Zobacz pełną wersję : [Kuga 2008-2012] kamera cofania-ekran lcd


kuga
22-04-2010, 13:50
Witam.
kuga 2.0d wczoraj odebrana :)
w zwiazku z tym, ze auto ma slaba widocznosc przy cofaniu(czujniki nie do konca sie sprawdzaja), zastanawiam sie nad instalacja kamery cofania; znalazlem kamerke instalowana w podswietlanie tablicy; zastanawiam sie jednak nad miejscem instalacji monitora lcd; nie chce aby byl przyklejony do szyby; ma byc ladnie wkomponowany w calosc wnetrza; macie jakies pomysly, ciekawe rozwiazania tego porblemu?

ps kamerka powinna byc w standardzie w tym modelu....:027:

pozdrawiam serdecznie k.

wacek1
22-04-2010, 19:22
Zastanawialem sie nad czujnikami ale rzeczywiscie nawet czujniki nie sa potrzebne. Naucz sie jezdzic a nie tam kamery czujniki itp.

Fugaz
22-04-2010, 20:03
wacek1 proponuję załóż naukę jazdy - spodziewam się, że odniesie sukces.

ceicam
22-04-2010, 21:08
wacek1 proponuję załóż naukę jazdy - spodziewam się, że odniesie sukces.

:one: i wkrótce już zniknie z konfiguratora aut pozycja "czujniki cofania" jak i "kamera cofania", a jak jeszcze zrobisz kilkugodzinne szkolenie nt. używania map i atlasów to także i na wbudowanej czy też zewnętrznej nawigacji będzie można zaoszczędzić :D

(...) zastanawiam sie jednak nad miejscem instalacji monitora lcd; nie chce aby byl przyklejony do szyby; ma byc ladnie wkomponowany w calosc wnetrza; macie jakies pomysly, ciekawe rozwiazania tego porblemu?

Moim zdaniem teraz to już jest pozamiatane - auto odebrałeś, więc nie masz co liczyć, że ekran będzie "ładnie wkomponowany", no chyba że w serwisie Forda zamówisz sobie kompletną instalację fabryczną za conajmniej 5-krotną wartość tego, co miałbyś zapłacić przy składaniu zamówienia na auto.
Swoją drogą widocznie nie odbywałeś jazdy testowej przed zakupem ;) Mi od razu wpadło w oko to, że jest kiepska widoczność zaraz za pojazdem. Kwestia dojeżdżania tyłem np. do głupio wystających słupków na granicy chodnika i jezdni - auto jest na tyle długie, że trzeba się dobrze przytulać do krawężników aby nie wystawać na jezdni przy parkowaniu.

wacek1
23-04-2010, 06:39
chyba bede musial zalozyc szkolke jazdy, bo jak widze co sie dzieje to mnie trzesie z reszta sukces murowany w sumie ma sie te 15 lat pracy jako nauczyciel hahaha

1. nie parkowac tam gdzie nie ma miejsca na cofanie
2. nie podjezdzac blisko slupków
3. przed cofaniem wyjsc i upewnic sie czy dziecko nie kopie dołków
4. cofać na lusterka (wsteczne zakleić tasma)

:P

zagor
23-04-2010, 06:39
:one: i wkrótce już zniknie z konfiguratora aut pozycja "czujniki cofania" jak i "kamera cofania", a jak jeszcze zrobisz kilkugodzinne szkolenie nt. używania map i atlasów to także i na wbudowanej czy też zewnętrznej nawigacji będzie można zaoszczędzić :D




... dokładnie - i zniknie jeszcze z pewnością, patrząc na wypowiedzi tego człowieka, pojęcie hamowanie silnikiem oraz lusterka boczne

wacek1
23-04-2010, 08:28
Rafałek wypowiadaj sie na temat kamery cofania a nie na temat mojego postu. Bo jak na razie Twoich umiejetnosci nie widać tak jak i zagora, który tylko sie wymądrza a nic sensownego nie napisał w temacie. Wczoraj pytałem znajomą, która jest na kursie jak to uczą z dojeżdzaniem do skrzyzowania. I mowiła, ze dojazd wysprzeglony i na luzie a pozniej noga na hamulcu. Po zmianie swiatel jedynka i ruszanie. Wiec jak kilka osob tu pisalo ze dojezdzaja na biegu lub trzymaja noge na sprzegle podczas stania na skrzyzowaniu to po prostu żenada. I tacy ludzie zabieraja glos na forum wypisujac swoje mądrosci. Likwiduje tu konto bo nie ma co rozmawiac.

