Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] Montaż czujników parkowania / cofania - czy ktoś posiada schemat?


dembik
14-08-2009, 14:39
Cześc, tak jak w temacie, chcę zamontować czujniki parkowania. Juz kupiłem na allegro (jedyne jakie były matowe i dźwiękowe).

Opis oczywiście znalazłem na forum http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=30722 dzięki!

Na stronach forum znalazłem tez schematy w jakich odległościach montować czujki http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=10771

Czy posiada ktoś takie schematy ale do Mondeo mk3?

Mam z roku 2001 i niestety pod listwami z tyłu (czyli tam gdzie chcę zamontować) nie ma oryginalnych "dziurek" na czujki, tak że muszę samemu zadecydować gdzie one będą....

a może ktoś ma już zamontowane i chciałby się ze mną podzielić gdzie one mają być?

z góry dzięki!

maestro06
14-08-2009, 15:44
Witam, ost kupilem zderzak z st z seryjnymi otworami na czujniki, jeśli wcześniej nikt Ci nie pomoże to zrobie pomiary odległości i napiszę (w szerokości zderzaki są takie same więc nie ma problemu).

dembik
14-08-2009, 16:42
ok, dzięki, bardzo mi się to by przydało, ale spoko - będę montował najszybciej w niedziele, tak że jeszcze może ktoś mi napisze.

a z ciekawości, fabrycznie były montowane w tych czarnych listwach? czy w kolorze zderzaka jakoś niżej?

bary
14-08-2009, 17:36
niestety pod listwami z tyłu (czyli tam gdzie chcę zamontować) nie ma oryginalnych "dziurek" na czujki, tak że muszę samemu zadecydować gdzie one będą....
Wejdź na allegro w aukcje kupna sprzedaży Mondeo - tam na zdjęciach +- widać, gdzie są zamontowane czujniki w zderzaku.

macslad
14-08-2009, 21:54
Ja mam swoje fabrycznie montowane w tej części malowanej zderzaka, ale to w kombi. Natomiast w HB widziałem, że montowane są w tej czarnej listwie. Jak nie dostaniesz tych wymiarów, to daj znać to pomierzę jak to jest u mnie.
Pozdr.

dembik
15-08-2009, 09:15
mam taką fotę z allegro, dorobiłem cyferki

http://img40.imageshack.us/img40/338/czujki.th.jpg (http://img40.imageshack.us/i/czujki.jpg/)

jakbyś mógł mi tylko napisać zakładając że od lewej czujniki nazwiemy ABCD,

ODLEGŁOŚĆ 1 - jaka jest odległość między (patrząc z naszej stron) prawej krawędzi sensora A, do końca pierwszej (lewej) listwy,

ODLEGŁOŚĆ 2 - jaka jest odległość między początkiem drugiej listwy a lewą krawędzią sensora B

ODLEGŁOŚĆ 3 - jaka jest odległość pomiędzy dwoma wewnętrznymi krawędziami sensora B i C.


/mam nadzieje że napisałem w miarę jasno :)/

rafano
15-08-2009, 09:34
Ja sie posłużyłem instrukcją załączoną do czujników. :) Kupiłem taki zestaw http://www.autododatki.pl/product-pol-144-Czujnik-Parkowania-QZ-4400B-8-sensorow-buzzer.html Moje rozmieczenie na obrazku -efekt działa perfekcyjnie.

Andrzej10
15-08-2009, 11:10
A może ktoś ma takie schematy na wiercenie otworów pod Mondeo MkII. Pozdrawiam

fred8345
15-08-2009, 18:48
Ja sie posłużyłem instrukcją załączoną do czujników. :) Kupiłem taki zestaw http://www.autododatki.pl/product-pol-144-Czujnik-Parkowania-QZ-4400B-8-sensorow-buzzer.html Moje rozmieczenie na obrazku -efekt działa perfekcyjnie.

Ja zrobiłem dokładnie tak samo i śmiga aż miło.

kleryk2
15-08-2009, 19:39
Mam pytanko, a mianowicie czy w kombi przed liftem da się zamontować bez zdejmowania tylnego zderzaka? Ja mam zamiar zamontować, ale nie wiem jak się do tego zabrać. Może ktoś już to robił?

dembik
15-08-2009, 20:05
ja mam podobne pytanie. wiadomo, że zdejmę listwy żeby powiercić, ale czy muszę potem zdejmować zderzak, czy może będzie można w nim wiercić w pozycji pionowej? a może da się razem przewiercić przez listewkę razem ze zderzakiem? :) jak to robiliście?

