobny przebieg, ten sam silnik, ten sam rocznik i ok. 6 tys km wcześniej zalałem Valvoline DuraBlend FE 5W30 i wszystko śmiga bez żadnych przeszkód, a dodam ze wcześniej była tylko Formula E 5W30. Koszt 6l tego Valvoline - jak dobrze poszukasz to ok. 150-160 złotych.
Pzdr.

Dzięki za odpowiedź.
No właśnie, tylko jak sam napisałeś u Ciebie wcześniej zawsze był syntetyk 5W30, natomiast ja nie wiem co było nalane i obawiam się czy wlewając 5W30 nie zaszkodzi to silnikowi... Może ktoś jeszcze coś poradzi:?::?::?:

Rijndael
20-10-2009, 18:01
Motul 300v ;) Ja takiego używam od dwóch lat i na hamowni wyszło że mam 7km ponad seria może fabryka dała a może olej :)
A może kosmici... proszę Cię...

Kapsel_lg
20-10-2009, 18:45
Rijndael z ust mi to wyjąłeś (bez podtekstów proszę).

SrebrnaStrzało przyjacielu nasz z wielkopolski daj już spokój z tym Motulem (nie gniewaj się na mnie). Naprawdę jest niewielu co zainwestuje w wymiane oleju 600 - 700 zł (bo po pierwsze to całkowicie bez sensu, po drugie ciężko kupić od tak sobie w sklepie, a po trzecie brak uzasadnienia ekonomicznego jest tak przytłaczający że aż oczywisty).

Może hamownię winneś zmienić bo w miarę mijania lat autka raczej tracą koniki niż je zyskują (czyli zużywają się) no chyba że miałeś chipa na 150 KM i teraz zostało już tylko 137 :)

ethernal
21-10-2009, 13:06
Dzięki za odpowiedź.
No właśnie, tylko jak sam napisałeś u Ciebie wcześniej zawsze był syntetyk 5W30, natomiast ja nie wiem co było nalane i obawiam się czy wlewając 5W30 nie zaszkodzi to silnikowi... Może ktoś jeszcze coś poradzi:?::?::?:

To co wcześniej lałem, czyli Formula E 3W30 to był (na 99%) półsyntetyk, a teraz dopiero jest syntetyk (Valvoline DuraBlend FE 5W30) i nic złego się nie dzieje a przejechałem 8-9tyś km (wcześniej pisałem ze ok 6 tyś km, ale wczoraj to sprawdziłem jest między 8-9tyś km od wymiany) ;). Niech Ci ewentualnie dobry mechanik sprawdzi stan silnika + turbina.
Pozdrawiam

s1suru
29-10-2009, 18:02
zdecydowanie mozesz zamienic formuleE na formuleF ja tak zrobilem i nie widze roznicy a doczytalem sie na niemieckich stronkach,ze E wycofuje produkcje i zastepuje F..

Mario70
11-11-2009, 09:16
Od niedawna jestem właścicielem Forda Mondeo MK3 (benzyna). Samochód został sprowadzony z Francji. Czeka mnie wymiana oleju i waham się czy wlać syntetyk czy półsyntetyk i jakiej marki. Nie wiem jaki olej wlał poprzedni właściciel. Autko ma 3 lata i teoretycznie 55 tys. km. Proszę o pomoc.

damian0016
11-11-2009, 10:04
ja mam u siebie castrola 10W 40 2 już rok i jest git

papa
11-11-2009, 10:08
Witam sprowadziłem autko z niemiec i od początku miał zalany aral long life III i stosuje go dalej nie narzekam.Myślę że na całośc wpływa ogólna użytkowania wpływa dbałosć o wszystkie elementy i regularne przeglądy a nie tylko marka oleju.:lol:

piotr-1981
11-11-2009, 12:40
Ja do swojego leje CASTROL EDGE 5W30 tylko co jakieś 2000km muszę trochę dolać

finskiii
11-11-2009, 17:52
Witam dzis siedziałem z 1h i czytałem all posty i mam masakre :///... tyle tego ze szok mam mondeo z 2002 roku i ma 2000000km i nie mam pojęcia co było wlane autko z belgi a nie chcem oszczędza na oleju chodzi mi takie do 160-170zl max 200zl czytalem ze LIQUI MOLY , VOLVOLINE, CASTROL MOBIL.... i wiele inych sobie chwalicie ale tyle tego ze nie mam pojecia :((((((((( Wiem ze napewno 5w30 Niewiem co mam nabyc Prosze o pomoc POZDRAWIAM ..

s1masa
11-11-2009, 17:55
ja mam juz w swoim 210 tys wlany olej LIQUI MOLY 5W30 i wszystko ok ;)

Rijndael
11-11-2009, 17:58
Witam dzis siedziałem z 1h i czytałem all posty i mam masakre :///... tyle tego ze szok mam mondeo z 2002 roku i ma 2000000km i nie mam pojęcia co było wlane autko z belgi a nie chcem oszczędza na oleju chodzi mi takie do 160-170zl max 200zl czytalem ze LIQUI MOLY , VOLVOLINE, CASTROL MOBIL.... i wiele inych sobie chwalicie ale tyle tego ze nie mam pojecia :((((((((( Wiem ze napewno 5w30 Niewiem co mam nabyc Prosze o pomoc POZDRAWIAM ..
Wlej najzwyklejszą, fordowską formulę F 5w30 i się nie wygłupiaj. Mondeo to nie bolid F1, szkoda pieniędzy na cokolwiek innego.

Kapsel_lg
11-11-2009, 18:29
CZy szkoda inestować w coś lepszego to się z Toba nie zgodzę. Jak Cię stać to zainwestuj w lepszy olej ale w granicach rozsądku bo faktem jest że Mondzia to nie bolid F1 :)

Ale tak do 200 zł za sam olej warto dać.

Arek4791
11-11-2009, 18:29
Witam wszystkich, ostatnio i ja wymienialem olej, mam przebieg 107 tys. i zdecydowalem go zalac castrol edge sport 0w 40, moze jest to dosc droga inwestycja ale polecam, silnik zapala zaupelnie inaczej, czuje ze jest bardziej zwawy, moze to jest jakies przeczulenie ale tak to odczuwam, mialem kiedys opla 3 litrowego i rowniez stosowalem ten olej i sprawowal sie znakomicie.

dewil260183
11-11-2009, 18:42
Witam dzis siedziałem z 1h i czytałem all posty i mam masakre :///... tyle tego ze szok mam mondeo z 2002 roku i ma 2000000km i nie mam pojęcia co było wlane autko z belgi a nie chcem oszczędza na oleju chodzi mi takie do 160-170zl max 200zl czytalem ze LIQUI MOLY , VOLVOLINE, CASTROL MOBIL.... i wiele inych sobie chwalicie ale tyle tego ze nie mam pojecia :((((((((( Wiem ze napewno 5w30 Niewiem co mam nabyc Prosze o pomoc POZDRAWIAM ..

motorcraft pełen syntetyk cena ok 170zł za 6litrów plus fkład na allegro

SrebnaStrzała
11-11-2009, 19:00
Witam wszystkich, ostatnio i ja wymienialem olej, mam przebieg 107 tys. i zdecydowalem go zalac castrol edge sport 0w 40, moze jest to dosc droga inwestycja ale polecam, silnik zapala zaupelnie inaczej, czuje ze jest bardziej zwawy, moze to jest jakies przeczulenie ale tak to odczuwam, mialem kiedys opla 3 litrowego i rowniez stosowalem ten olej i sprawowal sie znakomicie.

Droga inwestycja to Motul 300v którego osobiście polecam :) Nabite 170.000km żadnych przecieków ubytków nic... a jeszcze nadwyżka mocy w postaci 7 koni :)

Rijndael
11-11-2009, 19:14
CZy szkoda inestować w coś lepszego to się z Toba nie zgodzę. Jak Cię stać to zainwestuj w lepszy olej ale w granicach rozsądku bo faktem jest że Mondzia to nie bolid F1 :)

Ale tak do 200 zł za sam olej warto dać.
Konkretnie co to da oprócz lepszego samopoczucia? I skąd granica 200 zł, z sufitu? ;)

Kapsel_lg
11-11-2009, 19:14
aż chce się powiedzieć "Jesus!".

SrebrnaStrzało tyle razy już o tym było: to nie jest droga inwestycja (inwestycja to generalnie coś takiego co ma jakąś stopę zwrotu, w przypadku oleju to jest koszt i nic więcej) to jest bezsens używanie tego oleju w takim samochodzie.
Jak go wlejesz do np. Subaru WRC to przyklasnę ale jak po raz kolejny wmawiasz ludziom jak masz przyrost mocy to naprawdę ciężko to zdzierżyć.

Rijandel do 200 zł mozna kupić porządny olej do Forda (Chocby Formula F czy też Liqui Moly, ale też wiele innych). I nie chodzi o równo 200 zł i nie jest to żadna granica, bo jak wydasz 240 to też ok. Ale nie powiesz mi że wymiana oleju w aucie typu mondeo która kosztuje 700 zł ma sens (no chyba że masz full wypas czyli zrobionego wirusa z wymianą części które dostosowane do bardzo dużych obciążeń - czyli generalnie profesjonalny tunning wtedy pewnie tak, ale ja takiego mondeo nie widziałem tutaj na forum).

Kowalu
11-11-2009, 19:17
... a jeszcze nadwyżka mocy w postaci 7 koni :)

tak, tak i jeszcze ze 20Nm momentu...proszę Cie

SrebnaStrzała
11-11-2009, 19:52
tak, tak i jeszcze ze 20Nm momentu...proszę Cie

Nie mówie że ta nadwyżka dzięki olejowi... z drugiej strony na pewno to zasługa również dobrego stanu silnika
Są testy na youtube które pokazują że camaro twin turbo zyskało coś koło 20 koni po zmianie oleju z mobila na właśnie motula.
Pytanie komu wierzyć, osądom ludzi którzy wyciągają opinie bez żadnej aparatury, a tylko na podstawie jakiejś tam teorii, czy ludziom który używają tej aparatury i pokazują wyniki.

Famond
11-11-2009, 20:02
Tak jak pisałem kilka stron wcześniej silnik mam zalany olejem Valvoline 5W30 syntetyk, od wymiany przejechałem ok.5000 km i na bagnecie nic nie ubywa , wycieków też nie widać.Jeśli ktoś założył sobie granice 200 pln za wymiane to ja właśnie tyle zapłaciłem za olej , filtr i wymiane ,która jest nieco czasochłonna ze względu konieczność odkręcenia osłony silnika od spodu samochodu.

Kapsel_lg
11-11-2009, 21:05
Nie mówie że ta nadwyżka dzięki olejowi... z drugiej strony na pewno to zasługa również dobrego stanu silnika
Są testy na youtube które pokazują że camaro twin turbo zyskało coś koło 20 koni po zmianie oleju z mobila na właśnie motula.
Pytanie komu wierzyć, osądom ludzi którzy wyciągają opinie bez żadnej aparatury, a tylko na podstawie jakiejś tam teorii, czy ludziom który używają tej aparatury i pokazują wyniki.

A nie wydaje Ci się że ten test przy silniku 350 KM i rząd przyrostu maocy mieszcza się w granicach błędu statystycznego? Że nie wspomnę byś doczytał co tam pisze i jak zapraszają do zakupów. Czyli kompletnie nie jest to obiektywne (że nie wspomnę na jakim aucie to było robione). Czy ty naprawdę porównujesz swoje auto (a właściwie nasze) do Camaro? Samo Twin Turbo do tego modelu to ok. 6 tys. USD (czyli niewiele mniej niż warte jest całe Twe auto).

Jak już wspomniałem, jak będziesz miał auto sportowe za ileś tam dziesiątek/setek tysięcy. zł to lanie Motula będzie miało sens a jak masz autko za 20 tys. to nie ma to sensu.

ethernal
12-11-2009, 09:02
Tak jak pisałem kilka stron wcześniej silnik mam zalany olejem Valvoline 5W30 syntetyk, od wymiany przejechałem ok.5000 km i na bagnecie nic nie ubywa , wycieków też nie widać.Jeśli ktoś założył sobie granice 200 pln za wymiane to ja właśnie tyle zapłaciłem za olej , filtr i wymiane ,która jest nieco czasochłonna ze względu konieczność odkręcenia osłony silnika od spodu samochodu.

Mam ten sam olej w moim TDCi z 2002 przy przebiegu ponad 207tyś km i kompletnie nic nie bierze oleju, autko fajnie chodzi i ogólnie jestem b. zadowolony. Wcześniej był tylko i wyłącznie półsyntetyk Formula E i przy nim autko było głośniejsze i silnik uzyskiwał trochę większą temp. jak się rozgrzał (wskazówka temp. była dokładnie w połowie, a przy upałach nawet lekko szła w "górę"). A teraz na Valvoline FE 5W30 nawet przy ponad 40st. upałach w Grecji wskaz. temp. była poniżej połowy. A jeśli chodzi o koszt to porównywalny z Formula F, czyli 6l. ok 150PLN (tylko trzeba w internecie poszukać) +filtr+koszt wymiany.
Pzdr/btrgrds

SrebnaStrzała
12-11-2009, 09:10
A nie wydaje Ci się że ten test przy silniku 350 KM i rząd przyrostu maocy mieszcza się w granicach błędu statystycznego? Że nie wspomnę byś doczytał co tam pisze i jak zapraszają do zakupów. Czyli kompletnie nie jest to obiektywne (że nie wspomnę na jakim aucie to było robione). Czy ty naprawdę porównujesz swoje auto (a właściwie nasze) do Camaro? Samo Twin Turbo do tego modelu to ok. 6 tys. USD (czyli niewiele mniej niż warte jest całe Twe auto).

Jak już wspomniałem, jak będziesz miał auto sportowe za ileś tam dziesiątek/setek tysięcy. zł to lanie Motula będzie miało sens a jak masz autko za 20 tys. to nie ma to sensu.

W tym momencie mam na myśli sam stereotyp który zakłada że olej nic nie zmienia jeśli chodzi o moc tudzież parametry silnika. Często słyszę porównanie z magnetyzerem a to g* a nie porównanie.

Kapsel_lg
12-11-2009, 13:57
No bo generalnie nic nie zmienia (chyba że jak już wcześniej gdzieś napisałem zmienisz tawot na syntetyk i opór naprawdę Ci spadnie). Jeśli chodzi o parametry to jeśli masz na myśli kulturę pracy to jak najbardziej może zmienić ale zazwyczaj będzie to odczucie dość subiektywne (poczytaj jak się ludzie wypowiadają czyli jedni będa mówić że pracuje ciszej a inni że nic się nie zmieniło).

SrebnaStrzała
12-11-2009, 14:45
No bo generalnie nic nie zmienia (chyba że jak już wcześniej gdzieś napisałem zmienisz tawot na syntetyk i opór naprawdę Ci spadnie). Jeśli chodzi o parametry to jeśli masz na myśli kulturę pracy to jak najbardziej może zmienić ale zazwyczaj będzie to odczucie dość subiektywne (poczytaj jak się ludzie wypowiadają czyli jedni będa mówić że pracuje ciszej a inni że nic się nie zmieniło).

Właśnie "ludzie wypowiadają" ja wole wierzyć testom, co z tego że nie które sponsorowane i tak bardziej wiarygodne niż subiektywne odczucia i opinie.

Kapsel_lg
12-11-2009, 15:53
Kolego SrebrnaStrzało problem w tym ze ty nie mówisz "całej prawdy" w swoich wypowiedziach. Ty jasno i jednoznacznie stwierdzasz że Motul jest the best i dzięki niemu masz więcej mocy (i nie było to jednokrotne stwierdzenie). Nie gniewaj się ale mam wrażenie że sprzedajesz ten olej i dlatego tak piszesz.

Ten test na który się powołujesz to jest kryptoreklama i aż dziwne że tego nie doczytałeś.
Masz prawo lać do swego bolida co Ci się żywnie podoba, masz prawo wyrażać swoje subiektywne opinie na ten temat, ale bój się boga i nie rzucaj jednoznacznymi hasłami o wielkim wzroście mocy które dzięki temu osiągnąłeś i ze to jedyna słuszna droga.

Co do "ludzie wypowiadają" pewne rzeczy można tylko w ten sposób "zmierzyć" i my jako uzytkownicy możemy to oceniać, dyskutować - po to jest forum. Jednak ocena kryptoreklamy jest jak dla mnie zawsze mało wiarygodna (jak w przypadku tego na co się powołujesz). Co do wiarygodności to się baaaaaaardzo mylisz, i mysle że przemawia przez Ciebie chęć posiadania ostatniego słowa, że wychodzi na Twoje itp... ale to Twój wybór.
Nie jest moim celem oceniać Cię ale poczytaj swe posty, w jednych piszesz jak to się starasz oszczędzać, kupujesz używki do swego auta a tu nagle i niespodziewanie - hop!!! i lejesz olej za 700 zł - wierzyć nie wierzyć, masz czy chciałbyś mieć. W sumie nie moja sprawa.

