Zobacz pełną wersję : [Mondeo 1996-2000] Przegrzanie silnika


gregory212
18-08-2009, 09:01
Witam. Jadąc moim Mondeo zauważyłem, że wskazówka temperatury silnika zaczyna się wychylać do poziomu maksymalnego(czerwonego) i po chwili wskaźnik ponownie powraca do prawidłowej temperatur czyli 90 stopni. Po przejechaniu max 5 km zatrzymałem się i otwarłem pokrywę silnika i zauważyłem, że wentylator od silnika się nie włącza. Co może być tego przyczyna i czy mogło nastąpić przegrzanie silnika (zaznaczam, że przejechałem samochodem maksymalnie 5km silnik po otwarciu pokrywy silnika był bardzo ciepły)? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

maciekevi
18-08-2009, 12:59
Do przegrzania nie powinno dojśc, aczkolwiek wszystko jest możliwe. Proponuję, zobacz miernikiem, czy prąd dochodzi do wentylatora, jak nie zobacz alternator.

gregory212
18-08-2009, 13:57
Dziękuję za odpowiedź muszę powiedzieć, że mnie troszkę uspokoiłeś. Zaraz jak wrócę to sprawdzę alternator i prąd na wentylatorze. Pozdrawiam

maciekevi
18-08-2009, 15:05
i oczywiście pisz, co ustaliłeś. Będziemy dalej główkowac;)

gregory212
19-08-2009, 10:02
Sprawdziłem alternator i prąd na wentylatorze i wszystko było ok. Problem natomiast polegał w czujniku temperatury. Teraz temperatura silnika jest prawidłowa, a wentylator również się włącza prawidłowo. Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

Benko
11-08-2011, 16:37
Witam aby nie zaśmiecać opiszę swój problem tu.
Problem polega na tym iż podczas jazdy wskazówka od temperatury pokazywała temperaturę bliską zeru. Przy wyprzedzaniu silnik zgasł. Następnie odpaliłem i zjechałem na pobocze,wyszedłem z auta zgasiłem silnik.Otworzyłem maskę i buchała para.Okazało się mało wody w chłodnicy ,po ostygnięciu dolałem wody i zapalił z problemami.Okazało się ze woda wylała się na asfalt.
Odholowałem do warsztatu i następnego dnia okazało się iż uszczelka pod głowicą do wymiany." Będzie ok" -powiedział mechanik.
Pytanie które mnie męczy to iż słyszałem, że w takiej sytuacji silnik przegrzał się,może palić duże ilości oleju i bez kapitalnego się nie obejdzie.Czy mam wierzyć mechanikowi i czekać cierpliwie?

Maddragon
12-08-2011, 07:08
Wstępna diagnoza mechanika jak najbardziej prawidłowa. Uszczelka pod głowicą na pewno do wymiany. Co do przegrzania, to na dwoje babka wróżyła. Jeśli nie kontynuowałeś jazdy przy takim stanie rzeczy a zauważyłeś tą nieprawidłowość odpowiednio szybko, to jest szansa że będzie ok.

Pyra79
23-09-2011, 16:08
Witam,
mam to samo ale u mnie było niestety chyba gorzej no i doprowadziłem silnik do dymienia (jakieś 15 km przejechałem bez płynu w chłodnicy i zgasł mi 4-5 razy w tym czasie z czego po ostatnim nie odpalił już tylko leciał dym spod maski i dostał się do wnętrza auta).
Wstępna diagnoza z kumplem, pękł pasek klinowy potem rozszczelnił się układ chłodniczy no i silnik się zagotował. To było wczoraj, a na gazie dopiero zrobiłem 40 tys więc mało mi się zakup auta i remonty zamortyzowały ;( silnik 1,8 16v 1997 rok kombi mondeo przebieg 280 tys . pewnie więcej ;) ale tyle ma na liczniku. sens remontu kapitalnego silnika?? czy zacząć szukać czegoś innego?
Pozdrawiam
pyra
ps zaciągnę do mechanika zobaczymy co powie

K!S!3L
23-09-2011, 18:24
powiem ci kolego że mi poszła uszczelka pod głowicą w drodze z wrocławia do bełchatowa ok 190km to pierwszy objaw był jakies 30 km za wrocławiem a dojechałem jeszcze jakies 120 km z 3 postojami aż auto zgasło i nie odpaliło. Auto zaciągnietę do mechanika i 1000 PLN poszło na uszczelke łącznie z rozrządem i olejem więc teraz bym brał nowy silnik a nie dawał do mechanika silnik kupisz za 600 zł a części zawsze coś będziesz miał z poprzedniego. Dodam ze miałem planowaną głowice a oleju bierze jakiś litr na 10k km. Ja jestem za wymianą silnika

Aciek1
26-10-2013, 18:46
Witam,mam podobny problem, jechalem fordem a mam 1.8 td 1996 rok i silnik mi sie przwegrzal,pewnie mam termostat do wymiany,jak go ostudzilem nie chial odpalic,odpalilem go z kabli i dojechalem jakos do domu.NIe wiem czy teraz poszla uszczelka pod głowicą czy nie,jak moge to sprawdzic? PROSZE O ODPOWIEDZ

darmodziej
26-10-2013, 19:01
NIe wiem czy teraz poszla uszczelka pod głowicą czy nie,jak moge to sprawdzic?A są jakieś objawy?