Zobacz pełną wersję : Wymiana sprzęgła PowerShift - śląskie


yooshky
26-11-2021, 06:46
Panowie.
Bez żadnych wcześniejszych objawów, nagle w drodze do pracy, straciłem biegi 2, 4, 6 (R, 1, 3, 5 działają prawidłowo). Pomyślałem - sprzęgło się rozsypało i nie działa "połówka" skrzyni. Wyjąłem chiński interface, ForSCAN w komórce i sprawdzam błędy... Błędów brak.
Skrzynia pracowała zawsze płynnie, szybko, bez odgłosów, zgrzytów itp. Nadal tak pracuje oczywiście na biegach które się zasprzęglają. Olej wymieniany regularnie w ASO, ostatnio zmieniony 25kkm temu (przebieg całkowity pojazdu, oryginalny, to 230kkm, jeżdżę nim od 4 lat, zrobiłem nim 100kkm, przeglądy, oleje zawsze na czas, wyłącznie w ASO).
Dokulałem się na manetkach do ASO bo zapewniali mnie, że zdiagnozują problem (za 300 zł ;) ) No i zdiagnozowali: Sprawdzenie pracy skrzyni biegów: test ids - brak kodów błędów w zespole napędowym, Kontrola parametrów pracy skrzyni biegów - wyraźnie widoczny poślizg sprzęgieł. Poziom oleju - prawidłowy, olej czysty. Prawdopodbna usterka sprzęgieł lub/i mechatroniki. Tak naprawdę przy takim przebiegu nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić usterki bez żadnego kodu błędu. [...]
300 zł wydane, żeby się dowiedzieć to co już się wiedziało. Mogli podać diagnozę "nie działa 2, 4, 6 bieg".
Możecie polecić warsztat w okolicy Zagłębia i Śląska który podjąłby się wymiany sprzęgła?
Pacjent: Mondeo Mk V, diesel 2.0, fabryczne 180KM, 2015, PS 6 biegów

yooshky
27-11-2021, 10:30
Wymowne milczenie :) Zostawiam zatem w ASO.
Sorry, że post pod postem.

c-matix
27-11-2021, 11:39
Tedi_k kiedyś polecał kogoś z Katowic i Mikołowa dopytaj.

kln1920
28-11-2021, 16:58
Ford Sławek

magnum777
28-11-2021, 18:31
Hej,

wlasnie przerobilem ten temat u siebie. Masz 6DCT450 czy 6DCT451? (tlumik drgan zabudowany w skrzyni czy kolo dwumasowe osobno poza skrzynia)

yooshky
28-11-2021, 20:02
Hej,

wlasnie przerobilem ten temat u siebie. Masz 6DCT450 czy 6DCT451? (tlumik drgan zabudowany w skrzyni czy kolo dwumasowe osobno poza skrzynia)

Pojęcia nie mam. Da się sprawdzić po VIN?
Jak u Ciebie to wyglądało?

Zastanawiam się nad Ford Sławek, po przeczytaniu opinii w innych wątkach, nawet dzwoniłem i mam dylemat, że dla kilku stówek mniej (taka mała różnica) może nie ma sensu poza ASO?

EDIT: Sprawdziłem w dwóch darmowych dekoderach VIN, obydwa podają 6DCT450 tłumik wewnątrz. 6DCT451 były montowane od 2017 chyba.

magnum777
29-11-2021, 14:06
Pojęcia nie mam. Da się sprawdzić po VIN?
Jak u Ciebie to wyglądało?

Zastanawiam się nad Ford Sławek, po przeczytaniu opinii w innych wątkach, nawet dzwoniłem i mam dylemat, że dla kilku stówek mniej (taka mała różnica) może nie ma sensu poza ASO?

EDIT: Sprawdziłem w dwóch darmowych dekoderach VIN, obydwa podają 6DCT450 tłumik wewnątrz. 6DCT451 były montowane od 2017 chyba.

podaj mi tutaj/na priv czym sprawdzales, u mnie tez w paru miejscach pokazywalo ze jest 6dct450 a jest 451 :) a auto kupione 05.12.2015 :)

Co do Ford Slawek moja osobista opinia jest taka ze sa bardzo dobrzy ale cenia sie tez bardzo dobrze. Jak chcesz to podaj numer tel na priv, przedzwonie to pogadamy, ale powiem szczerze ze mnie to kosztowalo 600zl czesci + 800zl robota (no i 400zl od razu nowy olej ale i tak byl do wymiany wiec tego nie licze)

edit: wpadlem wlasnie na jeden sposob jak to sprawdzic, ale to jak sie odezwiesz to Ci na spokojnie wytlumacze :)

c-matix
29-11-2021, 14:12
EDIT: Sprawdziłem w dwóch darmowych dekoderach VIN, obydwa podają 6DCT450 tłumik wewnątrz. 6DCT451 były montowane od 2017 chyba.

Jeśli masz autko 150/180KM czyli Euro 6 to pewnei masz skrzynie 6DCT451.
A jak nie to po numerze z skrzyni koło wybieraka poznasz jaką masz skrzynie.
A jeszcze łatwiej zobacz czy miedzy silnikiem a wybierakiem skrzyni masz czarną plastikową nakrętke . Jak nei masz to masz 6DCT451.