SrebnaStrzała
12-11-2009, 16:25
Kupuje używki? olej za 700zł :O ?
Nie pamiętam kiedy do auta kupiłem coś używanego, a olej to cena 300zł nie 700. Nie mam pojęcia co Ty czytasz i skąd takie ceny bierzesz.
Mi chodziło o to że są tzw spece forumowi którzy mają szeroko "niepojętą" wiedzę i upewniają innych w przekonaniu że można tanio i dobrze. W takim razie po co kupować droższe skoro nie ma sensu? Po co kupować palniki za 130zł jak można kupić za 30zł. Po co kupować opony za 600zł jak można kupić za 150zł. Po co kupować alusy za 4000zł jak można kupić za 1000zł.itd. Tylko nie pisz że olej ma się nijak do tych porównań, bo to tak jak ktoś jeżdżący na dębicach nie widzi różnicy jadąc na Yokohamah.

Rijndael
12-11-2009, 16:33
Mi chodziło o to że są tzw spece forumowi którzy mają szeroko "niepojętą" wiedzę i upewniają innych w przekonaniu że można tanio i dobrze. W takim razie po co kupować droższe skoro nie ma sensu? Po co kupować palniki za 130zł jak można kupić za 30zł. Po co kupować opony za 600zł jak można kupić za 150zł. Po co kupować alusy za 4000zł jak można kupić za 1000zł.itd. Tylko nie pisz że olej ma się nijak do tych porównań, bo to tak jak ktoś jeżdżący na dębicach nie widzi różnicy jadąc na Yokohamah.
No ale ma się nijak, bo współczesny silnik eksploatowany na oleju zalecanym przez producenta (np. Formula F w przypadku Forda) i tak wytrzyma zwykle dłużej niż jego osprzęt, a nawet niż reszta auta.
Po za tym jeśli co 10 tys. km będziesz wlewał zamiast oleju za 100 zł taki za 300 zł, to po 200 tys. km dołożysz do tego 4000 zł. A za to można kupić kompletny silnik w bardzo dobrym stanie.
Lanie do auta typu Mondeo czegokolwiek ponad Formule F jest zwykłą stratą pieniędzy i tyle. Chcesz, to lej, ale nie dorabiaj do tego teorii. Nic to szczególnego nie daje i nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego.

SrebnaStrzała
12-11-2009, 16:45
No ale ma się nijak, bo współczesny silnik eksploatowany na oleju zalecanym przez producenta (np. Formula F w przypadku Forda) i tak wytrzyma zwykle dłużej niż jego osprzęt, a nawet niż reszta auta.
Po za tym jeśli co 10 tys. km będziesz wlewał zamiast oleju za 100 zł taki za 300 zł, to po 200 tys. km dołożysz do tego 4000 zł. A za to można kupić kompletny silnik w bardzo dobrym stanie.
Lanie do auta typu Mondeo czegokolwiek ponad Formule F jest zwykłą stratą pieniędzy i tyle. Chcesz, to lej, ale nie dorabiaj do tego teorii. Nic to szczególnego nie daje i nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego.

Ok, to powiedz mi gdzie i w czym jest różnica między tymi olejami ? Ja wiem, ale skoro już twierdzisz że nie ma sensu, to czy Ty wiesz?
Pomijam teorie spiskowe jakoby olej Ford specjalnie zmniejszał trwałość elementów w celu częstych odwiedzin ASO. Mam tu na myśli trwałość i właściwości filmu.
P.s.
W dieslach mamy cząsteczki stałe, nie? i z ubiegiem czasu olej się przez to zagęszcza przy oleju wysokiej jakości nie obniża to jego lepkość w wysokich temperaturach a wręcz polepsza wraz z ubiegiem czasu więc nie widzę sensu wymieniać oleju co 10.000 myśle że co 30.000 jest optymalnie.

Kapsel_lg
12-11-2009, 17:01
SrebrnaStrało poszukaj swych wypowiedzi o oszczędzaniu na aucie. Polecam.
Nie ma sensu z prostego powodu, wszystko musi mieć jakiś efekt. Jak kupisz alusy za 4 tys. to masz wygląd :), jak kupisz porządne opony to masz np. drogę hamowania krótszą. Ale wlewając olej za takie pieniądze nic ci nie przybędzie a ty dorabiasz do tego filozofię że masz więcej mocy i sam piszesz że byłeś na hamowni itp itd... mysle że nie musze przypominać (ale może choćby to http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=82532 gdzie sam stwierdziłeś że w auto 10 tys. już wpakowałeś i sam oceniłeś swe auto jako chyba najbardziej awaryjne na forum, albo tekst że od lat kupujesz na ebay i allegro, że nie wspomnę o oszczędzaniu na kodowaniu wtrysków... itd).

No chyba że własnie dlatego oszczędzasz by lać Motula.

finskiii
12-11-2009, 17:03
Witam znalazlem taki olej czy to dobry olej do diesla 2.0 tddi 200...km http://allegro.pl/item814827969_olej_ford_motorcraft_xr_synth_5w30_a _castrol_edge.html

finskiii
12-11-2009, 17:21
********** lub ten http://allegro.pl/item803522856_valvoline_synpower_5w_30_5w30_4l_war szawa_okazja.html

SrebnaStrzała
12-11-2009, 17:29
Co ma allegro czy ebay do nowych części a tym bardziej programowanie wtryskiwaczów ? Auto jest awaryjne samo w sobie ale to nic do tematu nie wnosi. Postanowiłem napisać do kogo trzeba i jak otrzymam odpowiedź to tu opublikuje:) Wam nie wystarczą argumenty odnośnie filmu, uszlachetniaczy i właściwości obu. Ciekawe ile osób sobie zdaje sprawe na jakie temperatury na tłoku czy turbinie olej jest wystawiony. Ciekawe ile osób wie że olej może uzdatniać uszczelniacze... itd ogólnie temat rzeka. Jak będę miał odpowiedź to po prostu tu napisze. Póki co nie róbmy dalej off topa.

ps.
Jak kupujesz alusy za 4000 to masz przede wszystkim wytrzymałość. Tylko że dla Ciebie nie ma znaczenia jaki stop, czy konstrukcja, aluminium to aluminium tak jak olej to olej.

Kapsel_lg
12-11-2009, 18:52
wygrałeś... masz rację. Ostatnie słowo jest twoje. motul + Mondeo tdci = większa moc.

jak nie widzisz powiązania to nie ma o czym mówić. hahaha większa wytrzymałość... czy ty widziałeś np. 18" felgi z Mercedesa SL (czyli auto za ok 300 tys. zł) po pół roku jeżdżenia po ulicach Ostrowa Wlkp??? Jak myślisz ile kosztuja felgi do takiego auta (powiem ci 7 tys. zł)?

Tjara
12-11-2009, 19:11
Moje zdanie: Olej Forda Formuła F w zupełności wystarcza. Nie wierzę, że jakiś tam m
Motul, czy EDGe sprot i inne turbo dodawały mocy. Może filtry miałeś zajechane, a po wymianie nowiutkie , czyściutkie to i 7 koników przybyło. wszelkie filmy, testy, badania są dla mnie niewiarygodne, pracuję w branży farmaceutycznej, to wiem. dzięki za uwagę . Pozdro

SrebnaStrzała
12-11-2009, 19:37
wygrałeś... masz rację. Ostatnie słowo jest twoje. motul + Mondeo tdci = większa moc.

jak nie widzisz powiązania to nie ma o czym mówić. hahaha większa wytrzymałość... czy ty widziałeś np. 18" felgi z Mercedesa SL (czyli auto za ok 300 tys. zł) po pół roku jeżdżenia po ulicach Ostrowa Wlkp??? Jak myślisz ile kosztuja felgi do takiego auta (powiem ci 7 tys. zł)?

Spoko wiesz wszystko najlepiej. Od dziś idąc do sklepu z częściami będę mówił "po prosze to najtańsze"

Kapsel_lg
12-11-2009, 20:42
Nie to nie o to chodzi najzwyczajniej nie masz argumentów na obronę swojego zdania, trafiasz kula w płot. A okopałeś się przy nim jak nad Sommą. Czasem nie warto.

Wielokrotnie Ci pisano w tym wątku: Lej co chcesz ale nie udowadniaj czegoś co jest nie do udowodnienia i wywołuje śmiech. Naprawdę nie warto. Mozna się mylić, można strzelić gafę, mozna się nie znać ale nie powinno się iść w zaparte.

A z tymi felgami to uwierz mi prawda. Nie ma znaczenia ile zapłacisz za alusy, polskie dziury i krawężniki załatwią każde.

zajek
18-11-2009, 10:22
Witam. Mam problem, jak większość chyba w z nas w tym watku. Mianowicie nabyłem mk3 2001 tddi 2.0 115km. Przyszedł czas na wymiane filtrów i oleju i teraz zaczynają się schody; obecnie w silniku mam wlany olej Mobil Super S 10W-40 pol-syntetyk(?) :D Poczytałem trochę ale nie wiem czy warto zmieniać olej na inny niż jest dotychczas czy śmiało nalać taki jak był wcześniej i tez będzie dobrze? Morze nalać rzadszego oleju(Nadmienię ze mam jeszcze 1,5l mobila od poprzedniego właściciela ale nie będę się łaszczył jeżeli odradzicie ten olej.)? Wiadomo ze dobro naszego auta jest dla każdego z nas kluczowa sprawa wiec podpowiedzcie jeżeli możecie :) Jeszcze czy filtry wymienić razem z olejem po czy możne przed wymiana oleju?

Kapsel_lg
18-11-2009, 11:09
Jak ci służył to go lej :) a jak chcesz inny to bierz Forda Formula F (czyli sysntetyk) i też będzie ok. Filtr oleju to i tak musisz wymienić (a przynajmniej powinieneś) a paliwa to zależy jak długo go masz. Wymienić nigdy nie zaszkodzi.

Rijndael
18-11-2009, 12:25
W tym momencie mam na myśli sam stereotyp który zakłada że olej nic nie zmienia jeśli chodzi o moc tudzież parametry silnika. Często słyszę porównanie z magnetyzerem a to g* a nie porównanie.
To oczywiste, że olej coś zmienia, ale nie ma to znaczenia w kontekście trwałości dzisiejszych silników i jakości tych tańszych olejów. W praktyce lejąc lepszy olej do popularnego auta nic nie zyskujesz po za lepszym samopoczuciem.

Czy jakby ktoś wyprodukował powiedzmy tytanowe śruby do kół z posrebrzanymi łbami to też byś je kupił? Przecież byłyby dużo lepsze od zwykłych i łatwo byłoby to dowieźć.

Innymi słowy -- nie chodzi o to, czy coś jest lepsze, ale o ustalenie rzeczywistego wpływu danej rzeczy na eksploatowany w konkretny sposób samochód oraz o zrobienie prostego bilansu kosztów.

SrebnaStrzała
18-11-2009, 14:01
Ok, w silniku mamy wysokie temperatury, tarcie itd. Im lepszy olej tym lepiej sobie z tym radzi. Efektem potem może być szybsze zużycie silnika. Tudzież dobre oleje w silnikach diesla wraz z ubiegiem km polepszają swoje właściwości smarne w wyższych temperaturach.
Dodatkowo "ulepszacze" zawarte w oleju poprawiają kondycje np uszczelniaczy czy też zapobiegają suchym startom. Czytałem ostatnio tutaj że ktoś sie dziwił czemu diesel na starcie wydaje z siebie "wyjątkowy klekot" U mnie coś takiego nie występuje, nawet jak jest -10. Tudzież turbina krwawi mi już od 70.000k ale nadal pompuje stałe 1.5 bara, a chwilami potrafi sie rozpędzić do ponad 2 przy czym nic nie piszczy nic nie trzeszczy.
Kiedyś byłem zadowolony z Formuła E cieszyłem się że kupiłem tanio 6 litrów oleju "dobry deal" jednak kiedy zmieniłem olej właśnie na 300v to auto wyraźnie ucichło nawet ojciec który nie był wtedy w Polsce po powrocie stwierdził ze ciszej chodzi.
Jak słysze diesle na ulicy to chodzą na prawdę dużo głośniej w porównaniu do mojego.
Fakt że sporo w aucie wymieniłem i może to też przyczynia sie do lepszej pracy.

finskiii
18-11-2009, 14:58
http://allegro.pl/item819065570_valvoline_durablend_fe_5w_30_ford_5w 30_4l_warszawa.html WITAM CZY TEN OLEJ BY PASOWAL DO MONDEO MK3 DIESEL TDDI PRZEB.2000000. POZDRAWIAM

SrebnaStrzała
18-11-2009, 15:34
http://allegro.pl/item819065570_valvoline_durablend_fe_5w_30_ford_5w 30_4l_warszawa.html WITAM CZY TEN OLEJ BY PASOWAL DO MONDEO MK3 DIESEL TDDI PRZEB.2000000. POZDRAWIAM

Tak będzie pasował, jeśli taki chcesz.

ethernal
19-11-2009, 12:49
http://allegro.pl/item819065570_valvoline_durablend_fe_5w_30_ford_5w 30_4l_warszawa.html WITAM CZY TEN OLEJ BY PASOWAL DO MONDEO MK3 DIESEL TDDI PRZEB.2000000. POZDRAWIAM

Witam,

Mam od ok. 10tyś km wlany identyczny olej w moim "mondku" TDCi przy przebiegu 207,5 tyś km i jestem zadowolony. Wcześniej miałem tylko i wyłącznie Formule E i po zmianie na Valvoline silnik zaczął ciszej pracować. Wiem że niektórzy uważają ze to tylko subiektywne odczucia ale ja jestem pewien ze jest ciszej! Olej ten niby zmniejsza zużycie paliwa i ja nie wierzyłem w to ale myslę że w jeździe miejskiej moze to być prawdą - własne obserwacje. Natomiast na trasie nie zauważyłem większych zmian. Napewno przy następnej zmianie (za ok. 5 tys) kupie ten sam olej, pod warunkiem że nie podrożeje drastycznie ;)
PS. nie jestem przedstawicielem ani dystrybutorem ani w żaden sposób nie współpracuję z firmą Valvoline lub sprzedawcami ich produktów ;P

Pozdrawiam

przemo_1981
19-11-2009, 13:50
po kupnie mojego mondka zalałem fordowskiego 5W30, miesiąc temu wstawiłem na kolejna wymianę oleju i przy okazji przegląd samochodu do znajomego mechanika. Mechanik zrobił przegląd (żadnych wycieków ani pocenia się) i zalał mi mobila 0W40. Jak na razie nie widzę żadnych różnic między tymi dwoma olejami a mam na liczniku już nakulane 204400km.

SrebnaStrzała
19-11-2009, 14:02
po kupnie mojego mondka zalałem fordowskiego 5W30, miesiąc temu wstawiłem na kolejna wymianę oleju i przy okazji przegląd samochodu do znajomego mechanika. Mechanik zrobił przegląd (żadnych wycieków ani pocenia się) i zalał mi mobila 0W40. Jak na razie nie widzę żadnych różnic między tymi dwoma olejami a mam na liczniku już nakulane 204400km.

U nas nie ma aż takich mrozów aby wlewać 0W(-40) :)

Kowalu
20-11-2009, 07:08
...PRZEB.2000000. POZDRAWIAM

Niezły ten przebieg. To prawie 300tys rocznie wychodzi:D

SrebnaStrzała
20-11-2009, 08:12
Niezły ten przebieg. To prawie 300tys rocznie wychodzi:D

:O ? Chyba chodziło mu o 200.000 ?! 2 melony to byłby chyba najbardziej "wyjechany" mondek na forum.

ethernal
20-11-2009, 12:08
:O ? Chyba chodziło mu o 200.000 ?! 2 melony to byłby chyba najbardziej "wyjechany" mondek na forum.

Jeśli rzeczywiście miałby taki przebieg (2 melony) to podejrzewam, że w zamian za oddanie takiego Mondka do muzeum Ford`a dożywotnio dostawałby od Forda co 2/4 lata nowy model Mondeo!
Tak zrobił Mercedes gdy się dowiedział ze jakiś Grek jeździ W123 z przebiegiem chyba 1,5 mln km (dokładnie nie pamiętam ale na pewno grubo powyżej 1mln km).
Tak na marginesie pamiętam ze ok 7-8 lat temu na Taxi w Opolu było Audi 100 z końcówki lat 80 z przebiegiem ponad 860 tyś km - benzyna + LPG!!!3
Pzdr

darmodziej
20-11-2009, 12:29
Tak na marginesie pamiętam ze ok 7-8 lat temu na Taxi w Opolu było Audi 100 z końcówki lat 80 z przebiegiem ponad 860 tyś km - benzyna + LPG!!!3
Pzdr

A mówią, że gaz niszczy silnik.

Kowalu
20-11-2009, 19:09
gaz byl załozony przy przebiegu 800 tys:D zeby go dobic:P

darmodziej
20-11-2009, 19:12
gaz byl załozony przy przebiegu 800 tys:D zeby go dobic:P

Byłeś przy tym, czy tylko tak uważasz, bo przecież gaz jest be a ropa cacy?

Kapsel_lg
20-11-2009, 19:26
Bo gaz nie jest zbyt dobry dla silnika. Dlatego własnie obecnie już właściwie żaden producent standardowo takich aut nie oferuje (a przecież całkiem niedawno to właściwie każdy model miał możliwość mieć firmową instalację gazową). Jak myślisz dlaczego teraz tak nie jest (po jakimś czasie od gazowej euforii)?

darmodziej
20-11-2009, 19:49
Bo gaz nie jest zbyt dobry dla silnika. Dlatego własnie obecnie już właściwie żaden producent standardowo takich aut nie oferuje (a przecież całkiem niedawno to właściwie każdy model miał możliwość mieć firmową instalację gazową). Jak myślisz dlaczego teraz tak nie jest (po jakimś czasie od gazowej euforii)?

