Zobacz pełną wersję : Trwałość oleju, opon etc.


jarbar
19-06-2005, 17:52
Witajcie

Pytanie może dziwne ale dla mnie obecnie ważne.
Mój fordzik ma już 10 lat, ale był bardzo mało jeżdzony - 56tys. Stał długie zimowe miesiące w garażu itp. - no niestety tak go oszczędzał mój dziadek.
W chwili obecnej kupiłem ten samochodzik. Miał wymieniany olej - syntetyk mobil 1 w zeszłym roku ale wątpię żeby było na nim zrobione 1000km. Na bagnecie jest ekstra czysty - pytanie - czy muszę go już zmieniać czy chwilę pojeździć ? Wiem że powinno się zmieniać raz do roku jeżeli przebieg jest mały ale ... cena 4 litrów syntetyka mnie trochę przeraża - do tego muszę poszukac filtra.

A druga sprawa - opony które mam nałożone mają ekstra bieżnik, ale ... mają tyle lat co autko. Przywiezione były w bagażniku i założone po 3 latach. czy bezpiecznie na nich teraz jeździć ? Chciałbym pojeździć na nich do zimy żeby potem kupić zimówki a letnie dopiero w przyszłym roku. Co myślicie ?

Hildegard
19-06-2005, 18:04
Miał wymieniany olej - syntetyk mobil 1 w zeszłym roku ale wątpię żeby było na nim zrobione 1000km. Na bagnecie jest ekstra czysty - pytanie - czy muszę go już zmieniać czy chwilę pojeździć ?
Jezeli jest tak jak piszesz to spokojnie jezdzij na tym oleju do nastepnej normalnej zmiany,olej dopiero po ok. 3latach magazynowania powoli "traci" swoje wlasciwosci .
opony które mam nałożone mają ekstra bieżnik, ale ... mają tyle lat co autko. Przywiezione były w bagażniku i założone po 3 latach. czy bezpiecznie na nich teraz jeździć ?
Co prawda zalecaja zeby opony nie byly starsze niz 4 lata ,ale kto tego przestrzega,zobacz czy powierzchnie boczne opon nie sa popekane jezeli wszystko jest OK, to zrob tak jak napisales i zmien je tak jak chcesz w przyszlym roku ;)

Assan
19-06-2005, 23:45
Z olejem bym się zgodził, ale opony hmmm,ja bym wymienilł ,za dużo od nich zależy (życie masz jedno!)

jumper1
20-06-2005, 13:01
Opony:
Niewiadomo jak były przechowywane po przywiezeniu, moga byc pokrzywione, napompowane wygladaja normalnie (miałem tak jak kuopilem auto i zmianilem opony to po spuszczeniu powietrza z tych starych to starsznie pokrzywione były)