Zobacz pełną wersję : Dylemat przed zakupem Scorpio


martyman
18-09-2008, 18:10
Witam.
Mam zamiar kupić Scorpio 2.9 12V z 96 roku z LPG. Auto jest piękne, zadbane, poprostu super. Ale waham się, nie jestem pewien czy go kupić, bo właściciel powiedział mi o małej usterce w automacie. Powiedział mi, że czasem zdarza się, że skrzynia szybciej niż zwykle wrzuca 4 bieg, czyli przy mniejszej prędkości. Niby to w niczym nie przeszkadza, ale jednak coś jest nie tak. Powiedział też, że rozmawiał z jakimś mechanikiem, który powiedział, że być może wystarczy w tej sytuacji wlać gęstszy olej do skrzyni i to rozwiąże problem. Mnie natomiast wydaje się to podejrzane, bo nie powinno się przecież wlewać do skrzyni innego oleju niż zaleca producent, bo można ją uszkodzić. W każdym razie proszę was o radę, czy z tą skrzynią dzieje się coś poważnego, czy raczej jest to jakaś drobnostka?
Jeśli to drobiazg, to kupię, ale jeśli to może byc poważna sprawa, to raczej nie, bo podobno naprawa skrzyni automatycznej w Scorpio to kosztowna sprawa.

Struna
18-09-2008, 18:53
za 4 bieg w tego typu automacie odpowiadają wskazania prądniczki, 4 bieg załącza się już przy około 80 km/h przy delikatnej jeździe, natomiast przy średnim deptaniu zapina dopiero około 120 km/h natomiast na pełnym Kick-down'ie zapina 4 bieg dopiero w okolicy 180 km/h więc zapytaj gościa co to znaczy że za wczesnie zapina.

martyman
18-09-2008, 19:04
Mówił mi coś o tych prędkościach, w każdym razie jeśli przy delikatnym wciskaniu gazu włącza przy 80, to u niego zdarza się czasem, że wrzuca przy jeszcze niższej prędkości. Zobrazował mi to w ten sposób, że jak się jedzie, to wchodzi trójka, a po chwili czwórka, szybciej niż to powinno być przy delikatnym przyspieszaniu. Mówił, że zdarza się to czasami, ale podobno ostatnio częściej niż kiedyś.

wtom
18-09-2008, 20:02
moim zdaniem to tej 4-ki nie ma, a gość wyczuwa lock-upa :fcp2

martyman
18-09-2008, 21:48
Co to jest lock-up? Człowiek powiedział, że kiedy zdarzy się, że skrzynia zbyt wcześnie wrzuci 4 bieg, a jemu jest jeszcze potrzebna trójka, to dokonuje redukcji przez dodanie gazu albo wrzuca ręcznie opcję "3". Jechałem tym samochodem, ale tylko około 50 km/h.

wtom
18-09-2008, 21:56
lock-up to sprzęgło w konwerterze które łączy skrzynię z silnikiem "na sztywno" często może być wyczuwalne jako załączenie biegu ponieważ następuje delikatny spadek obrotów silnika.

martyman
18-09-2008, 22:03
Czyli twierdzisz, że ta skrzynia jest uszkodzona i czwórka wogóle nie wchodzi?


Dzisiaj przemyślałem to co wczoraj napisałem i stwierdzam, że niemożliwe, żeby facet po 3 latach jazdy tym samochodem nie wiedział kiedy skrzynia wrzuca czwórkę. Tym bardziej, że opowiadał mi o tym, że np. do wyprzedzania przy dużej prędkości włącza "3", a wtedy chyba zorientowałby się, że coś jest nie tak, gdyby silnik w tym momencie nie zwiększył obrotów. Więc czwórka napewno istenieje, tym bardziej, że objaw zbyt wczesnego wrzucania czwórki występuje czasami, więc musi wiedzieć co mówi. Moje pytanie jest tylko takie, czy ten problem to poważna awaria skrzyni czy raczej jakaś drobnostka?

tomiscorpio
20-09-2008, 22:07
prawda jest taka ze niektorzi potrafia jechac i kapcia nie czują :fcp2

kaskaderr
05-10-2008, 12:09
Po pierwsze to automatem też trzeba umieć jeździć. U mnie 4-ka wrzuca sie przy delikatnej jeździe przy 70 km/h. Przy mocnym deptaniu to różnie...w zależności od obciążenia autko i czy jade pod góre czy na prostej.