Pierwszy raz słyszę, żeby producenci wycofali z produkcji samochody z instalacją gazową, ale przyznam, że nie interesowałem się tym zbytnio. Z własnej obserwacji widzę, że najbardziej boją się gazu Ci, którzy nigdy auta na gaz nie mieli. Ja mam już drugie na gaz, i bardzo sobie to chwalę, moi znajomi mają i też nie mają zamiaru z tego rezygnować. Czasem odnoszę wrażenie, że jak się zepsuje auto zasilane gazem, to na pewno jest wina gazu, ale jak zepsuje się auto zasilane benzyną lub ropą, to oczywiście paliwo nic nie ma do rzeczy. Ja osobiście największym minusem w zasilaniu gazowym widzę to, że gdzieś trzeba ten zbiornik na gaz zamontować i przez to niestety traci się trochę miejsca w samochodzie, no i oczywiście masa samochodu wzrasta, ale za to jest dużo tańsza eksploatacja. Zresztą, nikt nikogo nie zmusza do jazdy na gazie, ja wybrałem gaz, Ty ropę, inni benzynę i to jest nasza sprawa.
Pozdrawiam.

Tjara
20-11-2009, 20:16
Pierwszy raz słyszę, żeby producenci wycofali z produkcji samochody z instalacją gazową, ale przyznam, że nie interesowałem się tym zbytnio. Z własnej obserwacji widzę, że najbardziej boją się gazu Ci, którzy nigdy auta na gaz nie mieli. Ja mam już drugie na gaz, i bardzo sobie to chwalę, moi znajomi mają i też nie mają zamiaru z tego rezygnować. Czasem odnoszę wrażenie, że jak się zepsuje auto zasilane gazem, to na pewno jest wina gazu, ale jak zepsuje się auto zasilane benzyną lub ropą, to oczywiście paliwo nic nie ma do rzeczy. Ja osobiście największym minusem w zasilaniu gazowym widzę to, że gdzieś trzeba ten zbiornik na gaz zamontować i przez to niestety traci się trochę miejsca w samochodzie, no i oczywiście masa samochodu wzrasta, ale za to jest dużo tańsza eksploatacja. Zresztą, nikt nikogo nie zmusza do jazdy na gazie, ja wybrałem gaz, Ty ropę, inni benzynę i to jest nasza sprawa.
Pozdrawiam.

Moje poprzednie dwa auta były na gaz i widzę trochę więcej minusów. Oczywiście nie mam nic przeciwko, mnie to już nie bawi. Moja sytuacja finansowa bardzo się poprawiła i kupiłem Mondka z silnikiem benzynowym, nie muszę oszczędzać na tankowaniu i powiem Ci, że mam spokój. Zatrzymałem sobie również Stareko mundka z dieslem. Moim zdaniem te oba auta mają przewagę nad tymi z gazem. Żadnych przeróbek, butli, częstrzych przeglądów, czy regulacji itp. Moja prywatna opinia, jak mi się kiedyś, odpukać, noga podwinie to wrócę do instalacji gazowej. W innym przypadku na pewno nie.

darmodziej
20-11-2009, 20:29
Moje poprzednie dwa auta były na gaz i widzę trochę więcej minusów. Oczywiście nie mam nic przeciwko, mnie to już nie bawi. Moja sytuacja finansowa bardzo się poprawiła i kupiłem Mondka z silnikiem benzynowym, nie muszę oszczędzać na tankowaniu i powiem Ci, że mam spokój. Zatrzymałem sobie również Stareko mundka z dieslem. Moim zdaniem te oba auta mają przewagę nad tymi z gazem. Żadnych przeróbek, butli, częstrzych przeglądów, czy regulacji itp. Moja prywatna opinia, jak mi się kiedyś, odpukać, noga podwinie to wrócę do instalacji gazowej. W innym przypadku na pewno nie.

Nie wiem, skąd wzięły Ci się częstsze przeglądy, przecież przeglądy są raz do roku, razem z całym autem. Jeżeli chodzi o regulację, to benzyna i ropa też czasem tego potrzebuje. Ja też wolałbym mieć auto na benzynę, ale musiałaby znacząco potanieć, tak, żeby koszty eksploatacji były porównywalne do gazu. Zgadza się, że można mieć na tyle pieniędzy, żeby nie zwracać uwagi na cenę paliwa, ale jeszcze mnie ta przyjemność nie spotkała. Pozdrawiam.

Kowalu
20-11-2009, 20:35
Byłeś przy tym, czy tylko tak uważasz, bo przecież gaz jest be a ropa cacy?

Kazda manipulacja przy silnikach, czy dokładanie czegos do nich jest dla mnie be. Gdyby to była instalacja montowana fabrycznie to bym nic przeciwko temu nie miał. Widziałem jak takie instalacje zakładają i dlatego podziekuje. Wole dołozyc troche kasy i jezdzic jak człowiek a w razie czego przejsc sie piechota jak nie mam za co wlac. Takie jest moje zdanie i twoje docinki mnie nie ruszają, jak chcesz to sobie dokładaj co chcesz do swojego silnika.
Aha...dieslem jeżdze bo lubie budzic z rana sąsiadów, zostawiac chmury dymu i nie przejmowac sie ze nie dociągne na wakacje przyczepy kempingowej, zresztą twój gazowiec by jej pewnie z miejsca nie ruszył

Kapsel_lg
20-11-2009, 20:47
A to pokaż mi który z producentów obecnie ma standardowo w ofercie auta z LPG (nie licząc aut np. dostawczych). Oczywiście opcje są ale jakoś w cenniku ich nie widać i tylko z okazji wystaw się chwalą że coś takiego w ofercie istnieje (chevrolet, opel, dacia).

Gwoli informacji, nie wiem czy wiesz co się działo z Peugeotami które zakupili instruktorzy jazdy i WORD-y na Śląsku (było o tym nawet w TV). O ile mnie pamięc nie myli na coś ok. 200 aut dealer Peugeot przerobił na gaz i sprzedał w/w. i 70 procent się popsuło (problemy z silnikiem)i co? Ano nic Peugeot stwierdził że to problem kupujących i dealera bo oni w ofercie aut na LPG nie mają.
Generalnie wiec chyba ten LPG jednak nowym autom nie słuzy. Starszym modelom pewnie i tak nie robi to większej różnicy więc ok (są/były bardziej tolerancyjne).

Po kolejne: by eksploatacja była tania to trzeba robić odpowiedznią ilość kilometrów tak by się instalacja zwróciła i zaczełó się wychodzić na plus. Przeglądy sa dwa (możesz je zrobić razem ale nie zmienia to faktu że są to dwa osobne przeglądy).

darmodziej
20-11-2009, 21:10
Przeglądy sa dwa (możesz je zrobić razem ale nie zmienia to faktu że są to dwa osobne przeglądy).

Miałeś kiedyś auto na gaz? Z tego, co piszesz, to widzę, że nigdy. Przegląd jest jeden i jest przy nim sprawdzane całe auto. Nie można raz sprawdzić auta nie sprawdzając instalacji gazowej, a np. za miesiąc sprawdzić samą instalację gazową, bo tak mi akurat pasuje.
A poza wszystkim, to kończę dyskusję na ten temat, bo jeszcze chwila i wszyscy się na mnie obrazicie, choć ja nie dyskredytuję paliwa, na którym wy jeździcie, a to tylko wam przeszkadza paliwo, którego ja używam.
Pozdrawiam serdecznie i więcej tolerancji życzę kolegom.

mondeo70235
20-11-2009, 21:25
ja używam mobil1 5w30 preferowany przez forda

MĄKA
20-11-2009, 21:51
jako ,że własnie stałem sie świeżym posiadaczem mondzia(176kk, bez wycieków, obecny olej to 5w30 marki nie znam) to czeka mnie jak sie okazuje klopotliwa decyzja jaki olej wlać
Po przeczytaniu tego tematu(doszedłem do 45strony) wniosek wyciagłem jeden
- skoro Ford zaleca olej 5W30 o jakosci ACEA A1/B1 to każdy inny który posiada taką sama lub wyższą np A3/B3(im wyższa cyferka tym lepsze wlasciwiści) bedzie olejem właściwym, a juz tylko od indywidualnych zapatrywań, przekonań i zasobności portfela zależy jaką marke sie wybierze(Formula F,Castrol,Elf czy inny Motul tudzież LiquMolly)

Ja osobiście przymierzam się do
-Formula F
-Castrol Edge 5w30
-Elf Evolution SXR 5W30
Który z powyzszych zasługuje na najwyższą uwage?

Rijndael
20-11-2009, 21:56
Ja osobiście przymierzam się do
-Formula F
-Castrol Edge 5w30
-Elf Evolution SXR 5W30
Który z powyzszych zasługuje na najwyższą uwage?
Ten który możesz mieć najtaniej.

MĄKA
20-11-2009, 22:08
Ten który możesz mieć najtaniej.

czyli mam rozumieć, że mój tok wnioskowania jest prawidłowy (niekoniecznie musi byc ACEA A1/B1 żeby olej był ok) i właściwości każdego przeze mnie wymienionego oleju są odpowiednie do mojego fordzia?

Kapsel_lg
21-11-2009, 14:46
Miałeś kiedyś auto na gaz? Z tego, co piszesz, to widzę, że nigdy. Przegląd jest jeden i jest przy nim sprawdzane całe auto. Nie można raz sprawdzić auta nie sprawdzając instalacji gazowej, a np. za miesiąc sprawdzić samą instalację gazową, bo tak mi akurat pasuje.
A poza wszystkim, to kończę dyskusję na ten temat, bo jeszcze chwila i wszyscy się na mnie obrazicie, choć ja nie dyskredytuję paliwa, na którym wy jeździcie, a to tylko wam przeszkadza paliwo, którego ja używam.
Pozdrawiam serdecznie i więcej tolerancji życzę kolegom.

A za ile przeglądów płacisz (czyli ile, tyle co ci bez gazu)?

Tankuj kolego co chcesz ale nie udowadniaj rzeczy nie do udowodnienia.

ethernal
21-11-2009, 15:00
gaz byl załozony przy przebiegu 800 tys:D zeby go dobic:P

Nie mam bladego pojęcia kiedy był założony gaz w tym TAXI, ale jeździłem z tym TAXI nie raz (właściciel dawał duze zniżki dla studentów;)) i problemów nie było - być moze dlatego że to był jeszcze stary gaźnikowy silnik 2.0???

Ja osobiscie uważam że każdy ma prawo lać/zakładać do swojego auta co chce. LPG nie wywołuje negatywnych skojarzeń, jak ktoś chce jeździć na gazie to jego prywatna sprawa.
Pzdr.

MĄKA
21-11-2009, 15:24
drodzy koledzy troszeczke zboczyliśmy z tematu
Ja własnie niedawno sprzedałem auto zasilane Lpg-Mercedes W124 2.0 16v 136KM na sekwencji BRC SEQUENT24, i byłem bardzo zadowolony.
Koszty eksploatacji bardzo podobne do diesla- paliwo wprawdzie tańsze ale aby zachowac pełna sprawność takiej instalcji przy naszej jakości LPG trzeba dosyć czesto wymieniać( napewno częściej jak zaleca producent instalacji, a duże przebiegi jeszcze ten okres skrucają) wszelkie filtry+regulacja. Koszt takiego zabiegu w dobrym serwisie Boscha to 250pln brutto, wiec suma sumarum wychodzi podobnie jak diesla.
Komfort jazdy niczym nie odbiega od innych aut, auto ładnie ciągnie .
Wybór tego co kto ma jest prywatną sprawą i nie powinno sie nikogo za to dyskryminowac- przy dzisieszej technologii nie ma lepszych i gorszych metod zasilania auta.

diller7
24-11-2009, 20:25
po zakupie auta (jakiś czas temu) wymieniłem olej na 10W40 (mniejsza o markę), a zrobiłem to z tego powodu, ze nigdy nie można być pewnym przebiegu wiec pomyślałem, że półsyntetyk bedzie ok, ale teraz zastanawiam sie nad powrotem do syntetyka - czy jest to mozliwe i czy nie zaszkodzi silnikowy (podobno lepszy olej moze rozpuścić nagar i narobic szkód, pogorszyć warunki pracy - słabsza kompresja i takie tam)
warto zalać syntetykiem czy zostać na półsyntetyku??
może ktoś już tak robił, prosze o rady
przebieg auta to chyba 155kkm :), tddi

EuroStar01
08-01-2010, 07:38
WItam co myslicie o tym oleju ( http://moto.allegro.pl/item871833736_quaker_state_de_luxe_10w40_polsyntet yk.html ) do mjego mk1 / 1994r / 2.0 / bz / 162.000 km przejechane z góry dzieki za opinie :)

ethernal
08-01-2010, 14:26
WItam co myslicie o tym oleju ( http://moto.allegro.pl/item871833736_quaker_state_de_luxe_10w40_polsyntet yk.html ) do mjego mk1 / 1994r / 2.0 / bz / 162.000 km przejechane z góry dzieki za opinie :)

Zależy jaki olej masz/miałeś wcześniej (syntetyk czy półsynt.), a poza tym to marka oleju b. dobra, ale nie jestem pewien czy potrzebujesz akurat ten...

szymar
12-01-2010, 16:43
warto zalać syntetykiem czy zostać na półsyntetyku??
może ktoś już tak robił, prosze o rady
przebieg auta to chyba 155kkm :), tddi

ja mialem 200 tys i tak zrobilem (zalalem 10W40 polsyntetyk) ale po 5tys. km - douczylem sie i zamienilem na syntetyk (5W40 spelniajacy normy VW na pompowtryski) . Mam juz 235tys nic sie nie zmienilo. Zalezy ile przejechales i jaki olej byl wczesniej.

brylant5
17-01-2010, 11:43
szybkie pytanie i szybka odpowiedź :) odnośnie oleju, naczytałem sie różnych postów na forum, ale potrzebuje jednej szybkiej i konkretnej odpowiedzi, mam essiego 1,8 16V 115 koni, jest on zalany olejem 10W40 Lotos semisyntetic (półsyntetyk), zbliża sie wymiana oleju i chciałbym zalać auto innym, tylko nie wiem jaki sie nadaje ?? może byc Formula XR + High Performance Motor Oil 10W-40, LIQUI MOLY SUPER LEICHTLAUF 10W40, Motul 6100 SYNERGIE 10W-40?? jaki polecacie ?? i czy one w ogóle sie nadają ?? oznaczenia mają te same 10W40

brylant5
17-01-2010, 11:43
a jeszcze jedno, autko mam z gazem sekwencyjnym

ethernal
17-01-2010, 14:57
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^
Temat ten dotyczy Forda Mondeo MkIII a nie eskortów!!!!!!!

brylant5
17-01-2010, 19:18
no i co z tego ?? po co mam ten sam wątek zakładać na forum escorta i zaśmiecać wszystko ?? jeżeli ktoś będzie miał ochotę to mi odpowie na to pytanie, a jak nie to nie

jewro
31-01-2010, 21:43
Panowie ostatnio zalałem do mojej foki tddi castrola edge 5w30 wczesniej miałem eformułe forda, niebo a ziemia jezeli chodzi o prace silnika, na castrolu naprawde silnik jest bardziej elestyczny i przyjemniej klekocze:-))) eformuła to najzwyklejszy olej to jakbys zalał olej no name z lidla albo lotosa, polecam castrola:-))

Kapsel_lg
31-01-2010, 22:01
kolego porównujesz nieporównywalne czyli półsyntetyk do pełnego syntetyka.

Zresztą Formula E to chyba też i Castrol robił dla Forda (choć było tez i paru innych)
Jakbyś zalał Formula F już byś różnicy nie zauważył (lub nie byłaby ona tak zauważalna).
Na minus brak norm forda w tym oleju który zalałeś :)

estor12
09-02-2010, 11:13
jutro zalewam mojego s-max 2.0 tdci formula F , czyli mam być spokojny o mój silniczek ? (przy okazji wymieniam filtry oleju, paliwa, powietrza) przebieg 92.000 km . wymieniam co rok a wychodzi mi jakies 8-9 tys na rok. Wiec chyba przy taki częstych jak na km przebiegach nie mam co wymyślać z olejami ? ostatnio był serwis przy 81,000 w Niemczech w marcu 2009 .

Donvienmarton
10-02-2010, 01:17
Drodzy uzytkownicy autek marki Ford! Chcialbym wyjasnic, ze papier jest cierpliwy i przyjmie wszystko. Inaczej jednak wyglada rzeczywistosc. Zaden olej fordowski nie jest syntetykiem, natomiast specyfikacja A1, B1, oraz 913-A/B jest wyzylowana do granic mozliwosci aby mozna bylo to wlac. Oczywiscie silnika to nie popsuje ale i luksusem nie jest. Lepkosc 30 jest niezbedna do prawidlowej pracy TDCi i nie nalezy tego zmieniac, natomiast szukajcie raczej A3, B3, C3 lub np. A3-04, B4-04, C3; API dla Diesla CF,najlepiej z akceptacja np.Ford WSS M2C 917-A. Jezeli bedzie jeszcze norma MB 229.5, BMW LL-04, oznaczac to bedzie, ze macie doczynienia z olejem naprawde najwyzszej jakosci! Pozostaje szukac. Chyba Liqui Moly ma taka oferte ale nie ten Leichtlauf specjal. Powodzenia

Kapsel_lg
10-02-2010, 11:18
chyba trzeba zostawić to bez komentarza. Kolega wie gdzie coś dzwoni ale nie wie gdzie, nie doczytał, nie pomyślał... a szkoda bo czasem warto.