eng
16-08-2009, 08:46
orginalnie jest tak, że dziura jest w listwie i zderzaku. Co do pytania czy zrobisz to nie ściąając zderzaka. Owszem ale narobisz się strasznie. Zderzak jest umocowany na 3 śrubach od spodu i dwoch przy bagażniku. Czasami coś go jeszcze trzyma przy nadkolu. Jak będziesz mieć ściągnięty zderzak montaż czujników wykonasz dużo precyzyjniej i bez nerwów.

dembik
16-08-2009, 12:41
mam taki problem jeszcze, przez co przeciągnąć wszystkie kable do środka, skoro moja wersja nie ma oryginalnych miejsc na sensory, więc też chyba (bo nie moge znaleźć) nie ma tej dziury z zaślepką żeby przeciągnąć kable...

proszę o dość szybką odpowiedź, bo auto stoi rozkręcone na ogrodzie :))

maestro06
16-08-2009, 19:45
Otwór powinieneś mieć bo otwory są robione seryjnie na taśmie więc nie ma selekcji, ewentualnie jak ściągniesz tylną lampę to możesz od spodu przeciągnąć kable przez otwór i do bagażnika ;) a co do pomiarów jakie miałem podesłać w zderzaku z ST czujki są co 40 cm po środku patrząc od górnej krawędzi zderzaka 20 cm poniżej a te boczne nie pamietam dokładnie ( przepraszam za krótkotrwałą pamięć ) ok 30-40 ale jak zrobisz pomiar na środku to linie będziesz miał ;)

dembik
16-08-2009, 21:03
dzięki, udało mi się zrobić już. Jakos ze zdjęć porobiłem i pomierzyłem żeby równo było. Ja nie miałem seryjnego wejścia do bagażnika. zewnętrzne sensory spoko, wsadziłem przez otwory w lampach. Gorzej z tymi środkowymi bo musiałem się przewiercić się przez taką piankę od razu pod zderzakiem (bo sensory w samej czarnej listwie by się nie zmieściły). Lewy ok - bo pod pianką od razu przeszło, ale w prawym pod pianką znowu była jakaś blacha, ale ojciec lubi majsterkować :P. Najważniejsze że działa. I to jaka wygoda teraz przy parkowaniu :) szczególnie jak się przeszło na Mondeo z Fiesty xr2i :D

Dzięki wszystkim za pomoc

RafalL
09-12-2009, 07:37
orginalnie jest tak, że dziura jest w listwie i zderzaku.

Może ktoś powiedzieć czy w hatchbacku MK3 z końca 2005 roku czujniki były fabrycznie montowane na tej dodatkowej czarnej listwie czy na lakierowanej części zderzaka? Przeczytałem chyba wszystkie posty o czujnikach parkowania w Mondeo i wersji jest 50/50: niektórzy piszą że czujniki były montowane na czarnej listwie, inni że na części lakierowanej. Jedni piszą że mają dziury na czujniki w belce tutaj, inni że tam.

Może były dwa sposoby montażu tych czujników?

kordyl
09-12-2009, 07:53
Montowałem jakieś 3 miesiące temu czujniki i miałem otwory przygotowane pod czarną listwą. Tylko, że ja mam sedana z 2004 roku. Najprościej, to zdejmij tą listwą (schodzi naprawdę łatwo, trzeba delikatnie podważyć środkową część, tą najdłuższą) i się przekonasz jak jest u Ciebie. Pozdr

RikardoWielki
09-12-2009, 20:41
Kilka miesięcy temu kupiłem na allegro czujnik parkowania i zamontowałem w listwach. Po zamontowaniu doszedłem do wniosku, że to nie to, co Rysie lubią najbardziej, ale było już za późno (wywiercone otwory), czujniki dostępne na allegro mają dużą średnice i nie prezentują się najlepiej w profilowanej listwie.
Gdybym dziś montował czujniki zrobiłbym to 3 centymetry pod listwami, widziałem już taki sposób montażu i wygląda on zdecydowanie lepiej.

maestro06
09-12-2009, 22:11
radzilbym zamontowac czujniki jak kolega wyzej pisze (moze nie do konca wizualnie jest to ok, ale praktyczniejsze, wylapuje różne przeszkody które są niezbyt wysokie-murki,schodki itp)

RafalL
10-12-2009, 08:32
Dziekuje za odpowiedzi, też bardziej sie przychylam do zamontowania czujnikow na czesci lakierowanej zderzaka, ale swoja drogą cały czas sie zastanawiam, jak one byly montowane oryginalnie?