Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] olej silnikowy


bolek-tarnow
06-05-2009, 20:59
witam, musze zmienic olej silnikowy w mondeo, wiem ze byl lany 5w30 orginalny forda ale nie wiem ktory dokladnie i moje pytanie, ktory lepszy i ktory bezpieczniej zalac do silnika? dodam ze pytanie dotyczy silnika 1.8 16v benzyna mondeo mk3 2003r 79000km przebiegu, nie dymi i nie pobiera oleju.

jaka jest roznica miedzy tymi olejami:

http://motoallegro.pl/item626353920_oryginalny_olej_silnikowy_ford_formu la_e_5w_30_5l.html
http://motoallegro.pl/item618669261_olej_ford_motorcraft_xr_synth_5w30_a so_nowosc.html
http://motoallegro.pl/item629200983_nowosc_olej_ford_formula_f_sae_5w_30 _syntetyk.html


z gory dziekuje za pomoc
pozdrawiam

Robert_Taki
07-05-2009, 01:25
Każdy z nich będzie dobry.Decyzja należy do Ciebie.Ja polecam 1 lub 3.

robal
07-05-2009, 07:01
wiem ze byl lany 5w30 orginalny forda ale nie wiem ktory

Raczej był wlany ten:
http://motoallegro.pl/item626353920_oryginalny_olej_silnikowy_ford_formu la_e_5w_30_5l.html

Ale wlać możesz również ten:
http://motoallegro.pl/item629200983_nowosc_olej_ford_formula_f_sae_5w_30 _syntetyk.html

Różnice polegają na tym, że pierwszego robił bodajże Texaco, drugiego robi BP/Castrol. Ponadto "E" jest wycofywany już chyba i zostanie zastąpiona przez "F" (ot, Ford spiknął się na dobre z BP) oraz "F" jest robiony w technologii syntetycznej (ale nie full syntetyk), a "E" to raczej półsyntetyk (ja bym nawet rzekł, że mineralny o podwyższonych parametrach).

A tego XR-a bym sobie darował :)

Pawel
07-05-2009, 07:13
A tego XR-a bym sobie darował :)

A dlaczego? Tak z ciekawości pytam, bo ja sam też wybrałem Formulę F. Dziwnie niska cena tego XR-a, jak na pełny syntetyk.

robal
07-05-2009, 08:15
A choćby dlatego, że nigdzie nie ma informacji, że spełnia normę WSS-itd. itd. Czyli nie dostał aprobaty Forda - tak jak seria "formula" - mimo tego, że robiony jest przez Motorcrafta. Więc skoro ktoś jeździł na Formule i nie ma problemów, po co kombinować?
I słusznie zauważyłeś, że cena jakby nie ten teges jak na full syntetyk.

Pozwolę sobie zacytować również taką informację:

Szanowni Państwo!
Podążając za oczekiwaniami rynku firma Ford, rozszerzyła wolumen sprzedaży olei silnikowych. Nasz podstawowy produkt Ford Formula E 5W30, został zastąpiony nowym bardziej zaawansowanym technologicznie olejem Ford Formula F 5W30. Jednocześnie zakończono produkcję oleju Ford Formula E 5W30, dlatego będzie on sukcesywnie znikał z dystrybucji.Nowy olej silnikowy spełnia już nową normę WSS-M2C913-C, oraz poprzednio obowiązującą WSS-M2C913-B. Nowy olej silnikowy wykazuje lepsze parametry w teście zużycia paliwa, oraz posiada niższą zawartość popiołów.

Równolegle do olei marki Ford,wprowadzimy oleje marki Motorcraft. Ich przeznaczeniem będą samochody z silnikami, których konstrukcja nie wymaga stosowania zbytnio zaawansowanych technologicznie środków smarnych. Jednocześnie pragnę zauważyć, że oleje z grupy produktów Motorcraft nie powinny być stosowane w najnowszych silnikach Forda, ponieważ ich parametry nie odpowiadają bardzo restrykcyjnej normie WSS-M2C913-C, oraz nieco starszej WSS-M2C913-B (olej przekracza normę w parametrze oszczędności zużycia paliwa). Olej syntetyczny Motorcraft 5W30 posiada formułę dopuszczającą zastosowanie tego produktu do silników z filtrem cząstek stałych DPF.