Podawanie i powoływanie się na to że olej spełnia normy jakiego ś producenta (wg. ciebie MB 229.5, BMW LL-04) i to jest gwarancją najwyższej jakości świadczy tylko kolego o dyletanctwie twej wypowiedzi. To świadczy jedynie o aprobacie technicznej dla danego modelu.

Rzadko się zdarza by jakiś olej spełniał wszystkie normy jakie są dlatego funkcjonuje podział na na olej do VW i do np. Forda czy też do Opla. Standardem jest w tej chwili opracowywaqnie olejów do konkretnych typów silników. Norma WSS M2C 917-A jest dla aut z DPF (tak samo jak przywoływane przez Ciebie ACEA A3, B3 i C3 chyba że miałeś na mysli ACEA A3/B3 ale to coś innego) by jak w najmniejszym stopniu go zanieczyszczać. W przypadku TDCi najważniejszym parametrem jest HTHS (pomiędzy 2,9 - 3,5) czyli jak najniższy wskaźnik lepkości i o tym mówią normy 913 A/B (oraz C bo i taka jest).

Podsumowując nie znajdziecie w ofercie oleju co będzie miał spełnioną normę np 913B i choćby BMW LL-04 (bo w niej HTHS musi być powyżej 3,5

Donvienmarton
10-02-2010, 14:37
Kapsel, witam i masz racje, chodzi nam o czystosc, dostosowanie do najlepszych norm, a take sa przy np. MB 229-5 czy BMW LL-04. Przedzial mamy pomiedzy 2.9-3.5. A3, B3 lepsze od A1, B1 czy A5, B5. Nie ma oleju do jednego samochodu, firma go po prostu poleca, ale nie zawsze dlatego, ze jest najleprzy a post napisalem dla tych, ktorzy zechca zaglebic sie nieco w zagadnienie i wybrac olej sami, bez udowadniania sobie i innym ile rozumow zjadlem. Czolgiem!

Kapsel_lg
10-02-2010, 15:14
Kolego ale nie możesz zastosować do Forda oleju z aprobatą np. MB 229-5. Nawet więcej, w samym Mercedesie jak masz podane że auto ma uzywać oleju MB 229-5 to nie możesz wlać tego z aprobatą MB 229-1. Jeśli chodzi o "najlepszość" to się z Tobą pozwolę niezgodzić (chocby dlatego ze np. BMW LL-04 oznacza LongLife i oznacza olej o przedłuzonej - i to jest najważniejsze w tej aprobacie - żywotności :) )

Dla uzytkowników Forda najważniejsza rzeczą jest by spełniał on aprobaty techniczne Forda lub ich odpowiedniki (a w skrócie chodzi przede wszystkim właśnie o wskaźnik lepkości tak by nie zapychały się kanaliki).

Nie ma oleju do jednego samochodu ale jest olej do jednego modelu, typu czy jak to nazwiemy :) silnika (jego konstrukcji i wymagań). Czyli sprowadza się to do tego że np. większość olejów z normami Renault będzie bez problemów działać w Fordzie (bo to ta sama klasa lepkości), jedynie może niespełniać norm spalania i ekologicznych założonych w normach Forda.

Nie chodzi o udowadnianie czegokolwiek tylko świadome lub nie wprowadzanie w błąd. Dlaczego!? A bo wejdzie ktoś przeczyta Twój post i zakupi olej z BMW LL-04 i kłopot gotowy, auto się będzie przegrzewać, smarowanie będzie kiepskie i żywotność jego spadnie o 50%.

Kalten
10-02-2010, 16:58
Ja w przyszlym miesiacu bede zmienial olej. Teraz mam Mobil 0W40. Wlal mi go mechanik do ktorego juz nie pojade. Przejezdzilem na nim 18 tys. Mam nadzieje, ze nic autu sie nie stanie jak teraz wleje inny? Mam zamiar kupic ten Fordowski Formula F.

Bizonek
10-02-2010, 18:33
Do kolegi JEWRO.
Ja za kazdym razem jak zmieniam olej (a zawsze leje ten sam formule Forda) mam wrazenie ze silnik jakby lepiej chodzil. Na ile to prawda a na ile to subiektywne odczucie to juz inna sprawa.

Donvienmarton
10-02-2010, 19:13
Kapsel, zameczysz mnie. Jezeli olej nie zatyka filtra to mniej brudzi, czy tak? To chyba lepiej dla wszystkich samochodow, czy go maja, czy nie, prawda? Owszem sa oleje wymagajace wysokiej klasy jednoczesnie do MB, VW i BMW ale to naprawde musi byc olej przez duze " O ". Pomysl co mowia te cyfry albo poczytaj gdzies o tym. PKW Motoröl: Liqui Moly, serie: Longtime HIGH TECH; Syntetisch, Leichtlauföl; Viskosität 5W-30; API SM/CF; ACEA A3-04/ B4-04/ C3-04; Specyfikacja: MB 229.51; BMW LL-04; FORD WSS M2C 917-A; VW 502.00/ 505.00/ 505.01 HTHS jest mierzone w specjalnych warunkach, cisnienie, 150°C, bez dodatkow wiec trudno to utrzymac w rzeczywistosci. Jest oczywiscie wspolzaleznosc do lepkosci kinetycznej ale o jakosci, wlasnie z tego wzgledu decyduje wszystko. Nie sadze abys znalazl rownie dobry olej w tej klasie cenowej.

Kapsel_lg
10-02-2010, 19:39
Kolego nie gniewaj się ale rozmowa z Toba mija się z celem. Ty kompletnie nie masz pojęcia o czym mówisz, o co ci chodzi z tym filtrem?????

Przeczytaj swój post jeszcze raz i albo napisz zrozumiale albo go skasuj. Bo uwierz mi ale to jakiś bełkot całkowicie niezrozumiały. Podsumowując: zaszyfrowałeś to co chciałes powiedzieć albo nie wiesz o czym mówisz.

Donvienmarton
10-02-2010, 22:30
Kapsel! Moze pisze troche skrotem, ale w koncu ksywke masz fachowiec. To co opisalem to jest jeden olej, ze specyfikacja do Forda, BMW, i MB, czy to jest takie trudne? Oczywiscie do silnikow TDCi, bo innych ten problem nie dotyczy. Masz olej o niskiej lepkosci w duzym zakresie temperatur, natychmiastowe smarowanie kanalikow nawet w zimnym silniku, utrzymujacy sie od pierwszego momentu film olejowy chroniacy trace sie elementy, zminimalizowana ilosc produktow spalania ( smola sadza itd.) do tego syntetyk i to szerokiego zastosowania no to czego Ci jeszcze brakuje? Co chcesz tam wlewac, krew? To juz ostatni post, jak jest to niezrozumiale to trudno, juz widac nie bedzie.

Kapsel_lg
10-02-2010, 23:18
Nie wiem czy z tą ksywką chcesz mnie obrazić, naśmiewasz się czy co?
Kolego przepraszam ale wskaż mi ten olej z norma forda mondeo bo:
Longtime HIGH TECH 5w30 jest wskazany przez producenta (i Forda) do Forda Galaxy (oryginalnie: Unit injector diesel engines Ford Galaxy).
Do reszty diesli ford zaleca oleje z aprobatą 912 lub 913.

To co teraz napisałes jest zrozumiałe ale nie dotyczy większości Fordów (a tylko jednego Galaxy z silnikiem diesla) a czego mi brakuje no własnie aprobaty technicznej do stosowania w naszych autach - i niczego więcej.

Donvienmarton
11-02-2010, 01:59
Kapsel! jezeli czujesz sie urazony to przepraszam, nie mialem takiego zamiaru. To nie byla zlosliwosc tylko zart, wyluzuj to tylko wymiana luznych zdan. Pytales o specyfikacje do mondeo. Nie ma czegos takiego, sa tylko zalecenia producenta, ale jak pisalem wczesniej nikt po za nim nie wie dlaczego. Sa oleje spelniajace normy i sa je przewyzszajace, a ze Ford zaleca wlasnie takie...? Napisales, ze to specyfikacja do Galaxy, ze jezeli do jednego to nie do innego. To ja ci odpowiem tak, a ty juz sobie sam porownaj. Napisze ci jakie oleje polecane sa do Forda Galaxy, tylko z kin.lepkoscia 5W/30, bedzie ich piec bo wiecej nie chce przynudzac. Castrol Magnetec 5W-30 A1ACEA A1/A5/B1/B5; API SL/CF Ford WSS-M2C 913 A/913B/913C; Castrol Magnetec 5W-30 C3; ACEA A3/B3/B4/C3; API SM/CF; BMW LL-04; MB 229.31; VW 502.00; 505.00 nowoczesny HC Syntheöl specjalnie wypelniajacy najwezsze kanaly i drobne elementy podczas "zimnego startu"; HIGH Performer 5W-30 Ford; Leichtlauföl, polsyntetyk; API CF/CG/CH/SJ; Ford WSS-M2C 912-A; 913-A; 913B HIGH Performer 5W/30 C1; Leichlauföl, RPFilter; ACEA A5/B5-04/C1-04; Ford+Mazda+Volvo; (HTHS 3.0) MOBIL 1 ESP Formula 5W/30; API CF/SL/SM; ACEA A3/A5/B3/B4/B5/C2/C3; BMW LL-04; Citroen D06-N3/E06-N3; MB 229.3/229.51; Peugot; VW 502.0/503.00/503.01/504.00/505.00/506.00/506.01/507.00; i to tylko czesc do Forda Galaxy Diesel. Milego dnia wszystkim

Kapsel_lg
11-02-2010, 08:27
Kolego ja tylko napisałem w kwestii oleju na który konkretnie wskazałeś czyli Liqui Moly (sam producent wskazuje że jest to olej do jednego modelu Forda, jak mniemam czyni to z jakiegoś określonego powodu, oczywiście można z nim polemizować ale to nie mopja rola). Wydaje mi się że producent typu Liqui Moly (ale równiez np. w Motulu jest to samo) wskazałby - idąc tokiem Twojego myślenia - że ten olej jest do silników diesla Ford od np. 2000 r w tym szczególnie dla Galaxy - nie ma tam czegos takiego). Jesli producent sam wskazuje na konkret to uważasz że ty wiesz lepiej!?
Oczywiście mozna lać co się chce i nikt nikomu tego nie zabroni, sam przecież tez napisałem że możesz lać każdy olej ale czynisz to na własną odpowiedzialność, jesli coś się stanie nikt nie uzna Ci żadnej gwarancji. Nie ma specyfikacji do mondeo jest specyfikacja (aprobata techniczna) do konkretnych typów aut czyli np. od 1998 r jest to 913B (dla diesla). W olejach które podałes (powyzej) nie ma aprobaty 917 więc teoretycznie nei nadają się do Galaxy (o tej aprobacie masz kolego nawet napisane w instrukcji obsługi Galaxy wielkimi literami).
Ja się nie znam na FOrdzie Galaxy i nie będe na jego temat dyskutował.
Ja po raz kolejny raz chcę powiedzieć że w swojej pierwszej wiadomości wprowadziłeś ludzi w błąd i stąd moja reakcja.

ace2
11-02-2010, 11:43
Kapsel o jakiej ty gwarancji piszesz jak pytajacy ma auto z 2004. ten post ma 62 strony i juz chyba braklo typow i producentow olejow. Wszystko co jest juz dawno zostalo wymienione po kij pytac ponownie o to samo.

Kapsel_lg
11-02-2010, 11:49
a czy ja o cokolwiek pytam???? ace2 może zanim się kolego wypowiesz to przeczytaj watek (a choćby moje wypowiedzi jeśli się do nich odnosisz) bo inaczej nie ma to sensu.

O jakiej gwarancji??? dziwne pytanie ale ci odpowiem choć nie ma to zbytnio związku z tematem:
kazdy producent jakiegokolwiek elementu czy czegokolwiek jest odpowiedzialny za jego działanie (olej nie jest wyjątkiem). Jesli np. teoretycznie zatrzesz silnik i będziesz uważał że to wina oleju to jak ma aprobatę techniczną do Twojego auta to wygrywasz a jak nie ma to na dzień dobry przegrywasz bo ci powiedza "ten olej + to auto = nigdy, błąd użytkownika".
Ot i tyle.

Donvienmarton
11-02-2010, 21:29
Chcialem tylko powiedziec iz nikogo nie chce wprowadzac w blad. Slusznie facet zauwazyl, ze 2004 to juz po szantarzu. Czy norma, ktora zaleca Ford jest dla auta leprza czy gorsza, i dlaczego zalecaja wlasnie taka nie wiem i wiedziec nie chce, zreszta i tak nikt sie tego nie dowie. Ja, nie wiem" lepiej "jak pisze kapsel, ja wiem co to marketing i jakie metody stosuje, a przed trzydziestu i pieciu laty musialem uciekac z kraju bo nie wierzylem w slowo pisane, tak mi zostalo do dzisiaj. Dlatego uwazam, ze jezeli ktos wgryzie sie w temat a bedzie mial ochote, to na podstawie nabytych wiadomosci moze z powodzeniem wymyslec sobie to sam, bez posrednictwa Forda, w koncu to tylko takie a nie inne parametry. Jezeli nie chce, wlewa to co zalecaja i po sprawie. Ale cale szczescie, kapsel, ze widze duzo postow gdzie ludzie kombinuja sami, oczywiscie czesc z nich zadaje pytania podstawowe, myla im sie silniki, ale od czegos trzeba zaczac. Oni czytaja, i jezeli potrafia czytac ze zrozumieniem to sie ucza i bardzo dobrze. Ty, kapsel, ludzi na poscie traktujesz jak glupkow a wierzysz tylko regulaminom a przy tym nie odpuscisz. Juz ci pisalem wyluzuj, to tylko wymiana zdan i nie sadze zeby zpowodu moich pomyslow, polowa ludzi na poscie rozwalila sobie silniki. Zycze wszystkim pomyslnych wiatrow w rejsie do odrobiny fantazji i niezaleznosci.

Kapsel_lg
11-02-2010, 23:34
Wskaż mi kolego w którym miejscu ja traktuję kogokolwiek jak głupka i o jakich regulaminach mówisz!? Wierz mi że ja naprawde nie jestem spięty a w uporze trwasz ty i to zapamiętałym na tyle że powołujesz się na rzeczy które można od tak wytknąć palcem. I jest to Twój bład nie mój.

Na auto gwarancji nie ma ale na olej jest i jak widze nie chcesz tego zauważyć, bo o tym juz napisałem wcześniej (zaraz nad Twoim postem łatwo znaleźć). Dziwię się tym bardziej że jak sam piszesz mieszkasz od 35 lat w kraju gdzie prawa konsumenckie sa naprawdę w bardzo dobry sposób przestrzegane, i istnieje długi okres praktykowania tego prawa i orzecznictwa (na korzyść konsumenta a nie jak w naszym kraju na odwrót).
Widzisz problem w tym że te nasze silniczki sa bardzo a to bardzo awaryjne więc lepiej z zasady stosowac to co zaleca producent (dlatego jak się mówi o wymianie np. filtra każdy który ma trochę doświadczenia powie bierz oryginał!, jeśli będziesz robił wtryskiwacze to ci powiedzą używaj oryginalnych części Delphi a nie chińszczyzny! itd itp). Może ty masz na tyle kasy by eksperymentować z żywotnością auta ale niestety bardzo wielu użytkowników takiego komfortu nie ma.
Nigdy kolego nie będziesz mądrzejszy w takich sprawach od producenta i osób zajmujacych się tematem i to z bardzo wielu powodów. Ja wcale nie uważam że chciałeś kogokolwiek specjalnie wprowadzić w błąd jednak tym co napisałes, mogłeś, stąd moje uwagi. I nie są one absolutnie złośliwe.
Na temat marketingu się nie będe wypowiadał bo to temat rzeka i nie miejsce tutaj natomiast co ma do tego niewiara w słowo pisane tego nie rozumiem.
Na koniec masz rację ludzie kombinują ale jeśli coś jest już wypracowane to jednak tego już nie robią tylko uzywają sprawdzonego. Przeczytaj swój pierwszy post, pomyś w jaki sposób przekazałeś to co chciałes powiedzieć i powiedz szczerze czy naprawde uważasz że nie mogłeś tym wprowadzić kogoś w bład, Kogoś kto poleci i kupi olej z aprobatą BMW LL-04 bo przeciez ty powiedziałeś że reszta to "wyżyłowane takie nic".

darix
26-02-2010, 08:01
Koledzy, a może ktoś zna olej półsyntetyczny (poza Formuła E), który spełnia wymagania fordowskie ?

ethernal
26-02-2010, 08:10
Koledzy, a może ktoś zna olej półsyntetyczny (poza Formuła E), który spełnia wymagania fordowskie ?

