Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2007-2014] problem z odliczeniem VAT


radzio_s
21-07-2009, 10:51
Witaj kratkowcy
czy ktoś z was składał juz deklarację Vat o zwrot VAT na konto ?
Mnie dzis poproszono o dołaczenie z okręgowej stacji kontroli zaswiadczenia o spełnianiu wymogów do VAT iz jest to ciezarówka.
Niestety to nie jest ciezarówka wg ministra infrastruktury.Przepisy nie zostały zmienione i ciezarówka to pickup itp...
Więc zaswiadczenia brak, zwrotu też !!!!
Mam nadzieje że to jakas pomyłka niedouczonego urzędasa z US.
Bedę temat drążył dalej ale może ktos z was już temat przerobił.

RECONDO
21-07-2009, 11:35
Sorry chlopie ale księgowego to Ty nie masz?

bietka
21-07-2009, 13:00
Samochód jest nowy?

radzio_s
21-07-2009, 18:06
Sprawa wyjaśniona urzędas nie douczony.Wystarczy wyciąg z homologacji tak jak przed 1 maja 2004.
Recondo do wypełnienia deklaracji Vat księgowy nie jest potrzebny.

RECONDO
21-07-2009, 22:22
Może i nie ale za "coś" kasę bierze. Jak kto woli.

Kipa
31-07-2009, 09:13
radzio_s, mam taki sam przypadek, czy możesz mi podpowiedzieć jak uświadomić tego urzędasa, bo też mnie wysłał do stacji kontroli pojazdów po zaświadczenie, choć usilnie starałem się mu wytłumaczyć, że ja chcę na starych zasadach. To on się pyta "Czy to nowy samochód?" - ja, że tak, "no to na jakich starych zasadach!" i wyciąga swoje niezmienione przepisy.
Ręce opadają - ale się nie będę wymądrzał, bo zacznie sumiennie wykonywać pracę, a mandat może właściwie za wszystko wystawić, już nie postraszył brakiem wpisu o VAT w dowodzie :-(.

radzio_s
31-07-2009, 13:04
A więc matoły są wszędzie
powołaj się na pismo Ministra Finansów do dyrektorów izb skarbowych i dyrektorów UKS z dnia 13-02-2009 nr pt3/8/812/4/15//cze/09/185
Tam jest wszystko opisane.
Jak ja mu to pokazałem to zbladł i zaczoł coś bełkotać, ale dalej nie dyskutwałem
link ale reszta płatna pewnie znajdziesz gdzieś całość
http://www.podatki.pl/sn_autoryzacja/logowanie.php5/artykuly/14_6467.htm?idDzialu=14&idArtykulu=6467
a tu całość
http://www.autofirmowe.pl/22570,fiskus_mozna_odliczac_vat_od_aut_z_kratka.ht ml

Kipa
02-08-2009, 21:52
Wielki dzięki, wydrukuję sobie pisemko i zapytam czy się już był z nim łaskaw zapoznać :-)
Jesze raz podziękowania dla Ciebie.

Kipa
06-08-2009, 08:46
Polska to ciekawy kraj.
Urzędas w protokole kontroli podatkowej wskazał na obniżenie VAT z tytulu zakupu samochodu do kwoty 6000 zł oraz obniżenia VAT z tytułu odliczeń od zakupionego paliwa do tego samochodu.
RĘCE OPADAJĄ!

Czy ktoś dostał już kasę?

radzio_s
06-08-2009, 16:19
A jak zareagował na pismo ?

Kipa
06-08-2009, 16:52
Poczytał i powiedział, że musi postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami.
I choć tłumaczę, że te przpisy wyrokiem trybunału zostały uchylone, to on "a to dotyczy samochodów zakupionych przed 1 maja 2004". I walcz tu człowieku z US. W salonie Forda zaproponowali mi krótkie pismo do Ministra Finansów - to pododno załatwi sprawę.
Ja napisałem już wyjaśnienie zgodnie z przysługującym prawem do 14 dni, jak będzie komuś pomocne niech da znać to udostępnię (tylko że od jutra lecę na urlop dwa tygodnie).

