Zobacz pełną wersję : Pytanie o działanie ABS


Marcin_Olsztyn
02-01-2009, 11:30
Drodzy Forumowicze, czy prawidlowe jest zgrzytanie i drzenie pedalu hamulca w czasie utraty przyczepnosci? Mam ABS w mojej fiescinie, i gdy kola zaczynaja sie slizgac na osniezonej nawierzchni w czasie hamowania, na pedale hamulca czuc drzenie i slychac ciche zgrzytanie. Czy to prawidlowy objaw?

Pawel
02-01-2009, 13:27
Drodzy Forumowicze, czy prawidlowe jest zgrzytanie i drzenie pedalu hamulca w czasie utraty przyczepnosci? Mam ABS w mojej fiescinie, i gdy kola zaczynaja sie slizgac na osniezonej nawierzchni w czasie hamowania, na pedale hamulca czuc drzenie i slychac ciche zgrzytanie. Czy to prawidlowy objaw?

Tak, to prawidłowy objaw działania ABS-u. :fcp1 Tak właśnie, może mało przyjemnie (szczególnie dla osoby która pierwszy raz spotyka się z działaniem tego układu) daje to o sobie znać.

jareczek1980
02-01-2009, 21:13
hehe, rok temu o to samo pytalem :fcp1

Marcin_Olsztyn
06-01-2009, 14:57
Fakt, troche zaskoczylo mnie to zgrzytanie pod pedalem hamulca - myslalem ze cos sie rozsypalo. Ale dzis wymienilem stare zimowki na nowe Matadorki, i ABS-u jakby nie bylo, wogole sie nie wlacza. Wychodzi na to ze tamte gumy byly juz do niczego.

yacek _b
06-01-2009, 16:13
Marcin_Olsztyn włączy się jak trafisz na " odpowiednią " nawierzchnię , ja też jeżdżę na nowych zimówkach ( Kleber Krisalp HP ) , dopóki nie było dużo śniegu a tylko zmrożony asfalt ABS nie włączał się , teraz jak trochę więcej sypneło i rano przecierałem szlak z osiedla ABS włączył się , wszystko zależy czy pod śniegiem jest lód i jak hamujesz.

Marcin_Olsztyn
06-01-2009, 20:58
Klebery dobre sa, to to samo co michelin tylko sa wulkanizowane w innej prasie. Mieszanka i konstrukcja ta sama co w michalkach. Dzis sie pare razy wystraszylem, bo nie moglem wyhamowac od 40 do 0 i przejechalem na czerwonym swietle. Szybka wymiana gum na nowe i jest o niebo lepiej, no i ABS jeszcze nie dal znac o sobie.

jareczek1980
06-01-2009, 21:23
ja dzis tez dokupilem 2 nowe opony na tyl, bo mialem stare i autem mi rzucalo. Jesli chodzi o dzialania ABS -czasem lepiej delikatniej zahamowac, przed wlaczeniem sie systemu, lub kiedy zalaczy sie zdjac noge z hamulca i delikatnie zahamowac. Czesto daje to lepsze efekty niz hamowanie z abs. Oczywiscie tylko w sytuacjach kiedy jest na to czas i miejsce.
Co do opon, kupilem uniroyal ms plus 6 i jestem zadowolony. Teraz mam juz komplet tych samych gum i jak zawsze po takiej zmianie prowadzenie: niebo a ziemia. Rewelacja

Marcin_Olsztyn
07-01-2009, 17:33
Ja kupowalem opony "na szybkiego" , czyli wywalili mi stare i zamontowali nowe na fabryczne alusy (185/55/14) . Gumki troche za szerokie jak na zime, ale ABS siedzi juz cicho. Przy okazji dowiedzialem sie ze na alusy mozna montowac tylko taki rozmiar, bo jesli wezsze, to bedzie sie robil jakis stozek, poprostu nie beda sie trzymac rantu felgi. Jakie wobec tego masz letnie opony?

jareczek1980
07-01-2009, 19:48
letnie mam do wymiany, tez :fcp1
ale chyba tez pozostanie na uniroyalach, jestem zadowolony. zaluje ze nie kupilem 4 od razu, w pazdzierniku kosztowaly 149 a teraz 169 jak sa oczywiscie na stanie.