Valvoline Durablend FE 5W30

tlopuc
26-02-2010, 09:12
Liqui Moly Leichtlauf Special 5W-30

bandik19
26-02-2010, 11:50
Ja używam oleju orginalnego i nie nażekam polecam Olej 5W-30 Formula-F Motorcraft 14E9EC. Olej 5w30 Formula-F zastępuję najbardziej popularny olej 5w30 Formula-E (FINIS 1343796). W przeciwieństwie do 5w30 Formula-E, olej 5w30 Formula-F jest olejem w pełni syntetycznym.
Wyprodukowany dla Ford-a w sieci Castrol/BP. polecam Akoszt takiego oleju to ok96zł az 5l



pozdrawiam

bandik19
26-02-2010, 11:52
Dedykowany do silników benzynowych i diesel, również z filtrami DPF (z wyjątkiem silników diesla - Galaxy)

Kapsel_lg
26-02-2010, 12:13
WOW... ale się chłopaki wyuczyli :D

Formula F można i za 75 zł kupić za 5 l. To dobry olej i jak nie wiadomo co lać to wiadomo że jak się go wleje to będzie OK (Galaxy musi miec akceptację techniczną 917 - to tak w nawiasie).

ethernal
26-02-2010, 12:46
WOW... ale się chłopaki wyuczyli :D

Pewnie na opakowaniu lub w folderze reklamowym tak było napisane ;)

Kapsel_lg
26-02-2010, 12:49
Może i tak, ale świadczy to o tym że się edukujemy i wiemy czego, jak i gdzie szukać :)

Najważniejsze że przeczytane i zapamiętane.

boro2511
14-03-2010, 22:05
Witam Panowie,
kupiłem Mondeo 2002 TDCI 130 km. Muszę niezwłocznie wymienić olej. Poczytałem sobie wasze opinie na tym forum i dowiedziałem się co nieco. Motul, Liqui Moly to oleje, które nie mogę chyba kupić "od ręki". Mechanik u którego będę wymieniać polecił mi i zachwalał Castrol LongLife 5W30 do tego motoru. Zdecyduje się na niego, no chyba, że mi odradzicie zdecydowanie. Wcześniej był lany 5W30 BP, przynajmniej taka karteczka widnieje...Pozdrawiam

rustin
14-03-2010, 22:13
a nie lepiej taki jak w książce? ja zalałem fomule i jest ok.

analyzator
17-03-2010, 14:26
I ja się do wymiany szykuję. Poradźcie proszę co wlać, chętnie liqui czy quakera ze wskazaniem dobrego taniego źródła (lublin, allegro..).
Jakby to źródło miało jeszcze olej do skrzyni - rewelacja ;]

mondeo na chwilę obecną pędzi na castrol edge 5-30, nabite 166k, v6 '01

Na koniec dodatkowe pytanie - kupując filtry mam brać coś konkretnego czy starczy zwykły zamiennik dowolnego producenta ? supersportowe filtry +1km za 250zł daruję sobie ;] no chyba że będzie + 10 O_O :P

SrebnaStrzała
17-03-2010, 14:41
Liqui i Quaker zdecydowanie polecam tak jak i Motula 300v. Skrzynie i resztę zalej motulem;) do hamulców Motul 600 a do skrzyni Motul Gear 300 do silnika polecam Motul 300v power racing. Ten komplet płynów jest na prawdę rewelacyjny i pisze to z własnego doświadczenia ;) Odnośnie filtru to weź bawełniany, można kupić za 100zł taki niebieski zapomniałem jaka marka. Reszte filtrów najlepiej brać od forda szczególnie filtr paliwa!

Kowalu
17-03-2010, 15:14
co to znaczy ze
...+1km
?

SrebnaStrzała
17-03-2010, 15:46
co to znaczy ze

?


Lepszy przepływ powietrza +/- parę niutonometrów.

Bajek
17-03-2010, 16:21
Na koniec dodatkowe pytanie - kupując filtry mam brać coś konkretnego czy starczy zwykły zamiennik dowolnego producenta
Kupuj oryginalne MotorCrafta. Bardzo dobra cena/jakość. Masz też pełno dedykowanych sklepów z częściami do Fordów.
Możesz też poszaleć z filtrami K&N:
zwykły: http://www.knfilters.com/search/product.aspx?Prod=33-2210
stożkowy: http://www.knfilters.com/search/product.aspx?Prod=57-0599

Kowalu
17-03-2010, 19:18
Lepszy przepływ powietrza +/- parę niutonometrów.

Aha, spoko. Zawsze sądziłem ze km oznacza kilometr ale spoko moze byc niutonometr:P

lukasz2206
17-05-2010, 11:54
wymieniłem olej w moim mondeo 2001r 2.0 tddi - elf (półsyntetyk) 10w40, mam nadzieje że będzie dobrze chodził.

benio
17-05-2010, 12:16
Przed zawirusowaniem mojego mundka zalałem Motul'em 5W30 i jak mi powiedział spec od chip-tunningu olej tej firmy (tylko 5W40) leją do przygotowywanych do rajdów "wyścigówek" (i wygrywają na nich) i lepszego nie mogłem wlać bo go po prostu nie ma.

Tylko jedna uwaga (jak mi powiedziano) - olej ten chłonie wilgoć i lepiej go wymieniać co 15 tys.km przy normalnej jeździe lub co 10 tys.km przy agresywnym "poruszaniu" się pojazdem.

Kapsel_lg
17-05-2010, 12:40
benio zastanów się nad jednym: Czy Twój bolid to "wyścigówka"???? No chyba że tak uważasz :)

Jak sobie na to pytaniesz odpowiesz po zastanowieniu się, to będziesz miał odpowiedź czy było warto.

Żeby na koniec nie wpomnieć że w Motulu 5W30 to jest chyba z 10 rodzajów - nooo, ale jak masz najlepszy... i na dodatek teraz Nascar stoi otworem :) więc powodzenia w wyścigach i pochwal się czasem tabela wyników. I mówię to naprawdę bez żartów.

benio
17-05-2010, 12:53
benio zastanów się nad jednym: Czy Twój bolid to "wyścigówka"???? No chyba że tak uważasz :)

Jak sobie na to pytaniesz odpowiesz po zastanowieniu się, to będziesz miał odpowiedź czy było warto.

Żeby na koniec nie wpomnieć że w Motulu 5W30 to jest chyba z 10 rodzajów - nooo, ale jak masz najlepszy... i na dodatek teraz Nascar stoi otworem :) więc powodzenia w wyścigach i pochwal się czasem tabela wyników. I mówię to naprawdę bez żartów.

Napisałem o oleju Motul to co usłyszałem od fachowca - to nie moje wynurzenia bo w tym zakresie jestem laikiem.
Apropos nieraz trzeba przycisnąć, więc chciałbym żeby motorek mał komfort przy takim działaniu, bo nie wiem kiedy będę musiał wcisnąć pedał do dechy.

Kapsel_lg
17-05-2010, 13:58
To jakis kiepski "fachowiec" co Cię na kase naciął (oczywiście wg. mnie).

benio
17-05-2010, 15:02
To jakis kiepski "fachowiec" co Cię na kase naciął (oczywiście wg. mnie).

Jesteś w błędzie - oleju ani nie kupowałem ani nie wymieniałem u niego. O tym oleju czytałem właśnie na forum i dlatego się zdecydowałem.

Kapsel_lg
17-05-2010, 15:26
Acha no to się naciąłęś na dobre rady wujka SrebrnejStrzały :)

Ale nie bierz tego że ja mówię by komus na złość zrobić tylko najzwyczajniej lanie oleju za 500 zł nie ma najmniejszego sensu w przypadku Mondeo. Ot tyle, ale jeśli lubisz, chcesz mieć to OK. Niech Ci służy.

Horhe
17-05-2010, 16:38
wymieniłem olej w moim mondeo 2001r 2.0 tddi - elf (półsyntetyk) 10w40, mam nadzieje że będzie dobrze chodził.
cudownie :)
a tak na serio, to dobra jakość w parze z ceną. I co najważniejsze napis ELF jest na bolidzie Roberta Kubicy :)

ethernal
17-05-2010, 17:37
I co najważniejsze napis ELF jest na bolidzie Roberta Kubicy :)

Jakbym miał kupować produkty, których logo jest na bolidzie R. Kubicy, to musiałbym jeździć... Ładą... :P

Kapsel_lg
17-05-2010, 18:00
dobre ethernal, świetne :) choć w sumie rosjanie i chińczycy to teraz czołówka motoryzacyjna. Kupuja wszystko co jest do sprzedania.

Tjara
17-05-2010, 19:10
Panowie spokojnie damy radę. Spójrzcie na przebiegi niektórych mondków, większość z nich śmigała całe życie na formula e. Mój MKII też 270 tys i spoko. Czy chcecie ganiać swoimi wózkami dożywotnio, że lejecie do nich niewiadomo jakie cuda? Czy uważacie, ze silnik zalewany olejem za 5 stów nie bedzie potrzebował remontu czy jak? Wszystkie swoje mondki smaruję formułą f i jest git. Czekam teraz na fl, albo nowego MKV i jak tylko bedzie to ja będę pierwszy w kolejce ( a że będzie to benzynka, to kolejka nie będzie długa) i też go będę zalewał formułą f, chyba że wypuszczą formułę g.

Kapsel_lg
17-05-2010, 20:02
oj wypuszczą wypuszczą :)

Schem
19-05-2010, 08:29
Tylko jedna uwaga (jak mi powiedziano) - olej ten chłonie wilgoć

:D To powinni przenieść do działu dowcipy/humorki...
Olej, który chłonie wilgoć...
Ręce opadają...

Kapsel_lg
19-05-2010, 08:41
jego chłonie bo ma najlepszy :D

wiesz Schem, są tacy co widzą cudowne obrazy na szybach i są "fachowcy" którym u których olej ma 100% higroskopijność. Świat jest pełen dziwów i dziwaków.

Schem
19-05-2010, 08:44
"...o których się nawet fizjonomom nie śniło" :D

Yarro
19-05-2010, 10:34
Nie ma co kombinować. LAĆ FORD FORMULA F 5W30 i styknie. Tym bardziej że produkuje go CASTROL.
Oto parametry oleju FORD FORMULA F 5W30. Tego nie znajdziecie na opakowaniu, ani w serwisie wam nie powiedzą, ani w necie tego niema.

Info pochodzi z pewnego źródła, bo od producenta, czyli firmy CASTROL.

FORD FORMULA F 5W30
wskaźnik lepkości 160,00
Lepkość HTHS 3,00
Popiół siarczanowy 1,30
Całkowita liczba zasadowa TBN 9,00
temperatura płynięcia -45,00

dla porównania dwa droższe o jakieś 60% albo lepiej oleje ze specyfikacją fordowską WSS-M2C-913A i WSS-M2C-913B:

Castrol SLX Proffesional Longtec A5 5W30
wskaźnik lepkości 163,00
Lepkość HTHS ok. 3,00
Popiół siarczanowy 1,20
Całkowita liczba zasadowa TBN 10,50
temperatura płynięcia -45,00

Castrol EDGE 5W-30
wskaźnik lepkości 160,00
Lepkość HTHS ok. 3,00
Popiół siarczanowy 0,60
Całkowita liczba zasadowa TBN 6,00
temperatura płynięcia brak danych

Gdyby Formula F 5W30 miał tylko TBN trochę lepsze ok. 11 i popiół siarcznowy trochę mniejszy to by było idealnie.
Ale i tak wniosek jest taki, że nie ma co przepłacać i lać Formula F 5W30 !!!

rustin
19-05-2010, 11:39
A czy jest taka możliwość że np motula,mobila,valvoline,bp,helix tej samej lepkości,gestości klasy itd co fordowski 5w30 będzie mniej brało niż fordowskiego?

Kapsel_lg
19-05-2010, 13:27
a dlaczego wogóle ma brać? Ja jak wlewam olej to jeźdżę 15 tys i ani grama nie dolewałem jeszcze (jak na razie oczywiście). Jeśli auto bierze ci olej to nieważne co wlejesz, efekt i tak nie zniknie.

rustin
19-05-2010, 21:52
Nie bierze jak narazie ale ja nie mam diesla tylko pb a one lubią.czyli obojetne jaki olej tzn marka?

Kapsel_lg
19-05-2010, 22:00
kolego kup sobie olej forda i będziesz zadowolony. Ale ja w benzynie nie jestem biegły :)

wtom
20-05-2010, 06:57
Gdyby Formula F 5W30 miał tylko TBN trochę lepsze ok. 11 i popiół siarcznowy trochę mniejszy to by było idealnie.
Ale i tak wniosek jest taki, że nie ma co przepłacać i lać Formula F 5W30 !!!
co wy się tak czepiacie tej TBN, kolego to co ma ten olej spokojnie wystarcza w autach osobowych! nie przesadzajmy! wysokie TBN jest wymagane w autach ciężarowych (np. ciągnikach siodłowych)

piotr-1981
23-05-2010, 20:34
Witam wszystkich , też prosilbym o porade a chodzi mi o to że wcześniej do swojego mondka lalem Castrol EDGE 5W30 i niepowiem klopotów brak :) ale teraz kolesie wcisneli mi olej MOTORCRAFT 5W30 XR SYNTH . co możecie mi o tym oleju powiedzieć ??? zaznaczam że cenowo duzo taniej niż Castrol ? czy warto wlewać czy sobie odpuścić ??

rustin
23-05-2010, 20:54
Ja mam ten xr zalany i on ma wyższą klase jakościową czy coś ale ja teraz zaleję formułe f

piotr-1981
23-05-2010, 20:57
rustin a dlaczego zmieniasz z motorcrafta na ford formułe f ??? czyli ten motorcraft jest jakiś felerny ?

dyda6joe
23-05-2010, 21:09
formula f to motocraft

piotr-1981
23-05-2010, 21:18
a aby było zabawniej w tym Motorcrafcie jest Castrol EDGE :)

rustin
23-05-2010, 22:34
formuła f i motorcraft to inne oleje

dyda6joe
25-05-2010, 20:06
no jak to. a jakiej jest formuła f firmy?

rustin
25-05-2010, 21:58
http://ford.sklep.pl/pl,product,388396,olej,silnikowy,5w30,formula,f,sy nthetic,5,litrow.html
http://ford.sklep.pl/pl,product,474376,olej,silnikowy,5w30,xr,synth,5,l itrow.html
porównaj parametry itd czy taki sam olej

dyda6joe
26-05-2010, 06:30
wow słusznie. to zupełnie inne oleje.

piotr-1981
26-05-2010, 20:32
rustin więc ten olej motorcraft to jest syffff ???? czy jest w miarę ??? lac czy nielac oto jest pytanie :) znaczy ten olej motorcrafta :)

benio
26-05-2010, 22:26
... Formula F synt, za 35 zł/litr-są to ceny detaliczne!!!

Czy olej Ford Formuła F 5W30 można lać do Mondka z DPF'em?

http://ford.sklep.pl/pl,product,388396,olej,silnikowy,5w30,formula,f,sy nthetic,5,litrow.html - nie wspomniano o DPF'ie.
http://ford.sklep.pl/pl,product,474376,olej,silnikowy,5w30,xr,synth,5,l itrow.html - jest info o DPF'ie.

wbbmzg
17-06-2010, 18:28
Witam!
...a co myślicie o tym oleju: LIQUI MOLY DIESEL HIGH TECH 5W40
http://allegro.pl/item1066933450_liqui_moly_diesel_high_tech_5w40_1l .html

Kapsel_lg
17-06-2010, 18:56
Nic nie myślimy bo to olej nie do Forda Mondeo tylko do Galaxy (czyli aprobata 917A) :)

Do Forda jest to: http://allegro.pl/item1064372126_liqui_moly_leichtlauf_special_5w30_ 5l_ford_rover.html

Horhe
17-06-2010, 19:19
Witam!
...a co myślicie o tym oleju: LIQUI MOLY DIESEL HIGH TECH 5W40
http://allegro.pl/item1066933450_liqui_moly_diesel_high_tech_5w40_1l .html
spoko, może być.

wbbmzg
17-06-2010, 20:23
...coś tu trochę sprzeczne informacje

rustin
17-06-2010, 20:29
każdy może być ale ten nie spełnia norm fordowskich do twojego modelu

Horhe
17-06-2010, 20:40
...bo, ten co pokazałeś też jest ok. silnik forda to nic nadzwyczajnego i specjalnego i do smarowania jego nie należy używać specjalnych smarów. TDDI jakim się poruszasz to podobna jednostka jak w Sharanie czy Galaxy (TDI). Podobna mówię to w sensie wtrysk bezpośredni czyli norma dla oleju A3/B3/B4. Ten olej ją spełnia. Kryterium tu zdaje się powinna być cena i zaufanie do marki. Zaufałeś marce Lmoly więc ok. Kto inny jednak woli oleje zalecane w instrukcji obsługi. Też ok. Instrukcja jest instrukcja. Ja prywatnie dodam od siebie, że nie jeżdżę na oleju podanym w instrukcji tzn. spełniłem tylko klasę lepkościową 10W40 a reszta jest wyższa niż podaje takowa. I zdaje się Ty chcesz taki kupić. Więc spokojna głowa. Ten też będzie lux.

rustin
17-06-2010, 21:42
Przestań gadać głupoty,jak chce LIQUI MOLY to jest ze specyfikacją do jego modelu.Dla forda HTHS ma być od 2,6 do 3,5 (nie jestem pewien) a takie normy ma tylko olej A1/B1 bo A3/B3 ma 3,5 i w górę a co to HTHS to się dowiedz.

