Zobacz pełną wersję : Skrzynia biegów


krzych
01-01-2004, 13:39
(Post wysłany przez Janusz-G)

Skrzynia biegów w mojej Fieście !
Od roku jestem posiadaczem Nowej Fiesty 1.3.
Po krótkim ( 2 misięcznym okresie eksploatacji ) zauważyłem nienormalny \"gwizd\" w układzie przeniesienia napędu w przedziale prędkości 50 - 80 km/h. Długie moje dyskusje z serwisem doprowadziły do demontażu skrzyni biegów i diagnozy-nieprawidłowe zużycie wałka zdawczego na skutek jego złego ustawienia w ułożyskowaniu - decyzja serwisu - gwarancyjna wymiana skrzyni biegów.
Po kilku dniach od wymiany stwierdzam głośną pracę układu przeniesienia napędu na biegu \"luzem\" przy pierwszym ( zimnym ) rozruchu, który to odgłos po przejechaniu kilku kilometrów znika. Kolejne wizyty w serwisie i decyzja - wymiana kompletnego sprzęgła. Przy odbiorze samochodu stwierdzam,że odgłos pracy układu przeniesienia napędu niewiele zmienił się na lepsze. Ponieważ skrzynia biegów funkcjonalnie pracuje prawidłowo serwis nie uznaje moich zastrzeżeń - a ja przy każdym pierwszym rozruchu słyszę jej nieprawidłowy odgłos pracy. Moje interwencje w serwisie doprowadziły tylko do porównawczego próbnego rozruchu kilku innych egzemplarzy Fiest z róznym przebiegiem. Muszę stwierdzić,że szczególnie w przypadku nowych ebzemplarzy praca skrzyni biegów była głośna podobnie jak w moim samochodzie.
Widzę, że wykonanie tego głównego podzespołu samochodu nie jest mocną stroną Nowej Fiesty i nie mogę zgodzić się z potocznym określeniem \"te typy tak mają\" . Eksploatowałem już kilka innych modeli samochodów ( łącznie z Polonezem ) i takich problemów nie miałem.
Na codzień mam do czynienia z eksploatacją różnego typu przekładni ( szczególnie dużej mocy )i wydaje mi się, że potrafię ocenić po odgłosie pracy stan techniczny tego podzespołu.
Nie potrafię ocenić czy problem ten jest wynikiem błędu konstrukcyjnego, czy jak sądzę raczej błędu w technologii wykonania - wiem napewno jedno - żywotność mojej skrzyni biegów będzie znacznie ograniczona.
Wydaje mi się, że przy dzisiejszej konkurencji na rynku samochodowym firma Ford nie powinna pozwalać sobie na tego typu błędy.
Szkoda, że samochód ten, moim zdaniem pod wieloma względami bardzo udany, - nie spełnił moich wszystkich oczekiwań.

szynszyl
11-09-2004, 21:03
a to dziwne! zawsze myślałem użytkując moją fieściankę, że skrzynia to akurat mocna strona forda. Jak człowiek niewiele wie....

axe
11-09-2004, 22:05
oj to bede musial sie przyjrzec skrzynce u mnie narazie takiego nic nie zauwazylem zrobilem 20tys km

szynszyl
17-09-2004, 19:28
może masz skrzynie od opla kadeta i nie zauważyłeś. :D

paok
20-03-2005, 23:06
Witam
Mam podobne objawy w Fieście '99 1.25 ZETEC 69tys. km
Po odpaleniu rano (tylko w zimie gdy temp spada poniżej zera) jak dodaje gazu na luzie to słychać dziwny gwizd. Usterka ustaje całkowicie po przejechaniu ok. 1km. ...