Plus do ściągnięcia specyfikacje w pdf-ach - w jednym zzipowanym pliku:
http://www.keramzyt.pl/fordclubpolska/oleje.zip

Pawel
07-05-2009, 12:15
A choćby dlatego, że nigdzie nie ma informacji, że spełnia normę WSS-itd. itd. Czyli nie dostał aprobaty Forda - tak jak seria "formula" - mimo tego, że robiony jest przez Motorcrafta. Więc skoro ktoś jeździł na Formule i nie ma problemów, po co kombinować?
I słusznie zauważyłeś, że cena jakby nie ten teges jak na full syntetyk.

Pozwolę sobie zacytować również taką informację:


Plus do ściągnięcia specyfikacje w pdf-ach - w jednym zzipowanym pliku:
http://www.keramzyt.pl/fordclubpolska/oleje.zip

Ciekawe informacje. W plikach, które załączyłeś wreszcie znalazłem informację, na temat API tego nowego oleju Formula F (dość długo tego szukałem) :) No i widzę, że norma API dla tego specyfiku to SM, czyli chyba w tym momencie to najwyższa klasa.

MAXIMUS_00
07-05-2009, 18:15
Tak się zastanawiam jaki mam olej wlany do mojego Forda, chciałbym go teraz wymienić ale nie wiem czy wlać pół-syntetyk czy olej FORD Formula F SAE 5W-30 SYNTETYK samochodzik ma teraz 101.000 km. Jeżeli wleję syntetyczny to nie będę miał jakiś kłopotów ?????????????????????????????????????????????????? ????????????????????

viruss21
08-05-2009, 10:29
Tak się zastanawiam jaki mam olej wlany do mojego Forda, chciałbym go teraz wymienić ale nie wiem czy wlać pół-syntetyk czy olej FORD Formula F SAE 5W-30 SYNTETYK samochodzik ma teraz 101.000 km. Jeżeli wleję syntetyczny to nie będę miał jakiś kłopotów ?????????????????????????????????????????????????? ????????????????????

Ja przy zakupie też nie wiedziałem, sprzedający był osoba polegającą na mechanikach i za bardzo go to chyba nie interesowało. Zalałem FORD Formula E SAE 5W-30, a teraz przeszedłem już na FORD Formula F SAE 5W-30, z wymiana filtra oleju oczywiście. Zrobiłem już na nim 1 tyś km i jest ok oleju nie ubywa a przebieg mam większy tak, że moim zdaniem problemów nie będzie.

karlik
08-05-2009, 12:20
witam. a ja wlałem castrola magnatec diesel 10W 40. a widze ze tu wiekszosc leje 5W. czy cos moze byc nie tak w moim autku?

Pawel
08-05-2009, 12:23
witam. a ja wlałem castrola magnatec diesel 10W 40. a widze ze tu wiekszosc leje 5W. czy cos moze byc nie tak w moim autku?

Nic się Twojemu autku nie stanie. :) Gorzej byłoby, gdybyś zalał swojego Mondka Selektolem. :) A tutaj większość osób zalewa swoje silniki Formulą, bo raz że jest niezłej jakości, a dwa że w bardzo przyzwoitej i rozsądnej cenie (a więc po co przepłacać, tym bardziej, że najnowsza Formula F jest produkowana wyłącznie przez Castrola)

MAXIMUS_00
08-05-2009, 12:47
witam. a ja wlałem castrola magnatec diesel 10W 40. a widze ze tu wiekszosc leje 5W. czy cos moze byc nie tak w moim autku?

