Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2007-2014] Afs


kosa666
08-08-2009, 17:36
Witam na forum,

W poniedziałek odbieram swojego Titanium X. Mam pytanie dotyczące oświetlenia - wiem, ze w tej wresji w standardzie jest w tej wersji "System alogenowyc reflektorów adaptacyjnych ze statycznymi światłami doświetlającymi zakręty" - jednak ja zamówiłem w wersji: "System STATYCZNYCH reflektorów adaptayjnych ze spryskiwaczami i regulacją kąta ustaiwenia".

Pytania, moze znacie odpowiedź:
1. W wersji z ksenonami nie ma lampek doświetlających zakręty????
2. Co znaczy że ksenony sa statyczne??? (moim zdaniem statyczne kłóci sie ze słowem adaptacyjne, ponieważ w innyc autach adaptacyjne znaczy kręcenie się ich na łukac drogowych).

POMOCY, bo sie z cennika to nie wynika.

Pozdrawiam

TOMAS
08-08-2009, 18:08
1. W ksenonach są dodatkowe zarówki pełniące role doświetlenia zakrętów

2. Kolego znalazłem coś takiego w necie niestety albo stety :D to zależy dla kogo :D
Ford has successfully developed its very own Adaptive Front Lighting System (AFS) and has moved to incorporate this innovative piece of engineering into its new Mondeo model, allowing the vehicle to beam light around corners that could potentially alert the driver of upcoming obstacles which could not normally be seen from other standard headlamp equipped vehicles. The AFS system claims to improve visibility while negotiating tight bends courtesy of its halogen lamps that are linked to sensors which are smart enough to detect steering input, swiveling these lamps up to 15 degrees when required. Sounds like a pretty nifty feature to have in your vehicle while you are driving through curvaceous (and treacherous) roads that have nothing but your headlamps (and a little moonlight if you’re lucky) to guide you.


Not only does it help you reach your destination safer, the AFS system also makes it easier to see pedestrians, animals and other objects whenever you enter a bend, while reducing glare for oncoming drivers. To date, comparative tests between conventional halogen reflector lamps and AFS have shown that the latter actually casts an additional 10 meters of light into the bend, and when allied to static corner lighting, AFS greatly improves visibility.

The AFS system’s brains do not stop there, as it comes with static, low level cornering lights that will turn on automatically whenever the vehicle travels below 37mph (why that odd number, I’m not too sure. Probably some sort of research has been done to arrive at that figure), while the steering wheel must turn at an angle of at least 30 degrees. Sounds like a pretty nifty feature to have when you’re trying to avoid accidents in reduced visibility, being particularly useful when involved in tight maneuvers such as turning into driveways. If you’re interested, the new Ford Mondeo can also be equipped with Bi-Xenon lamps that come with static cornering lights, including automatic headlamp leveling and washer jets.
zródło: http://www.coolest-gadgets.com/20071023/ford-adaptive-front-lighting-system/

kosa666
08-08-2009, 18:17
1. W ksenonach są dodatkowe zarówki pełniące role doświetlenia zakrętów

2. Kolego znalazłem coś takiego w necie niestety albo stety :D to zależy dla kogo :D
Ford has successfully developed its very own Adaptive Front Lighting System (AFS) and has moved to incorporate this innovative piece of engineering into its new Mondeo model, allowing the vehicle to beam light around corners that could potentially alert the driver of upcoming obstacles which could not normally be seen from other standard headlamp equipped vehicles. The AFS system claims to improve visibility while negotiating tight bends courtesy of its halogen lamps that are linked to sensors which are smart enough to detect steering input, swiveling these lamps up to 15 degrees when required. Sounds like a pretty nifty feature to have in your vehicle while you are driving through curvaceous (and treacherous) roads that have nothing but your headlamps (and a little moonlight if you’re lucky) to guide you.


Not only does it help you reach your destination safer, the AFS system also makes it easier to see pedestrians, animals and other objects whenever you enter a bend, while reducing glare for oncoming drivers. To date, comparative tests between conventional halogen reflector lamps and AFS have shown that the latter actually casts an additional 10 meters of light into the bend, and when allied to static corner lighting, AFS greatly improves visibility.