Kipa
27-08-2009, 19:21
No i US wszczął postępowanie podatkowe - tak jakbym był przestępcą.

Niech mnie ktoś pocieszy i napisze, że odzyskał już VAT.

TOMAS
27-08-2009, 19:36
ale że co, że jak o wyłudzenie Vatu czy o co kaman????

ernestpierwszy
27-08-2009, 20:59
No i US wszczął postępowanie podatkowe - tak jakbym był przestępcą.

Toć to normalne, że jak występujesz o zwrot nadpłaty VAT to US zrobi kontrolę - skąd masz tą nadpłatę (bo jak masz sprzedaż to nadpłata VAT jest dla US dziwnym zjawiskiem). Znajomy prowadzi firmę budowlaną i często występuje o zwrot VAT, bo ma różnicę na usługach i produktach 7%-22%. Ile podań tyle kontroli.
Normalka.
Ja też czekam na kontrolę. US ma na to 3 miechy...a ja mam zasrany obowiązek stawić się kiedy zechcą:(
Ogólnie Państwo nie lubi oddawać kasy więc kontroluje.

Ravic
27-08-2009, 21:01
No i US wszczął postępowanie podatkowe - tak jakbym był przestępcą.

Niech mnie ktoś pocieszy i napisze, że odzyskał już VAT.

luzik, postępowanie podatkowe to nic strasznego... co Ty masz za księgową że taki wystraszony jesteś ??

radzio_s
27-08-2009, 21:23
Witam
Ja tez jeszcze czekam na zwrot lub na jakieś info z US.
Zostało im już tylko miesiąc.
Kipa udostępnij to pismo na PW lub w inny sposób pewnie się przyda niejednemu.....
To że łatwo nie będzie wiedziałem .

Kipa
27-08-2009, 23:31
Kontrola to normalne, ale postępowanie - chyba ich pogięło.
Nie mam księgowej bo się sam rozliczam i do tej pory miałem kilka kontroli i żadnych szopek nie robili.
Na informacji podatkowej dostałem takiego linka patrz pkt. 4 http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php z tym, że w czasie kontroli dokładnie na to pismo się powoływałem :-( Cyrk na kółkach.
Co do pisma mam na innym kompie jako wordowy doc, jak komuś odmówią zwrotu VAT niech da znać na PW to mu wytnę sentencję.

radzio_s - czy ty już podpisałeś prtokół pokontrolny i nie było żadnych zastrzeżeń ?

Kipa
28-08-2009, 00:17
Przeglądając interpretacje induwidualne znacznie się pocieszyłem, więc mam nadzieję, że nie walczymy z wiatrakami.

Tu kilka wyroków na które powołano się w ostatniej interpretacji:
WSA w Olsztynie, sygn. akt I SA/0159/09 z 12 marca 2009 r.,
WSA w Opolu, sygn. akt I SA/Op 18/09 z 9 marca 2009 r.,
WSA w Gorzowie Wielkopolskim: z 3 marca 2009 r. - sygn. akt I SA/Go 5 7/09, z 17 lutego 2009 r - sygn. akt I SA/Go 38/09, z 12 lutego 2009 r. sygn. akt I SA/Go 35/09, I SA/Go 36/09, I SA/Go 3 7/09, I SA/Go 39/09,
WSA w Warszawie, sygn. akt III SA/Wa 1542/08 z 2 marca 2009 r.,
WSA w Bydgoszczy, sygn. akt I SA/Sd 789/08 z 24 lutego 2009 r. oraz z 17 lutego 2009 r, sygn. akt I SA/Sd 23/09,
WSA we Wrocławiu, sygn. akt I SA/VVr 969/08 z 19 lutego 2009 r.,
WSA w Rzeszowie, sygn. akt I SA/Rz 735/08 z 5 lutego 2009 r.

radzio_s
28-08-2009, 15:18
Kipa ja dostałem dzisiaj wezwanie do złożenia wyjaśnień.
W jednym z punktów jest jasno napisane że potrzebują zaświadczenie z stacji kontroli o tym iż auto jest ciężarowe, czyli będzie walka i wymienianie się pismami.
Ale za te naście tysięcy to mogę nawet parę pism napisać

aprzemek
28-08-2009, 19:08
Panowie, wg mnie powinno im wystarczyć świadectwo homologacji N1 i tyle.
Jak reagują na taki papierek?