Wojtek
23-04-2010, 09:23
RafałB Zachowaj umiar w treści postu....

Wojtek
23-04-2010, 09:52
Spoko , wiem coś na ten temat....

kuga
23-04-2010, 21:04
nie chce wam przeszkadzać ale IMO co niektórzy odchodza od tematu posta....

uściślę:
zalezalo mi na czasie wiec kupilem db wyposażone auto, ktore stalo w salonie- niestety nie bylo w nim kamery cofania.... i navi nie jest mi potrzebne bo to samochod do miasta...
po 2 autem jezdzi zona- jest bdb kierowca ale kuga nie grzeszy widocznoscia, szczegolnie z tylu....
wole zainwestowac w kamere cofania niz za 2 miesiace malowac nowe auto;

liczylem na konkretne informacje a nie sugestie abym nauczyl sie jezdzic....

marwar
24-04-2010, 07:09
Skoro kupiłes auto jakie stało to na co teraz liczysz? trzeba sobie skonfigurowac i zamowic takie jak się chce. Paradoksalnie auta wyprzedażowe z 2009 były droższe niż z 2010.

W serwisie raczej kam Ci nie założą. Masz czujniki wiec raczej na wyswietlascz i kamerke nie ma tam miejsca w urzadzeniu.

Musialoby byc wymienione na przystosowane do obslugi kamery.
A zestawy typu http://www.moto.allegro.pl/item982692030_4_czujniki_parkowania_kamera_z_wyswi etlaczem_lcd.html sa z czujnikami i gwarancja auta pada po samodzielnym zalozeniu.

kuga
24-04-2010, 12:52
Skoro kupiłes auto jakie stało to na co teraz liczysz? trzeba sobie skonfigurowac i zamowic takie jak się chce. Paradoksalnie auta wyprzedażowe z 2009 były droższe niż z 2010.

na rozwiazanie problemu; czy na tym forum mozna pytac tylko o sposob usuwania usterek? czy jakbym chcial zmienic radio na wyzszy model/zmienic felgi na wieksze itd, Twoja rada wyglądałaby podobnie?

W serwisie raczej kam Ci nie założą. Masz czujniki wiec raczej na wyswietlascz i kamerke nie ma tam miejsca w urzadzeniu.
Musialoby byc wymienione na przystosowane do obslugi kamery.
A zestawy typu http://www.moto.allegro.pl/item982692030_4_czujniki_parkowania_kamera_z_wyswi etlaczem_lcd.html sa z czujnikami i gwarancja auta pada po samodzielnym zalozeniu.

skoro mam czujniki, chcialem doposażyć auto w kamere; sa rozwiazania bezprzewodowe i takie znalazlem (np. instalacja nad rejestracja)...
pozostala tylko kwestia wyswietlacza- jego umiejscowienia-nie chce czegos w stylu nawigacji przyczepianej do szyby na "ramieniu" i tu glownie liczylem na pomoc forum...

a tak BTW mam auto z 2010r....

marwar
24-04-2010, 13:43
to ze masz czujniki nie znaczy ze doposazysz do tego kamere, bo modul musi miec wejscie wideo oraz wyjscie wideo na przystosowany do tego wyswietlacz lcd !!! wiec sprawdzenie tego to jest prirytet


w momencie kiedy nie masz systemu audio-wideo na srodkowej konsoli pozostaje tylko lcd montowany na desce rozdz lub szybie i nie porownuj tego do felg itp. bo to troche bardziej skomplikowana sprawa

najprosciej chyba wziac telefon i zadzwonic do dzialu doposazen do salonu

co do kam bezprzewodowych to lcd mozesz sobie przykleic gdzie chcesz (szyba, deska), byle bylo zasilanie 12v

Kamerę należy zamontować na tylnej części samochodu, podłączyć zasilanie pod światło cofania.
Kamera po podłaczeniu zasilania [włączeniu biegu wstecznego], zaczyna drogą radiową przekazywać obraz do monitora LCD wyposażonego w odbiornik.
Monitor po wykryciu sygnału radiowego z kamery automatycznie włącza się i przekazuje obraz z kamery aż do momentu wyłączenia biegu wstecznego.