The AFS system’s brains do not stop there, as it comes with static, low level cornering lights that will turn on automatically whenever the vehicle travels below 37mph (why that odd number, I’m not too sure. Probably some sort of research has been done to arrive at that figure), while the steering wheel must turn at an angle of at least 30 degrees. Sounds like a pretty nifty feature to have when you’re trying to avoid accidents in reduced visibility, being particularly useful when involved in tight maneuvers such as turning into driveways. If you’re interested, the new Ford Mondeo can also be equipped with Bi-Xenon lamps that come with static cornering lights, including automatic headlamp leveling and washer jets.
zródło: http://www.coolest-gadgets.com/20071023/ford-adaptive-front-lighting-system/

Cholerka nie jestem zbyt dobry z ang. ale z tego co doczytałem to pisża o tych lapkach i kiedy się właczają, ale nie piszą czy te bi-ksenony świecą po łukach drogi (nie mylić z tą lampką która jest przy niskiej prędkości). W instrukcji na stronie 57 jest piekny rysunek jak to powinno działać, ale boję się że tylko te nowe alogeny tak działają.

Jak masz org. ksenony to powinieneś to zauważyć podczas jazdy w nocy.

Pozdro

TOMAS
08-08-2009, 19:07
Mam orginalne i jest doświetlenie które jest pełnione poprzez dodatkową żarówkę :)

kosa666
08-08-2009, 19:32
Mam orginalne i jest doświetlenie które jest pełnione poprzez dodatkową żarówkę :)

Czyli jednym słowem kiszka - w tańszych - lampach halogenowaych jest prawdziwy AFS a w droższych ksenonach tylko doświetlanie które przydaje sie na parkingu :(

Cholera, było nie dopłacać 1600zł :/

Pozdr.

robroy67
08-08-2009, 19:43
Czyli jednym słowem kiszka - w tańszych - lampach halogenowaych jest prawdziwy AFS a w droższych ksenonach tylko doświetlanie które przydaje sie na parkingu :(

Cholera, było nie dopłacać 1600zł :/

Pozdr.

O w mordę...słono sobie liczą za dwie żarówki

kosa666
08-08-2009, 19:50
O w mordę...słono sobie liczą za dwie żarówki

1600zł dopłaca się tylko w wersji TITANIUM X i TITANIUM S - w innych wersjach dopłata to 4100zł !!!! :diabel2: (dlatego też się zgodziłaem w końcu ksenon to ksenon, ale jakbym wiedział, ze trace przez to AFS to bym się nie zgodził w życi na to)

Pozdro

Dejwid
08-08-2009, 19:59
witam
w standardzie jest ten system w TITANIUM X,dokładnie opisane w folderze reklamowym tylko mam panowie nadzieję że je dobrze zmodyfikowali i działaja lepiej niż w naszych GALAKTYKACH Mk3 polecam nasze problemy opisane http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=74128

TOMAS
08-08-2009, 20:02
Czyli jednym słowem kiszka - w tańszych - lampach halogenowaych jest prawdziwy AFS a w droższych ksenonach tylko doświetlanie które przydaje sie na parkingu :(

Cholera, było nie dopłacać 1600zł :/

Pozdr.


Pojeździsz nocą to zobaczysz co to za magia bi-ksenonu jest :D, każde następne auto bedzie z ksenonem :)

danielr
26-08-2009, 20:33
ostatnio jechalem w nocy focusem z klasycznymi zarowkami H7. Naprawde warto doplacic do bi-xenonow :-)

TOMAS
26-08-2009, 20:49
Jak się karniesz autem z biksenonem to bedziesz wiedział. Jak już pisałem każde następne auto będzie z ksenonem

kosa666
26-08-2009, 21:26
Witam na forum,

W poniedziałek odbieram swojego Titanium X. Mam pytanie dotyczące oświetlenia - wiem, ze w tej wresji w standardzie jest w tej wersji "System alogenowyc reflektorów adaptacyjnych ze statycznymi światłami doświetlającymi zakręty" - jednak ja zamówiłem w wersji: "System STATYCZNYCH reflektorów adaptayjnych ze spryskiwaczami i regulacją kąta ustaiwenia".

Pytania, moze znacie odpowiedź:
1. W wersji z ksenonami nie ma lampek doświetlających zakręty????
2. Co znaczy że ksenony sa statyczne??? (moim zdaniem statyczne kłóci sie ze słowem adaptacyjne, ponieważ w innyc autach adaptacyjne znaczy kręcenie się ich na łukac drogowych).

POMOCY, bo sie z cennika to nie wynika.