Kapsel_lg
18-06-2010, 08:41
horhe zadziwiłeś mnie swym ostatnim postem. W sumie to i subaru, i porsche i toyota czy inny fiat to tez nic nadzwyczajnego, ot silniki jakich miliony. tylko że... jakoś kazdy ma inne wymagania i inne specyfikacje - ale to pewnie wymysł jakiś idiotów od marketingu :)
Kolego w tym własnie różnica że Galaxy jako jedyny silnik z Forda ma inną specyfikację (no własnie taką jak w VW) i wymaga innego oleju.
A tak na poważnie generalną zasadą jest to że należy uzywać olejów z aprobatą dla danego modelu (oczywiście można uzywać innych i za to nikt nikogo nie rostrzela) po to by mieć spokój i gwarancję że jak coś będzie nie tak to można iść i reklamować.

Horhe
18-06-2010, 10:52
Przestań gadać głupoty,jak chce LIQUI MOLY to jest ze specyfikacją do jego modelu.Dla forda HTHS ma być od 2,6 do 3,5 (nie jestem pewien) a takie normy ma tylko olej A1/B1 bo A3/B3 ma 3,5 i w górę a co to HTHS to się dowiedz.
hmm... odezwał się ten, co ostatnio zakupił motorcrafta i pytał czy dobrze zrobił ^^

Dobra zostawmy to na boku. Skąd czerpiemy wiedzę na ten temat? 99.9% to internet, reszta to subiektywne wrażenie po wymianie. Czyli niekoniecznie do końca w porządku. Polecam film z youtube= sonda olej. Tam na końcu prowadzący pokazuje jakie ścieżki musi przejść olej by otrzymał daną specyfikację. Wynika z tego, że jest to urzędniczy lapsus, tak tam też certyfikacja wkroczyła i pojawiły się homologacje tego samego oleju dla każdej z marek i jego oddziaływania na środowisko w danym okresie produkcyjnym. Śrubują normy a w większości jest to ten sam olej który uzyskał aprobatę np Forda w tym roku. Powielanie papierka a norma inna :P Sam pracuję w pewnym urzędzie (nie ważne w jakim) i certyfikuję pewne produkty. I teraz wymaganie: czy ten produkt spełnia wymagania odnośnie czegoś tam dla Stanów Zjednoczonych? tak zawsze spełniał odkąd istniał tylko, że amerykanie raczyli się wczoraj podzielić czego oczekują. Okazuje się że tego samego co my. Bach certyfikat z aktualną datą i nową normą. Jest inny i dla USA. Wow a Rosjanie? To samo tylko, że wydali oczekiwania w rozporządzeniu rok po USA. To samo :)
Ford olej A1/B1 a kupujesz A3/B3... niby co innego a jednak drugi zawiera w sobie A1/B1, B2 oraz B3. Jakieś HTHS co wymienia rustin... a co ty to jesz? Wczuwacie się niektórzy mocniej od lekarzy. Niczym chirurg sercowy wymieniasz ten nie a tamten to tylko ten. Gratuluję wiedzy z internetu. W tym filmie co wymieniłem wyżej jest jeszcze mowa o tajemnicy receptury oleju. Jest to sekret danego koncernu i nigdy do końca nie dowiemy się co nim jest. Chyba, że jest tu ktoś kto bada te oleje w laboratorium i wydaje świadectwo z tych badań. Jest tu ktoś taki? Ja powiem tak, jestem fachowcem w swoim zawodzie. Postępujący proces unifikacji standardów sprawił, że moja praca jest dosyć prosta. To samo obserwuję w innych instytucjach. Czy można to przełożyć na branżę naftową? Uważam, że tak. Stad czerpię swoje przekonanie, że tak właśnie jest. Ford nie należy tutaj do wyjątków bo produkuje specjalne silniki i oleje do nich. Przecież VW, Citroen czy Fiat to nie patyk prawda? A Lmoly to nie firemka z Chełma. Także dystans do tematu, luz.
Nie odpowiadam na post w sprawie tego co wyżej o Lmoly z allegro, tylko Wam. Daleko i mi i Wam do pełnej oceny i fachowości w takich tematach który super a który to szajs.
Do widzenia.

ethernal
18-06-2010, 11:18
Ogólnie zgadzam się z Horhe, a co do szczegółów to nie mam zamiaru polemizować.
W odniesieniu do pozostałych opinii: oleje z A3/B3 jest wyższej klasy niż A1/B1, wiec jak niby A3/B3 moze zaszkodzić silnikom Forda???
PS. Jeden z ludzi ode mnie (dystrybutor olei - hurtowo) był w Belgii lub Francji - niepamiętam - w rafinerii przy rozlewaniu olei. Z tego samego źródła lali raz do beczek jako Mobil raz jako Castrol. I tyle w temacie olei...

Kapsel_lg
18-06-2010, 12:19
Horhe naperawdę mnie zadziwiasz, tu nie ma żadnej filozofii tak jak to próbujesz robić. Są normy i aprobaty. Jedne oleje sa do takich marek inne do innych (i to nie jest kwestia ceny bo kosztuja podobnie - w swojej klasie). To nie jest kwestia papierologii i działania administracji jakiej z tąd czy gdzie indziej. To ze ty gdzieś pracujesz i robicie rzeczy na odwal to taka polska przypadłość i styl. Nie oceniaj po sobie wszystkich i wszystkiego.

ethernal - to ze coś jest wyższj klasy nie oznacza że nadaje się do twojego auta - tu popełniasz zasadniczy bład myslowy.
Idąc Twoim tokiem myuślenia najlepiej było by lać oleje po 200 zł za litr a daję głowe że żaden ekspert (czy to z forda czy niezależny) nie powie byś to robił bo to najlepsze dla Twojego auta.

To że w rafinerii leje się dla kilku brandów to żadna nowina bo tak się dzieje w każdym przypadku rynkowym. Lali to samo bo większośc produktów (w danej klasie) jest taka sama tylko marka inna. Czym może się różnić olej 10/40 do np. VW Mobila i Castrola? No generalnie niczym (szczególnie w dolnym i srednim zakresie brandu). Ale wyższej klasy olejów juz suię tak nie da robić.

rustin
18-06-2010, 12:52
hmm... odezwał się ten, co ostatnio zakupił motorcrafta i pytał czy dobrze zrobił ^^
niestety taki kupiłem bo nie wiedziałem o co chodzi z tymi normami tak jak ty widzę dlatego się doinformuj kolego a nie duperele piszesz,ja już wiem o co chodzi i że zrobilem błąd kupując ten olej motorcrafta.zanim zabierzesz głos miej pojęcie o czymś

Horhe
18-06-2010, 15:25
Horhe naperawdę mnie zadziwiasz, tu nie ma żadnej filozofii tak jak to próbujesz robić. Są normy i aprobaty. Jedne oleje sa do takich marek inne do innych (i to nie jest kwestia ceny bo kosztuja podobnie - w swojej klasie). To nie jest kwestia papierologii i działania administracji jakiej z tąd czy gdzie indziej. To ze ty gdzieś pracujesz i robicie rzeczy na odwal to taka polska przypadłość i styl. Nie oceniaj po sobie wszystkich i wszystkiego.


jeszcze raz. podany olej kolegi w linku to Lmoly 5W40 tak? wklejam link jakby co jeszcze raz:
http://allegro.pl/item1066933450_liqui_moly_diesel_high_tech_5w40_1l .html
norma jaką spełnia to B3 z 98 roku. dalej instrukcja obsługi do Forda Mondeo MK3 podaje na stronie 193, że najlepszym jakościowo olejem do diesla jest B3. Mało tego w wierszu 7 i 8 podrozdział zalecane oleje wymienia właśnie ten co jest w aukcji. Na dowód wklejam obrazek z instrukcji na jaką się powołałem:
http://img529.imageshack.us/img529/8386/instr.th.jpg (http://img529.imageshack.us/i/instr.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
następnie biorąc pod uwagę parametry techniczne silnika, że jest to motor turbodoładowany z bezpośrednim wtryskiem paliwa powinno się zastosować w klasie B4. Wszedłem na niemiecką stronę producenta i faktycznie widnieje tam B4 z roku 2004. Na aukcji jest B3. jasne dla mnie jest, że ten spełnia obie (!) link do porównania z aukcją: http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/e_1331.html

A więc kapsel, zanim zaczniesz mówić o kimś, że odstawia fuszerkę w pracy... to zacznij od siebie. Z kolegą rustin nie wdam się w dyskusję, ponieważ nie wnosi nic do tematu.

Kapsel_lg
18-06-2010, 20:24
no widzisz horhe jak nieuważnie czytasz. Więc ci wypunktuję:
1. po pierwsze to nie instrukcja do Mondeo tylko książka z cyklu "Sam naprawiam"
2. po drugie napisane jest wyraźnie że inny olej o podanych parametrach stosujemy jedynie wówczas gdy nie mamy dostepu do oleju z aprobatą 913A (cos w stylu jak nie ma tego to lej coś najbardziej zbliżonego) a jak już będzie dostęp do prawidłowego to ten wymień na prawidłowy.

Kolego, o pracy sam zacząłeś podając że sam certyfikujesz i że to wszystykoi lipa - wnioski myślę że każdy wysnuł tak jak ja. A ja o swojej pracy nic nie pisałem więc nie mam od czego zaczynać, więc zostaw złośliwości dla siebie.

Najgorsze jest to że można się mylić ale trwać w błędzie to wiesz co to jest (mam nadzieje że wiesz).

rustin
18-06-2010, 21:34
ja się pomyliłem bo się nie znałem dlatego poczytałem,popytałem i się dowiedziałem a ty wiesz swoje i myślisz że wszystkie rozumy zjadleś i innych w bład wprowadzasz

wbbmzg
18-06-2010, 22:44
Witam ponownie.
Widzę, że narobiłem trochę zamieszania z tym olejem...
Pod osłoną silnika znalazłem kartkę z nazwą oleju i przebiegiem przy jakim był wymieniany. Samochód świeżo sprowadzony z Francji.
Olej to Castrol 5W30 dokładnie jaki nie wiem. Wymiana była przy 157tys - teraz jest 182tys. Wychodzi na to, że przejechane 25tys km, na wskaźniku oleju troszkę więcej niż połowa, a olej nie jest całkiem czarny.
Teraz pytanie do Was - lepiej zalać tym samym Castrolem (tylko nie wiem którym bo jest ich kilka, ale czytając ten wątek ogólnie widzę, że nie są polecane) czy fordowskim F. Od LIQUI MOLY 5W40 chyba odejdę. Z powodu ceny MOLY 5W30 chyba też i skupię się raczej na innym 5w30 - tylko którym? Brak mi doświadczenia i nie znam się na tych certyfikacjach... Syntetyczny czy półsyntetyczny?
Dziękuje z góry za odpowiedzi i poświęcenie czasu.

Tjara
19-06-2010, 05:55
Witam ponownie.
Widzę, że narobiłem trochę zamieszania z tym olejem...
Pod osłoną silnika znalazłem kartkę z nazwą oleju i przebiegiem przy jakim był wymieniany. Samochód świeżo sprowadzony z Francji.
Olej to Castrol 5W30 dokładnie jaki nie wiem. Wymiana była przy 157tys - teraz jest 182tys. Wychodzi na to, że przejechane 25tys km, na wskaźniku oleju troszkę więcej niż połowa, a olej nie jest całkiem czarny.
Teraz pytanie do Was - lepiej zalać tym samym Castrolem (tylko nie wiem którym bo jest ich kilka, ale czytając ten wątek ogólnie widzę, że nie są polecane) czy fordowskim F. Od LIQUI MOLY 5W40 chyba odejdę. Z powodu ceny MOLY 5W30 chyba też i skupię się raczej na innym 5w30 - tylko którym? Brak mi doświadczenia i nie znam się na tych certyfikacjach... Syntetyczny czy półsyntetyczny?
Dziękuje z góry za odpowiedzi i poświęcenie czasu.

Zalej Formuła F 5w30 i nie kombinuj. To najlepszy olej do forda. MKII zrobiłem prawie 280 tys na tym oleju i wszystko w porządku. Są tacy co przejechali dużo więcej. Sorki, wcześniej jeździłem na formuła E, co nie zmienia faktu, że jest to olej dedykowany do twojego silnika i im mniej będziesz czarował tym prostsze będzie życie i silnik bardziej zadowolony.

Kapsel_lg
19-06-2010, 08:33
Tak jak Tjara mówi, jak niew wiesz co to najlepiej uzyj Ford Formula F i na 100% będzie OK.

Horhe
19-06-2010, 15:10
no widzisz horhe jak nieuważnie czytasz. Więc ci wypunktuję:
1. po pierwsze to nie instrukcja do Mondeo tylko książka z cyklu "Sam naprawiam"
2. po drugie napisane jest wyraźnie że inny olej o podanych parametrach stosujemy jedynie wówczas gdy nie mamy dostepu do oleju z aprobatą 913A (cos w stylu jak nie ma tego to lej coś najbardziej zbliżonego) a jak już będzie dostęp do prawidłowego to ten wymień na prawidłowy.

Kolego, o pracy sam zacząłeś podając że sam certyfikujesz i że to wszystykoi lipa - wnioski myślę że każdy wysnuł tak jak ja. A ja o swojej pracy nic nie pisałem więc nie mam od czego zaczynać, więc zostaw złośliwości dla siebie.

Najgorsze jest to że można się mylić ale trwać w błędzie to wiesz co to jest (mam nadzieje że wiesz).
1. A faktycznie przepraszam to książka sam naprawiam. Rozpędziłem się.
2. Napisane, że lepszymi olejami są oleje w klasie B3. Dlaczego zaleca B1 gorszy jakościowo? Mam wybór na szczęście i ja zakupiłbym nowszy i lepszy. Jest to kwestia wyboru i przekonania, że nowsze są... lepsze? Nie zawsze ale z reguły tak. żarówki(do samochodu np), telewizory, komputery nawet dziewczyny :P Ale koniec porównań. Dla mnie fordowski F formula to najgorszy shit. Jest tani za 5L kanister, spełnia archaiczną specyfikację forda, ciężko dostępny= w większości przez www. Ok, nie namawiam i nie odradzam. Ja wiem swoje, Wy swoje :) Luz.

A przepraszam nie powiedziałem, że to co robię w pracy to lipa (zacytuj coś jak możesz). Zmyśliłeś w tej sprawie czy zgadujesz? Powiedziałem, że jest prostsze, bo wszystkie kraje na świecie wprowadzają zbliżony standard oczekiwań-z reguły ten sam. Jest to prostsze dla mnie w pracy bo nie wymagam od producenta/wnioskodawcy dodatkowych atestów, badań, zaświadczeń. Składa te co zawsze dla wysyłki do RU, USA, DE itp.Tym samym jest to też prostsze również dla niego i mniej kosztowne. Ja jestem złośliwy, no co Ty ^^ wmawiasz mi, że powiedzmy "źle" pracuję oraz inni wyciągają z tego wnioski, jestem złośliwy? Ok, niech Ci będzie :P Powiem tak: próbujesz mnie zwyczajnie obrazić. Przywykłem do takiej postawy, kiedy nie ma się nic ważnego do obrony swojej racji. Jakaś nowo-moda na relacje międzyludzkie? Ok, nie ma problemu. Do dyskusji więcej z Tobą nie wrócę z przyczyn podanych wyżej.

Kapsel_lg
19-06-2010, 17:22
odp. 2 Nie zaleca się gorszego, zaleca się odpowiedni do danego silnika (na tą odpowiedniość wpływa bardzo wiele parametrów a nie tylko klasa.

Twoja ocena Formuly jest nie dość że nie uzasadniona to jeszcze może wprowadzać w błąd. To olej odpowiedni do danego silnika i spełnia jego wymagania.

A teraz o Twej pracy. cyt. Wynika z tego, że jest to urzędniczy lapsus, tak tam też certyfikacja wkroczyła i pojawiły się homologacje tego samego oleju dla każdej z marek i jego oddziaływania na środowisko w danym okresie produkcyjnym. Śrubują normy a w większości jest to ten sam olej który uzyskał aprobatę np Forda w tym roku. Powielanie papierka a norma inna Sam pracuję w pewnym urzędzie (nie ważne w jakim) i certyfikuję pewne produkty. I teraz wymaganie: czy ten produkt spełnia wymagania odnośnie czegoś tam dla Stanów Zjednoczonych? tak zawsze spełniał odkąd istniał tylko, że amerykanie raczyli się wczoraj podzielić czego oczekują. Okazuje się że tego samego co my. Bach certyfikat z aktualną datą i nową normą.

Jak to odczytać i zrozumieć? teksty typu: powielanie papierka, lapsus, bach certyfikat...

Ale oczywiście zgadzać się nie musisz.

ethernal
19-06-2010, 17:24
Witam ponownie.
Widzę, że narobiłem trochę zamieszania z tym olejem...
Pod osłoną silnika znalazłem kartkę z nazwą oleju i przebiegiem przy jakim był wymieniany. Samochód świeżo sprowadzony z Francji.
Olej to Castrol 5W30 dokładnie jaki nie wiem. Wymiana była przy 157tys - teraz jest 182tys. Wychodzi na to, że przejechane 25tys km, na wskaźniku oleju troszkę więcej niż połowa, a olej nie jest całkiem czarny.
Teraz pytanie do Was - lepiej zalać tym samym Castrolem (tylko nie wiem którym bo jest ich kilka, ale czytając ten wątek ogólnie widzę, że nie są polecane) czy fordowskim F. Od LIQUI MOLY 5W40 chyba odejdę. Z powodu ceny MOLY 5W30 chyba też i skupię się raczej na innym 5w30 - tylko którym? Brak mi doświadczenia i nie znam się na tych certyfikacjach... Syntetyczny czy półsyntetyczny?
Dziękuje z góry za odpowiedzi i poświęcenie czasu.