mozesz tez kupic taki zestaw z nawigacja, bardzo fajny
http://www.laptronix.pl/product_info.php/products_id/2189

ceicam
24-04-2010, 15:41
Odnośnie czujników - temat pamiętam jak dziś - przy konfigurowaniu auta wiem, że czujniki wykluczają kamerę cofania i odwrotnie. Chciałem oprócz kamery właśnie dołożyć sobie fabrycznie czujniki cofania (głównie zależało mi na przodzie), ale system od razu wykluczał kamerę. Tak więc jeśli masz już czujniki cofania, to niestety nic co Fordowskie tam już nie włożysz - mówię o kamerze.
Jeśli myślisz o rozwiązaniu innych firm a nie masz dachu panoramy to może pomyśl o ekranie zamontowanym pod sufitem - w chwili cofania opuściłbyś go tak samo jak daszek przecwisłoneczny, a głównie nie rzucałby się ten lcd tak w oczy dla "niewprawnego" oka z zewnątrz.

marwar
24-04-2010, 18:59
tak naprawde to nie wiem gdzie ta kamera mialaby byc zamontowana
tablica rej siega drugiej klapy, do gornej klapy od spodu nie bardzo jest gdzie przykrecic, bo jest przycisk otwarcia i oswietlenie tabl, pozostaje wiercenie w zderzaku

ceicam
24-04-2010, 19:25
U mnie kamerka jest zamontowana właśnie w górnej klapie z lewej strony nad tablicą rejestracyjną. Szybko ją zlokalizowałem jak po raz pierwszy na LCD ujrzałem fragment tablicy.

marwar
24-04-2010, 20:59
ale od strony oswietlenia tablicy rej? to taka by musiala byc http://www.allegro.pl/item999817948_super_kamera_cofania_dzien_noc_bez_w iercenia.html

tylko ze z takim mocowaniem bezprzewodowych nie ma

chyba ze mocowana w kierunku dolu i fragment rzuca na tablice i kawalek na jezdnie

ceicam mozesz wrzucic fotke?

takitam
24-04-2010, 21:54
ciecam, jak możesz zrób fotkę obrazu na monitorze, jakie pole zbiera oryginalna fordoska kamera

ceicam
24-04-2010, 23:39
Jasne jutro tj. w sumie to już dzisiaj ;) wrzucę fotki - jedną jak wygląda kamerka, a druga jaki obraz pokazuje na lcd. Mam nadzieję, że dużo wyjaśni i co nieco podpowie w kierunku właściwego rozwiązania.

takitam
25-04-2010, 08:26
wczoraj poszukałem na alleg.... w nawigacjach i jest sporo z kamerą cofania, nie są aż tak drogie, i myślę o zakupie

ps nie było mi to potrzebne do póki nie poczytałem tego tematu, fajny bajer :P

marwar
25-04-2010, 11:14
taki nie przesadzaj..nawigacja i kam to jest tylko praktycznie lark za ok 400 zeta.problem tylko z montazem kamery bo nie ma gdzie tego przymocowac a dziur w blasze robil nie bede

takitam
25-04-2010, 12:59
taki nie przesadzaj..nawigacja i kam to jest tylko praktycznie lark za ok 400 zeta.problem tylko z montazem kamery bo nie ma gdzie tego przymocowac a dziur w blasze robil nie bede

jest kilka modeli
https://ssl.allegro.pl/item1009034649_gps_5_gps50ybt_kamera_cofania_dzial a_automapa.html

https://ssl.allegro.pl/item1007655553_blow_gps_5_gps50ybt_kamera_cofania_ automapa_6_2.html

https://ssl.allegro.pl/item1010072131_gps_navroad_nr780h_3gb_automapa_xl_ kamera_cofania.html

rozumie że działa to na zasadzie, nawi włączone, wrzucam wsteczny załącza się kamera i widzę w nawi wszystko ?

marwar
25-04-2010, 13:44
tak dziala..jak wifi 2,4 ghz nadajnik odbiornik..minusem jest to ze za kazdym razem trzeba navi odpalac i ladowac
te co podales sa drogie lark najtanszy

Zielnik
25-04-2010, 15:17
Odnośnie czujników - temat pamiętam jak dziś - przy konfigurowaniu auta wiem, że czujniki wykluczają kamerę cofania i odwrotnie. Chciałem oprócz kamery właśnie dołożyć sobie fabrycznie czujniki cofania (głównie zależało mi na przodzie), ale system od razu wykluczał kamerę. Tak więc jeśli masz już czujniki cofania, to niestety nic co Fordowskie tam już nie włożysz - mówię o kamerze.
Jeśli myślisz o rozwiązaniu innych firm a nie masz dachu panoramy to może pomyśl o ekranie zamontowanym pod sufitem - w chwili cofania opuściłbyś go tak samo jak daszek przecwisłoneczny, a głównie nie rzucałby się ten lcd tak w oczy dla "niewprawnego" oka z zewnątrz.