Śledzę watek bo sam pewnie będę musiał stoczyć batalię o VAT :)

radzio_s
28-08-2009, 19:21
cała paranoja polega na tym iż urzędników dalej obowiązuje obecna ustawa o vat wg której od naszych aut odliczenie vat nie przysługuje.
Są interpretacje i oficjalne pismo MF ale na szczeblu podstawowym ustawa jest nadrzędna.
Dopiero wyżej czyli u naczelnika US lub dyrektora izby skarbowej można cos wskurać.
Dlatego bitwa dopiero sie zaczyna

ernestpierwszy
28-08-2009, 19:44
Kipa ja dostałem dzisiaj wezwanie do złożenia wyjaśnień.
W jednym z punktów jest jasno napisane że potrzebują zaświadczenie z stacji kontroli o tym iż auto jest ciężarowe, czyli będzie walka i wymienianie się pismami.
Ale za te naście tysięcy to mogę nawet parę pism napisać

No to niefajnie. Żadnego zaświadczenia nie dostaniesz, bo każde auto z kratką nie jest ciężarówką w myśl ustawy... byłem na stacji pogadać i miły pan wszystko mi wyjaśnił.
Będziem walczyć, oj będziem...

Kipa
30-08-2009, 22:36
Mnie jedynie na duchu podtrzymują inywidualne interpretacje, bo tam jest nasz przypadek i uznano to za prawidłowe odliczenie VAT od nabycia i paliwa.
Ten mój urzędas już był skłonny przychylić się do interpretacji ogólnej, ale nagle się zafiksował, że to dotyczy tylko tych starych aut, bo mowa jest o korektach - i choć mu pokazywałem że od nabycie, bo mowa o fakturach, to twardo powoływał się na stare przepisy.

Na stacje diagnosytczną nie masz po co jechać, na kontroli powołuj się na interpretacje induwidualne (wybierz swój przypadek), może chwyci.

Ja czekam na ich ruch :-)

telix1
31-08-2009, 14:40
Odebrałem mondeo z kratką 2 mce temu.

Złożyłem wniosek o zwrot vat na konto w trybie 25-dniowym i do niego załaczyłem kopie faktur i homologacji.
Wkrótce dostałem wezwanie o złożenie wszystkich faktur kosztowych z tego miesiąca wraz z dowodami zapłaty. Przygotowałem im te faktury i dowody i ....



po miesiącu dostałem kasę na konto.

radzio_s
31-08-2009, 15:02
A skąd JESTEŚ TELIX.Gdzie taki dobry urząd może warto się przemeldować ?

Kipa
31-08-2009, 23:21
A już kombinowałem spiskową teorię dziejów, że mają taki cichy prikaz, aby odwlekać, kontrolować wszczynać postępowania - a czas sobie płynie banalnie tik tak - i dziura budżetowa chwilowo jest załatana, a tu proszę, jast światełko w tunelu.
To jakiś wujek tam u Ciebie w urzędzie pracuje? ;-) - moja kolejna teoria - ale już świruję od tych niedouczonych urzędasów.

telix1
01-09-2009, 14:26
A skąd JESTEŚ TELIX.Gdzie taki dobry urząd może warto się przemeldować ?

III Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście. Bardzo miła Pani, żadna znajoma.

radzio_s
01-09-2009, 17:29
Witajcie
dzisiaj byłem US W-wa Bielany nastawiony bardzo bojowo a tu niespodzianka i to miła.
Pani miła i sympatyczna niczego się nie czepiała zapytała o badanie na stacji lub homologację.
Pokazałem homologację i dowód z wpisem że ciężarowy.
Następnie xero i wpis w protokole "nie stwierdzono nieprawidłowości "zwrot 21-09-2009.
Myślałem że spadnę z krzesła.A tak się obryłem na pamięć interpretacji itp...
Wraca mi wiara w urzędników .
W luźnej rozmowie pani stwierdziła iż interpretacja zależy od naczelnika US.
Żadne przepisy się nie zmieniły.Dopiero izbę skarbową obowiązuje interpretacja ministra finansów.

