Zobacz pełną wersję : Znowu kolory kabelków głośnikowych!


Mondeou
02-09-2005, 20:07
Witam. Mam nadzieję, że nie będę powtarzał wyklepanego tematu, a mianowicie...
Jestem aktualnie na etapie wymiany oryginalnych głośników MkI w przednich drzwiach. Miałem i mam nadal problem z biegunowością przewodów. Po lekturze tego tematu na forum stwierdziłem, że nie był poruszony jeszcze jeden wątek.
Po zdemontowaniu przednich głośników, wymontowaniu radia i sprawdzeniu kolorów kabelków odpowiadających danej polaryzacji i umiejscowieniu głośników (pr.str/l.str) okazało się, że cała instalacja głośnikowa jest "pomieszana". Nadmienię, że instalacja jest oryginalna, a tapicerka drzwi była demontowana pierwszy raz! Wyjaśnię co znaczy "pomieszana". Sprawdzałem z długopisem i kartką w ręku, który kolor kabelka odpowiada danemu głośnikowi(dokładny opis na kostce) i jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się, żę "po drodze"kabelki zmieniły kolor! Tzn kolory kabli w drzwiach przednich czy to tylnych nie odpowiadały kolorom kabli dochodzących do oryginalnej kostki we wnęce radiowej. Powtarzam, że wszystko jest "oryginał"-nie ruszane wcześniej. Kolory kabli dochodzących do drzwi prawych czy lewych są jednakowe, choć od kostki wychodzą różne. To samo w drzwiach tylnych!!! Czyli coś jest nie tak! Jak tu dojść co jest grane, i dlaczego tak jest? W pewnym momencie miałem wrażenie , że "lewy przedni +"jest połączony z "prawym tylnym -"!!! ...i kto wie czy tak nie jest!
###Dodam jeszcze, że zamontowałem PIONEER-y TS-1746II 160W i mam wrażenie, że nie chodzą tak jak powinny.###Basy w radiu musiałem dać na minus 3!!!(Radio JVC z CD).
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

essi
02-09-2005, 23:04
Mondeou,nie czytalem postow na temat oryginalnych kolorow kabelkow ale mam dwa niezawodne sposoby na to zeby sie polapac:
1) najlatwiej sprawdzic za pomoca miernika z testerem ciaglosci przewodow
2)jesli nie masz miernika to bateryjka 4.5V lub 9V i na zamontowanych glosnikach ale odpietych od strony radia przykladasz jeden przewod od danego glosnika na stale do jednego bieguna baterii a drugim przewodem muskasz po drugim biegunie baterii sluchajac gdzie pstryka glosnik

Osobiscie wole miernik bo pokaze ktory przewod jest ktory :)

Mondeou
03-09-2005, 13:01
Dzięki Essi za odpowiedź.
Powiem tak- jestem z wykształcenia elektronikiem i gdybym chciał to rzeczywiście dojdę do tego co jest u mnie grane z tą instalacją. Poprostu zaciekawiło mnie to jak FORD może robić takie numery z instalacją głośnikową i czy ktoś inny z "forumowiczów" też spotkał się z takim problemem.
Pozdrawiam i czekam na dalsze sugestie.

Pawel
03-09-2005, 23:09
Mondeou, wszystko jest OK. W łaczówce w drzwiach nastepuje zmiana kolorów. Zwróc uwage , że kolory kabli w samych drzwiach są takie same. W wersjach z kierownicą po prawej stronie zmiana kolorów nastapuje jeszcze we wcześniejszej wiazce.

Mondeou
04-09-2005, 10:55
Dzięki Slawko! Teraz już zostałem oświecony! Nie rozumiem jednak czemu służy zamiana kabli. Obsługa byłaby dla wszystkich grzebiących w instalacji głośnikowej łatwiejsza gdyby nie te zamiany kolorów. Brnąc dalej to rzeczywiwiście zauważyłm, że prawa i lewa strona auta posiada te same kolory kabelków!?
Myślę, że temat jest wyczerpany.
Pozdrawiam.

Pawel
04-09-2005, 17:25
Nie rozumiem jednak czemu służy zamiana kabli. Obsługa byłaby dla wszystkich grzebiących w instalacji głośnikowej łatwiejsza gdyby nie te zamiany kolorów
Dla wszystkich "grzebiących" tak, ale chodzi o to aby nie brały się za to osoby nie posiadające odpowiednich umiejetności i wiedzy. Teoretycznie wyszkolony przez forda elektryk , nie bedzie miał z tym problemu.
A inni :?:
No cóż, albo się wyszkolą i nauczą, albo oddadzą robotę w "dobre ręce".

Marcin S-rz
10-09-2005, 19:41
Mondeou mam pytanko jak zdjąć boczek z drzwi żeby dostać się do głośnika ?? Wydaje mi się że powykręcałem wszystkie wkręty ale trzyma jeszcze coś na wysokości klamki do otwierania drzwi z wewnątrz (śruba pod klamką odkręcona) acha i jeszcze są przyciski od el. szyb może tam gdzieś coś trzyma ???? :?:

Mondeou
10-09-2005, 21:05
Witam. Żeby zdjąć boczki musisz odkręcić chyba 6 śrub po zewnętrznej boczka, dwie śruby mocujące klamkę, śrubę pod klamką otwierającą drzwi, śrubę kieszeni drzwi, śrubę z osłony wewnętrznej lusterka bocznego i w moim przypadku korbkę do otw.szyby. W modelu z elektrycznymi szybami korbki odpadają :)))
Bardzo ważna jest właśnie osłona lusterka, bez jej poluzowania nie założysz spowrotem boczka! Miłego dłubania.
Pozdro.
Aha. Musisz oczywiście po odkręceniu śruby pod klamką zdjąć osłonę klamki, bo właśnie to może ona trzyma jeszcze te drzwi!

Marcin S-rz
11-09-2005, 16:19
a wiadomo w którą stronę zdejmuje się ta osłonka??

Mondeou
11-09-2005, 17:19
Osłona przykręcona jest śrubką, która jest pod zaślepką. Wystarczy że osłonę tylko poluzujesz, nie musisz jej demontować całkowicie :) . Musisz popróbować.