Zobacz pełn± wersję : [Mk6] Jaki olej?


Janek_skc
29-12-2008, 10:17
Mam teraz w silniku olej GM 10W-40 i zbliża sie przebieg wymiany. Jak silnik jest zimny to słychać zaworyy juz. Chciałbym sie dowiedzieć jaki olej mam teraz wlać zeby zaoszczedzić mechanizm samoregolacju luzów zaworów

radekbox
29-12-2008, 10:56
wlej fordowski 5w30 to tez polsyntetyk, ale szybciej sie rozprowadza

Janek_skc
29-12-2008, 13:59
Jaka cena takiego oleju? Chce sie wyrobić w 100zł

radekbox
29-12-2008, 14:04
http://moto.allegro.pl/item511186267_ol ... _cena.html (http://moto.allegro.pl/item511186267_olej_ford_5w_30_formula_e_5l_kurier_ super_cena.html)

Janek_skc
29-12-2008, 14:08
dzieki :fcp29

radekbox
29-12-2008, 14:21
uwazam ze nie ma lepszego oleju do zeteca.
ja u siebie na poczatku zalalem 10w40, ale rano, przy odpalaniu przez 2-3 sekundy bylo slychac zawory (ford uwaza to za normalne)
ale po przejsciu na 5w30 juz tego nie ma

Magik123
29-12-2008, 19:00
Radek, masz pewnosc co do tego polsyntetyka 5W30 forda?, bo mam u siebie Castrol 10W, i kurcza tez z rana mi troszke klekocza popychacze, ale nim je wymienie chciałem wczesniej zmienic olej na jakis inny polsyntetyk, czyli smiało moge lac ten FORDA 5W30?

radekbox
29-12-2008, 21:54
ja sie przekonalem na wlasnej skorze, z reszta swojego czasu sporo czasu szperalem na necie na ten temat, szukalem na zagranicznych stronach, bo na polskich jest lipa.
sporo osob uwaza, ze 5w30 jest niedobry, ze on jest na niskie temperatury, ze przy wyzszych traci swoje wlasciwosci itp. jednak nie trzymalo sie to w ogole ani kupy ani d..., bo wszystkie osoby, ktore jezdzily na fordowskim 5w30(ford po wpadzie z zetecami z poczatku produkcji, ktore mialy problem z popychaczami, kazal lac tylko 5w30)uwazaja, ze silnik pracuje najlepiej i nie mieli nigdy z silnikiem problemu.
np teraz na szybkiego znalazlem cos takiego (niestety po niemiecku)
http://www.ciao.de/Castrol_RS_0W_40__Te ... ortOrder/2 (http://www.ciao.de/Castrol_RS_0W_40__Test_2855774/SortOrder/2)
a ten urywek jest najciekawszy

13. Leichtlauföle der Viskosität 5W30 oder 0W30 haben oftmals nur geringe Scherfestigkeit bei hohen Temperaturen. Man erkennt dies daran, daß diese die Norm ACEA-A2/B2 und nicht A3/B3/B4 erfüllen. Diese Öle dürfen NICHT in alten Motoren ohne Freigebe verwendet werden. Es besteht die gefahr von Motorschäden weil das Öl bei hoher Last zu sehr ausdünnt und die alten Motoren konstruktionsmäßig dafür nicht ausgelegt sind. Auch wenn die Öle zulässig sind, sollte man sicherheitshalber A3/B3 Öle bevorzugen. AUSNAHME: Ford Zetec Motoren derersten Generationen haben Probleme mit dem Öldruck. Bei normalen Ölen kann beim Kaltstart der Öldruck ansteigen und die Hydrostößel pumpen sich zu weit auf. Als Folge davon kommt es zum Kontakt Ventil / Kolben mit Motorschaden. Ford schreibt für die Betroffenen Motoren ausschließlich ein 30er Öl vor und man sollte sich auch daran halten.