Nic Ci na pewno nie będzie dlatego, że:

Klasyfikacja lepkościowa to tzw. klasyfikacja SAE, która określa lepkość oleju w stosunku do temperatury otoczenia. Tak więc liczba przed literą "W" to wskaźnik temperatury płynięcia (wskaźnik lepkości w niskich temperaturach), a druga za literą "W" to lepkość w wysokich temperaturach. Sama litera "W" oznacza że olej jest olejem zimowym (od "winter"). Jeżeli za literą "W" pojawi się oznaczenie liczbowe oznacza to, że olej jest olejem wielosezonowym (do stosowania zarówno w warunkach zimowych jak i letnich). Im niższa cyfra przed literą "W" tym olej jest bardziej płynny w niskich temperaturach. Z kolei im wyższa cyfra po literze "W" tym olej jest bardziej lepki w wyższej temperaturze.
Nie należy jednak przypisywać wartości liczbowych oznaczenia SAE bezpośrednio temperaturom otoczenia. Np. oznaczenie 15W30 wcale nie oznacza, że olej przeznaczony jest do pracy w zakresie temperatur od -15 do +30 stopni. Jest to tylko umowna symbolika. oleje 5W i 10W różnią się po prostu tym, że jeden jest do ok.-30`C a drugi do ok. -25 C.

karlik
08-05-2009, 13:36
dzieki:-)!!!!!!!

Marek S
12-10-2013, 08:59
Kupiłem olej dedykowany do FORD'a 5W30 F FORMULA 5L, ale do tej pory poprzedni właściciel mondeka jeździł na 5 w 40... Moje pytanie czy mogę zalać po 5 w 40 olej 5w30??

djibiza
12-10-2013, 09:09
Mam podobny dylemat, za chwilę zmiana oleju i też nie wiem co zalać na zimę. Czy 5W30 czy 5W40 :P Wg tabel 5W40 chyba trochę lepiej się sprawdzi w naszych warunkach, aczkolwiek pytanie jak to zniesie silnik. Rozumiem, że też masz duratec 1.8 ?

luzak_14
12-10-2013, 09:28
Z tego co ja sie orientuje mozna bez problemu zalać 10W40, też sie nad nim zastanawiałem, jednak zalałem u siebie formułe 5W30 on jest traktowany jako long life. Wymiane planuje terminowo po 10tys km lub po roku.

Marek
12-10-2013, 16:43
Moje pytanie czy mogę zalać po 5 w 40 olej 5w30??

Możesz.

Marek S
12-10-2013, 17:06
Tak ja mam 1.8 Duratec HE. jak można:> to w poniedziałek zaleje 5W30 F FORMULA.

dario07
12-10-2013, 18:10
http://moto.pl/Porady/1,115836,11829620,Olej__czyli_najwazniejsza_czesc_ w_aucie___Poradnik.html

enjoypoznan
13-10-2013, 17:47
Witam

Podłącze się do tematu. Czy ktoś stosował/uje olej Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30?
Chciałbym w swoich maszynach właśnie zalać ten olej. Co o nim sądzicie? Wiem tylko że spełnia wymogi silników Ford-a w tym Duratec HE. A jak spisuje się w praktyce? Chodzi mi głównie o to czy nie zaczyna podjadać w porównaniu do Formuly F.

http://www.mobil.pl/Poland-Polish-LCW/carengineoils_products_mobil-super-3000-x1-formula-fe-5w30.aspx

Czuczu666
13-10-2013, 18:25
Witam. Mam Mondka od miesiaca. Mk1. Przesiadka z Favki...wiec skok technologiczny ogromny:-D Auto mialo lany 10w40 ponoc(nie wiem jakiej marki) zauwazylem jednak, ze cos jakby bral olej. Nie mam wyciekow, nie kopci...Silnik Zetec 1.6 16v. Jaki olej zalac teraz? Czy po zalaniu olejem lepszej jakosci cos sie polepszy? Silnik suchy





Sent from my Lumia 710 using Tapatalk