Ja na twoim miejscu zalałbym albo Formula F albo Valvoline DuraBlend FE 5W30 - używam go już od dłuższego czasu i jestem b. zadowolony - z fordowską aprobatą 913A. Dodam że oba przeze mnie wymienione oleje są w mniej więcej w tej samej cenie - nie ma sensu przepłacać!

Kapsel_lg
19-06-2010, 17:31
Ja na twoim miejscu zalałbym albo Formula F albo Valvoline DuraBlend FE 5W30 - używam go już od dłuższego czasu i jestem b. zadowolony - z fordowską aprobatą 913A. Dodam że oba przeze mnie wymienione oleje są w mniej więcej w tej samej cenie - nie ma sensu przepłacać!

święte słowa ethernal. i to winno zakończyć dyskusję. Jeśli się nie chce płacić więcej za olej typu LM, Motul i inne z aprobatami 913A to należy kupić to co zaleca producent lub jego odpowiednik.

Horhe
19-06-2010, 18:00
odp. 2 Nie zaleca się gorszego, zaleca się odpowiedni do danego silnika (na tą odpowiedniość wpływa bardzo wiele parametrów a nie tylko klasa.

Twoja ocena Formuly jest nie dość że nie uzasadniona to jeszcze może wprowadzać w błąd. To olej odpowiedni do danego silnika i spełnia jego wymagania.



Jak to odczytać i zrozumieć? teksty typu: powielanie papierka, lapsus, bach certyfikat...

Ale oczywiście zgadzać się nie musisz.
Już spieszę z odpowiedzią.
Dajmy na to jesteś producentem opon i chcesz wprowadzić nową oponę na rynek. Przychodzisz do mnie z oponą i wszystkimi potrzebnymi dokumentami. Testy z akredytowanych laboratorium, wnioski, opłaty skarbowe, itp itd. Pytam dlaczego chce zarejestrować tą gumę pod homologacją xx/2010? A no bo proszę pana chcę by moja opona była unikalna i dobrze sprzedawana. Ok, co się zmieniło od ostatniej homologacji opony xx/2000 o którą się Pana starał 10 lat temu? W zasadzie to nic proszę pana, w dokumentach ma pan wszystko, użyliśmy tego samego składu kauczuku, tego samego uzbrojenia drutem tego samego rodzaju, oraz dodatek krzemionki jest ten sam. Aha to bieżnik tylko Pan zmienił na nowocześniejszy? W zasadzie tak- odpowiedź.
Wie Pan że norma z 2010 zakłada mniejszy poziom hałasu? tak jest to potwierdzone w testach z laboratorium. Zasięgniemy zatem opinii we własnym dobrze? Ok, zgadzam się. Mija miesiąc...przychodzi pismo:
W odpowiedzi na wniosek złożony w dniu bla bla bla dopuszczam produkt o nazwie XYZ do sprzedaży pod normą xx/2010. Przysługuje panu odwołanie od niniejszej decyzji w terminie bla bla bla...

Wcześniej sprawdzono to w przepisach, rozporządzeniach czy xx/2010 nie zakłada czegoś więcej. Nie zakłada. Wzrósł tylko czynnik wymagania poziom hałasu. Czy mam prawo odmówić homologacji? owszem w uzasadnionych przypadkach. Gdyby były jakieś skargi konsumenckie na oponę homologowaną xx/2000, inna firma konkurencyjna wniosła zastrzeżenia, gdyby nie odpowiadała w procesie eksploatacji normom. Ale tego nie było, bo Kapsel produkuje dobre opony i chce wprowadzić "nowość". Zatem postanowiono jak wyżej.
Wyjaśnienie:
nie pracuję w branży homologacji opon, w ogóle motoryzacji, to tylko przykład.

to właśnie nazywam przybijaniem kwita, bach ciach, lapsus. Nie ja wymyślam przepisy i normy. A założę się, że z olejem jest na 200% tak samo. Nie można wprowadzić oleju do sprzedaży ot tak sobie. Tam też siedzi taki gość jak ja i z reguły sprawdza papiery niż ten olej degustuje w białym fartuchu(ewentualnie zleca taką analizę laborce).
I dobrze, że nie robią tego w Polsce. Wszystkie instytucje w naszym kraju są strasznie napompowane przepisami. U nas to dopiero byłby olej :)
... cicho, cicho... a może Lotos, Orlen? ^^

kristoferson
20-06-2010, 18:03
Witam,jestem tu nowy więc powiem tylko, że dwa dni temu rozmawiałem z moim wujem na temat oleju,więc ma on astrę 1,4 z 1995 roku kupioną w salonie i po skończeniu gwarancji leje olej 10W40 LOTOS. Ma w tej chwili najechane 240tyśkm i silnik nie tykany ,więc ten lotos chyba nie jest taki najgorszy jak się o nim mówi!

bambelo
20-06-2010, 18:12
no jasne że tak ze mineralny lotos jest dobry do starszych aut - dobre bo Polskie i tak trzeba trzymać i wspierać polskich producentów...tylko że już tak się utarło ze każdy neguje Lotosa niestety

Raschey
22-06-2010, 17:12
A ja mam pytanie czy można do Mondka MK3 2.0 Pb zalać taki olej:
http://allegro.pl/item1092243117_olej_opel_gm_10w40_5l_promocja_lodz .html

Kapsel_lg
22-06-2010, 17:46
przecież to bez sensu by do forda lac olej produkcji GM.

Czemu chcesz to zrobić?

Raschey
22-06-2010, 18:20
Bo akurat mam dwie bańki tego oleju.
Poza tym dlaczego to bez sensu ?

Kapsel_lg
22-06-2010, 18:32
jak to dlaczego?! bo to olej do marki GM czyli np. Opla.

Jeśli spełnia normy twojego auta to możesz go użyć a jeśli nie to wiadomo jaka jest odpowiedź.

wojtekjanus
22-06-2010, 18:43
Ford w instrukcji serwisowej pisze:

"Preferowana specyfikacja: olej uniwersalny SAE 5W/30 wg specyfikacji Forda WSS-M2C913-B.
Alternatywna specyfikacja: olej uniwersalny SAE 5W/30, 5W/40, 10w/40 wg specyfikacji ACEA A1/B1 lub ACEA A3/B3 lub wyższej."

Te dwa wyrazy "lub wyższej" mówią wszystko: można stosować nawet Mobil 1 i silnik Forda nie zatrze się...

Polecam przeczytać tekst o olejach z tego linka, był już na naszym Forum, ale warto go przypomnieć:

http://dray.pl/bmw/oleje.pdf

Raschey
22-06-2010, 18:58
Przecież nie wszyscy leją olej made by Ford, tylko Mobile, Motule, Castrole i chyba nie powoduje to większego zużycia silnika ?
To nada się ten olej od GM czy nie ?

rustin
22-06-2010, 20:06
z takim podejściem tzn nie patrząc na normy i specyfikację to po co pytasz? każdy się nada,roslinny też :)

Kapsel_lg
22-06-2010, 20:32
Bo kolega Raschey oczekuje że to ktoś inny poszuka specyfikacji tego oleju co go ma i mu jasno i wyraźnie powie: tak czy nie :)

ot, leniuszek taki :)

Raschey
22-06-2010, 22:01
z takim podejściem tzn nie patrząc na normy i specyfikację to po co pytasz? każdy się nada,roslinny też :)

Bardzo wiele wnosząca odpowiedź rustin.

Rozumiem że nikt nie wiem, i wedle forumowej wiedzy lać tylko made by
Ford. Wspaniała odpowiedź, wystarczyło żeby jedna osoba mająca pojęcie o olejach tu napisała.
Tak czy siak dzięki i nie napinajcie się.

Kapsel_lg
22-06-2010, 22:53
Dziwny człowiek z ciebie. Na forum forda pytasz się o olej z GM i chcesz byśmy wiedzieli coś na jego temat, robisz to bo ci się nie chce sprawdzić co masz napisane na opakowaniu (bo przecież ponoć masz ten olej) mimo ze kolega wojtekjanus wyraźnie napisał ci na poprzedniej stronie co ma być i co spełniać - nie dziwię się więc temu co napisał rustin.

Nikt się tu kolego nie napina tylko jeśli prosisz o pomoc to czytaj co do Ciebie mówią, uważasz że tu sa specjaliści od marki GM? Wg. forumowej wiedzy leje się oleje spełniające normy Forda - to chyba oczywiste czyli 912a i 913a oraz 917a (to dla posiadaczy Galaxy). Wymienione przez Ciebie marki posiadają takowe oleje w swojej ofercie, nie przypuszczam by GM też tak miało (a przynajmniej to napisali na opakowaniu) bo nie po to tam sa naklejki GM.

Więc się nie obrażaj i nie dąsaj się jak panienka złapana za kolanko tylko słuchaj co się mówi bo chyba po to zadałeś pytanie (abstra***ąc od tego ze jeśli nie wiesz nic na temat oleju to szybciej powinieneś je zadać gdzieś na forum opla).

Raschey
22-06-2010, 23:42
Kolega mi tu z panienkami nie wyjeżdża bo to jest niegrzecznie delikatnie rzec mówiąc.
Nie każdy ma czas żeby latać i sprawdzać co tam napisane na butelkach, w garażu na drugim końcu miasta (chcesz kolego zdjęcia z jutrzejszą gazetą że tak się "napinasz", jak już pisałem ?), więc jak już mówiłem jeden znający się w temacie olejów człowiek by rozwiał wszelkie wątpliwości.
Pozdrawiam.

andrzej_gorzynski
22-06-2010, 23:47
Dziwny człowiek z ciebie. Na forum forda pytasz się o olej z GM i chcesz byśmy wiedzieli coś na jego temat, robisz to bo ci się nie chce sprawdzić co masz napisane na opakowaniu (bo przecież ponoć masz ten olej) mimo ze kolega wojtekjanus wyraźnie napisał ci na poprzedniej stronie co ma być i co spełniać - nie dziwię się więc temu co napisał rustin.

Nikt się tu kolego nie napina tylko jeśli prosisz o pomoc to czytaj co do Ciebie mówią, uważasz że tu sa specjaliści od marki GM? Wg. forumowej wiedzy leje się oleje spełniające normy Forda - to chyba oczywiste czyli 912a i 913a oraz 917a (to dla posiadaczy Galaxy). Wymienione przez Ciebie marki posiadają takowe oleje w swojej ofercie, nie przypuszczam by GM też tak miało (a przynajmniej to napisali na opakowaniu) bo nie po to tam sa naklejki GM.

Więc się nie obrażaj i nie dąsaj się jak panienka złapana za kolanko tylko słuchaj co się mówi bo chyba po to zadałeś pytanie (abstra***ąc od tego ze jeśli nie wiesz nic na temat oleju to szybciej powinieneś je zadać gdzieś na forum opla).

Witaj kolego i tu cię zadziwię,otóz olej GM to nic innego jak nasz olej forda, róznica jest w naklejce i cenie,to samo dotyczy castrola.Wybór należy od klienta za co zapłaci,a olej jest ten sam. A tak na marginesie, czytam tak z ciekawości wszystkie te posty i aż włosy się jeżą co do niektórych wypowiedzi.Koleżanki, koledzy nie dajmy się zwariowadz pomyślcie tylko logicznie czy producent FORDA ryzykował by złym olejem do swoich silników?Podaje nam normy tylko jakich mamy się trzyma by masze autka chodziły bezawaryjnie,a co wlejecie: MOBILA ,CASTROLA,FORDA,MOTULA itp. itd.to wasza sprawa ,warzne by spełniał te minimalne wymagania jakie zaleca.Stosując niewłaściwe oleje narazali by nas na niepotrzebne koszta związane z naprawami, stracili by klientów .FORD i tak ma dośc zszarpaną opinię i kto kupował by wtedy ich auta?Osobiście wkurzają mnie takie wypowiedzi co do tej marki ,mam czwartego FORDA z kolei i nie miałem z nimi nigdy większych problemów.Proste jak dbasz tak masz.Pozdrawiam wszystkich fordziarzy.Kto ma zastrzeżenia co do forda to niech kupi sobie VW i nie wystawia błędnych opini.

Tjara
23-06-2010, 05:10
Witaj kolego i tu cię zadziwię,otóz olej GM to nic innego jak nasz olej forda, róznica jest w naklejce i cenie,to samo dotyczy castrola.
No widzisz i tu jest pies pogrzebany. Często przepłacamy za nalepkę na opakowaniu. Już kiedyś pisałem o tym , skoro olej Forda spełnia normy, to lać i się nie zastanawiać. Jest tani i wiele osób zrobiło na nim duże przebiegi. Nie wiem na co liczą ci, którzy wlewają do Mondków jakieś drogie oleje? Dożywotnio to nie będziesz nim jeździć, silnik smarowany olejem Forda , czy Motula będzie potrzebował remontu, w końcu skończy na złomie, a nikt jeszcze nie osiągnął na oleju za 500zł przebiegów , które uzasadniały by przepłacanie. MKII zrobiłem 270 tys. na Formułe E i dalej jeździ, do wszystkim swoich fordów zalewam obecnie formuła F i tak zostanie.
Pozdro

Kapsel_lg
23-06-2010, 06:49
Witaj kolego i tu cię zadziwię,otóz olej GM to nic innego jak nasz olej forda, róznica jest w naklejce i cenie,to samo dotyczy castrola.Wybór należy od klienta za co zapłaci,a olej jest ten sam.

Czemuż to mi się dziwisz, ja naprawdę nie wiem co to za olej ten GM (i raczej nie jest to to samo co Forda bo u wszystkich producentów sa to różne oleje), jeśli ty wiesz, to odpowiedz w jasny sposób (tak jak tego oczekuje) koledze Raschey.

Reszta Twego postu to powielenie tego co ja mówiłem czyli należy stosować olej zalecany przez Forda i bez znaczenia jest producent - pisze to bo jakoś mnie zacytowałeś i odczułem to jako zarzut że mówię by kupować drogie oleje.

Kolega mi tu z panienkami nie wyjeżdża bo to jest niegrzecznie delikatnie rzec mówiąc.
Nie każdy ma czas żeby latać i sprawdzać co tam napisane na butelkach, w garażu na drugim końcu miasta (chcesz kolego zdjęcia z jutrzejszą gazetą że tak się "napinasz", jak już pisałem ?), więc jak już mówiłem jeden znający się w temacie olejów człowiek by rozwiał wszelkie wątpliwości.
Pozdrawiam.

Ale tak się kolego zachowujesz i to nie moja wina - z pretensjami tu wychodzisz. O co ci chodzi z tą jutrzejszą gazeta kompletnie nie zrozumiałem.
No widzisz nie ma tu nikogo znającego się na temacie olejów (ani specjalisty od olejów GM). Ale myslę że znajdziesz takich na jakimś forum od Opla (to też już mówiłem).

Tjara niektórzy lubia mieć droższe bo tak jest zbudowany ten świat (w sumie i Fiat 126p jeździ więc po co coś lepszego) ale również w tym wątku było wielokrotnie napisane że Formula (wpier E a teraz F) to dobry olej i jak nie wiesz co wlać lub nie chcesz przepłacać to należy go brać w ciemno bo warto.

rustin
23-06-2010, 08:35
Poszukałem w necie o olejach i najważniejsze to jest TBN i HTHS. Dla forda HTHS ma być od 2,6 do 3,5 (nie jestem pewien) a takie normy ma tylko olej A1/B1 bo A3/B3 ma 3,5 i w górę a TBN jak wiadomo jak największe,popiół siarczanowy najmniejszy. Znalazłem info o takich oliwach :
FORD FORMULA F 5W30
wskaźnik lepkości 160,00
Lepkość HTHS 3,00
Popiół siarczanowy 1,30
Całkowita liczba zasadowa TBN 9,00
temperatura płynięcia -45,00

BP Visco 5000 FE
Gęstość @ 15 C - 0.8517
Wskaźnik lepkości - 162
Lepkość CCS -30 C - cP 3800
Temperatura zapłonu, PMCC - °C 199
Popiół siarczanowy - % wt 0.92
Całkowita liczba zasadowa, TBN - mg KOH/g 8

Castrol Magnatec Professional A1 5W-30
Gęstość @ 15C - g/ml 0.85
Wygląd Ocena wizualna czysty i jasny
Wskaxnik lepkości - 161
Wapń, % wt - % wt 0.242
Fosfor, % wt - % wt 0.091
Cynk, % wt - % wt 0.099
Temperatura zapłonu - °C 210
Całkowita liczba zasadowa, TBN - mg KOH/g 8.0
Temperatura płynięcia - °C -39


Lotos Total Quazar F 5W30
temperatura płynięcia°C - -42
temperatura zapłonu°C - 200
wskaźnik lepkości - 153
lepkość strukturalna CCS w -30°C - 4600
liczba zasadowa - mgKOH/g 10

Castrol EDGE 5W-30
wskaźnik lepkości 160,00
Lepkość HTHS ok. 3,00
Popiół siarczanowy 0,60
Całkowita liczba zasadowa TBN 6,00

PLATINUM SYNTHETIC F 5W-30
wskaźnik lepkości - 153
temperatura płynięcia 0C - -42
temperatura zapłonu 0C - 210
liczba zasadowa TBN - mg KOH/g 10,1

Motul specific FORD 913B 5w-30
Gęstość w 15oC - 0,854
Wskaźnik lepkości - 164
Punkt zapłonu - 214oC
Punkt zamarzania - -39 oC
TBN - 10,1 mg KOH/g

Mobil Super FE Special 5W-30
Wskaźnik lepkości - 173
Temperatura zapłonu - 207
Temperatura płynięcia - -33
Lepkość HTHS w 150°C - 3.0
Cał. liczba zasadowa (TBN) - 9.1


proszę bardzo,są to oleje do forda ze specyfikacją Ford WSS-M2C-913 A i WSS-M2C-913B
oczywiście jest jeszcze kilka ale sam możesz poszukać.