na poczatku jest kryrtykowany olej 5w30/0w50, ze przy wysokim obciazeniu/temperaurach, moze doprowadzic do awarii silnika.
WYJATEK: fordowskie silniki zeteca pierwszej generacji maja problemy z cisnieniem oleju. Przy normalnych olejach moze rosnac cisnienie oleju w czasie rozruchu, gdy jest zimny i popychacze za bardzo sie napompowuja/nadymaja. Skutkiem tego jest konatkt zawor/tlok i uszkodzenie silnika. Ford nakazuje wylaczenie olej 30 i powinno sie tego trzymac.

podobny artykul widzialem na stronie angielskiej, nawet chyba w czasopismie bylo.

sam przez rok mialem 10w40, przez chwile po zapaleniu na zimnym bylo slychac niemilosierne walenie (ford pisze, ze to norma) ale mialem tez inny objaw, odpalam silnik i od razu chce ruszyc, a on gasl i tyle, odpalam znowu bez problemu i wszystko jest juz oki. Od kiedy mam 5w30 nie zgasl mi ani razu, zbieg okolicznosci??

ale decyzja nalezy do Ciebie, sam wiesz, w jakim stanie masz silnik i czy np. po zalaniu tego oleju gdzies nie zacznie kapac, bo nikt glowy nie da sobie za to uciac...

krs1
30-12-2008, 08:04
w moim rs2000 tez mam ten problem na zimnym slychac klepanie. Zmienilem olej na 15w40 i jest to samo doradzil mi to znajomy mechanik mowil ze mial pare przypadkow zalania silnika np castrolem 5w40 i bylo jeszcze gorsze walenie.
co doradzicie jaki olej zalac

radekbox
30-12-2008, 09:29
w moim rs2000 tez mam ten problem na zimnym slychac klepanie. Zmienilem olej na 15w40 i jest to samo doradzil mi to znajomy mechanik mowil ze mial pare przypadkow zalania silnika np castrolem 5w40 i bylo jeszcze gorsze walenie.
co doradzicie jaki olej zalac
wali Ci tylko na zimnym i dales mu minerala, gestszy olej, wiec jeszcze bardziej mu dowaliles...
moim zdaniem w Twoim przypadku olej juz nic nie zmieni:fcp5
a zmienianie z minerala na klase wyzej to juz spore ryzyko.
na FEFK ludzie jezdza rs-ami na polsyntetyku, a niektorzy nawet na syntetyku.

Magik123
30-12-2008, 19:44
No nic, dzieki za wyjasnienie, w sumie oliwy ani nie bierze ani nie kapie, wiec mozna spróbowac zalac go tym 5w30.

alien125
15-05-2010, 19:31
Ja mam pytanie co do oleju. Obecnie mam wlany jaki¶ i jest ok. Nic nie klekocze, nie stuka, silnik nie bierze oleju. Jest tylko problem tego typu, że nie mam pojęcia jaki to olej. Samochód niedawno kupiłem, sprzedawca zapewniał, że jest kartka(a ja głupi nie sprawdziłem) z typem i przebiegiem przy wymianie, lecz jej nie ma. Postanowiłem olej wymienić i tu pytanie czy muszę jako¶ "wypłukać" resztki starego(znalazłem takie info w internecie) skoro nie wiem jaki był?
Oczywi¶cie filtr też wymienię.

brajdak
15-05-2010, 22:30
Nic nie musisz wyplukiwac. Najlepiej jak bedzie cieply silnik i poprostu spusc olej i niech sobie jeszcze troche pocieknie zeby ewentyalnie jeszcze wszystko zcielko ze scianek itp i bez problemu mozesz zalewac inny. Mi jak silnik pobieral olej to wymieszalem juz nawet 3 rodzaje olejow bo dolewalem juz co popadlo i nic sie nie dzialo. A jezeli tobie zostanie nawet te 200ml starego oleju to nic sie nie stanie.