Kipa
01-09-2009, 20:23
Co Stolyca to Stolyca, ja na zadupiu mieszkam i cierpię za miliony ;-)

radzio_s
17-09-2009, 08:12
No to szcześliwe zakończenie .Wczoraj VAT nadpłacony za 06 2009 pojawił się na koncie.Ufffff.....
A jak u pozostałych ma się sprawa ?

Kipa
17-09-2009, 15:41
Postępowanie w toku, piszę pisma i pozwoliłem sobie kazać pani zadzwonić na Krajową Informację Podatkową, aby ją oświecili. Owszem zwrócili nieco VAT, ale tak jakby był to samochód osobowy :-(
Totalna porażka - czekam na decyzję.
Kolejna instancja to Izba Skarbowa, tylko za jakie winy.

ernestpierwszy
17-09-2009, 23:16
...A jak u pozostałych ma się sprawa ?
Ja czekam, bo zgłoszenie wyszło jakoś w połowie sierpnia...

jammie
19-09-2009, 20:32
Witaj,

Jestem tu nowa. Również mam kratkę w aucie. Mam Mondeo 3.
Ponieważ deklarację Vatu skladam co trzy miesiące czeka mnie to w październiku. Z tego co mi urzędnicy mówili to aby złożyć deklarację potrzebne są:
Dowód rejestracyjny
Umowa kupna sprzedaży/FV
Homologacja na ciężarowe wydana przez producenta

Również odsyłano mnie na stację kontroli pojazdów ale tam to kosztuje.
Bezpłatnie taki dokument z homologacją wyda Ci FORD POLSKA. Musisz zadzwonić do najbliższego dealera, albo najlepiej zadzwonić do Wawki do FORDA i powinni Cię pokierować. Jak chcesz bliższe info. Pisz śmiało gg 4522894.


jammie

Kipa
28-09-2009, 22:59
Pisma które napisałem, musiały sprawić nieco trudności urzędnikom ze skarbówki i przedłużyli termin postępowania o miesiąc.
Wciągnęło mnie to jak odcinkowy horror, z niecierpliwością oczekuję co będzie dalej i czym mnie jeszcze zaskoczą.

taxman
29-09-2009, 11:02
Witam,

W tym urzędzie skarbowym, to muszą pracować prawdziwe orły skarbowości -w tym tempie nie zdążą ze zwrotem podatku do świąt. Po drodze zafundują jeszcze czynności sprawdzające, a na końcu i tak zwrócą wszystko co do grosza wraz z odsetkami, gdyż zasadność zwrotu podatku naliczonego jest w takiej sytuacji bezdyskusyjna.

Odnośnie możliwości odliczenia podatku VAT od nowo zakupionych samochodów posiadających homologację na ciężarowe wg przepisów starej ustawy o VAT oraz od paliwa, to polecam interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 6 września 2009r. nr ILPP1/443-380/09-2/AT - do znalezienia na stronie internetowej Ministerstwa Finansów w dziale: Podatki\Interpretacje i orzeczenia\Interpretacje ogóle/indywidualne. Poniżej przedstawiam najciekawszy fragment:

"W świetle przytoczonych przepisów prawa wspólnotowego i krajowego oraz biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, należy stwierdzić, że Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego stanowiącą pełną kwotę podatku określonego w fakturze z tytułu nabycia samochodów ciężarowych o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg z homologacją ciężarową oraz z tytułu nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu wykorzystywanych do ich napędu - na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, jednakże z uwzględnieniem zapisu art. 25 ust. 1 pkt 2 i pkt 3a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującego do dnia 30 kwietnia 2004 r. Jednocześnie należy zaznaczyć, że warunkiem umożliwiającym Wnioskodawcy skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem."