Kapsel_lg
23-06-2010, 09:51
rustin, zaszalałeś :)

rustin
23-06-2010, 10:13
coś źle napisałem ? :) mam nadzieje żę się to przyda nie jednej osobie.przydał by się taki temat właśnie o olejach do forda i ich właściwościach

Kapsel_lg
23-06-2010, 10:22
ależ skąd to był szczery podziw że chciało ci się za leniuszka to zrobić.

Raschey
23-06-2010, 14:36
Kapsel_lg nie widzę sensu z Tobą dalej dyskutować po tym co napisałeś. eot.
rustin dzięki za przybliżenie tematu.

Kapsel_lg
23-06-2010, 14:39
Raschey ja z Toba nie dyskutuję bo nie mamy zbytnio o czym. Rustinowi dziękujesz za to że podał Ci oleje z aprobatami Forda czyli jak widać uczysz się :)

ethernal
23-06-2010, 18:58
A ja mam pytanie czy można do Mondka MK3 2.0 Pb zalać taki olej:
http://allegro.pl/item1092243117_olej_opel_gm_10w40_5l_promocja_lodz .html

MOTOR OIL GM 10W-40 Semi Synthetic:

Klasa lepkości SAE 10W-40
- Zakres pracy w temp. Zewn. -25 do 55 °C
- Specyfikacje/Akceptacje API SL-CF
- Klasa jakości ACEA A3 B3

Podobno jest produkowany przez koncern ELF... chociaż niektórzy znowu twierdzą że to Mobil...

I jeszcze takie info znalazłem na temat tego oleju:
"Mam info na temat olejów GM Opel Semi-Synthetic 10W40
jakiś czas temu dałem próbkę tego oleju koledze, który jest przedstawicielem - serwisantem w dużej firmie produkującej oleje dla przemysłu, nazwy nie zdradzam, ale to duży zachodni koncern. Próbka tego oleju została przebadana w ich laboratorium w Polsce i okazało się, że ten olej GM Opel 10W40 to zwykły olej mineralny o lepkości 10W40, oparty na bazach z hydokrakingu i w zasadzie nie zawiera baz syntetycznych, bo jedynie śladowe ilości ok. 3 %. Olej ten ma bardzo słabe właściwości na zimno i już w temp. -5 stopni robi się bardzo gęsty, nieco lepsze właściwości ma na ciepło. Tak więc ta nazwa Semi-Synthetic to totalna bajka i jest to zwykły olej mineralny, stąd pewnie taka niska cena."
źródło: http://www.autocentrum.pl/forum/oleje-i-plyny/mam-info-na-temat-olejow-gm-opel-semi-synthetic-10w40-854573685/

I krótki opis dot. olei silnikowych w ogóle: http://prelude3web.com/wordpress/olej-silnikowy

andrzej_gorzynski
23-06-2010, 22:01
[QUOTE=Kapsel_lg;1461708]Czemuż to mi się dziwisz, ja naprawdę nie wiem co to za olej ten GM (i raczej nie jest to to samo co Forda bo u wszystkich producentów sa to różne oleje), jeśli ty wiesz, to odpowiedz w jasny sposób (tak jak tego oczekuje)

Przepraszam Cię kolego ,ale zle mnie zrozumiałeś,nic Ci nie zarzucam ,poprostu podzieliłem się informacją jak nieświadomie my płacimy za etykiete na butelce.Już tłumaczę ,od lat kupuję części do moich fordów w jednej hurtowni forda (części tylko do fordów)sprzedawcą jest mój dobry kumpel jeszcze z lat szkolnych,przy ostatnim zakupie oleju poprosiłem jak zwykle olej ford a on mi wytłumaczył jak z tym olejem jest.Otóż ford jako firma nie ma swojego oleju ,w bańce którą kupujemy jest CASTROL to samo dotyczy oleju GM (niby dla opla).Co do opisów to rzeczywiście się różnią ,ale cóż papier wszystko przyjmie ,a co jest w zakupionej bańce to tylko wie producent.Podam drugi przykład łożysko koła przedniego cena za oryginalne ford to wydatek około 250 zł.a łożysko SKF to około 180 zł.Ku mojemu zdziwieniu po otworzeniu pudełka z łożyskiem ford jest łożysko SKF.teraz popatrzcie koledzy ile zapłacicie za kartonik z logiem.Kolega owszem poinformował mnie ,ale chwilowo nie miał łożysk SKF ,a ja stałem z robotą kupiłem więc oryginalne ford.Wracając do oleju kupiłem GM zalałem mojego mondka i uwierzcie mi lub nie różnicy żadnej nie ma ,przepraszam mała różnica jest ale w portwelu zapłaciłem 20zł mniej za 5l GM.Jeszcze raz przepraszam kolegę jeśli uraziłem .Pozdrawiam.

tomiscorpio
23-06-2010, 22:10
niech niektorzi krzykacze zwroca uwage na TBN mobila i castrola ..... plyn do naczyn ma wiecej niz castrol edge

rustin
23-06-2010, 22:11
nie zgodzę się z tym że to takie same oleje jak chociażby jeden jest a3 a drugi a1. ale już więcej nie chce mi się dyskutować każdy może lać co chce przecież nawet roślinny

rustin
23-06-2010, 22:13
mobil nie ma takiego złego tbn taki sam jak fordowski no ale castrol to porażka.quazar ma dobre parametry ale drogi.

Kapsel_lg
23-06-2010, 22:48
[QUOTE=Kapsel_lg;1461708]Czemuż to mi się dziwisz, ja naprawdę nie wiem co to za olej ten GM (i raczej nie jest to to samo co Forda bo u wszystkich producentów sa to różne oleje), jeśli ty wiesz, to odpowiedz w jasny sposób (tak jak tego oczekuje)

Przepraszam Cię kolego ,ale zle mnie zrozumiałeś,nic Ci nie zarzucam ,poprostu podzieliłem się informacją jak nieświadomie my płacimy za etykiete na butelce.Już tłumaczę ,od lat kupuję części do moich fordów w jednej hurtowni forda (części tylko do fordów)sprzedawcą jest mój dobry kumpel jeszcze z lat szkolnych,przy ostatnim zakupie oleju poprosiłem jak zwykle olej ford a on mi wytłumaczył jak z tym olejem jest.Otóż ford jako firma nie ma swojego oleju ,w bańce którą kupujemy jest CASTROL to samo dotyczy oleju GM (niby dla opla).Co do opisów to rzeczywiście się różnią ,ale cóż papier wszystko przyjmie ,a co jest w zakupionej bańce to tylko wie producent.Podam drugi przykład łożysko koła przedniego cena za oryginalne ford to wydatek około 250 zł.a łożysko SKF to około 180 zł.Ku mojemu zdziwieniu po otworzeniu pudełka z łożyskiem ford jest łożysko SKF.teraz popatrzcie koledzy ile zapłacicie za kartonik z logiem.Kolega owszem poinformował mnie ,ale chwilowo nie miał łożysk SKF ,a ja stałem z robotą kupiłem więc oryginalne ford.Wracając do oleju kupiłem GM zalałem mojego mondka i uwierzcie mi lub nie różnicy żadnej nie ma ,przepraszam mała różnica jest ale w portwelu zapłaciłem 20zł mniej za 5l GM.Jeszcze raz przepraszam kolegę jeśli uraziłem .Pozdrawiam.

Absolutnie się nie obraziłem. Co do odczuć to może ty nie odczułeś ale twój silnik??? kto wie.
Uważasz że naprawdę dla 20 zł różnicy (na 5 litrach) warto oszczędzac i kupować olej nie zalecany przez producenta (czyli bez aprobaty). To ze nie produkuje oleju (i tysiąca innych rzeczy) to przecież wiemy, kiedyś był to mobil, teraz castrol a za rok... któż to wie.

Różnice już tłumaczyłem ale powiem to jeszcze raz:
jak ci się coś stanie i będzie to wina oleju to ze skargą do Pana Boga bo olej bez aprobaty, a jak będziesz miał taki z aprobata Forda to już wygrałeś. Ot choćby dlatego nie warto oszczędzać tych paru złotych (raz na rok albo rzadziej).

Ja nikogo nie krytykuję, każdy ma prawo używać co chce i jak chce bo to jego własność. Jednak trzeba pamiętać że te nasze mondki (szczególnie tdci) to bardzo delikatne stworzenia o szczególnych wymaganiach i dlatego nie warto na nich eksperymentować.

daro2401
03-07-2010, 14:55
a mam pytanko, posiadam od niedawna mondeo 2.0 TDCI 2003r 130km przebieg 150000km, jaki radzicie olej 10w czy 5w??

dyda6joe
03-07-2010, 15:11
a jaki był wcześniej? no i 10w a 5w to za mało informacji bo może być 10w40 10w50 10w60 5w30 5w40 itd

bobi13
03-07-2010, 17:37
witam
niedawno kupiłem forda mondeo z 2002r. z przebiegiem 180000 ale nie wiem jaki tam wlać olej do tego autka jaki mam wlać??

daro2401
03-07-2010, 17:51
no właśnie jeżeli 10w to czy 30 czy 40 i tak samo z 5w. Przy silniku jest zawieszka i lany był (prawdopodobnie) Motul 5w30.

dyda6joe
03-07-2010, 20:37
no to dobrze że 5w30. motul też dobrze. wlej taki sam albo fordowski i po sprawie

Przemas72
04-07-2010, 14:25
witam wszystkich, mnie serwis np. "nakazał" zwykły mineralny 15W40 - MOBIL, zaufałem im, nie wiem czy dobrze czy źle, diesla 2.0 TDCI 130KM nigdy nie miałem, na olejach 15W40 jeździłem MK1 1993 i MK2 1998 1,8 benz., dodam że przebieg obecnego Mondzia to 170.000, pozdrawiam

dyda6joe
04-07-2010, 15:51
witam wszystkich, mnie serwis np. "nakazał" zwykły mineralny 15W40 - MOBIL, zaufałem im, nie wiem czy dobrze czy źle, diesla 2.0 TDCI 130KM nigdy nie miałem, na olejach 15W40 jeździłem MK1 1993 i MK2 1998 1,8 benz., dodam że przebieg obecnego Mondzia to 170.000, pozdrawiam

jakiż to serwis takie rzeczy zaleca? ja rozumiem że ludzie za szrot mają auta stare i leją na to na czym jeździ no ale do takiego autka taki olej lać...

daro2401
05-07-2010, 07:05
no to dobrze że 5w30. motul też dobrze. wlej taki sam albo fordowski i po sprawie

a fordowski to miałeś na myśli formuła f?? a co z olejami lotosa??

dyda6joe
05-07-2010, 07:24
dałem najprostsze rozwiązanie. wlej co uznasz za odpowiednie dla twojej jazdy i kieszeni ale trzymaj się 5w30

daro2401
05-07-2010, 09:12
dałem najprostsze rozwiązanie. wlej co uznasz za odpowiednie dla twojej jazdy i kieszeni ale trzymaj się 5w30

no ok, dzieki :)

Przemas72
07-07-2010, 22:11
jakiż to serwis takie rzeczy zaleca? ja rozumiem że ludzie za szrot mają auta stare i leją na to na czym jeździ no ale do takiego autka taki olej lać...

wiesz, jakoś to mi tlumaczyli (podobno ma to znaczenie przy jakimś napinaczu łańcucha rozrządu), z drugiej strony - gdyby chcieli skasowac, to by mi wlali jakies cholera wie co, w stylu Castrola Edge na przyklad (tfu) - jakiś tam kosmos za litr, wiec moze nie bedzie źle?

dyda6joe
08-07-2010, 07:06
lepszy castrol edge tfu niż 15w40

Tomaszsz24
22-08-2010, 20:23
witam
powiem szczerze ze poprzednio jeździłem na oleju Mobil Super 10W40 i było dobrze ale teraz gdy zalałem Castrola Magnatek 10W40 jest naprawdę super jest autko silniejsze .

rustin
22-08-2010, 20:52
dziwne bo własciwości ma gorsze.

zabut
22-08-2010, 21:23
Hej,

Mam mondeo mk3 2,0 tdci 130 KM z 2004r.
115 000 przebiegu.
Jakie oleje polecacie i o jakiej lepkości?
Ostatnio był tam zalany jakiś mobil1 wcześniej edge.
Teraz słyszałem, że valvoline max life to całkiem niezły olej, macie z nim jakieś doświadczenia?

pozdrawiam

rustin
22-08-2010, 21:37
masz 74 strony poczytaj

kamilek30
23-08-2010, 16:52
ja mam motula i polecam, bardzo dobry jest i czuć roznice w porownaniu z innymi

rustin
23-08-2010, 17:02
ja zastanawiam się nad ravenolem i quaker state de luxe dla forda ale nie mogę znaleźc nic o nim tzn tbn

matzone
23-08-2010, 21:40
Podczas wymiany starego oleju spora jego część pozostaje w silniku i zamiast wlać 6 l wlewam 5-5,5 l. Ostatnio wpadłem na pomysł aby włączyć silnik na 2-3 sekundy przed zaleniem go świeżym olejem i usunąc resztki starego oleju przez miejsce gdzie jest umieszczony filtr oleju. Tym sposobem udało mi się zlać dodatkową ilość brudnego oleju zalegającego w zakamarkach silnika.
Czy w ten sposób mogę zapowietrzyć pompe, jest to bezpieczne?

ethernal
23-08-2010, 21:45
Ludzie, ale cudujecie z tymi olejami !!! Ale kto bogatemu zabroni ;)

laser1975
27-08-2010, 14:17
ethernal masz racje,ja tam leje mobil 1 10W/40 auto na tym oleju sprawuje się super:>

BAZAR
27-08-2010, 20:43
mobil 1 5w/50 bardzo dobry. castrol edge też ok ładnie wycisza silnik. a następna sprawa sprwdź jaką lepkośc do twojego silnika podaje producent. pozdrawiam

bula997
29-08-2010, 22:29
Witam mam od niedawna MK3 tdci 115KM 2.0 l i przebieg 249 tyś. jaki olej polecacie bo wcześniejszy właściciel z holandii nie umieścil jaki olej zalał

rustin
30-08-2010, 07:00
kujawski :) poczytaj trochę najpierw i się wysil, sam pisałem kilka postów o właściwościach olei

sygulap
30-08-2010, 22:36
polecam motula ford specyfic

rustin
31-08-2010, 07:46
a dlaczego go polecasz? tak po prostu bo kupiłeś a że znany i dobry to polecasz?

Kowalu
31-08-2010, 07:47
wiesz, jakoś to mi tlumaczyli (podobno ma to znaczenie przy jakimś napinaczu łańcucha rozrządu), z drugiej strony - gdyby chcieli skasowac, to by mi wlali jakies cholera wie co, w stylu Castrola Edge na przyklad (tfu) - jakiś tam kosmos za litr, wiec moze nie bedzie źle?

Może właśnie chcą Cie skasowac, jak wrócisz naprawiać napinacz.
Do takiego auta nie leje sie olejów mineralnych! A co do castrol EDGE to jeżdze na nim juz od prawie 3 lat, w tej chwili juz po 4-tej wymianie

rustin
31-08-2010, 08:53
Castrol EDGE 5W-30
wskaźnik lepkości 160,00
Lepkość HTHS ok. 3,00
Popiół siarczanowy 0,60
Całkowita liczba zasadowa TBN 6,00

nigdy bym tego oleju nie wlał do samochodu

Kowalu
01-09-2010, 12:38
To nie lej. Ja zrobiłem na tym oleju ponad 50tys km. Parametry które przedstawiłes są jak najbardziej w porządku, nie wiem czego sie czepiasz, pewnie za niskiego TBN?
Nie mam bolida zeby lac do niego niewiadomo co. Ciekaw jestem czym Ty zalałes swoją wyścigówke...

mpkb
01-09-2010, 14:18
Ja polecam Quaker State HorsePower 5W/30. Poprzednio jeździłem na castrol edge 5w/30 ale Quaker jest zdecydowanie lepszy. Przede wszystkim castrola czasami lubił się silniczek napić natomiast Quekera jest od wlania do wymiany tyle samo.. Poza tym sinik jak "ta lala" ( oczywiście subiektywne wrażenie) pracuje zdecydowanie równiej.

pkakakozi
01-09-2010, 14:19
Witam

Po zakupie Mondeo tez zastanawialem sie jaki olej zalac ( brak informacji o poprzednim oleju ) i po przewertowaniu wielu postow zdecydowalem sie na Motul Ford Specyfic 913B.
Zbliza sie juz 3 wymiana i nie zaluje wydanych pieniedzy ( 6l za 260 zl )
Dostepnosc ograniczona ( tylko wysylka ) bo raczej nikt nie oferuje tego typu olejow


Pozdrawiam