Zobacz pełną wersję : [Focus 2014-2018] "masło" w zbiorniczku wyrównawczym 1.5tdci 120km


Bad_Strus
03-03-2024, 19:23
Witam
Niedawno nabyłem focusa 2018r 1.5tdci sprowadzonego z Niemiec.
Auto stan niemal idealny ale martwi mnie układ chłodniczy,
- temperatura osiągająca maksymalnie ok 75 stopni
- "masło" na górze zbiorniczka (zdjęcie)
mogą to być objawy uszkodzonego termostatu?
czy może termostatu i uszczelki pod głowicą?
chciałbym wykluczyć uszczelkę ponieważ auto ma moc, nie kopci,
olej też wygląda normalnie. Ale nie wiem czy może to być spowodowane przez niską temperaturę.

zmulim
03-03-2024, 19:42
Czyli stan nie niemal idealny… Chciałbyś wykluczyć uszczelkę pod głowicą, wiadomo, każdy chciałby to wykluczyć ale nie wygląda to dobrze. Taki majonez może o uszczelce właśnie świadczyć.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

wilku30
03-03-2024, 20:08
Może to świadczyć też o jeździe na niedogrzanym silniku i na przykład za wolnych obrotach. Ja bym wymienił termostat i przepłukał układ chłodzenia, dał nowy płyn oraz przegonił go trochę. Nie musi przecież od razu być to najgorsza wersja awarii.

zmulim
03-03-2024, 20:45
No chyba że Helmut dolał nie tego płynu do trzeba. Wiadomo, że nie ma co zakładać najgorszego, może faktycznie mało jeździło to auto. Tak czy siak płukanie układu wskazane. A chłodniczka oleju Ok?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Bad_Strus
03-03-2024, 21:25
No chyba że Helmut dolał nie tego płynu do trzeba. Wiadomo, że nie ma co zakładać najgorszego, może faktycznie mało jeździło to auto. Tak czy siak płukanie układu wskazane. A chłodniczka oleju Ok?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

chłodniczka raczej okej, po przejechaniu ok 500 km nie widać ubytku chłodziwa i raczej nie ma ubytku oleju, pomyślę nad wymianą termostatu i będę kontrolował czy nadal zbiera się osad czy może coś się działo za poprzedniego właściciela, on to naprawił ale nie wyczyścił zbiorniczka, trochę mało prawdopodobne ale zobaczymy

konieczko5
04-03-2024, 05:46
Masło może pojawiać się przy mrozach, a nie przy obecnych temp...

Jakoob
04-03-2024, 09:46
Po wymianie termostatu i przejechaniu ciurkiem dłuższej trasy powinno się poprawić.

Jak nie to rób test na zawartość CO2 w układzie.

rav 75
04-03-2024, 16:29
Na moje oko ktoś nalał środka smarnego do nieodpowiedniego zbiornika. Gdyby to był olej z silnika płyn byłby brudny, zwłaszcza że diesel w swoim oleju ma dużo sadzy.
Niedogrzanie prędzej pojawi się na korku wlewu oleju niż w zbiorniczku wyrównawczym..
Jeśli autor nie zauważył żadnych dodatkowych objawów proponuję opróżnić zbiorniczek, wymyć i uzupełnić płyn na właściwy. Obserwacja jak najbardziej wskazana .
Oczywiście to moje zdanie.