Zobacz pełną wersję : [Galaxy 2000-2006] Opony zimowe 205/55 R16 94V XL-nie za mały indeks nośności?


cowboy
06-12-2008, 15:52
Nie mogę w UK dostać opon zimowych o odpowiednim indeksie nośności. Przeczytałem wiele tematów na temat opon do Galaxy i wysuwam wniosek: indeks nośności minimum 95, ale...
Znalazłem takie opony:
http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?d ... =Wi&Achse= (http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=52967881.110.14885&Cookie=froogle&typ=R-119171&ranzahl=4&Breite=205&Quer=55&Felge=16&Speed=T&weiter=150&kategorie=6&Ang_pro_Seite=50&sort_by=brand&Transport=P&F_F=&dsco=110&sowigan=Wi&Achse=)

Mają indeks nośności 94 (o 20kg.mniejsza nośność/na 1oponę)-dla V=240km/h.
A indeks prędkości V czyli aż 240km/h-mój Galax poleci max.~200km/h
Opony zimowe! o tym rzozmiarze i indeksie nośności też są przewidywane w instrukcji obsługi Galaxy.
Strona z instrukcji:
http://images41.fotosik.pl/37/fac52f1d167eacebm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fac52f1d167eaceb)

ale te opony nie maja literki C (czyli do Vanów?)
Chcę na tych oponkach jechać do PL i z powrotem w cztery osoby dorosłe+2 dzieci-wiadomo szybka i długotrwała jazda.
i pytanie:
Czy wydaje się wam, że będą bezpieczne na taką trasę? Mi wszystko wskazuje na to, że tak, ale co z tą literką C?

jvc
06-12-2008, 16:10
Spokojnie możesz zakładać opony XL, zresztą przelicz sobie masę całkowitą samochodu i zobaczysz że jeszcze zostanie zapas dla opony XL, literka C jest raczej oznaczeniem do samochodów dostawczych i konstrukcja opony jest całkiem inna, poza tym chyba nie ma opon dostawczych z indeksem prędkości v-240km/h :fcp1

subratri
06-12-2008, 16:58
zakladaj spokojnie , ja (przez przypadek co prawda i zupelnie nie swiadomie) mialem letnie 91 i gnalem tym po 220 i jezdzilem po dziurach i.. nie pekly a wozilem po 7 osob i zaladowany czasami tak ze zachowywal sie jak wagon kolejowy :fcp23 , poza tym tej szybkiej jazdy to ty masz niewiele przed soba reszta to ta dlugotrwala :D, przez germanie z 600 kilosow wiec jakies dwie trzecie z tego bez ograniczen a reszta to 130,

viper11
06-12-2008, 18:17
Jestem przed taką samą wycieczką, ruszam 23 wcześnie rano.

Co do ograniczeń w Niemczech, to jest coraz mniej ocinków bez nich. Więc nie nastawiałbym się zbytnio na jazde ponad 130 km/h.

"Szerokości i przyczepności"

cowboy
06-12-2008, 19:03
Ok. dzięki pany :fcp29
Przeliczałem masę pojazdu 2000kg+ludzie, to mi wyszło, że mogę wziąć jeszcze ok.500-600kg. bagażu :fcp4
więc chyba spokojnie :fcp26

W poniedziałek zamawiam :fcp2

Co do tych ograniczeń w Germanii: czy niebieska prostokątna (czy kwadratowa?) tablica na autobanii z napisem 130 oznacza zalecaną minimalną prędkość? Więc gnamy ile fabryka da i policaje nie mają nic do tego? Słyszałem różne opinie-jak to jest?
Czy jest to ograniczenie prędkości?

n owicjusz
06-12-2008, 21:28
Niebieska blacha na autostradzie w germani to odcinek nie limitowany(wiec ile fabryka dala bo nie duzo juz zostalo. Pozdrawiam.

tomi98
06-12-2008, 21:31
myślę, że można powiedzieć że producenci zawsze dają mały zapas bezpieczeństwa więc ja spokojnie bym załozył 94 !

mczubek
06-12-2008, 21:32
witam,osobiscie moge polecic opony vredestain,jezdze na qatrackach 3 215/55/16 i autko prowadzi sie przyjemnie.sa to opony wielosezonowe i ciesza sie dobra opinia.tez jade do polski na swieta i mysle ze te gumy wystarcza.