Bump: Co do Ford Slawek moja osobista opinia jest taka ze sa bardzo dobrzy ale cenia sie tez bardzo dobrze. Jak chcesz to podaj numer tel na priv, przedzwonie to pogadamy, ale powiem szczerze ze mnie to kosztowalo 600zl czesci + 800zl robota (no i 400zl od razu nowy olej ale i tak byl do wymiany wiec tego nie licze)

To byłą kompleksowa regeneracja sprzęgła czy tylko wymian a tłumików drgań .

yooshky
29-11-2021, 16:19
Mam 180KM fabryczne, euro 6, produkcja czerwiec 2015. Nie mam jak sprawdzić od spodu. Mój VIN to WF0FXXWPCFFY41043 (może komuś działa Etis).
Przykulałem się z ASO właśnie. Skrzynia pracuje fajnie ;) Szkoda, że tylko 50% skrzyni :)
Ciągle brak błędów, choć komputer "wie", że się nie sprzęga i na biegach których brak, nie pozwala mi na zwiększanie obrotów. Po przełączeniu na bieg którego brak, ujmuje mi gaz. W sumie nie ma pewności czy zdechło sprzęgło czy może elektrozawór. Są dwa zawory, każdy odpowiada za swoje sprzęgło. Zastanawia mnie brak wcześniejszych objawów. Awaria stała się nagle przy zmianie biegów, Bez wyraźnej przyczyny.
Sorry za błędy, pisze ba szybko z tel.

c-matix
29-11-2021, 16:49
Poszperałem troszke i pokazeje że masz 450 ale sprzegło od nowszej 451.

yooshky
29-11-2021, 17:44
podaj mi tutaj/na priv czym sprawdzales, u mnie tez w paru miejscach pokazywalo ze jest 6dct450[...]
Np. -> https://www.vindecoderz.com/EN/check-lookup/WF0FXXWPCFFY41043

c-matix
29-11-2021, 17:50
Np. -> https://www.vindecoderz.com/EN/check-lookup/WF0FXXWPCFFY41043

https://ford.7zap.com/pl/car/180/?vin=wf0fxxwpcffy41043

yooshky
30-11-2021, 18:11
Auto odstawione do Ford Sławek

magnum777
01-12-2021, 09:22
Jeśli masz autko 150/180KM czyli Euro 6 to pewnei masz skrzynie 6DCT451.
A jak nie to po numerze z skrzyni koło wybieraka poznasz jaką masz skrzynie.
A jeszcze łatwiej zobacz czy miedzy silnikiem a wybierakiem skrzyni masz czarną plastikową nakrętke . Jak nei masz to masz 6DCT451.

Bump:

To byłą kompleksowa regeneracja sprzęgła czy tylko wymian a tłumików drgań .

Hej,

Nic z tego. Niestety to o czym mowisz z nakretka nie definiuje tego czy to 450 czy 451. jest jedna prosta roznica, 450 ma tlumik drgan w postaci sprezyn i plastikow w srodku skrzyni, a 451 ma normalne kolo duwmasowe na zewnatrz skrzyni. Przez otwory wentylacyjne na laczeniu skrzyni i silnika da sie zobaczyc ząbki dwumasy, jezeli je widac, skrzynia to 451, i w srodku nie ma zadnych tlumikow drgan.

Tak tez bylo u mnie i wystarczylo zdjac skrzynie, dekiel ze skrzyni i wyjac kosze sprzeglowe zeby dojsc do tego ze mniejszy z nich - K2 - odpowiedzialny za biegi 2,4,6 sie po prostu zerwał. Jest mniejszej srednicy niz K1, poza tym jest oczywiscie najwecej uzywany poniewaz jest na nim najwyzszy bieg. Kosz mozna kupic osobno w cenie okolo 400zl, wtedy wyciagamy tarczki sprzeglowe, z kosza, sadzamy nowy kosz, skladamy wszystko i skrzynia dziala bez zarzutu. Oczywiscie jest to w przypadku kiedy tarczki nie wykazuja zuzycia tak jak u mnie - dobry stan materialu oraz grubosc zblizona do fabrycznej. Jezeli sa zuzyte z jakiegos powodu rowniez nalezy je wymienic, co wiaze sie z kosztem kolejnych klikuset zlotych.

Ja wymienilem jeszcze:
- uszczelniacz walu na silniku - przy okazji
- uszczelniacze skrzynki rozdzielczej 4x4 i polosi, tez za jedna robota
- dekiel skrzyni poniewaz zawiera w sobie 2 uszczelniacze wiec bez sensu pakowac stary
- oczywiscie nowy olej i filtr
- olej skrzynki rozdzielczej 4x4 oraz tylnego mostu
- sam dwumas poniewaz moj byl zuzyty (przebieg 214000)

Oczywiscie przed przystapieniem do pracy naczytalem sie po internecie wypowiedzi tysiaca ludzi ktorzy w zyciu tej skrzyni na oczy nie widzieli a rozpowiadaja bezsensowne framazony zaciagniete od innych pseudo-magikow, m. in. ze we wszysktich powershiftach sa plastikowe tlumiki ze srubami, co jest wierutna bzdura. Ja temat przerobilem samemu wlasnymi rekoma.