Pozdrawiam


Z racji tego, ze sam założyłem temat, to odpowiem na moje pytania (zbadane na własnym organiźmie żywym ;) )

Ad. 1. Są :D
Ad. 2. Adaptacyjne - czyli NIE SKECAJĄ SIĘ (skręcają sie tylko te świtała z alogenami) - ale za to świecą - w zalezności od prekości - dalej lub bliżej (dziś to opatentowałem na A4 WRO-KAT). Działa zajebiście (do tego stopnia, ze przy 180km/h Ci wyprzedzani z lewgo pasa pytają na CB czy nie jadę na długich - im w lusterkach przypada doświetlanie pobocza, czy jak kto mówi na światła, że swieca za piętnaście druga, to im wypada ta "druga" :D

Pozdro

Spiller
27-08-2009, 22:44
Ja się zastanawiam, gdzie może znajdować się układ pozycjonowania świateł xenonowych. Pytam bo może bym się pobawił w zamianę ze zwykłych na xenony właśnie. Czy wiązki i kostki sa takie same?

mark54
30-08-2009, 18:43
Ja się zastanawiam, gdzie może znajdować się układ pozycjonowania świateł xenonowych. Pytam bo może bym się pobawił w zamianę ze zwykłych na xenony właśnie. Czy wiązki i kostki sa takie same?


To nie jest takie proste....
Zabralem sie za ten temat w Focusie II i nie skonczylem, bo wczesniej przesiadlem sie do Mondeo MKIV z bi-ksenonami.

Pierwsza sprawa to orginalne lampy, w ASO cena kosmiczna za jedna gola lampe cos kolo 3500zl.
Mozna kupic lampy na allegro zwykle w cenie ok. 2000 - 2500zl za koplet (lewa + prawa) razem z zarowkami i przetwornicami, z tym ze czesto niestety mozna wpuscic sie w kanal i kupic lampy od "anglika" czyli do ruchu lewostronnego.

Druga sprawa to dorobienie calego ukladu samopoziomowania, czujniki sa zainstalowane na jednym przednim i jednym tylnim wachaczu + uklad sterowania + przeprogramowanie komputera = ASO = duze koszty.

No i trzecia sprawa to dorobienie spryskiwaczy, w ASO razem z czesciami to koszt ok. 1500zl. pewnie mozna taniej samemu jesli ktos potrafi o ma na to czas.

Co do zlaczek i kostek to nie wiem jak jest w Mondeo ale w Focusie, kostki sa niby takie same ale piny wewnatrz sa juz poustawiane inaczej, wiec wiazka przewodow tez jest inna.

Ravic
30-08-2009, 20:22
To nie jest takie proste....
Zabralem sie za ten temat w Focusie II i nie skonczylem, bo wczesniej przesiadlem sie do Mondeo MKIV z bi-ksenonami.

Pierwsza sprawa to orginalne lampy, w ASO cena kosmiczna za jedna gola lampe cos kolo 3500zl.
Mozna kupic lampy na allegro zwykle w cenie ok. 2000 - 2500zl za koplet (lewa + prawa) razem z zarowkami i przetwornicami, z tym ze czesto niestety mozna wpuscic sie w kanal i kupic lampy od "anglika" czyli do ruchu lewostronnego.

Druga sprawa to dorobienie calego ukladu samopoziomowania, czujniki sa zainstalowane na jednym przednim i jednym tylnim wachaczu + uklad sterowania + przeprogramowanie komputera = ASO = duze koszty.

No i trzecia sprawa to dorobienie spryskiwaczy, w ASO razem z czesciami to koszt ok. 1500zl. pewnie mozna taniej samemu jesli ktos potrafi o ma na to czas.

Co do zlaczek i kostek to nie wiem jak jest w Mondeo ale w Focusie, kostki sa niby takie same ale piny wewnatrz sa juz poustawiane inaczej, wiec wiazka przewodow tez jest inna.

temat wałkowałem w 2007 roku... w wersjach silver i gold jest to nie do zrobienia bo komputer tego nie puści... w titanium i wyżej można ale cena nie będzie niższa niż 5-6tyś więc IMO nie warto

PAFFCIO
02-09-2009, 14:55
tylko gwoli dopowiedzenia:
1. biksenony są adaptacyjne, a więc samoczynnie się poziomują się nie skręcają, w podnoszenie snopa światła a więc zasięgu przy wzroście prędkości powątpiewam. Najczęściej "zwiększenie" zasięgu wynika z tego, że z większymi prędkościami jedziesz w nieoświetlonych miejscach i stąd wrażenie wydłużenia zasięgu
2. skręcanie reflektorów występuje zaledwie w kącie 15 stopni więc jak dla mnie lipa. Wolę doświetlanie bo żaden skrętny reflektor nie skręci się tak, by zobaczyć co jest z boku samochodu gdy skręcasz w ciemną uliczkę lub na nieoświetlonym parkingu.
Także IMHO adaptacyjne halogeny projektorowe nie dają tego co oferują biksenony z doświetlaniem.