Kipa
29-09-2009, 22:05
Nie wgłąbiałem się zbytnio w ustawę o kontrolach i postępowaniu podatkowym, ale coś mi się kojarzą punkty, opisujące wstrzymanie biegu naliczania odsetek w takiej sytuacji -taka forma zwrotu po czasie, ale bez odsetek.

taxman
30-09-2009, 09:59
Obecnie podstawowy termin zwrotu VAT wynosi 60 dni od dnia złożenia deklaracji. Jeżeli zwrot nastąpi w tym terminie, to żadne odsetki się nie należą. Termin ten może zostać przedłużony do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Oznacza, to że najpierw urząd skarbowy sprawdza deklarację, rejestry VAT i faktury, a jak mu coś nie pasuje, to może wszcząć kontrolę podatkową. Do czasu zakończenia weryfikacji podatnik nie otrzyma zwrotu. Jeżeli jednak wszystko będzie w porządku, to urząd skarbowy musi zwrócić VAT powiększony o odsetki za okres powyżej 60 dni od dnia złożenia zeznania do dnia zwrotu. Obecnie odsetki te wynoszą 5% w skali roku (połowa odsetek od zaległości podatkowych) - lepsze to niż nic.

ernestpierwszy
15-10-2009, 07:27
Idę w poniedziałek 19.10 do US na "kontrolę". Jak będzie o czym pisać to się pochwalę...

aprzemek
15-10-2009, 11:56
Za to ja się już mogę chwalić - dzisiaj podpisałem protokół zakończenia kontroli. Zwrot będę do 25 miał na koncie :)
Jednak łatwo nie było...

zember
15-10-2009, 19:23
A możesz powiedzieć na czym polegała kontrola? Niedługo sam będę pewnie przez to musiał przejść. Kontrola papierów auta czy kontrola całej dokumentacji firmy?

PanBodek
15-10-2009, 22:30
Obecnie podstawowy termin zwrotu VAT wynosi 60 dni od dnia złożenia deklaracji. Jeżeli zwrot nastąpi w tym terminie, to żadne odsetki się nie należą. Termin ten może zostać przedłużony do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Oznacza, to że najpierw urząd skarbowy sprawdza deklarację, rejestry VAT i faktury, a jak mu coś nie pasuje, to może wszcząć kontrolę podatkową. Do czasu zakończenia weryfikacji podatnik nie otrzyma zwrotu. Jeżeli jednak wszystko będzie w porządku, to urząd skarbowy musi zwrócić VAT powiększony o odsetki za okres powyżej 60 dni od dnia złożenia zeznania do dnia zwrotu. Obecnie odsetki te wynoszą 5% w skali roku (połowa odsetek od zaległości podatkowych) - lepsze to niż nic.

Co do zasady- tak. Trzeba jednak pamiętać również o terminie 25 dniowym w przypadku gdy należność z faktur zakupowych została uregulowana.

pozdro

PanBodek
15-10-2009, 23:07
Obecnie podstawowy termin zwrotu VAT wynosi 60 dni od dnia złożenia deklaracji. Jeżeli zwrot nastąpi w tym terminie, to żadne odsetki się nie należą. Termin ten może zostać przedłużony do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Oznacza, to że najpierw urząd skarbowy sprawdza deklarację, rejestry VAT i faktury, a jak mu coś nie pasuje, to może wszcząć kontrolę podatkową. Do czasu zakończenia weryfikacji podatnik nie otrzyma zwrotu. Jeżeli jednak wszystko będzie w porządku, to urząd skarbowy musi zwrócić VAT powiększony o odsetki za okres powyżej 60 dni od dnia złożenia zeznania do dnia zwrotu. Obecnie odsetki te wynoszą 5% w skali roku (połowa odsetek od zaległości podatkowych) - lepsze to niż nic.