Powodem tej awarii sa dwie rzeczy:
- budowa kosza ktory jest po prostu za slaby.
- zuzycie kola dwumasowego ktore moze (ale nie musi) przyspieszyc proces zuzycia kosza.

dodam jeszcze tylko ze całe nowe kosze w ASO to koszt 4700zl, wiec mozna sobie porownac.
yooshky - szkoda ze sie nie odezwales na priv, mam nadzieje ze dobrze podejda do naprawy a nie na zasadzie "wymiana skrzyni"

yooshky
01-12-2021, 11:50
"Ford Sławek" ma skrzynie na stole. Sprzęgło się rozpadło. Zdecydowałem się na wymianę na nowe. Wg mnie, oceniając wzrokowo, mam wersję wlasnie 451. Do tego wymiana niektórych uszczelnień, filtrów, oleju, czyszczenie mechatroniki.
Wszystkie dekodery VIN podają 450, ale nawet sklepy internetowe z częściami nie mają rozróżnienia w menu między 450 a 451. Można to chyba sprawdzić na pewniaka jedynie organoleptycznie ewentualnie w Etis do którego nie mam już dostępu.

c-matix
01-12-2021, 12:09
Nic z tego. Niestety to o czym mowisz z nakretka nie definiuje tego czy to 450 czy 451. jest jedna prosta roznica, 450 ma tlumik drgan w postaci sprezyn i plastikow w srodku skrzyni, a 451 ma normalne kolo duwmasowe na zewnatrz skrzyni.

W dużym stopniu właśnie że tak. Bo obudowy skrzyni z śrubką są do silników 115,140,163KM Euro 5 czyli do rocznika 2014/2015. Silniki Euro 6 czyli 150 i 180KM mają inne mocowania skrzyni do silnika. Co za tym idzie jest inna obudowa skrzyni od strony silnika. [/QUOTE]

magnum777
01-12-2021, 12:38
"Ford Sławek" ma skrzynie na stole. Sprzęgło się rozpadło. Zdecydowałem się na wymianę na nowe. Wg mnie mam wersję wlasnie 451. Do tego wymiana

Tak, to jest 451. Rozpadlo sie dokladnie to co u mnie. Sam ten kosz kosztuje 400zl, caly zespol sprzegiel tylko do dostania w ASO za okolo 4500zl. Do tego nowy dekiel. W zestawie z ASO jest w komplecie, osobno do dostania za 200zl.

c-matix
01-12-2021, 13:55
Wg mnie, oceniając wzrokowo, mam wersję wlasnie 451. Do tego wymiana niektórych uszczelnień, filtrów, oleju, czyszczenie mechatroniki.
Wszystkie dekodery VIN podają 450, ale nawet sklepy internetowe z częściami nie mają rozróżnienia w menu między 450 a 451. Można to chyba sprawdzić na pewniaka jedynie organoleptycznie ewentualnie w Etis do którego nie mam już dostępu.

To dobrze pisałem. Wychodzi na to że etis podje skrzynie 450 ale trzeba patrzeć jakie podaje do zastosowania sprzęgło. A tak też podawałem.
Czyli tego czarngo korka na skrzyni nie masz bo to silnik Euro 6.

yooshky
06-12-2021, 07:16
Auto odebrane w piątek (03.12) po ok. 2,5 dniach naprawy w Ford Sławek.
Skrzynia pracuje bardzo dobrze, tak jak przed awarią, nie czuję różnic.
Zostało wykonane: wymiana sprzęgła na nowe (w całości), czyszczenie i płukanie mechatroniki, wymiana niektórych uszczelnień, wymieniono olej i filtry, wgrano nowe oprogramowanie sterownika skrzyni, wykonano całą geometrię z przodu i z tyłu (aby wyjąć skrzynię, należało zdemontować któryś element przedniego zawieszenia) oraz wykonano adaptację. Wszystkie części w oryginale.

Jeśli chodzi o koszt to gentlemani nie rozmawiają o pieniądzach ;) Powiem tylko, że nie był mały.
Kolega Magnum777 pisał ile orientacyjnie kosztuje nowy, oryginalny zespół sprzęgieł i nie kłamał :)
Trzeba dołożyć do tego koszt wymiany oleju i filtrów, montażu i demontażu skrzyni, reszta powiedzmy w kosztach.

Z obsługi oraz bardzo szybkiego tempa naprawy wykonanej przez niezależny serwis Ford Sławek jestem bardzo zadowolony.
Co do fachowości i jakości naprawy nie mam na razie żadnych zastrzeżeń, ale poczekajmy te kilka tys. km (zrobiłem dopiero ok. 200 km przez weekend).
Gwarancja na naprawę 24 mies. Obym się nie przekonał ile jest warta ;)

Dziękuję wszystkim udzielającym się w temacie kolegom za zaangażowanie i rady.