cowboy
14-12-2008, 20:29
Zamówiłem, wymieniłem. Bagatela 420 funciaków! Wraz z wymianą. Jeszcze tak drogich opon w autku nie miałem. Jak na razie jestem zadowolony, choć wydaje mi się, że są głośniejsze od moich opon letnich-przy szybkiej jeździe.
Coś więcej napiszę po powrocie z PL. :fcp29

tomi98
14-12-2008, 20:40
wydaje mi się, że są głośniejsze od moich opon letnich
u mnie to samo, zimówki 195 są głośniejsze od 215, to oczywiste i jest to spowodowane kontrukcją zimówek, które mają bardzie agresywny bieżnik i sporą ilość lamelek do poprawy przyczepności

feliks
15-12-2008, 08:18
ta klasa prękośći to niezależy ile ty polecisz nim tylko ile ma koni i pojemność

maks1982r
19-12-2008, 17:09
Witam.
Też mam problem z oponami w UK. Wymieniłem niedawno 2 opony z przodu i chciałem wielosezonówki. Fakt faktem wyglądają one inaczej jak poprzedniczki ale szukając po internecie niemogę się dopatrzeć, żę to wielosezonówki. Jestem również przed długą podróżą i zależy mi na tym żeby wiedzieć czy nienabili mnie w butelke. Jeśli tak to mam czas do niedzieli żeby mi założyli takie o jakie prosiłem. Ich oznaczenie to 205/55/R16 RFD 94W jakieś Tornado.

tomiscorpio
19-12-2008, 18:03
ta klasa prękośći to niezależy ile ty polecisz nim tylko ile ma koni i pojemność

co????

indeks predkosci to jest to , przy jakiej predkosci tej oponie nic nie grozi.

Nie ma roznicy czy Ty polecisz 240 fiatem 126p czy galardo.

Do 240 ma nie strzelic , nie zuzywac sie nadmiernie i tyle.

z tymi koniami i pojemnoscia to zes dowalil , skad takie brednie sie biorą

Pacific tdi
19-12-2008, 19:00
Ja jeźdzę na letnich o indeksie 94. Spełniają wymogi i są zgodne jak najbardziej z przepisami. A 205 szerokośc to najlepszy rozmiar jaki znam do tego auta. Pozdrawiam i Wesołych Świąt.

RafałB
20-12-2008, 09:17
Panowie a ja mam inne pytanie,założyłem oponki zimowe 205/55/16 i dałem ciśnienie wg instrukcji: przód 3.1 tył 2.8,(dodam tylko ze na letnich mialem mniejsze) i na takim ciśnieniu jest strasznie twardo i komfort na tym cierpi,dlatego chce zmniejszyc te ciśnienie na odpowiednio: ok. 2.8 i 2.5 ,co Wy na to,jakie Wy macie i jak sie to ma do komfortu jazdy?

Łukasz
08-11-2009, 00:45
Witam! Niezakładam nowego postu, ciągnę ten dalej!
Otóż ostatnio stałem na rozdrożu czy kupić używki zimówki czy nowe oponki, ale ze względu na fundusze znalazłem coś takiego: LING LONG made in china: 91H/205/55/16, cena za szt169zł,pojechałem ,zobaczyłem.Nigdzie na forum nie znalazłem nic odnośnie tych opon, jedyne to , to że są na licencji Bridgeston i gwarancja 3 lata. Po długim namyśle zdecydowałem się na kupno.Co mogę powiedzieć po przejechaniu 1000km?Napewno opona jest głośna, przyczepnosć ok!Niewiem co prawda jak będzie , gdy spadnie śnieg, ale myślę ,że nie będzie źle.Jak będą pierwsze opady to podzielę się moimi wrażeniami.

Łukasz
08-11-2009, 08:16
Tak dla ciekawostki podam linki z oznaczeniami :

http://www.opony.com/dodatki/tabela_indeksow_nosnosci.asp

http://www.opony.com/dodatki/tabela_indeksow_predkosci.asp

subratri
08-11-2009, 09:59
no kolego założyłeś sobie opony do usportowionej 406 :) nie tern index prędkości i nie ten index nośności. A tyle już było na ten temat na forum.

DDiablo
08-11-2009, 22:05
Ja kupiłem okazyjnie zimówki semperit speed grip z indeksem 91v. Wcześniej jeździłem przez tyle lat na takim samym indeksie na letnich i nigdy mi nie pękła żadna opona ot tak sobie ( a czasami był nieźle załadowany) :) Chociaż jak jest możliwość wyboru a cena taka sama to lepiej wziąć 95 ;)

Waldi7
08-11-2009, 22:11
Problem jest tylko z AC gdy bedzie szkoda. Słyszałem że komuś zakwestionowali odszkodowanie za niezgodne opony z zaleceniem producenta.
Mam AC i w tamty roku sprzedawałem roczne zimówki 91 a kupowałem 95, straciłem 400 zł.

d.d.
09-11-2009, 14:12
Witam serdecznie
Stojąc przed koniecznością zakupu nowych opon także interesowałem się indeksem nośności opon i znalazłem informację że jeżeli dopuszczalna masa całkowita Galaxy nie przekracza 2460kg (a w moim przypadku tak właśnie jest) to można użytkować opony o indeksie 91. Jak znajdę link do strony z taką informacją to go wkleję.

rciechan
09-11-2009, 16:24
użytkować może i byś mógł - sam w nieświadomości przejeździłem kilka miesięcy na 91, tylko jakby (odpukać) doszło do jakiegoś wypadku to ubezpieczalnia się bardzo ucieszy bo będzie miała powód do odmowy wypłaty odszkodowania