Leonzaw
02-09-2009, 15:04
PAFFCIO to jeszcze dopowiedz ;) czy są to Bi-Xenony czy Xenony plus halogen na światła drogowe ;)

antyrama
02-09-2009, 15:23
PAFFCIO to jeszcze dopowiedz ;) czy są to Bi-Xenony czy Xenony plus halogen na światła drogowe ;)

bi. kiedyś była już o tym mowa. tez sie podszkoliłem w tym zakresie :)


ja bym chciał nieco wziąć w obronę halogeny skrętne.
po pierwsze swiecą mocniej niz zwykle bo jest to uklad soczewkowy. nadal jest to swiatlo zoltawe, ale potrafi dac po galach bo czasem ludziska z przeciwka mrugaja zebym wyłączył długie (choć oczywiscie mam wtedy krótkie).
po drugie- skrecanie do 15 stopni jest idealne przy predkosciach podroznych. wiecej zupelnie nie trzeba. to co jest jest OK. natomiast te zarowki doswietlajace zakrety to jak ktos wjezdza pod katem prostym na ciemne miejsce parkingowe. przy predkosciach manewrowych sa OK, na drodze, od ok 60 km/h raczej bezuzyteczne. za maly zasieg, za bardzo na boki, za malo przed siebie.

paffcio miales okazje sprawdzic jak w rzeczywistosci spisuja sie te halogeny? bo tak jakos z gory je skreslasz :)

PAFFCIO
02-09-2009, 20:49
aaaa jednak, jak nie tam to tu...wreszcie jakaś polemika :diabelek:
Oczywiście, że nie skreślam, choć porównując (miałem okazję jechać mondeuszem z projektorami), subiektywnie oceniam, że na biksenonach, mondeusz widzi dalej i lepiej.
Przyznam szczerze, że jeżdząc sporo po polskich drogach nie odczuwam braku skrętu, natomiast z doświetlania i owszem. To nie jest tylko kwestia parkowania czy wjazdu w przecznicę ale np: wjeżdżając czy zjeżdżając na/ze ślimaka czy innego ustrojstwa wielokrotnie doceniłem doświetlanie które mam, zwłaszcza na przebudowywanych węzłach drogowych gdzie często nie ma jeszcze barierek i oznakowania poziomego. Tak samo gdy muszę się zatrzymać (z dowolnego powodu) i zjechać na pobocze.
Tak więc nie neguję samego rozwiązania i nie musisz ich bronić bo nie są złe ale z drugiej strony rozwiązanie biksenon z doświetlaniem IMHO sprawdza się całkiem dobrze.:one::one:
PAFFCIO to jeszcze dopowiedz ;) czy są to Bi-Xenony czy Xenony plus halogen na światła drogowe ;)
poszukaj wątku o tym dlaczego w podpisach mamy biksenony...awanturka o to była zacna :DDDDDD
w skrócie, mamy bi-ksenony (a więc zarówno krótkie jak i długie) i dodatkową żarówkę dla długich (świecą się zarówno xenony jak i halogen)

kosa666
02-09-2009, 21:01
Najczęściej "zwiększenie" zasięgu wynika z tego, że z większymi prędkościami jedziesz w nieoświetlonych miejscach i stąd wrażenie wydłużenia zasięgu

nie stąd wniosłem - po prostu jadąc na A4 za jakimś samochodem przyspieszamy razem - on przede mną. I widze że odbicie moich xenonów wraz ze wzrostem prędkości jest zupełnie inne (wyższe) - to tego stopnia, ze przy 200km/h siecą zupełnie poziomo (o ile nie wyżej :P)

Pozdro

PAFFCIO
02-09-2009, 21:06
nie stąd wniosłem - po prostu jadąc na A4 za jakimś samochodem przyspieszamy razem - on przede mną. I widze że odbicie moich xenonów wraz ze wzrostem prędkości jest zupełnie inne (wyższe) - to tego stopnia, ze przy 200km/h siecą zupełnie poziomo (o ile nie wyżej :P)

Pozdro
Nie chcę Cię martwić ale ja bym raczej sprawdził czy poziomowanie działa. Jeżeli podnosił Ci się snop świateł przy przyśpieszaniu to coś jest nie tak. U mnie światła jak lufa w czołgu zawsze tak samo, na tym samym poziomie.

