Zobacz pełną wersję : [Galaxy 2000-2006] Wentylator chłodnicy - czy oba są takie same, gdzie kupić?


danielp
20-07-2009, 10:39
Witam,

niestety padł mi jeden wentylator. Po włączeniu klimy powinny działać oba a działa tylko jeden. Nie kręci się prawy. Patrząc od przodu auta to lewy. Był sprawdzany na krótko i wychodzi na to, że jest niesprawny. Moje pytanie - czy oba wentylatory na chłodnicy są identyczne? Czy ten który nie działa jest od klimy? Klimatyzacja działa prawidlowo silnik też sie nie przegrzewa.
Nie mogę nigdzie znaleźc tego wentylatora, są tylko używane na allegro. Wszystkie nowe są do MK1. Czy ktoś przerabiał ten temat i poradzi gdzie nabyć to usrojstwo, ewentualnie czy można naprawić stary (jakbym miał kupić uzywany to wolałbym naprawić swój).

pzdr DanielP.

Stefano
20-07-2009, 11:58
Te wentylatory do silnika AUY z rocznika 2001 sa takie same o nr 7M3 959 455 A, średnicy 284 mm, mocy 300 W, firmy BOSCH.
Mają jeden mankament, ciężko chodzą na kiepskim ułożyskowaniu, ale można przesmarować, maja od razu o połowę mniejszy pobór prądu, u ciebie trzeba rozebrać i zobaczyć czy sie nie skopcił, bo jak sądzę nigdy go nie przesmarowałeś.
Jak pamiętam to do jednego łozyska jest dość dobry dostęp od strony wiatraka, bez rodzierania wszystkiego, ale aby dojść do drugiego trzeba zastosować cienką rurkę i przepchać ja przez specjalny otworek w wirniku i wstrzyknąć mu dawkę gęstego oleju, np. pomieszanego ze smarem. Efekt jest od razy zadziwiajacy, prawie sam sie kreci.
Pozdr.

danielp
20-07-2009, 12:04
Dzięki Stefano.
Właśnie się dowiedziałem ile kosztują te wentylatory w ASO. 1000zł szt. :( Zamiennika jeszcze nie znalazłem są tylko do MK1 w cenach ok 200-300zł...

Raczej się spalił bo jak go pchnąć to kręci się lekko. Pytanie czy poleciały szczotki czy uzwojenie no i czy warto podejmować próbę naprawy... ?

Stefano
20-07-2009, 12:09
Rozbierz stary jak napisałem wyżej z poprawkami i zobacz co go boli..

danielp
20-07-2009, 12:12
Tak zrobię, przy okazji pewnie warto przesmarować ten sprawny.