Kowalu
09-11-2009, 16:36
Ja kupiłem okazyjnie zimówki semperit speed grip z indeksem 91v. Wcześniej jeździłem przez tyle lat na takim samym indeksie na letnich i nigdy mi nie pękła żadna opona ot tak sobie ( a czasami był nieźle załadowany) :) Chociaż jak jest możliwość wyboru a cena taka sama to lepiej wziąć 95 ;)

To ze opona ma nosnosc 615kg to nie znaczy ze przy 616 ją rozwali, taka jest wyznaczona granica wytrzymałosci tej opony, a w rzeczywistosci moze wytrzymac duzo więcej, jednak różnica jest kolosalna bo w razie wypadku na tych oponach mozesz miec problemy z odszkodowaniem

cowboy
09-11-2009, 20:48
Ha:diabel2:
To prawie rok temu było, ale obiecałem, że się wypowiem na temat moich opon po powrocie z PL.
Otóż, spotkała mnie w Polsce niezła śnieżyca. Przy prędkości ok.60-70 km/h, przy świeżo padającym "suchym" śniegu, którego na asfalcie było ok.5-8cm próbowałem auto wprowadzić w poślizg na jednej z wiejskich, nie uczęszczanych dróg.
I co?
No właśnie, nie udało mi się choć na chwilę stracić kontroli ani nawet wprowadzić przodu czy tyłu w poślizg. Szarpałem kierą raz w lewo gwałtownie raz w prawo-od krawężnika do krawężnika. Bardzo pozytywne wrażenia odniosłem po jeździe. Gwałtowne hamowanie na śniegu też dość szybko zatrzymuje auto i ABS nie włącza się natychmiast. Świetna przyczepność. :521:Ani razu te oponki mnie nie zaskoczyły.
Również podczas deszczu też mają świetną przyczepność-lepszą od moich letnich opon.

Jednego, czego mogę się czepić w tych oponach to zużycie.
Po ok. 3 mies. jazdy (ok. 8000km.), gdzie 80% jazdy, to szybka jazda po autostradzie oponki dość się zużyły-przód ok. 3mm, tył trochę mniej-ok. 2mm. Ale coś za coś. Dobra przyczepność, ale i ścieralność większa.

POLECAM te oponki do Gala jak najbardziej.

Ps. W tym roku na święta się nie wybieram do PL, a na następną zimę planuję zmianę autka- więc jakby ktoś chciał te oponki odkupić za rozsądną cenę(w UK) to piszcie na priva.:516:

d.d.
09-11-2009, 21:09
użytkować może i byś mógł - sam w nieświadomości przejeździłem kilka miesięcy na 91, tylko jakby (odpukać) doszło do jakiegoś wypadku to ubezpieczalnia się bardzo ucieszy bo będzie miała powód do odmowy wypłaty odszkodowania

"...jednak różnica jest kolosalna bo w razie wypadku na tych oponach mozesz miec problemy z odszkodowaniem"

witam Panowie
wnioskuję (możliwe że błędnie) zgodnie z tym co napisano na tej (http://www.autocentrum.pl/go/377__Strefa_Ekspertow_przebieg_dyskusji__199304768 3__4__-1____-1__-1__5.html) stronie, że ubezpieczyciel nie powinien stwarzać problemów.
Od siebie dodam że jeżdżę Galaxy gdzie fabrycznie jest zamontowana zapasówka z indeksem 91...
Dla świętego spokoju sam zakupiłem letnie opony z indeksem 94 bo jeszcze cenowo w miare korzystnie wychodziły (zimowe dalej są 91) jednak IMO nie ma co straszyć za w czasu tymi złymi ubezpieczycielami ;)

rciechan
10-11-2009, 10:32
a co masz napisane w instrukcji do auta? W polskiej instrukcji jest napisane, że index nośności minimum 95 i wolę się do tego stosować niż użerać się później z ubezpieczalnią - już kiedyś o tym pisałem, mojemu koledze, w zaparkowane przy ulicy auto ktoś wjechał. Zgłosił sprawę do ubezpieczalni a jedno z pierwszych pytań było: a jakie miał Pan opony? Na szczęście nie dał się zrobić i odpowiedział: a co was to obchodzi? Auto mogło nawet stać na cegłach ;)
Generalnie lepiej chuchać na zimne ;)

d.d.
10-11-2009, 13:58
Może i masz rację. Musze poszukać instrukcji obsługi. Auto kupione w salonie w Świdnicy w 2001 od początku w rodzinie jednak nie pamiętam jakie miało fabrycznie ogumienie. Tzn na pewno było to 205/55/16, ale jaka była nośność pierwszych opon tego nie wiem ponieważ wcześniej się tym nie interesowałem. Jest zapasówka datowana na 2001 z indeksem 91.
Co mi się jeszcze przypomniało... Jak szukałem aluminiowych felg to np w specyfikacji firmy Borbet w interesującym mnie modelu felgi zaznaczono że minimalna nośność opony to 650kg czyli indeks 93....