Nie do końca - wysokość oprocentowania zależy od tego czy organ wszczął kontrolę lub czynności sprawdzające czy też nie , jeżeli nie było wszczęcia i organ nie zwrócił podatku w terminie oprocentowanie jest takie jak do innych nadpłat w rozumieniu ordynacji (w pełnej wysokości)

pozdro

Kipa
16-10-2009, 17:29
No to ja już nic nie rozumię.
Jeden kraj, jedne przepisy, jedni dostają zwrot podatku VAT w pełnej wysokości, a ja dostałem odmowę - decyzja postępowania podatkowego.
Czy ktoś w Bytomiu dostał pełny zwrot? Czy tylko mnie szykanują?
Czy Izba Skarbowa, do której się mogę odwołać działa regionalnie, czy krajowo?
Jeżeli regionalnie, to czy ktoś ze Śląska dostał pełny zwrot VAT?
Już zaczynam tracić cierpliwość, a najśmieszniejsze jest to, że takie urzędasy nie ponoszą żadnych konsekwencji, a ja się denerwuję.

ernestpierwszy
20-10-2009, 14:52
Jestem już po kontroli skarbowej w US w Warszawie. Nieprawidłowości nie stwierdzono, zwrot VAT na konto do 26 października...
Czyli można:)

aprzemek
20-10-2009, 16:14
Jestem z Rybnika i vatu spodziewam się do poniedziałku :)

radzio_s
20-10-2009, 20:03
Może jednak od paliwka też poodliczmy
http://biznes.onet.pl/mf-odliczenia-dla-aut-z-kratka-na-razie-zostaja,18543,3044467,1,news-detal

aprzemek
21-10-2009, 08:30
radzio_s, lejesz miód na moje serce! Aż bym Cię uściskał :)

zember
21-10-2009, 08:44
To znakomita wiadmość! :509:

Czytałem dzisiejszą prasę i nie mam jasności co z odliczeniami VAT przy zakupie samochodów. Co do zakupu paliwa to sprawa jest jasna. A jest to kwestia dla mnie dość kluczowa.

pozdrawiam wszystkich kratkowców :)

taxman
21-10-2009, 12:11
No to ja już nic nie rozumię.
Jeden kraj, jedne przepisy, jedni dostają zwrot podatku VAT w pełnej wysokości, a ja dostałem odmowę - decyzja postępowania podatkowego.
Czy ktoś w Bytomiu dostał pełny zwrot? Czy tylko mnie szykanują?
Czy Izba Skarbowa, do której się mogę odwołać działa regionalnie, czy krajowo?
Jeżeli regionalnie, to czy ktoś ze Śląska dostał pełny zwrot VAT?
Już zaczynam tracić cierpliwość, a najśmieszniejsze jest to, że takie urzędasy nie ponoszą żadnych konsekwencji, a ja się denerwuję.

Jeżeli samochód posiada homologację na samochód ciężarowy zgodnie z przepisami starej ustawy o VAT, to podatnik ma prawo odliczyć cały podatek VAT od zakupu takiego pojazdu. Stanowisko to potwierdzają liczne interpretacje indwywidualne izb skarbowych oraz orzecznictwo sądów administracyjnych. Jeżeli urząd skarbowy odmówił prawa do odliczenia całej kwoty podatku VAT, to pozostaje złożenie odwołania do izby skarbowej zgodnie z pouczeniem na ostatniej stronie decyzji. W dalszej kolejności pozostaje skarga do sądu administracyjnego, która przy obecnej linii orzeczniczej z pewnością zostanie uwzględniona. Być może przyczyna odmowy zwrotu nadwyżki podatku naliczonego leży gdzieś indziej?

Kipa
21-10-2009, 20:56
Leży w betonie zatrudnionym w Urzędzie. Spełniam wszystkie warunki i powołałem się na interpretacje indywidualne - w odpowiedzi - "to są indywidualne ...". Na Ministra Finansów i pismo do Urzędów Skarbowych, aby nie odmawiali, aby uniknąć kosztów sądowych - w odpowiedzi - to dotyczy przypadków starych, przd majem 2004 r.
Włos się na głowie jeży, a urzędnik - no co, nic mu za to się nic nie stanie, więc pisze co chce, a mi żyła wychodzi.
Co ciekawe, ten sam Urząd, uwzględnił mi korekty VAT z paliwa, za poprzednie lata z Focusa z kratką - śmiechu warte. Mam dwa samochody z kratką, ze starego mogę odliczać, z nowego nie.