Zobacz pełną wersję : Znikanie płynu hamulcowego


pietia
20-09-2008, 21:55
Witam ponownie,

przeglądałem forum i widzę, że jestem w tym osamotniony. Mianowicie mam uciekający płyn hamulcowy - raz na kwartał muszę dolać 50-70 ml, bo mi krzyczy kontrolka płynu hamulcowego - co jest zgodne ze stanem faktycznym. W tym roku robiłem remont hamulców z tyłu - wymieniona linka ręcznego, całość tylnych hamulców. Przodu nie ruszałem nigdy (na przeglądzie wyszło, że jest ok) - a muszę przyznać, że odkąd kupiliśmy KAczkę (czerwiec 2007) płynu muszę dolewać co 2-3 miesiące. Gdzie może być wyciek? Auto stoi czasem w garażu - na podłogę nie kapie nic! Na oko - na hamulcach nie widać niczego - gdzie może uciekać płyn? Może jakoś odparowywać? Proszę o pomoc - bo coraz mniej mi się to podoba, w końcu to hamulce :(

P.S. Moderatora : Slawko - chyba zżera frustracja albo przygnębienie - czy chodzi o to, by temat postu mówił za cały post? Czy o to, by w poscie opisać swój problem? Zamknął mój post poprzedni - nie wiem dlaczego? Może by to ładnie wyjaśnić - a nie znienacka gasić człowieka szukającego odpowiedzi - na sprawę trudną - w końcu żona z dzieckiem Kaczuchą jeżdżą! A to kłopot z hamulcami człowieku !! !! !!

Pozdrowienia z deszczowego Sanoka!

Dietih
21-09-2008, 01:58
Czołem!
znikanie płynu hamulcowego w Kaczce może oznaczać dwa przypadki:
1. cylinderek w tylnych hamulcach (bębnach) popuszcza;
2. popuszcza wysprzeglik hydrauliczny

i teraz ja bym stawiał na nr 1, poniewaz jest częstszym przypadkiem

trzeba obejrzec czy na tylnych kołach nie ma tlustych plam, u mnie ( w pumie) było tak ż eprzez zime lewy kopak był cały czas mokry, nawet jak bylo sucho czy tez mróz,m no i sie okazało ż elewy cylinderek popuszczał i to duzo bo dolwałem raz w miesiącu
zatem polecam w przypadku nie wykrycia "tłustych plam" podjechać do mechanika żeby zdjął bębny , i wtedy powie który przecieka !

druga opcja to wysprzęglik... ale do duzo droższa impreza...

pozdrawiam

pietia
21-09-2008, 11:04
Dziękuję za rzeczową odpowiedź,

sprawdzę dzisiaj z tyłu czy nie ma jakichś wycieków - auto stoi w garażu i się mam nadzieję podsuszyło.

Co do pkt 2 - czy mógłbyś opisać ten wysprzęglik hydrauliczny? Co to jest i gdzie się znajduje?

Pozdrawiam

Dietih
21-09-2008, 19:30
jeśli chodzi o wysprzęglik to juz bardziej skomplikowana sprawa, bo to cześc ogólnie pojętego układu sprzęgła. W niektórych samochodach jest sprzęgło na tzw. linkę a w innych sprzeglo hydrauliczne, i wtedy steruje tym wysprzegik hydr.
tak wiec naprawa wiąże sie z wyjęciem całego sprzęgła (prawdopodobnie!)
a wygląda tak: http://fordsklep.pl/sklep,1502,,,03,,pl ... 060,0.html (http://fordsklep.pl/sklep,1502,,,03,,pl-pln,513060,0.html)

ale myślę, że chodzi raczej o cylinderki hamulcowe bo awarie wysprzeglika są zdecydowanie rzadsze - niech mechanik obejrzy bębny hamulcowe ( w sensie rozbierze je )

pzdr

pietia
21-09-2008, 20:22
Właśnie w tym roku wymienialiśmy cylinderki i robiliśmy remont hamulców tylnych - więc to raczej odpada. Niemniej jednak jutro będziemy z teściem oglądać spód auta - i poszukamy wycieku. Odezwę się jak coś znajdę.

Dziękuję

Józef Brzeszcz
22-09-2008, 20:04
Miałem podobny problem z uzupełnianiem płynu hamulcowego w mojej kaczce, ale ubytek był o wiele większy. Niestety, okazało się że to wyprzęglik puszczał (w naszych kaczkach zbiornik płynu jest jeden - na hamulce, jak i na sprzęgło, co jest kiepskim rozwiązaniem!). Naprawa kosztowała sporo - ponad 1.000 zlotych (razem z częściami) i to u znajomego mechanika (wymiana tarczy, docisku, oraz nieszczęsnego wyprzęglika). Aby się upewnić czy to wyprzęglik należy rozłożyć pod autem w okolicach skrzyni biegów arkusz białego papieru i nacisnąć kilka razy sprzęgło! Jak będą plamy płynu - to masz odpowiedź!

Pozdrawiam

pietia
22-09-2008, 20:51
Witam!

Pooglądaliśmy auto od spodu i od góry, podchodząc do sprawy zaciekle - i wszystko niestety wskazuje na wysprzęglik :( Od dołu na skrzyni biegów - to raczej płyn hamulcowy. Jutro dowiem się ile będzie kosztowała taka impreza. Przyznam, że jestem podłamany, bo to na pewno oscyluje koło tysiąca. Skąd taką kasę z dnia na dzień wziąć?

Napiszę jak będę coś więcej wiedział,

pozdrowienia i dzięki za pomoc

pietia
27-12-2008, 17:29
Witam,

wymieniliśmy komplet: wysprzęglik wraz z tarczą sprzęgła - ok 800 zł - po lekkiej znajomości. Widać typowe uszkodzenie. Przy okazji uszczelkę pod głowicą, ale to z innej bajki,

pozdrawiam!