Wręcz przeciwnie, można a nawet powinno się konfigurować kamerę z czujnikami. Mam fabryczną konfigurację z kamerą cofania i czujnikami przód i tył, które współpracują z kamerą pokazując na ekranie odległości od przeszkody w postaci zmieniających się kolorów w poszczególnych strefach samochodu. Kamera bez czujników poza obrazem nic nie daje, bo trudno jest ocenić faktyczną odległość od przeszkody.

marwar
25-04-2010, 15:26
kamera pokazuje odleglosc (linie kontrolne)

ceicam
25-04-2010, 16:49
No to dziwne... skoro sprzedającemu zależy na tym, aby sprzedać auto za jak najwyższą cene, to dlaczego nie trwał uparcie przy tym, że czujniki muszę także zamówić i basta... :<
Co do obrazu na lcd itd. to fotki będą wieczorem - obecnie żona porwała auto :)

takitam
25-04-2010, 18:47
obecnie żona porwała auto :)

:P witaj w klubie, teraz tylko jeżdżę kugą jako pasażer, ale za to moja żona nie chce jeździć moim 2 osobowym roadsterem z paką :619:

Zielnik
25-04-2010, 19:03
kamera pokazuje odleglosc (linie kontrolne)

ale to jest tylko statyczny rysunek nałożony na obraz (skala odległości), a z czujnikami dochodzą do tego zmieniające się dynamicznie kolory (zielony, żółty, czerwony) w 3 strefach (bok lewy, środek, bok prawy) przy zbliżaniu do przeszkody, co jest szczególnie przydatne gdy obraz jest niewystarczająco czytelny, np. w nocy lub przy zabrudzonej lub mokrej kamerze.

marwar
25-04-2010, 19:08
mimo wszystko odpuszczam czujniki i kamere..szkoda niszczyc auto

Zielnik
25-04-2010, 19:10
No to dziwne... skoro sprzedającemu zależy na tym, aby sprzedać auto za jak najwyższą cene, to dlaczego nie trwał uparcie przy tym, że czujniki muszę także zamówić i basta... :<
Co do obrazu na lcd itd. to fotki będą wieczorem - obecnie żona porwała auto :)

być nie muszą, bo kamerę i czujniki wybiera się niezależnie, ale sprzedawca mógł przynajmniej zalecić obór obydwu opcji.
To jest niestety wina niekompetencji sprzedawców, co i w moim przypadku w paru kwestiach miało miejsce, dlatego musiałem zmieniać konfigurację auta w trakcie produkcji przez co termin odbioru sporo się przedłużył.

ceicam
25-04-2010, 19:45
:P witaj w klubie, teraz tylko jeżdżę kugą jako pasażer, ale za to moja żona nie chce jeździć moim 2 osobowym roadsterem z paką :619:

Hehe wniosek jeden - trzeba będzie założyć nowy wątek pt. "Wife driver Kuga" :D

Wracając do tematu zamieszczam obiecane zdjęcia.

http://img96.imageshack.us/img96/4772/dsc4405c.th.jpg (http://img96.imageshack.us/i/dsc4405c.jpg/) http://img709.imageshack.us/img709/1248/dsc4406.th.jpg (http://img709.imageshack.us/i/dsc4406.jpg/) http://img17.imageshack.us/img17/9547/dsc4407q.th.jpg (http://img17.imageshack.us/i/dsc4407q.jpg/)

Jak widać kamerka po lewej stronie tablicy, a obraz jaki jest każdy widzi ;)
Może nie widać super na tym zdjęciu, ale dla wyjaśnienia - czerwona linia to 150mm od zderzaka, poza tym są jeszcze oprócz "pomarańczowych" pionowych dwie równoległe do czerwonej które określają bodajże 4 albo 5 metrów w tył. No bajerem dla mnie jest to, że linie zmieniają się w łuki, gdy koła są skręcone, a próbując kiedyś bazować na samej kamerce wszystko zgadza się idealnie. Linie opisujące pojazd są nawet deko szersze, wiec naprawdę nie ma obaw czy auto się zmieści - skoro linie pasują to musi wejść ;)


No to dziwne... skoro sprzedającemu zależy na tym, aby sprzedać auto za jak najwyższą cene, to dlaczego nie trwał uparcie przy tym, że czujniki muszę także zamówić i basta...
być nie muszą, bo kamerę i czujniki wybiera się niezależnie, ale sprzedawca mógł przynajmniej zalecić obór obydwu opcji.
To jest niestety wina niekompetencji sprzedawców, co i w moim przypadku w paru kwestiach miało miejsce, dlatego musiałem zmieniać konfigurację auta w trakcie produkcji przez co termin odbioru sporo się przedłużył.