Leonzaw
02-09-2009, 23:18
poszukaj wątku o tym dlaczego w podpisach mamy biksenony...awanturka o to była zacna :DDDDDD
w skrócie, mamy bi-ksenony (a więc zarówno krótkie jak i długie) i dodatkową żarówkę dla długich (świecą się zarówno xenony jak i halogen)

no wlasnie ... teraz takie moje subiektywne odczucie ... jak wiesz gdzies tam jechalem takim peda..... ;) po nocach i moje wrazenie bylo nieodparte ze swiatla w Mondku jakos mi lepiej oswitalaja rzeczywistosc otaczajaca ... wiec po cos ten halogen jest i powiem ze razem z xenonem sprawdza sie super o niebo lepiej niz te bi-xenony (brak dodatkowej lampy na dlugie) we wspominanym peda.....

PAFFCIO
03-09-2009, 00:08
... wiec po cos ten halogen jest i powiem ze razem z xenonem sprawdza sie super o niebo lepiej niz te bi-xenony (brak dodatkowej lampy na dlugie) we wspominanym peda.....
oj nie czytamy ze zrozumieniem, nie czytamy :shock::D:shock:
nasze mondziaki mają biksenony ale słowo "biksenony" nie odnosi się do dodatkowej lampy halogenowej (światła drogowe) lecz oznacza pojedynczy palnik ksenona, który daje wiązkę zarówno do świateł mijania jak i drogowych, a zmiana odbywa się za pomocą przesłony. W przeciwieństwie do innych autek, my, mamy dodatkową lampę halogenową (która świeci po włączeniu długich lub przy wyłaczonych światałach - xenonach - przy mignięciu długimi) oraz dodatkową lampę która doświetla zakręt. Razem mamy w reflektorze zespół 2 żarówek halogenowych i 1 palnika xenonowego.
:wink:

Rallygan
03-09-2009, 10:16
no wlasnie ... teraz takie moje subiektywne odczucie ... jak wiesz gdzies tam jechalem takim peda..... ;) po nocach i moje wrazenie bylo nieodparte ze swiatla w Mondku jakos mi lepiej oswitalaja rzeczywistosc otaczajaca ... wiec po cos ten halogen jest i powiem ze razem z xenonem sprawdza sie super o niebo lepiej niz te bi-xenony (brak dodatkowej lampy na dlugie) we wspominanym peda.....

Leonzaw widzę, że przypadła Ci do gustu moja ksywka dla Puga :)

Leonzaw
03-09-2009, 15:22
oj nie czytamy ze zrozumieniem, nie czytamy :shock::D:shock:
nasze mondziaki mają biksenony ale słowo "biksenony" nie odnosi się do dodatkowej lampy halogenowej (światła drogowe) lecz oznacza pojedynczy palnik ksenona, który daje wiązkę zarówno do świateł mijania jak i drogowych, a zmiana odbywa się za pomocą przesłony. W przeciwieństwie do innych autek, my, mamy dodatkową lampę halogenową (która świeci po włączeniu długich lub przy wyłaczonych światałach - xenonach - przy mignięciu długimi) oraz dodatkową lampę która doświetla zakręt. Razem mamy w reflektorze zespół 2 żarówek halogenowych i 1 palnika xenonowego.
:wink:

PAFFCIO dokladnie tak to zrozumialem ... pamietam tylko dyskusje z "kiedys tam" pt a po co ten dodatkowy halogen

Leonzaw
03-09-2009, 15:27
Leonzaw widzę, że przypadła Ci do gustu moja ksywka dla Puga :)

oj powiem Ci ze na maxa ...

smigam nim juz 2 tyg i nie moge sie doczekac Mondka, jakos "niewygodnie" mi sie go prowadzi, chociaz ma calkiem zwawy silniczek i nawet nawet trzyma sie drogi to wysiadam po trasie z niego jakis zmeczony

... dzis jak bys mi postawil Ped..... i Mondka to bez zastanawiania sie -> Mondziak!!!