Zobacz pełną wersję : [Focus 2014-2018] Zasłonka żarówki przedniej Lampy nie reaguje


piotrecki
13-01-2022, 16:05
Witam, mam od dłuższego czasu taki problem z prawą przednią Lampą od Forda ( Xenonki ) Od jakiegoś czasu po prawej stronie pomimo wymiany żarówki mam kiepskie oświetlenie, jakby ograniczone, samochód się przejechał do jednego mechanika/elektryka, ten powiedział że lampa do wymiany, została kupiona cała nowa lampa i wymieniona, okazało się że to samo i nic nie pomogło, została zmieniona żarówka też na kolejną nową i dalej nic, dziś dostałem informacje że jest tam zasłonka która się otwiera i zamyka odpowiednio do sytuacji.

Stąd moje pytanie, o jakie diabelstwo może tu chodzić? szukałem podobnego tematu online ale nigdzie nie widziałem żadnej konkretnej odpowiedzi, czy mógłby mnie ktoś delikatnie nakierować co to jest bo szczerze to nie uśmiecha mi się wymieniać znów coś co działa :)

Z góry dziękuję za pomoc!

wasi69
14-01-2022, 07:09
A jakbys kalibracje zrobil ?

piotrecki
14-01-2022, 09:54
Wydaje mi się że to nie chodzi o kalibracje, lewa lampa świeci normalnie, mechanik stwierdził że na lampce jest taka zasłonka która otwiera się na światłą długie i światła mijania, na długie otwiera sie poprawnie przy światłach mijania jest już to większy problem bo własnie ta zasłonka nie reaguje, abstra***ąc już od tego zapomniałem wspomnieć że po włączeniu samochodu wyskakuje komunikat AWARIA żarówki!

cezarg1410
14-01-2022, 10:45
Ta zasłonka to inaczej przesłona - odpowiada za robienie świateł długich i krótkich. Dla świateł długich "otwiera się" i światło biegnie dalej.
Czy skręt (lewa-prawa) w lampach działa?
Wygląda to na uszkodzoną wiązkę lub HCM.
Trzeba by sprawdzić błędy pod kompem - będzie widać gdzie szukać.

edmun
14-01-2022, 13:53
Tak się zastanawiam. w poliftach występowały xenony skrętne (tzw AFL).
(w MK3 przedlift tego nie było, lampy ustawiają się same tylko góra/dół po odpaleniu silnika żeby się wypoziomować)
Ile postów na temat tego że jedna z lamp nagle przestaje się ustawiać to nie potrafię zliczyć, ale jak sam napisałeś, mechanik sprawdzil i mówi że przysłona się nie przestawia.
Jeśli jest błąd "Awaria świateł" to w module HCM jest zapisany numer błędu który powoduje ten komunikat.
Warto byłoby odczytać ten kod i sprawdzić co się dzieje.
Możliwe że gdzieś jest uszkodzony jakiś przewód bo jakby nie patrząc, przysłona soczewki jest chyba sterowana elektromagnesem.