No widzisz a ja byłem uparty i mimo, że chciałem to sprzedawca nie chciał dać :P

takitam
25-04-2010, 21:16
zaczynam żałować tej kamerki, to tylko 2 raty leasingowe więcej :oops: obraz rewelacja

Rapalek
26-04-2010, 06:14
.... - obecnie żona porwała auto :)

Witajcie w Klubie - CEICAM & takitam....... moją Kugą też w większości pedałuje żona. I żeby nie było niedomowień, nie dlatego żem wiecznie na bani:619:

Jestem za utworzeniem wątku "Wife driver Kuga" - bedzie napewno tzw wesoły wątek

marwar
26-04-2010, 06:22
czyli jest specjalne wyciecie w klapie na zamontowanie kamerki w innych przypadkach lipa

a poza tematem zony jezdza waszymi kugami a wy sie rozpisujecie na forum o gadzetach..jakie to męskie buhahah

Rapalek
26-04-2010, 06:32
Powiem wam że jakoś nawet nie pomyslałem o kamerce!!! Ja wiem? W sumie to nie mam żadnego problemu z parkowaniem przy tych lusterkach.........a to że mam niewyczute auto z przodu to już inna sprawa!

marwar..........no oczywiście że gadżety.........to męska rzecz !!! hehehhehe

marwar
26-04-2010, 07:12
tyłem nigdy nie zawadziłem a jezdziłem wieloma samochodami za to przodem o słupki przytarłem i owszem :)

ceicam
26-04-2010, 07:53
czyli jest specjalne wyciecie w klapie na zamontowanie kamerki w innych przypadkach lipa

To w modelach bez kamerki nie ma po prostu w klapie bagażnika włożonej zaślepki w miejsce nieobecnej kamery?

marwar
26-04-2010, 08:19
na 99 procent nie ma, ale zerkne jeszcze raz

glucosum
17-05-2010, 22:51
Witam.
Chciałbym dołączyć się do tematu. Ojciec suszy mi głowę już dość długo żebym mu zamontował kamerę cofania.
Problem z tym że tak jak piszecie nie ma oryginalnego miejsca na nią. A samochód ma swoją klasę i byle ..... na nim nie zamotuję. Ma ktoś jakieś techniczne informacje co do podłączeń, bo z tego co ja się dowiadywałem to oryginalna kamera w serwisie kosztuje 900 zł + moduł kamery pod prawą tapicerką w bagażniku kolejne 900 zł i nawet było by do zaakceptowania (z wielkim bólem) gdyby dało się podłączyć do oryginalnego zestawu samochodowego.
Piękny obraz masz w tym blaupunkcie travel pilot NX-ie. Naprawdę pozazdrościć. Niestety nie mam absolutnie żadnych informacji na temat jak podłączyć to do navi (moja to blaupunkt travelpilot FX).
Ma ktoś jakiś pomysł.
Bo na chwilę obecną przymierzam się do zakupów ale za diabła nie wiem gdzie umieścić monitor dla kamery.

Dla tych co nie mają zaślepionej dziury w klapie a nie lubią dewastacji proponuję takie rozwiązanie.
http://cgi.ebay.pl/Car-Rear-View-Camera-Ford-Mondeo-S-Max-CHIA-X-Focus-/220577299324?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item335b6e7b7c

lub

http://cgi.ebay.pl/1-3-Inch-CMOS-Car-Rear-View-Camera-/160414107291?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item25596d069b

anatol
18-05-2010, 06:31
zaslepiona dziura jest z prawej strony na małej klapie a nie na lewej jak gdzies tam na zdjeciu zamontowana kamera. dobrze poszukac
jesli chodzi o ekran lcd to na prawym slupku lub lewym (wedlug mnie prawy wygodniej)
ja nie montuję zadnych kamer i zadnych czujników. Wszystko idealnie widac w lusterkach.

kuga
22-05-2010, 12:00
zaslepiona dziura jest z prawej strony na małej klapie a nie na lewej jak gdzies tam na zdjeciu zamontowana kamera. dobrze poszukac
jesli chodzi o ekran lcd to na prawym slupku lub lewym (wedlug mnie prawy wygodniej)
ja nie montuję zadnych kamer i zadnych czujników. Wszystko idealnie widac w lusterkach.

ta zaslepiona dziura, o ktorej piszesz to miejsce na przycisk do otwierania "mniejszej" pokrywy bagaznika. u mnie w tym miejscu jest przycisk